Pigmentový inkoust DURABrite, aneb u Epsonu v kuchyni - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Pigmentový inkoust DURABrite, aneb u Epsonu v kuchyni

21. října 2005, 00.00 | Jako jedni z mála jsme měli příležitost podívat se přímo do továrny, kde se vyrábí inkousty značky Epson. V anglickém Telfordu nám ukázali nejen výrobní halu, ale také nás seznámili s několika drobnosti z know-how, díky kterému jsou ve svém oboru úspěšní. Vše se točilo okolo technologie inkoustů DURABrite Ultra.

Jako jedni z mála jsme měli příležitost podívat se přímo do továrny, kde se vyrábí inkousty značky Epson. V anglickém Telfordu nám ukázali nejen výrobní halu, ale také nás seznámili s několika drobnosti z know-how, díky kterému jsou ve svém oboru úspěšní. Vše se točilo okolo technologie inkoustů DURABrite Ultra.
Epson je jak jinak, než japonská společnost zabývající se mimo jiné výrobou inkoustových tiskáren. Portfolio společnosti je samozřejmě mnohem širší, ale dnes se budeme věnovat pouze inkoustům. V anglickém městečku Telford nedaleko Birminghamu je v průmyslové zóně umístěna poměrně nenápadná výrobní hala Epson, která zásobuje inkousty celou Evropu, Střední Východ a Afriku. Mimo jiné je zde umístěno i centrum telefonické podpory zákazníků a servisní oddělení.

DURABrite Ultra
Epson vsadil i na pigmentové inkousty, přičemž pro nejširší použití je právě DURABrite Ultra. Jedná se o univerzální inkoust použitelný na jakýkoliv papír, který je mimo jiné i voděodolný, tzn. ve vodě nerozpustný. Naproti tomu inkousty Ultra Chrome K3 jsou určeny pro profesionály a jsou použitelné pouze na speciálních papírech.
Co je vlastně pigmentový inkoust? Inkousty pro běžné spotřebitele jsou prakticky pouze dva, s organickým barvivem (bez částic) a pigmentový. Existuje také inkoust s polymerovým barvivem, ovšem o něm nyní řeč nebude. Mezi oběma technologiemi existují rozdíly a každá má své výhody a nevýhody. Klasický pigmentový inkoust má velmi dobré vlastnosti, co se týče stálosti a odolnosti vůči světlu, vodě apod. Také se nerozpíjí, jako inkousty s organickým barvivem, které se do papíru vsáknou (obraz je "rozpitý"). Pigmentový inkoust zůstává na povrchu papíru (obraz má pak rovné a ostré hrany a nabízí dobrý velký kontrast) a vsakuje se pouze minimálně. Díky tomu lze ovšem rozetřít (proto máme po čtení novin černé prsty, používá se zde obyčejný pigment). Nevýhodou klasického pigmentového inkoustu je také metamerie (různé barvy pod různým osvětlením). Inkousty DURABrite byly vylepšeny tím, že pigmenty jsou opatřeny speciálním povlakem z pryskyřice, díky kterému se zajistí rovnoměrná disperze ve vodě, odolnost vůči rozmazání apod. Oproti klasickým pigmentům jsou částice DURABRite Ultra velké pouze cca 0,1 mikrometru (klasický pigment má cca 10 mikrometrů). V 1 pl se jich tak nacházejí statisíce.

Výhody lze shrnout:

  • ideální pro lesklé rodinné snímky a každodenní tisknutí
  • ostré hrany textu a grafiky i na obyčejném papíru
  • odolný vůči vodě a mechanickým vlivům
  • dobrá barevnost
  • oddělené barevné cartridge
  • výtisky by měly vydržet až 120 let bez větší ztráty barevnosti




nahoře ukázka vlivu vody na organická barviva a dole na pigmentový inkoust

Cartridge
Neboli náplně s inkousty Epson řeší u DURABrite Ultra pomocí oddělených barev. Každá náplň nese pouze jednu barvu inkoustu a nemusíme tak vyměňovat cartridge poté, co dojde jedna z trojice barev. K tomuto kroku se však nedávno odhodlalo i HP u svých low-endových tiskáren, takže zde je situace podobná. Na rozdíl od HP, která používá v těchto modelech organická barviva a termální (bublinkový) tisk, Epson používá piezoelektrické tiskové hlavy. Tiskové hlavy zůstávají v tiskárně a cartridge se k nim připojuje.


piezoelektrická tisková hlava

Proč se u Epsonu používá piezoelektrický jev, který vlivem elektrického napětí vyvolá deformaci speciálního krystalu? U HP se používá technologie, kdy se v hlavě prudce zahřeje topící prvek a v inkoustu vznikne bublina, která vytlačí z trysky kapku inkoustu. U tohoto pigmentového inkoustu se však tato metoda nemůže použít, protože pigmenty (respektive jejich povlak z pryskyřice) by se k topícímu prvku připekly. Nutno dodat, že obyčejnému pigmentu bez pryskyřicového povlaku nedělá tisk termální cestou problém. U DURABrite se ale používá z výše uvedeného důvodu „studená“ metoda, kdy piezoelektrický prvek pracuje jako pumpa, která se nejdříve vtáhne dovnitř hlavy a až poté vytlačí kapku inkoustu ven. Pohyb směrem dovnitř se používá pro lepší oddělení kapky od povrchu inkoustu, který zůstal v trysce. Tyto pohyby jsou tak jemné, že nejmenší kapka může mít pouze 2 pl. Tvořit lze ale samozřejmě i kapky větší.


snímek trysky

Epson si své cartridge vyrábí přímo v továrně, pro lepší zabezpečení kvality a čistoty, která je u inkoustů velmi důležitá. Do inkoustu nesmí proniknout větší množství nečistot nebo vzduchu. Nečistoty mohou ucpat trysku a bublinky vzduchu ji učinit pohyby piezoelektrického krystalu neefektivními. I když se zvenku jeví jako obyčejná plastová krabička, vnitřek je nečekaně strukturovaný. Neobsahuje pěnový materiál, který by inkoust držel v sobě, zde by byl opět problém s distribucí pigmentu.
Každá cartridge je vybavena čipem, který komunikuje s tiskárnou, zda-li je umístěna ve správné pozici v tiskárně a informuje uživatele o zbývajícím inkoustu. To se provádí pomocí kalkulací a odhadů, nikoliv měřením.


struktura cartridge

Výroba
Z granulí plastu vznikne nejdříve samotná cartridge, která po kontrole putuje do automatizované výrobní linky. Vkládají se manuálně a vše následující je dílem automatiky. Vložení gumového hrdla, kterým se nasazuje do tiskárny, dávkovacího válce, který reguluje přísun inkoustu do komory před tryskou, plnění inkoustem, nasazení čipu, označení příslušnou etiketou, vyfotografování sériového čísla a výstupního hrdla, zda-li je na správné pozici a má správný průměr. Poté přichází na řadu manuální kontrola pracovníky, zda-li má cartridge všechny tyto náležitosti. Chybovost je překvapivě malá, ale existuje. Poté již výrobky směřují k pásu, kde je čeká zabalení do sáčku, ze kterého se odsaje veškerý vzduch a následné zabalení a distribuce.


zde se do forem vstřikuje roztavený plast (klikněte pro zvětšení)

Ve výrobní části haly panují přísná pravidla z hlediska čistoty prostředí a nechybí ani efektní průchod vzduchovou sprchou. Vzhledem k tomu, že jsme již na začátku uvedli, že tato továrna produkuje inkousty pro Evropu, Střední Východ a Afriku, tak zřejmě nepřekvapí, že za měsíc továrna vyprodukuje cca 3 milióny cartridgí (nejen DURABrite Ultra). Jedna z výrobních linek, kde se skládají a plní cartridge DURABRite Ultra zvládne necelých 13 000 kusů za den.


výrobní jednotka DURABrite Ultra, na začátku se vloží součásti cartridge a na konci vypadne hotová naplněná cartridge (klikněte pro zvětšení)

Závěrem
Doufáme, že tento článek přispěl k lepší představě o chodu podobného zařízení a osvětlil něco z know-how společnosti Epson. Článek si neklade za cíl přesvědčit někoho o kvalitách pigmentových inkoustů. Konkurence se u klasických barviv velmi snaží, ovšem jen například voděodolnost snímků bez nutnosti jakéhokoliv speciálního potahu je velmi impresivní. Takové snímky zvládne vytisknout i obyčejný Picture Mate a sami jsme v redakci voděodolnost vyzkoušeli.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: