Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Stolní tiskárny
Olympus Camedia P-10 –termosublimační tiskárna v praxi
29. června 2004, 00.00 | Termosublimační tiskárna Camedia P-10, to je zdařilý moderní design, bezokrajový fotografický tisk do formátu A6 už za 44 sekund i bez pomoci počítače s podporou nového komunikačního standardu PictBridge. jaké možnosti dnes nabízí termosublimační tisk ve srovnání s inkoustem? To napoví tato recenze.
Jedna z nejmenších tiskáren z nevelké produkce tiskových strojů společnosti Olympus umožňuje přímý tisk z každého PictBridge kompatibilního fotoaparátu. Technologie termosublimačního tisku vytváří fotografickou kvalitu navzdory mnohem menšímu počtu tiskových bodů. Na výstupu jsou laminované tisky překvapující kvality.
Konstrukce
Prakticky dokonalá krychle ve stříbrném provedení s výrazným modrým prvkem na přední straně je poměrně povedené designové řešení. Čelní panel obsahuje v levém horním rohu jediný ovládací prvek a to kulatý síťový vypínač. Výrazný modrý panel s logem Olympus dělí horizontálně trojice kontrolek Access, Paper a Ribbon, pod níž leží na svislé ose umístěné polopropustné kruhové okno z matného plastu. Tím je částečně vidět dovnitř do tiskárny, což je patrné zejména při probíhajícím tisku, kdy se okno zabarvuje podle procházejících plátů. Spodní část obsahuje zásobník na papíry a zcela vpravo dole nalezneme konektor připojení PictBridge. Zadní strana poskytuje pouze hnízda konektorům pro USB a napájení.
Na levé straně umístěná dvířka ukrývají šachtu pro barevnou náplň a horní plocha slouží k výstupu potištěných papírů. Pikantní kuriozitou je malý otvor ve spodní straně tiskárny, který slouží (po vyjmutí zásobníku papíru) k případnému odstranění zaseknutého média.
Technologie sublimačního tisku u P-10 využívá tří základních tiskových barev CMY (čtvrtým průchodem nanáší ochrannou fólii) na dvou formátech 3,5 x 5 nebo 4 x 6 palců. K tisku na menší formát slouží redukce do zásobníku, která zajistí přesné vedení menšího média. Každý formát má svůj typ barevné katridže (jen Olympus ví proč označené L a P)
V zakoupeném balení naleznete mimo tiskárny i sadu zkušebních papírů a barevnou náplň (na 5 výtisků), AC adaptér se síťovým kabelem, návody k použití a cd s instalací driverů.
Technické parametry
Olympus Camedia P-10 je barevná termosublimační tiskárna s rozlišením 310 dpi s barevnou hloubkou 16 mil. barev. Rychlost tisku na větší formát je 44 sekund (bez času potřebného na přenesení dat). Potiskuje dva formáty 4“ x 6“ (148 x 100 mm) nebo menší 3,5“ x 5“ (89 x 127 mm) bezokrajovým tiskem.
Podporované operační systémy jsou pouze z rodiny Windows od 98 a výše, Mac OS není podporován.
Automatický kazetový podavač je na maximálně 50 kusů papíru, odpovídající je výstupní prostor nahoře, který pojme stejné množství. K dispozici jsou dva typy balení, buď 40 nebo 100 papírů s odpovídající náplní.
Tisk z fotoaparátu zvládne s formáty DCF, tedy jpeg (s Exif 1.0 – 2.2) nebo tiff, podporuje i DPOF (Digital Print Order Format) – jakýsi jednoduchý správce tisku ve fotoaparátu. Podporuje přímý tisk pomocí technologie PictBridge.
Nabízí dvě rozhraní, jedno s konektorem na přední straně (USB pro fotoaparáty s výstupem PictBridge) a vzadu USB pro připojení k PC.
Velmi kompaktní rozměry (Š x V x H) 180 x 180 x 160 mm a váha 2,3 kg dělají z tiskárny snadno transportovatelné zařízení.
Instalace
Po nainstalování ovladače je tiskárna schopna okamžitého tisku. Zklamáni budou příznivci Mac OS, Olympus pro tuto tiskárnu podporuje pouze platformu Windows (od W98 výše). Zajímavostí tiskového ovladače je možnost mozaikového tisku (2, 4, 8, 16 obrázků na formát), tím se ovšem musíme vzdát bezokrajového tisku. V nastavené „Graphic“ lze řídit jas, kontrast, gammu a ostrost.
Kvalita tisku
Ačkoliv je tato kategorie tiskáren zaměřena především na přímý tisk fotografií, vektorové testy dopadly nad očekávání. Vektorové barevné přechody vychází překvapivě dobře, jsou plynulé bez znatelných zlomů. Poněkud hůře vychází nízké denzity. Zejména u 10 % a 5 % je znát nerovnoměrné pokrytí ve vertikálním směru. Drobná nepřesnost soutisku ve vertikálním směru je zřejmá zejména při tisku černé, nicméně je patrná i u ostatních plných barev. Přesto je pozitivní tříbodové písmo bez problému čitelné v patkové i bezpatkové variantě, u 2 bodů je sans lehce nad hranicí čitelnosti a serifové písmo lehce pod. Zřetelné je omezení v dpi, kdy se tiskárna musí rozhodnout, jak silný duktus bude tisknout. U negativního písma je situace prakticky shodná, jen u tříbodového patkového se začínají více slévat patky.
Čárové růžice vykazují velmi dobrou horizontálně vertikální symetrii i při poloviční denzitě. Při 25 % má růžice potíže vykreslit správně střed. Symetrii odpovídá i prezentace čárových rastrů. Situace je shodná ve všech testovaných denzitách (100, 50 a 25 %), do tloušťky 0,25 je perfektní, překvapivě se snaží rastrovat i při 0,12 i 0,07 mm!
Fotografie vychází jako podle reklamního letáku. Ostré kontrastní přechody vychází stejně dobře jako dlouhé barevné polostíny, jen v některých momentech je znát absence černé a simulace pomocí ostatních barev podle tiskového algoritmu.
Praxe
Sublimace barviva vytváří plynulé barevné tóny, což většina „inkoustovek“ nedokáže, bez ohledu na počet dpi.
Využití technologie PictBridge je skutečně tak jednoduché, jak by se dalo očekávat. Po ověření, že fotoaparát podporuje tisk pomocí PictBridge, propojení fotoaparátu s tiskárnou stačí navolit v menu aparátu patřičný režim, provést nastavení požadovaného výběru obrázků a navolit „Print“. Obrázek dojde do tiskárny v RGB datech a s přihlédnutím k informacím v Exif se vytiskne.
Závěrem
Termosublimační tiskárna Camedia P-10 najde užití všude tam, kde není nutný nebo je postradatelný počítač coby prostředník mezi digitálním fotoaparátem a tiskárnou. Ačkoliv velikost formátu se může jevit jako omezení, díky němu je naopak velmi kompaktní, lehká a snadno přenosná. S podporou technologie PictBridge stačí k tisku pouhé připojení s fotoaparátu, který tuto technologii podporuje. Výstupní formát cca 10 x 15 cm je klasická velikost fotografií, takže je využitelná pro běžný komerční tisk nebo třeba průkazových fotografií.
Doporučená koncová cena Olympus Camedia P-10 je 8 990 Kč s DPH, standard balení (4x6) 40 listů a náplň 690 Kč s DPH, 100 listů a náplň 1490 Kč s DPH.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024