Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Stolní tiskárny
Sony SnapLab: tiskněte fotografie snadno a rychle
27. dubna 2007, 00.00 | V dnešní recenzi si přiblížíme jedno velice zajímavé zařízení - SnabLab UP-CR10L/LI1 od společnosti Sony. Jedná se o malý přenosný foto kiosek, nabízející jednoduchý tisk snímků až do formátu 13 x 18 cm. Pro jakou cílovou skupiny je tento netradiční přístroj určen a co nám může nabídnout? Odpovědi hledejte v článku.
{Popis a technické parametry}Chcete rychle a relativně levně tisknout fotografie sami? Nyní máte tu možnost a sice s novým multifunkčním zařízením od společnosti Sony - SnapLab UP-CR10L/LI1. Jedná se o malý přenosný foto kiosek, díky němuž můžete tisknout jak přímo z paměťových karet, tak i prostřednictvím počítače, popřípadě bezdrátově přes bluetooth rozhraní. Zařízení se ovládá jednoduše pomocí dotykového displeje, kde zároveň můžete jak prohlížet fotografie, tak i provádět základní úpravy snímků (ořezy, redukce červených očí, rotace a podobně). Sony SnapLab je plně soběstačný stroj, jež tiskne a upravuje snímky bez dalších externích zařízení (PC), což je vedle jeho malých rozměrů a nízké váhy 11 kg bezpochyby hlavní devízou. Zařízení nalezne uplatnění zejména v prostředí klubů, trafik, reklamních a cestovních agentur, recepcí, hotelů, ale také například jako doplněk pro fotolaby. Stejně tak je vhodné pro různé společenské akce, rauty, firemní párty, oslavy nebo večírky. Ovládání i menu je samozřejmě i s podporou českého jazyka.
Základní popis
Sony SnapLab představuje zajímavý a kompaktní stroj s jednoduchou obsluhou, pro nenáročný tisk digitálních fotografií formátů 9 x 13 cm, 10 x 15 cm a 13 x 18 cm. Samotné ovládání probíhá pomocí barevného dotykového displeje o velikosti 8" (20,4 cm), který umožňuje jak pohodlné prohlížení snímků, tak i snadné a intuitivní ovládání. Na přední straně je pětice slotů, kam lze umístit všechna, dnes běžně používaná paměťová média (Memory Stick Pro/Duo, SmartMedia, xD karty, CompactFlash a SD/MMC karty). Pod těmito sloty je výstupní podavač pro již hotové snímky. Velkou devízou zařízení je úplná absence dalšího externího zařízení (PC), které by umožňovalo úpravy snímků. Ty totiž můžete dělat přímo ve SnapLabu.
Na zadní straně je slot RS 232C (D-SUB 9-pinový konektor) pro připojení externího zobrazovacího zařízení (např. monitoru). Dále zde najdete ještě dvojici USB portů, kam lze připojit jak další externí modul (např. notebook), stejně jako jiné paměťové zařízení (USB flash), ale také sem připojíme bluetooth adapter. Na přední straně (pod výstupním podavačem) je za plastovými dvířky schována kazeta s potiskovým médiem (papírem), které se tam umísťuje v rolích (o šířce 9, 10 nebo 13 cm). Barevný toner – včetně laminovacích fólií má vstup na pravé straně zařízení (z čelního pohledu). Otevřete-li tato boční dvířka, kromě tonerového náboje je zde také slot pro paměťovou CF kartu. Ta je nezbytně nutná pro tvorbu rámečků – bez CompactFlash karty totiž tato funkce není dostupná (více viz dále).
Technická specifikace
Sony SnapLap tiskne na základě termosublimační technologie (tedy stejným systémem, jakým tiskne většina komerčně používaných fotokiosků). Nesporná výhoda této technologie spočívá právě v nízkých provozních nákladech. Fyzické rozlišení SnapLabu je 300 dpi (což je pro daný účel naprosto dostačující), zařízení tiskne pomocí tří základních barev, systémem CMY (tedy Azurová, Purpurová a Žlutá) s 8-bitovou hloubkou a 256 odstíny pro každý barevný kanál.
Verze firmwaru byla v námi testovaném přístroji 2.01CE4, která zahrnuje též podporu českého jazyka a především také podporu bezdrátových přenosů pomocí bluetooth technologie. Rychlost samotného tisku závisí pochopitelně především na použitém médiu (respektive jeho šířce) a je následující: 13 sekund, 16 sekund, 17 sekund (dle formátu: 9 x 13 cm, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm). Dle zvolení velikosti a typu role se odvíjí také výtěžnost – počet výtisků. Balení 2UPC-C13 o šířce 9 cm vystačí na 600 snímků (2 role papíru – 300 výtisků každá), 2UPC-C14 o šířce 10 cm vytiskne 400 snímků (2 role papíru – 200 výtisků každá) a 2UPC-C15 o šířce 13 cm vytiskne 344 snímků (2 role papíru – 172 výtisků každá). Rozměry a hmotnost SnapLabu jsou 275 x 300 x 380 mm a 11 kg.
[-more-]{Možnosti a ovládání}Vybavení
K ovládání slouží 8" dotykový TFT barevný display s rozlišením VGA (640 x 480 bodů). Jediné, co lze v tomto směru vytknout (a je to celkem podstatný nedostatek), je absence CD mechaniky (kterou jsou většinou podobná zařízení vybavena), nicméně i toto lze vyřešit připojením externího zařízení. Balení médií obsahuje vždy dvojici rolí papíru a dvojici náplní. Role papíru čítají (opět dle formátu) 172, 200, 300 kusů v roli (13 x 18 cm, 10 x 15 cm, 9 x 13 cm). Jako konektivitu použil výrobce dvojici USB 2.0 (pro připojení k PC a pro připojení flash paměti). Zařízení zpracovává formát JPEG: JFIF 4:4:4, 4:4:2, 4:2:0, alternativně též TIFF: Exif 2.2.1 (popřípadě TIFF-RGB nekompresní) a BMP (24-bit Windows). Ve standardní dodávce je také Ovladač pro Windows 2000 a XP, držák a zásobník papíru, adaptér, napájecí kabel, čistící cartridge, CD-ROM, manuál a balíček "Prime Support" (dvouletá rozšířená záruka zahrnující kromě klasické záruky také nadstandardní servisní úkony).
Ovládání
Jak již bylo zmíněno, veškeré ovládání se provádí pomocí dotykového TFT LCD barevného displeje. Kromě tlačítka pro zapnutí/vypnutí přístroje (umístěného na zadní straně SnapLabu) nenaleznete na zařízení žádné jiné ovládací prvky. Ovládání je jednoduché a intuitivní. Při zapnutí stačí "ťuknout" kamkoli na obrazovku, a tím aktivujete hlavní nabídku. Poté vás zařízení vyzve k vložení paměťové karty, učiníte-li tak, můžete již vybírat ze samotných možností tisku a nastavení. V případě, že máte ze zadní strany zapojen bluetooth adapter (USB klíč), kiosek vás vyzve automaticky, zda-li chcete tisknout z paměťových karet nebo bezdrátově.
Systém menu jako takový se rozděluje na dvě základní úrovně. Na menu tisku, kde můžete provádět buďto jen tisk, a nebo také základní úpravy(redukce červených očí, ořez, rotace, atd), a na menu Nastavení (Set-up). Tímto druhým menu přímo ovlivňujete funkce a možnosti menu tisku. Do standardního menu tisku se dostanete klepnutím na display v pohotovostním stavu, do menu nastavení se dostane pouze administrátor. Z bezpečnostních důvodů je menu Nastavení chráněno čtyřmístným PIN kódem (aby do něj měla přístup jen pověřená osoba).
V základní nabídce pro tisk máte k dispozici náhled všech snímků (na kartě) – a to buďto vždy 12 snímků na obrazovku, nebo můžete přepnout na jeden snímek (přes celý display). Mezi fotografiemi můžete listovat, volit množství kolik čeho tisknete, přidávat datum, tisknout a provádět základní úpravy (oříznutí a rotace, redukce červených očí, úpravy barev a filtry). V pravém dolním rohu obrazovky jsou průběžně zobrazovány aktuální informace o požadovaném formátu a o ceně. To je v podstatě vše, co můžete v základním menu provádět. Je to dobře, neboť vzhledem k účelu, ke kterému SnapLab slouží, ani není žádoucí, aby mohl zákazník svévolně jakkoli hlouběji zasahovat do menu zařízení.
Nastavení a možnosti
Máte-li přístup do menu Nastavení, můžete zde disponovat poměrně výraznějšími změnami a nastavením samotného SnapLabu. Měníte zde například zvuky, vlastnosti dotykového displeje, jazyk, čištění tiskových hlav, připojení (k PC). Dále můžete nastavovat režimy (rozšířený nebo základní – bez možnosti úprav při tisku), kopírovat šablony, editovat nebo vytvářet vlastní popisky k fotografiím, číslovat objednávky nebo tisknout snímky s datem. A nechybí zde ani možnosti zabezpečení, základní správa barev a informace o nákladech. Tyto tři položky umožňují uzamčení vstupu (PIN kódem), zobrazení informací o nákladech, definice daného kurzu, přehled kolik fotografií bylo vytištěno, systémové protokoly a tak dále. Dostupná funkce Color managementu zde sice není plnohodnotným nástrojem pro správu barev, nicméně umožňuje manuální nastavení základních parametrů jako jsou úrovně R, G, B kanálů, světlost, ostrost a gamma křivka.
Jak již bylo zmíněno dříve, kromě klasického přenosu dat lze využít díky externímu USB bluetooth adaptéru též možnost bezdrátového přenosu snímků. Tuto funkci oceníte zejména při tisku z mobilního telefonu, PDA zařízení, notebooku a dalších elektronických komponentů, jež mají uložená data pevné paměti (ale jsou vybaveny také bluetooth). V případě zasunutí bluetooth adaptéru do zadního slotu SnapLabu je automaticky detekována jeho přítomnost na displeji, stačí ji potvrdit a vyhledat další zařízení.
Kromě toho můžete připojit fotokiosek i k počítači, což je výhodné například pro složitější práce, jako je například tvorba rámečků a popisů k fotografiím. Sony SnapLab umožňuje vytvářet a editovat rámečky a libovolné texty k fotografiím. Můžete toto provádět jak prostřednictvím menu Nastavení, tak přes počítač (což je rozhodně pohodlnější). Musíte však dodržet dvě podmínky. Tou první je instalace ovladače SnapLabu (jako plugin do Photoshopu, kde pak dále pracujete s rámečky) a druhou podmínkou je přítomnost CompactFlash karty do bočního slotu SnapLabu, na které se rámečky ukládají. Bez karty tato funkce není dostupná ani přímo přes Nastavení.
[-more-]{Praxe, hodnocení a závěr}Praktické zkušenosti
Práce se SnapLabem není nijak náročná, vzhledem k jednoduchosti a intuitivnímu ovládání ji zvládne i méně technicky zdatný jedinec. Během našeho testování jsme měli k dispozici role papíru o šířce 10 cm, tudíž jsme tiskli do formátu 10 x 15 cm. Pracovní rychlosti zhruba odpovídají údajům uváděným výrobcem, ale je třeba k nim připočíst zhruba 35%, které "schramstne" načítání dat z karty do buffer paměti kiosku a následné "vyhození" fotografie do výstupního podavače. Samotný tisk tedy skutečně trvá oněch 16 sekund (4x přejezd – z toho 3x barva a 1x laminace), ale celkový čas od potvrzení příkazu "Tisk" až po hotovou fotografii trvá v případě formátu 10 x 15 cm bez mála 22 sekund.
V případě dávkového tisku se však průměrný čas zkracuje, neboť SnapLab načte najednou všechny snímky (což může trvat 5 ale také 20 sekund – podle množství snímků) a poté již tiskne, takže v tomto případě se průměrná doba blíží časům, které udává výrobce. Nicméně záleží také na použitém firmwaru (ten byl v našem případě 2.01CE4, který například již podporoval i bluetooth, což u starší verze ještě nefungovalo).
Dotykový display představuje paradoxně velké plus, ale zároveň i největší slabinu zařízení. Námi testovaný kus je v oběhu již cca půl roku, má za sebou něco málo přes tisíc snímků. Přesto však občas nastaly malé problémy s reakcí dotykového displeje, a to především v pravém dolním rohu, kde je umístěno potvrzovací OK (tedy na nejfrekventovanějším místě). Další malou nedotažeností je ukončování tiskových úloh a případný "dotisk". Pokud totiž označíte požadované snímky a vytisknete je, ale následně zjistíte, že jste ještě na něco zapomněli, nelze se již vrátit zpět do režimu tisku. Musíte vyjmout kartu, vrátit se zpět do pohotovostního stavu a začít opět hezky od začátku (tj. vložit kartu, načíst, vybrat snímky, upravit atd.).
Jinak je však pohyb v menu rychlý, reakce jsou okamžité. Display je dostatečně velký, kontrastní a jeho rozlišení VGA je dostačující. Obrazovku lze také pozičně nastavit (v rádiu téměř 90°), jak podle umístění kiosku, tak podle vašich individuálních potřeb. Příjemné je menu Nastavení, které umožňuje poměrně dobře zabezpečit zařízení i dobrou kontrolu nákladů a stejně tak si můžete SnapLab individuálně přizpůsobit buďto přímo svým osobním potřebám, nebo potřebám akce (popřípadě místa), kde budete fotokiosek používat.
Kvalita snímků
A dostáváme se k tomu nejpodstatnějšímu a sice ke kvalitě samotných snímků. Při tisku na první pohled vypadají snímky dobře, kontrastně, barevně vyváženě. Ovšem při bližším zkoumání a zejména po srovnání s fotografiemi, vyvolanými profesionálním fotolabem, zjistíme odchylky (porovnávali jsme se snímky vyvolanými ve Foto Škoda – na Kodak papíru, Sony SnapLab tiskne na svůj vlastní papír). Rozhodně nejmarkantnějším rozdílem je ostrost. Ta je ve srovnání s klasickým fotolabem u fotografií Sony SnapLabu znatelně nižší. Druhou podstatnou slabostí je dynamický rozsah, který je také o poznání menší. Snímky jsou též méně kontrastní. Celkově tedy musíme konstatovat, že výstup SnapLabu je horší než v případě využití služeb profesionálů.
Náhled tisku testovacích fotografií (pro zvětšení náhledu kliknout). Vlevo – fotografie vytištěna profesionálním fotolabem (Foto Škoda), vpravo – fotografie vytištěna (a nijak neupravována) na Sony SnapLabu…
Nicméně pozitivní správou je, že spoustu toho můžete dohnat právě pomocí úprav přímo v menu zařízení. Před tiskem tedy rozhodně nic nezkazíte (a my to jen doporučujeme), pohrajete-li si trochu s ostrostí a kontrastem (obojí přidat, ale s mírou – ne úplně na maximum). Výsledky poté budou o dost lepší a již se přiblíží snímkům vytvořeným v profi-fotolabu. Bohužel v tomto případě to lze provádět pouze metodou pokus/omyl (tj. tisknout a pak teprve prohlížet detailně snímky, případně dál pracovat s ostrostí/kontrastem), neboť na náhled na displeji se zde nelze příliš spolehnout. Ale rozhodně to jde a lze tak dosáhnout opravdu uspokojivých výsledků – a tedy i pěkných fotek.
Náhled tisku testovacího snímku (pro zvětšení náhledu kliknout) – fotografie vytištěna profesionálním fotolabem (Foto Škoda)…
Náhled tisku testovacího snímku (pro zvětšení náhledu kliknout) – fotografie vytištěna na Sony SnapLabu - nijak neupravována.
Náhled tisku testovacího snímku (pro zvětšení náhledu kliknout) – fotografie vytištěna na Sony SnapLabu - s úpravami ostrosti a kontrastu.
Náhled tisku testovacích fotografií (pro zvětšení náhledu kliknout). Fotografie vytištěny na Sony SnapLabu s přidáním popisu…
Ukázky fotografií (pro zvětšení náhledu kliknout) vytištěných na Sony SnapLabu, včetně perzonalizovaných rámečků, vztahujících se k různým akcím…
Pozn.: Všechny testovací snímky byly skenovány na zařízení MICROTEK ScanMaker i900, s velikostí 1:1 a rozlišením 300 dpi.
Závěrem
Sony SnapLab představuje výbornou alternativu pro rychlý a jednoduchý – přitom však plně personalizovaný tisk, s možností individuálních úprav a plné kontroly nad výslednými snímky. A to vše za rozumnou cenu. Největšími přednostmi zařízení jsou především kompaktní rozměry a nízká váha, vysoká rychlost tisku, dále jednoduchá – snadno srozumitelná obsluha, možnost individuálního nastavení a také multifunkční využití (tisk z paměťových karet, z počítače nebo bezdrátově – pomocí bluetooth technologie). Příjemně překvapí též přidaná funkce – tvorba rámečků a libovolných popisek, jež lze přidávat ke snímkům. Nevýhodu naopak představuje absence disketové jednotky a dotyková (ač jinak výborná) obrazovka, která se brzy "osahá". Tento fotokiosek od Sony nalezne uplatnění v prostředí klubů, trafik, reklamních a cestovních agentur, recepcí, hotelů, ale také například jako doplněk pro fotolaby. Jeho vhodné použití si lze dost dobře přestavit též na různých společenských akcích, rautech, výstavách nebo soukromých či firemních párty. Sony SnapLab UP-CR10L je k dostání za doporučenou koncovou cenu 55 000 Kč, standardní snímek formátu 10 x 15 cm vyjde na 6 – 7 Kč. S ohledem na inkoustové alternace (Canon, HP, Epson), kde se dnes náklady na domácí tisk (stejných formátů) pohybují mezi 6 - 9 Kč, se jedná o velmi konkurenceschopnou cenu. Ovšem je třeba brát v úvahu, že zde jde přeci jen o odlišnou technologii, jež má svá pro i proti. Na druhou stranu, náplň i role papíru jsou dodávány současně i jejich výtěžnost je shodná (tudíž jedna role a cartridge vydrží stejně dlouho). Standardní role papíru 10 x 15 cm a cartridge vystačí na tisk 200 fotografií.
Výrobce nabízí služby SnapLabu také formou zápůjček/pronájmů. V takovém případě můžete kontaktovat buďto některého z oficiálních obchodních partnerů, Sony centra nebo přímo společnost Sony - . Více info najdete na www.sonybiz.net (podrubrika Digital photography).
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024