Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Stolní tiskárny
SONY DPP-FP90: dostupná mini-tiskárna v praxi
2. srpna 2007, 00.00 | Chcete rychle a snadno tisknout fotografie doma? Sony nabízí možnou alternativu - termosublimační tiskárnu DPP-FP90. Jedná se o kompaktní zařízení, umožňující tisk jak z paměťových karet, tak i prostřednictvím PC. Měli jsme možnost tento zajímavý produkt otestovat.
{Popis, specifikace a ovládání}Společnost Sony vkročila počátkem roku 2007 do oblasti tisku digitálních fotografií. Vzhledem k velké konkurenci v segmentu inkjetu se tento japonský výrobce pustil jinou cestou – a sice cestou termosublimace. Touto technologií lze tisknout na amatérské bázi kvalitativně srovnatelně s inkjetem, ale přitom za nižší náklady. Sony představila začátkem tohoto roku několik řešení, založených právě na principu tepelné sublimace tisku. Vedle komplexních řešení pro passport printing nebo tisk pomocí samoobslužných terminálů (fotokiosků) je nyní nově v portfoliu Sony též nová řada mobilních domácích tiskáren DPP-FP60, FP-70 a FP-90. Právě posledně jmenovaný produkt se nám dostal do redakce na otestování. Jaká tedy je Sony DPP-FP90, pro koho bude vhodná a jaké nabídne možnosti?
Základní popis
Sony DPP-FP90 představuje kompaktní zařízení tisknoucí do standardního fotografického formátu 10 x 15 cm. Tiskárna nabídne opravdu velmi příjemné rozměry i hmotnost – 180 x 66 x 137mm (Š x H x V) a 1 200g a je vybavena jednoduchým a snadno srozumitelným ovládáním, kde nechybí ani barevný LCD display o úhlopříčce 3,6" s rozlišením 230 000 obrazových bodů. Display leží na horním panelu a je nastavitelný (výklopný) v rádiu cca 90°. Pod ním ještě najdete ovládací tlačítka včetně křížového ovladače. Z levé strany můžete vidět dvojici USB portů, na protilehlé straně jsou dvířka, kam zasouváte (měníte) barevnou kazetu (cartridge).
Na zadní straně je masivní plastové ucho pro přenášení tiskárny a na přední panel umístil výrobce dvířka, pod nimiž je ukryta mechanika pro manipulaci z médiem. Po odklopení těchto dvířek zpřístupníme vstup, kam lze připojit podavač papíru. Zde se nachází zároveň i výstup pro hotové snímky. Podavač papíru je nedílnou součástí balení a pojme najednou až 20 listů. Na čelní straně (nad otvorem pro vstup/výstup) ještě můžete vidět trojici slotů pro vložení paměťových karet. Sony DPP-FP90 bude k dispozici ve dvojím barevném provedení – v černé a bílé.
Technická specifikace
Sony DPP-FP90 tiskne na principu tepelného ohřevu – termosublimační technologie (Super Coat 2, systémem Y/M/C/O). Rozlišení tisku je zde 300 x 300 dpi, zařízení je kompatibilní s obrazovými formáty JPEG, TIFF, BMP, maximální velikost potisknutého média je 101,6 x 152,4 mm, rychlost tisku se pohybuje kolem 45 sekund (při přímém tisku z paměťových karet nebo PC) nebo 56 sekund – přes PictBridge rozhraní. K této rychlosti přispívá jak BIONZ procesor (známý již z digitálních fotoaparátů Sony, premiérově byl použit v první DSLR od Sony – Alfě100), kterým je zařízení vybaveno, tak také technologie TruFast. Konektivitu obstarává USB rozhraní, volitelně lze tisknout i přes bluetooth, avšak je k tomu nutný adaptér DPPA-BT1. Přímý tisk je možný samozřejmě také z USB flash paměťového zařízení nebo z externího HDD, propojeného USB konektorem.
Nechybí ani editační funkce, jako je zvětšení, zmenšení, otočení, jas, saturace, ostrost a redukce červených očí, tisk je možný také formou kalendáře, nálepky nebo pohlednic (výrobce nabízí ve svém portfoliu všechna příslušná potiskovatelná média). Mezi další speciální funkce patří také speciální filtry (efekty): Černobílý a Sepia, Paint, Fish-Eye, Cross (s hvězdičkovým efektem) a Part Colour. Pro větší kreativitu je možné vybírat z řady editačních a speciálních funkcí: Index, Tisk kalendáře a Tisk ID fotografií pro nový režim (kde lze vytvářet blahopřání, pozvánky atd.).
Součástí výbavy je také funkce (známá též z digitálních fotoaparátů): Face Detection – pro lokalizaci tváře ve scéně a kladení důrazu na něj. Funkce automatického retušování zahrnuje opravu rozostřených snímků, opravu expozice a nejnovější technologii redukce červených očí. DPP-FP90 dokáže číst a zobrazit také EXIF informace o zpracovávaných fotografiích. LCD má rozlišení 230 000 bodů a podporuje technologii Clear Photo LCD, díky níž lze dosáhnout zobrazení snímků s vysokým kontrastem. Další technologie – Auto Fine Print 4, automaticky koriguje vyvážení bílé i celkový jas, odstín, kontrast, gradaci i ostrost před tiskem.
Stiskem tlačítka Auto Touch-up FP90 automaticky detekuje a koriguje škálu obecných problémů, které negativně ovlivňují řadu běžně pořizovaných snímků. Sem patří doostření, odstranění červených očí, optimalizace dynamického rozsahu za účelem vykompenzování špatně exponovaných snímků nebo snímků problematicky nasvícených. Sloty na přední straně slouží k umístění všech, dnes běžně používaných, paměťových médií (Memory Stick Pro/Duo, SmartMedia, xD karty, CompactFlash a SD/MMC karty). Dodávané příslušenství obsahuje: zásobník papíru, CD-ROM (driver tiskárny, Picture Motion Browser), síťový adaptér, Cleaning Cartridge, praktický držák na přenášení. Sony DF-90 je kompatibilní s OS Windows Vista, XP Pro/Home, 2000 Professional (pouze předinstalované verze SP3 a SP4).
Ovládání a práce s tiskárnou
K ovládání slouží jednoduchý ovládací panel, obsahující jen nezbytně nutný počet prvků (které výrobce z důvodu co největší ergonomie a přehlednosti zredukoval na minimum). Všechny klávesy ovládání leží na horním panelu – pod velkým výklopným displejem. V levé části je tlačítko pro zapnutí/vypnutí, hned vedle něj leží čtveřice tlačítek – Menu, Cancel, Zvětšení, Zmenšení – dále zde máme křížový ovladač s potvrzovací klávesou OK uprostřed. Výčet ovladačů zakončuje klávesa "Auto Touch-Up" a tlačítko tisku - "Print".
Do menu se dostaneme stiskem stejnojmenné klávesy a můžeme zde měnit vlastnosti snímků (zvětšení, zmenšení, otočení, jas, saturace, ostrost, redukce červených očí), přidávat filtry a nebo pracovat se samotnou tiskárnou a měnit nastavení (způsob zobrazení, ikony, datum a čas, jas displaye nebo nastavení jazyka). Velký display vás navíc dostatečně výmluvně (a pomocí grafických symbolů) navádí a informuje o aktuálním stavu. Práce a ovládání FP90 nepředstavuje opravdu vůbec nic složitého a měl by jej bez problémů zvládnout i úplný začátečník.
[-more-]{Praxe, kvalita snímků a závěr}Sony DPP-FP90 v praxi
Pracovní rychlosti odpovídají údajům uváděným výrobcem. Tiskneme-li z paměťových karet nebo flash paměti, snímek formátu 10 x 15cm trvá 42-45 sekund. V případě přímého tisku z fotoaparátu dojde k tisku zhruba o 10 sekund déle. Stejný čas nám zabere tisk při propojení zařízení s počítačem. V praxi se nám celkem dobře osvědčila funkce automatických úprav. Při stisku "Auto touch-up" (automatická úprava fotografií) nám zabere 15 sekund, než dojde k celkové redukci fotografie (což zahrnuje redukci červených očí, úpravu expozice, tj. zesvětlení podexponovaných míst a doostření).
Při samotném tisku dochází celkem ke 4 průjezdům papíru tiskárnou, a to přesně v tomto pořadí: Y - M - C - O. Během prvního průjezdu dojde k sublimaci žluté barvy, dále purpurové, poté azurové a poslední – čtvrtý průjezd, je vyčleněn na laminaci. Také rychlost tiskárny z vypnutého režimu je téměř okamžitá, startovací čas od zapnutí k připravenosti tisku je pouze cca 10 sekund. Menu je přehledné, pohyb v něm rychlý, reakce kláves jsou okamžité. Display je dostatečně velký, kontrastní a jeho rozlišení dostačuje. Obrazovku lze horizontálně nastavit (v rádiu téměř 90°).
Kvalita fotografií
Konečné fotografie vypadají na první pohled dobře kontrastní, barevně vyvážené. Samozřejmě při bližším zkoumání a při srovnání s fotografiemi z fotolabu odhalíme jasné kvalitativní rozdíly. Jednak zde máme nižší úroveň ostrosti (což však není u fotografií pořízených termosublimační tiskárnou nic neobvyklého). V druhém případě můžeme jasně pozorovat o poznání nižší dynamický rozsah. Snímky nejsou tolik kontrastní a jsou patrné také vady na přechodech mezi tmavými a světlými odstíny, které nejsou pozvolné, ale náhlé. Při podrobném zkoumání můžeme vidět na jednolitých plochách také jednotlivé obrazové body (což také vzhledem k rozlišení lze očekávat).
Nicméně na druhou stranu je kvalita konečných snímků pro danou cílovou skupinu (amatérské fotografy – nadšence) naprosto dostačující. Navíc velké plus představuje právě funkce "Auto Touch-Up", kterou toho lze ještě dost zachránit. Výše zmiňované vady (z většiny charakteristické pro danou technologii) samozřejmě neodstraníme úplně, ale částečně redukovat přeci jen jdou. Hodně toho lze dohnat právě v oblasti doostření nebo v úpravě dynamického rozsahu (respektive "zjasnění" podexponovaných míst).
Před samotným tiskem je tedy rozhodně lepší každý snímek prohnat filtrem automatických oprav, výsledky poté budou o poznání lepší. Samozřejmě lze to samé provést v grafickém editoru na PC, a to s mnohem větší kontrolou uživatele, nicméně funkce "Auto Touch-Up" je určena právě pro ty, kteří se podobnými úpravami nechtějí nebo nedokáží zabývat.
Závěr
Sony DPP-FP90 představuje velice zajímavou a dostupnou alternativu pro rychlý, nenáročný a relativně též levný tisk fotografií 10 x 15 cm, s možností individuálních úprav a plné kontroly nad vytištěnými fotografiemi. Největší klady představují zejména kompaktní rozměry, nízká váha, vysoká rychlost a velmi triviální, lehce srozumitelná obsluha. Kromě tisku přímo z paměťových karet či fotoaparátů si lze volitelně dopřát též luxus bezdrátové komunikace – pomocí bluetooth technologie (k tomu je však třeba speciální adaptér). Tiskárnu uvítají uživatelé, kteří buďto chtějí občas tisknout své fotografie v plně vlastní režii, a nebo jsou často na cestách a potřebují/požadují mít neustálou možnost tisku. Jeden snímek vyjde průměrně (dle údajů uváděných výrobcem) na zhruba 6 - 7 Kč. S ohledem na inkjet, kde se v současnosti pohybují náklady mezi 6 - 9 Kč, jde o velmi konkurenceschopnou cenu (nicméně, nezvratný je zde fakt, že se jedná o jinou technologii, se svými klady i zápory). Doporučená koncová maloobchodní cena je 5 990 Kč (včetně DPH).
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024