Tiskněte si fotografie sami aneb jak vybrat tiskárnu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Tiskněte si fotografie sami aneb jak vybrat tiskárnu?

14. prosince 2006, 00.00 | Vánoce již jsou za dveřmi a většina z nás si klade otázku, čím potěšit své blízké nebo i sebe sama pod vánočním stromkem. Stále populárním darem může být digitální fotoaparát, ale co pro ty, kteří již tento technologický výstřelek moderní doby vlastní? Zajímavým řešením může být tiskárna!

Máte doma vy nebo někdo z vašich blízkých digitální fotoaparát a pořízené snímky si však stále prohlížíte (nebo prohlíží) na monitoru vašeho počítače a rádi byste měli (měl/měla) fotografie občas též v papírové podobě? Vánoce již jsou za dveřmi a vy tápáte jaký dárek pro svou milou či milého zvolit? Pokud jste si na většinu těchto otázek odpověděli ANO, pak je nejvyšší čas vážně zauvažovat nad koupí některé z tiskáren, určených k tisku digitálních fotografií. Pokud však stále tápáte v definicích, technických specifikacích a podobně, pokusíme se tuto problematiku trochu osvětlit prostřednictvím následujícího článku. Jelikož zároveň vydáváme malý seriál o výběru digitálního fotoaparátu, bude tento článek jeho zajímavým doplněním. Každopádně nákup některého inkoustového zařízení může být tedy vhodnou (i když rozhodně ne nejlevnější) alternativou, jak uchovat své vzpomínky ve fyzické podobě.


Epson Stylus R340

Co vlastně chceme?

Hned na úvod je třeba, zamyslet se nad budoucí praktickým využitím tiskárny aneb komu se vlastně nákup fotografické tiskárny vyplatí. Obecně se dá konstatovat, že fotografie vytištěné doma budou dražší než fotografie vyvolané v minilabů, z toho tedy vycházejme. Uživatele tedy následně můžeme rozřadit do zhruba tří skupin: ti, pro které je hlavní především ekonomická stránka a fotografie chtějí mít jednoduše co nejlevnější. Tato skupina tedy nemá co řešit a je pro ní nákup inkoustové tiskárny pouze na tisk fotografií zbytečný. Nicméně z vlastní zkušenosti mohu jen potvrdit že velké procento amatérských fotografů - patřící do první skupiny, se stejně dříve nebo později zařadí do skupiny druhé nebo třetí. Druhou a třetí skupinu tvoří uživatelé buďto méně zkušení nebo více zkušení, kterým jde především o kvalitu a chtějí mít vše ve vlastní režii - tedy od pořízení snímku až po konečnou, papírovou podobu. Tito lidé musí tedy především zvolit typ tiskárny. Ti méně technicky zdatní by měli dát přednost některým méně náročným modelům a naopak techničtější typy by měli hledat zařízení odpovídající jejich možnostem. Toto rozhodnutí tedy závisí individuálně na každém z vás.

Jakou tiskárnu zvolit

V současné době je na trhu k dispozici nepřeberné množství různých typů a modelů tiskáren, používajících odlišné technologie. V první řadě tedy začněme tím, že zúžíme výběr. Pro tisk fotografií je rozhodně nejkvalitnější volbou tisk inkoustový. Alternativou k inkoustovému tisku je termosublimační technologie. Ostatní typy tisku (jako například laserový tisk, ofsetový tisk, sítotisk a podobně) jsou pro tisk kvalitních fotografií v podstatě nevhodné. Jednoznačné výhody inkoustových (resp. termosublimačních) tiskáren spočívají v nízké pořizovací ceně, slušné barevné věrnosti, širokém gamutu (barevném rozsahu), dobré kresbě a celkově věrném podání výsledných snímků. Nevýhody naopak představují vyšší náklady na tisk, delší čas potřebný k samotnému tisku (případně schnutí inkoustu). Předními výrobci v tomto segmentu jsou v současné době: Canon, Hewlett-Packard, Epson a Lexmark. Každý z nich má své různé modelové řady (pro různé segmenty), každý má svou metodu tisku, způsob lisování tiskových hlav, složení inkoustů i odpovídající typy médií. Zde je třeba zdůraznit, že co se týče kvality tisku, síly jsou v tomto případě vyrovnané a nelze říci, že ten tiskne lépe než tamten. Nejsme tu však proto, abychom srovnávali jednotlivé výrobce, pojďme tedy dále.


Tiskárna HP Photosmart D7160

Inkoust je inkoust

A na co si tedy musíme dávat při výběru tiskárny pozor a co jsou jen marketingové triky výrobce? Tisk pomocí tekutého inkoustu je v současnosti zatím nejlepší řešení pro tisk snímků, ale nabízí zároveň i univerzálnost tohoto řešení. Jsou tiskárny jak kapesní, nabízející tisk pouze do klasického foto-formátu 10 x 15 cm, tak stolní - přes formát A4 nebo A3 až po velkoformátová tisková zařízení (včetně průmyslových aplikací), tisknoucí třeba i na šíři média 10metrů. Podle toho si tedy zvolíme pro nás, ideální formát. Nejekonomičtější volbou pro domácí tisk je A4, případně A3 (pro náročnější). Profesionální fotografové nebo grafici často sáhnou po nějakém modelu velkoformátů, protože nabízí větší šíři realizovatelých zakázek. Příliš bychom nedoporučovali nákup tiskáren formátu 10 x 15 cm, neboť se jedná o striktně jednoúčelová zařízení, kde jste značně omezeni formátem, navíc cenový rozdíl mezi nimi a například adekvátními modely A4 již není tak dramatický. Dalším důležitým parametrem je inkoust a samotný systém tisku. To se totiž výrazně podílí na výsledné kvalitě výstupu tiskárny. Různí výrobci používají různé tiskové technologie a ty se dále u jednotlivých modelů tiskáren liší (například způsobem lisování a uložení samotné tiskové hlavy).


Multifunkční tiskárna Lexmark X3470

Barvy, jak na ně?

Obecně můžeme říci, že u levnějších modelů tiskáren jsou výrobní náklady tiskové hlavy minimální, ovšem ruku v ruce s tím klesá i kvalita. Je celkem logické, že inkoustová tiskárna za 3 tisíce korun nebude tisknout stejně jako tiskárna za 20 tisíc korun. U mnoha modelů se používají jednorázové hlavy spojené s inkoustovou náplní a dále základní složení barev, což představuje 4-barevný systém CMYK neboli: Azurová (C), Purpurová (M), Žlutá (Y) a Černá (K). U starších typů se využívaly dvě inkoustové kazety: černá-samostatná a společná - tříbarevná CMY kazeta. Dnes již téměř všechna zařízení využívají systému oddělených náplní. Výhoda je zřejmá - dojde-li jedna barva (například žlutá), nemusíte vyměnit zbytečně i ostatní dvě. Stále více modelů již dnes nabízí tisk prostřednictvím 6 barev, (tzv.: CMYKLmLc) - přidáním světlé azurové a světlé purpurové. To vede k širšímu barevnému gamutu a lepšímu prokreslení zejména pleťových tónů. V případě tisku na formát 10 x 15 cm to není příliš relevantní, ovšem u fotografií formátu A4 a větším již je rozdíl jasně patrný. Vyšší modely tiskáren nabízejí 8, 10 a 12 inkoustů, ovšem se zvyšujícím se počtem barev roste i pořizovací cena zařízení. Více inkoustů má své PRO i PROTI. Jedním z kladů je potenciálně širší barevný gamut a také větší úspora inkoustu. Existuje falešný mýtus, že čím více inkoustů máme, tím jsou náklady na tisk vyšší. Technicky vzato k tomu však není důvod a většinou platí opak. Při samotném "nastřelování" jednotlivých kapek inkoustu na médium totiž více barev pokryje větší barevnou škálu, tudíž není potřeba takového barevného "míchání" jako například u nátisku čtyřmi základními barvami. Na druhou stranu, čím více barev máte, tím je složitější řízení samotného tisku a především zajištění přesné správy barev. Pořizovací náklady tiskáren samozřejmě rostou s počtem barev, nicméně vezmeme-li v úvahu poměr kvalita/cena - ve smyslu nákladů na tisk, doporučujeme tiskárnu, obsahující alespoň 6 nebo lépe 8 barev. Trochu extrémem je pak až 12-barevný systém, kde máte kromě klasického CMYKu a světlých odstínů modré a purpurové, dále ještě matnou černou, dva typy šedé barvy (standardní a fotografickou) a RGB barvy (tedy červenou, zelenou a modrou).


HP Photosmart 8250

Tiskové hlavy, představte se!

Dalším faktorem, přímo ovlivňujícím tiskovou kvalitu, je typ tiskové hlavy (respektive její technické možnosti). Tisková hlava je jakýmsi pomyslným hnacím motorem každé inkoustové tiskárny a proto je ji třeba věnovat zvláštní pozornost. Tento mechanizmus obsahuje mikrotrysky (řádově jich jsou stovky až tisíce na jednu tiskovou hlavu), vystřelující jednotlivé inkoustové kapičky (s velikostí 1 - 16 pikolitr), z jednotlivých inkoustových náplní, které jsou spojeny s tiskovou hlavou kanálky a jejich cirkulaci zajišťuje čerpací systém. Mikroskopické kapičky inkoustu jsou bezkontaktně přenášeny z trysek na tiskové médium a platí zde obecné pravidlo, že čím více trysek tisková hlava obsahuje a čím menší kapičky inkoustu jsou jednotlivé trysky schopny vyprodukovat, tím máme k dispozici přesnější rastrování a tím dostaneme lepší výtisky. Na druhou stranu, čím menší kapička inkoustu je, tím více jich musím vystřelit pro pokrytí potiskovaného média, což prodlužuje dobu tisku. Současné moderní tiskárny mají až 3 500 trysek, které produkují kapičky o velikosti až 1 pikolitr rychlostí kolem 16.000 kapek za sekundu. U velkoformátových tiskáren se většinou používají větší kapičky inkoustu a hlavy s větším počtem trysek, aby bylo dosaženo rychlejšího tisku. Sice to znamená snížení rozlišení tisku, ale to u velkých formátů není na závadu, protože roste typická pozorovací vzdálenost.


Canon PIXMA iP6310D

Náklady na tisk

Dalším důležitým prvkem jsou pochopitelně samotné náklady. Zde hraje velkou roli spousta faktorů: typ, umístění a cena tiskové hlavy, spotřeba inkoustu, způsob podávání média, velikost (objem) inkoustových kazet. Jednou cestou je spojit tiskovou hlavu přímo s inkoustovou náplní. Při každé výměně barvy tedy získáte novou tiskovou hlavu pro danou barvu, přitom růst ceny není propastný (ve srovnání se samotnou náplní). Na druhou stranu pokud výrobce dokáže vyrobit dostatečně kvalitní tiskové hlavy, je levnější je oddělit od inkoustových náplní.
Reálná spotřeba inkoustu je věc velice ošemetná a lze ji bohužel změřit jen v praxi - při dlouhodobějším používání, takže jedinou cestou je zde trpělivost, čas a hledání informací (odborné publikace, internet, recenze konkrétních modelů a podobně). Pro objem inkoustových kazet také platí - čím větší, tím lepší cena za jeden ml. Dalším kamenem úrazu může být - ačkoli si to spousta lidí neuvědomuje, způsob podávání papíru. Nejlevnější fotografický papír je v rolích, což je na druhou stranu omezeno typem tiskáren (platí pouze pro větší formáty). Mnoho tiskáren je také vybaveno plastovým tenkým podavačem, schopným pojmout řadově jednotky, maximálně desítky listů papíru. Opět platí, že čím více umožňuje podavač najednou vložit listů, tím lépe. A pak zde máme další, neméně podstatný prvek a tím je kvalita a cena samotného tiskového média. Podmínkou u všech inkoustových tiskáren je speciální fotografický papír s větší gramáží. Fotopapír má vždy několik vrstev a na omak připomíná plast. Každý výrobce nabízí ke svým zařízením originální foto-papír, proto si zjistěte také ceny konkrétních médii pro tu a tu tiskárnu. Není dnes nic neobvyklého, že jednotlivé typy tiskáren (byť od jednoho výrobce) vyžadují odlišný typ média. Je to dáno především různým složením použitého inkoustu (dye-base vs. pigmentový inkoust) a tiskovým systémem. Doporučujeme rozhodně proto používat vždy ten konkrétní papír pro danou tiskárnu.


Velkoformátová inkoustová tiskárna HP Designjet Z3100

Rozlišení tiskáren je zbytečně přeceňováno

Co naopak není u inkoustových tiskáren dnes až tak směrodatné je fyzické rozlišení. Rozlišení se udává v jednotkách "dpi" (dots per inch) neboli "počet bodů na palec" a tento parametr nám říká jak jemný rastr je ta která tiskárna schopna vytvořit. Rozlišení se udává u tiskáren jako dvourozměrná veličina - například 2 400 x 1 200 dpi (hustotu bodů na řádek "X" vs. hustota bodů ve sloupci "Y"). Nicméně můžeme se setkat i s údajem jen jednoho parametru - například 2400 dpi, což může být značně zavádějící. Hodnota rozlišení by logicky měla být shodná na obou osách XY (tedy na vertikální i horizontální přímce) - tedy 2 400 x 2 400 dpi. Není však ničím výjimečným, že spousta výrobců ráda uvádí vyšší z obou veličin. Ve skutečnosti tedy může být 2400 dpi například 2 400 x 1 200 dpi.
Uvědomme si, že fyzické rozlišení tiskáren dnes jde výrazně dále, než je rozlišovací schopnost lidského oka a to proto, aby tiskárna měla možnost lépe rastrovat barvy. Takže je samozřejmě dobře, pokud má tiskárna vysoká rozlišení, ale rozdíl mezi 5200 a 4880 dpi opravdu nepoznáte. Navíc při samotném tisku je vstupní obrazové rozlišenívětšinou omezeno ovladačem na 300 dpi. Navíc čím větší formát vytiskneme, tím menší fyzické rozlišení tisku dokážeme využít a přílišné rozlišení jen zbytečně zatíží počítač, spomalí tisk a zvýší spotřebu inkoustu.


HP a jeho Scalable Printing Technology - průřez tiskárnou HP ps 8250

Jsme rychlí a dobře vybavení

Pro mnohé důležitá je samotná rychlost tisku. Ta, jak jsme již uvedli výše, je přímo závislá na dalších faktorech jako je velikost vystřelovaných kapek nebo typ a systém tiskových hlav (počet trysek, způsob umístění a pohyb hlavy). Se zmenšující se velikostí kapiček, klesá i rychlost tisku. Je nutné vyprodukovat více kapek na médium, přitom i tisková hlava má své technické limity (tryska může vystřelit jen omezené množství kapek za sekundu řádově několik tisíc). Další obecná pravda tedy platí, že rychlejší tiskárny jsou dražší, ale přitom rychlost je vždy více či méně na úkor samotné kvality. Zde tedy je na zvážení každého, zda-li bude preferovat rychlost či kvalitu. Na rychlosti se nepřímo podílí (v kombinaci s šikovností uživatele) i samotné funkční vybavení a ovládání. Velkým plusem je určitě přítomnost barevného displeje s možností rychlých úprav přímo v tiskárně a například též tlačítka rychlé volby. Dnešní modely již umožňují pomocí displeje provádět základní úpravy, jakými jsou například: změny velikosti, rotace nebo ořezy. Na druhou stranu spoustu modelů ovládáte převážně jen pomocí počítače s přiloženým softwarem. Dále naše rozhodování může ovlivnit celá řada podružných funkcí, které ovšem mohou mít individuálně majoritní význam v rozhodování. Například stále oblíbenější utilitou je implementovaná čtečka paměťových karet - přímo do těla tiskárny. Je to praktická věc, kterou mnozí ocení, k dispozici je většinou několik slotů (nejčastěji 4) do kterých lze zasunout a přímo vytisknout snímky ze všech dnes používaných paměťových médií (CF/MD karty, xD karty, SD/MMC, SM, MemoryStickPro a Pro Duo). Svou úlohu hraje také ovládání, celkový design a rozměry. Některá zařízení (stejně jako lidé co si je kupují) sází na velice kompaktní rozměry a "líbivý" design, zatímco jiná se tímto aspektem zase až tolik nezaobírají a hledí si spíše funkční výbavy. Otázka designu i ovládání je čistě subjektivní záležitostí, proto zde si musí každý zvážit sám, co se mu líbí či co mu více vyhovuje po stránce uživatelské.


Multifunkční Epson Stylus DX4000

Konektivita

Důležitým prvkem je samotná konektivita zařízení. Každá tiskárna je dnes vybavena USB slotem, kde standard je verze 2.0, nicméně některé modely ještě stále používají USB 1.1, což představuje problém v mnohonásobně pomalejším přenosu - komunikaci s ostatními zařízeními. Starší USB 1.1 má rychlost cca 12 Mb/s, zatímco USB 2.0 dosahuje rychlosti až 480 Mb/s. Dalšími - zatím stále ještě nadstandardními způsoby, je podpora bezdrátových technologií - Wi-fi, Bluetooth nebo zabudovaný infračervený port (IrDA port). Nejlepší možnost z těchto tří variant představuje bluetooth, které má relativně největší dosah i přenosovou rychlost (mnoho domácích tiskáren umožňují volitelné dokoupení bluetooth adaptéru). Další možností tisku fotografií, je přímý tisk z fotoaparátu - přes PictBridge rozhraní. Tuto funkci však podporuje drtivá většina moderních inkoustových zařízeních. U domácích tiskáren to sice neupotřebíte, ale zejména u dražších modelů je velice podstatným faktorem přítomnost síťového adaptéru (FireWire, Ethernet), což velmi zvyšuje užitnou hodnotu, neboť co se týče rychlostí, síťové připojení v tomto směru stále jednoznačně vede. Hodně modelů sice nenabízí tuto funkci standardně, ale lze si ji u výrobce volitelně přiobjednat.

Multifunkční zařízení

Trochu odlišnou kapitolu, ale přesto stále populárnější segment tvoří multifunkční tiskárny - tzv. All-In-One modely. Jedná se o klasické tiskárny, které však vedle samotného tisku nabízejí ještě další funkce jako je barevný skener a kopírka (případně též volitelně faxový modul). Spousta takových modelů umožňuje například dále ještě potisk CD/DVD disků a nezřídka kdy do nich výrobce implementuje také CD vypalovačku, takže můžete své snímky jak vytisknout, tak i například kopírovat - a to bez pomocí tiskárny. Velkoformátové modely navíc disponují též možností skenování velkých předloh (výkresy, plány, dosahující délky i několika metrů). Velkou výhodou těchto strojů je jejich univerzální možnost použití a rozšířené funkční vybavení. Na druhou stranu nevýhoda spočívá ve větších rozměrech (i když ne nijak výrazných) a také vyšší pořizovací ceně. Dřívější multifunkční zařízení sice nemohly nabídnout takovou tiskovou kvalitu jako jednoúčelové stroje, ale tento trend se již smazal a kvalita výstupu na současných All-In-One zařízeních je srovnatelná. Ovšem i zde je nutné dobře zvážit, zda-li se vám nákup takového stroje ze strany využitelnosti vyplatí.


Velkoformátová tiskárna Canon imagePROGRAF9000

Termosublimační tiskárny

Vedle inkoustových zařízeních jsou alternativou tisku fotografií také termosublimační tiskárny. Jedná se zde však o dost odlišnou technologii samotného tisku. U těchto typu tiskáren dochází k nánosu barvy ze speciální fólie na tiskové médium - a to za vysokých teplot. Speciální fólie je navinuta v plastové kazetě a barva je na ni fixována. Pomocí tepla dojde k odpaření barvy z přenosové fólie a její následné kondenzaci na tiskové médium (foto-papír). Množství tepla také přímo ovlivňuje barvu (odstín), jaká se v daném bodě přenese. Tisková hlava se na rozdíl od ink-jetu nepohybuje, ale pohybuje se zde jen papír, projíždějící tiskárnou ve více (nejčastěji čtyřech) cyklech a při každém průchodu dojde k nánosu další barvy a na závěr je médium zalaminováno (potahem ochranné vrstvy). V současnosti termosublimační tisk spíše stagnuje a výrobci se soustředí hlavně právě na ink-jet. Nicméně například Canon čas od času uvede několik nových modelů povedených tiskáren řady SELPHY. Termosublimační technologie se používá například také v samoobslužných kioscích a s nástupem nového roku se také společnost Sony, chystá expandovat na tuto oblast trhu (článek na toto téma naleznete ZDE).


Canon SELPHY ES1

Nespornou výhodou termosublimačních tiskáren je vysoká odolnost a téměř okamžitá použitelnost snímků (právě díky ochranné fólii). Výsledný produkt sublimačního tisku je vizuálně věrný a příjemný na pohled. Barvy se díky postupu tisku dokonale spojí, takže tisk je kompaktní. Chybí zde víceméně jakýkoli rastr, což je výhodou při tisku fotografií, kdy není vysoké rozlišení nutné. Naproti tomu nevýhody těchto řešení spočívají v nižším rozlišení, které se pohybuje okolo 300 - 400 dpi (což by zas až tolik nevadilo), co je však podstatnějším problémem, že tiskárny nedokáží produkovat přesný tiskový bod (ve srovnání s inkoustovými zařízeními). Vlivem odpařování barvy (plynná fáze), dochází k plynulému spojení jednotlivých barevných buněk, čímž není šance vzniku přesného tiskového bodu. Neduhy této technologie jsou patrné při tisku a bližším prozkoumání detailních vzorů. Tisk v kontrastních bodech tak působí rozmazaně a neostře. Nevýhodou je také riziko vniku nečistot a částeček prachu, které se uchytí na fólii a teplem zafixují do fotografie. V poslední řadě je zde omezení ohledně formátu. Většina modelů nabízí jen tisk do formátu 10 x 15 cm (i když samozřejmě existují též modely pro A4 nebo A3, s jejich dostupností je to však horší a jejich cena poté dramaticky roste).


Canon SELPHY DS810

Závěrem

Staré dobré přísloví praví: "Když chceš něco pořádně, udělej si to sám…" a to platí i v tomto případě. Tisk fotografií v plně vlastní režii nikdy nebyl, není a ani nikdy nebude nejlevnější záležitostí. Chcete-li mít papírové fotografie levně, navštivte fotolab, kde se můžete s cenou dostat až na cca 3 Kč za fotografii 10 x 15 cm (Rossmann a podobné ústavy, kde však o nějaké kvalitě nemůže být moc řeč). Chcete-li mít fotografie kvalitně a hlavně - přesně podle svých potřeb a požadavků, pořiďte si inkoustovou tiskárnu. V současnosti již je možné dostat se na hranici 6 Kč za snímek 10 x 15 cm (což nabízí například Epson u své nové řady tiskáren Stylus s inkousty Claria). Obecným problémem v naší malé kotlině je fakt, že každý hledí jen na konečnou cenu, mnohem důležitější je však poměr ceny a kvality - a to je třeba mít stále na paměti. V současnosti máme na trhu nepřeberné množství tiskáren a multifunkčních zařízení a vybrat si z této záplavy produktů jeden konkrétní, který by vám nejlépe vyhovoval, není snadné. Smyslem tohoto článku nebylo, vybrat vám tu nejlepší variantu - přímo na tělo, protože to ani není možné. Smyslem bylo spíše ukázat směr a především upozornit na to podstatné. Správný výběr závisí na spoustě faktorů, kde je vše propojeno a souvisí se vším. Proto nelze posuzovat a vybírat jen podle jednoho nebo dvou, tří parametrů, ale musíte uchopit celou problematiku komplexně. Nejdůležitější je, zvážit dobře své možnosti a především si udělat jasno co chci tisknout a jak to chci tisknout. Ostatní už půjde (skoro) samo.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Poradna  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: