Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Stolní tiskárny
sRGBprint: Tiskneme fotografie v produkčním prostředí
19. května 2010, 00.00 | Společnost Konica Minolta uvádí na trh ve spolupráci s Grafií.cz a EIZO zcela unikátní tiskové řešení sRGBprint, které má za cíl uspokojit náročnější zadavatele (profesionální fotografy) z oblasti fotografického tisku v produkčním prostředí. A to s výrazně nižšími náklady než jsme byli doposud zvyklí u klasického inkjetového tisku.
Pro kvalitní zvěčnění digitálních fotografií drží zatím stále prim inkjetový tisk, který nabízí (s porovnáním s ostatními technologiemi tisku) přeci jen o poznání věrnější zobrazení, stejně jako i odpovídající barevný gamut. Inkjet jako takový má však vzhledem k alternativním technologiím tisku jednu zásadní nevýhodu – je dost nákladný. Ostatní tiskové technologie (zejména digitální, laserový tisk), jež jsou ekonomicky mnohem „vstřícnější“, se snažily a stále snaží kvalitě fotografickému inkoustovému tisku přiblížit (více či méně úspěšně), nicméně stále zůstávají na půli cesty. S revolučním řešením nyní přichází Konica Minolta, jež ve spolupráci se společnostmi Grafie.cz a EIZO vyvinula a uvádí do praxe unikátní projekt: sRGBprint, který nemá žádný menší cíl, než tisk fotografií (kvalitativně co nejblíže právě tisku inkoustovému) a to za výrazně nižší cenu než je tomu právě u inkjetu.
Dne 12. května od 10:00 uspořádala Konica Minolta ve svém novém democentru (v budově ARGO na Evropské ul., Praha 6) tiskové setkání, na němž bylo nové řešení sRGBprint oficiálně představeno.
Co požadujeme při tisku fotografií?
Zásadní otázka stojí: Co vlastně očekáváme při tisku snímků? Prvotní je samozřejmě kvalita a věrné zobrazení, což zahrnuje odpovídající rozlišení, barevná věrnost a široký gamut (nebo chcete-li: "živé barvy"). To všechno splňuje inkjetový tisk v kombinaci s odpovídajícími médii (lesklý /matný foto-papír) a funkční správou barev (CMS). U ostatních technologií se bohužel zatím nepodařilo dosáhnout symbiózy všech těchto základních podmínek. Kámen úrazu byl jak v rozlišení tisku (dpi), tak v gamutu - resp. neustálých přechodech mezi různými barevnými prostory RGB (DSLR) vs. CMYK (tiskárny) ale také například v použitých tiskových médiích. To vše se však nyní - zdá se, stává minulostí, neboť Konika Minolta pro tyto zásadní problémy nabízí řešení v podobě projektu sRGBprint.
sRGBprint umožňuje potisknout širokou škálu médií (vč. fotopapíru, fólií, strukturovaných médií atd.) a to až do gramáže 350g/m3
foto: Martin Hájek
sRGBprint
A o co se tedy konkrétně jedná? Jde o (zatím) ojedinělý projekt, který spojuje moderní zobrazovací a digitální tiskové technologie japonských společností Konica Minolta a Eizo Nanao Corp., jehož výsledkem je nový typ pracoviště sRGBprint, určené k provozování profesionálního tisku fotografií a tiskových produktů s větším podílem vizuální obrazové komunikace. Jednotlivá certifikovaná pracoviště budou provozována soukromými společnostmi v ČR (pod dohledem Konicy Minolty a nezávislé certifikační autority v oboru – společností Grafie CZ, s.r.o.).
Konica Minolta uvedla loni na trh digitální tiskový stroj KM bizhub PRO C65hc (více informací ZDE), využívajících technologií a speciálních tonerů High Chroma, díky čemuž zařízení dosahuje tiskového výstupu vizuálně srovnatelného s barevným rozsahem sRGB. Zařízení KM bizhub PRO C65hc se tak zároveň stalo vlajkovou lodí právě nově spouštěného projektu sRGBprint a významně tak přispělo k profesionální reprodukci fotografií, která má uspokojit požadovanou poptávku po kvalitní digitální tiskové produkci ve foto-kvalitě.
Jak to funguje?
Zadavatel (v tomto případě profesionální fotograf) navštíví poskytovatele (zde certifikované pracoviště sRGBprint) a sdělí mu své požadavky (tj. co chce vytisknout, kolik, na jaký formát, na jaké médium, popř. další požadavky – např. různá dokončovací řešení typu: vazby, ohýbání, děrování, lepení, laminace atd.). Poté přijde na řadu technologie RBG softproof (kontrola barevnosti na monitoru) a to na úrovni barevného rozsahu standardu sRGB, starající se o barevnou věrnost a její kontrolu před (i při) tisku. Právě k tomuto úkonu vhodně poslouží profesionální LCD monitor Eizo CG245W, který mimo jiné zahrnuje také interní hardwarovou kalibraci a interní měřicí zařízením pro kontrolu stability zobrazení (více informací ZDE). Monitor pokrývá 100% barevný rozsah sRGB a 98% rozsah Adobe RGB 1998. Pracoviště sRGBprint bude dále vybaveno výkonným PC s profesionálním DTP programovým vybavením Adobe CS5 Design Standard pro kontrolu, editaci a grafické zpracování obrazů do podoby polygrafického produktu a finální přípravu tiskové úlohy v prostředí RGB workflow. Zadavatel a obsluha mají pro kontrolu výstupů k dispozici kalibrovaný zdroj světla (5500K), vytvářející standardizované podmínky pro porovnání výtisků s náhledem na monitoru.
foto: Martin Hájek
Běžný "scénář" projektu sRGBprint v praxi:
Stabilní barevnost bude kontrolována profi zobrazovací technikou (EIZO řady CG) a normovaného světla (nahoře)...
Během samotného tisku (dole) lze provádět ještě dodatečné úpravy přímo na pracovišti
foto: Martin Hájek
Poskytovatelé tiskových služeb sRGBprint
Jednotlivá pracoviště budou provozovat komerčními subjekty na území České republiky. Obsluha budoucího pracoviště sRGBprint projde samozřejmě školením a bude detailně obeznámena se všemi důležitými aspekty i specifiky daného projektu. Před zahájením samotného provozu bude každé pracoviště podrobeno závěrečné tiskové zkoušce včetně znalostí obsluhy a nezávislá certifikační autorita Grafie CZ vydá certifikát o způsobilosti.
Provozovatelé pracovišť sRGBprint se stanou součástí celoplošně budované sítě s jasně definovanými technologickými standardy pro shodnost tiskového výstupu v oblasti barevné reprodukce sRGB. Kromě toho budou zapojeni do skupiny dalších poskytovatelů tisku se shodnou technologií a stanou se součástí projektu sRGBprint s aktivním marketingovou podporou a profesionálním odborným zázemím (zajišťující KM s partnery projektu - EIZO a Grafie CZ).
Síť jednotlivých pracovišť projektu sRGBprint lze průběžně kontrolovat na oficiálním webu (viz níže) a podle toho si také zvolit vyhovující lokalitu pro každého zadavatele/fotografa
Pro potenciální poskytovatele tiskových služeb bude na portále www.sRGBprint.cz (jež bude Konica Minolta standardně využívat pro komunikaci se zadavateli i poskytovateli) přehledné seznámení s konceptem sRGBprint a podmínkami pro vstup do sítě certifikovaných pracovišť. Aktuální provozovatelé pracovišť sRGBprint zde budou mít vlastní stránky s důležitými informacemi o novinkách v oblasti zpracování obrazu v prostředí RGB workflow, novinkách o možnostech dokončovacích technologií, dostupnosti nových potiskovaných materiálů, vývoji nových polygrafických produktů a dalších nezbytných informací pro bezproblémový chod pracovišť sRGBprint.
Martin Pilný, Konica Minolta (vlevo nahoře)
Martin Novotný, Grafie CZ (vpravo nahoře)
Ing. Antonín Charvát, Avnet, s r.o. - EIZO zastoupení ČR (vlevo dole)
Radek Šubín, fotograf (vpravo dole)
(foto: Martin Hájek)
Zadavatelé tiskových úloh
Služba si neklade za cíl masové rozšíření, směřuje spíše do řad profesionálních a poloprofesionálních fotografů, kteří se věnují komerčním prezentacím, fotografováním zakázek (typu: svatební, rodinná fotografie) a specifickým fotografickým projektům (jako např.: knihy, kalendáře, prospekty atd.). Zkrátka všude kde je požadována vyšší produkce tisku avšak při zachování vysoké kvality a především nižších nákladů. Pracoviště sRGBprint splní všechny výše uvedené požadavky a přidá k tomu též vysoký tiskový výkon, jedinečný tisk v prostředí RGB workflow, stabilitu a opakovatelnost. Zvlášť poslední dva faktory jsou v případě mnoha profesionálních zakázek (typicky např. reklamní fotografie) zcela klíčové.
Služba je založena na osobní komunikaci mezi zadavatelem a poskytovatelem tiskových služeb, přičemž poskytovatelé sRGBprint budou v jednotlivých regionech vytvářet zázemí pro fotografy v podobě kvalitních tisků, kvalitních adjustáží a dalších dokončovacích operací a především umožní fotografům být u tiskového stroje a pružně reagovat na veškěré náměty a nápady. Projekt www.sRGBprint.cz nabízí zadavatelům detailní informace o všech certifikovaných pracovištích sRGBprint v ČR, jejich poskytovaných službách a dostupnosti. Ke stažení bude k dispozici i přehledná brožura s vysvětlením zpracování dat v RGB workflow a přípravou pro maximální barevnou reprodukci fotografií a grafických prezentací.
Shrnutí
Projekt sRGBprint uvádí jednoznačně zcela zásadní službu v případě profesionálního tisku fotografií v produkčním prostředí. Jedná se o službu, kterou bezpochyby uvítá spousta profesionálních nebo poloprofesionálních fotografů, neboť podobná alternativa (k inkjetovému tisku) na trhu zatím chyběla. Cílem jsou především fotografové, věnující se komerčním prezentacím, fotografováním na zakázku (viz svatební, rodinná fotografie) a specifickým záležitostem (knihy, kalendáře, prospekty atd). Zkrátka všude kde je požadována vysoká produkce ale zároveň zachování vysoké kvality a nízkých nákladů – což je kombinace, kterou inkjetový tisk doposud nabídnout nedokázal. Velkou devízou je též zachování konstantní barevnosti, takže zadavatel (fotograf) má jistotu, že jeho výtisky budou barevně stálé a to i při opakovaném tisku v časově delším horizontu. Zařízení KM bizhub C65hc využívá speciálně upravených tonerů a RIPu (pro převod v barevných prostorech), díky nimž může tisknout na standardní fotografický papír a výsledky jsou opravdu působivé – velice blízké klasickému inkjetu! Společnost Konika Minolta již do projektu zapojuje i profesionální fotografy (například Radek Šubín) – coby testery tohoto nového řešení. Tisková služba je již nyní dostupná k vyzkoušení v referenčních pracovištích sRGBprint instalovaných v předváděcích sálech Konica Minolta (kontakt: ).
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024