Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Stolní tiskárny
Na co vsází výrobci inkoustových tiskáren?
25. listopadu 2005, 00.00 | Každý z předních výrobců stolních inkoustových tiskáren má svou specifickou technologii, kterou se snaží přilákat potenciální kupce. Na co vsází Canon, Epson a HP ve svých materiálech a co vlastně v praxi znamenají vzletné marketingové názvy?
Vývoj technologií pro práci s digitálním obrazem je stále velmi bouřlivý. Ať už mluvíme o rozlišení digitálních fotoaparátů, o obrazových procesorech nebo o softwarových aplikacích a technologiích, určených ke zpracovávání obrazu. Na nových trendech jsou přímo závislí všichni výrobci v dlouhém a komplexním řetězci od pořízení fotografie až k její papírové podobě. Jedním z velmi podstatných faktorů ovlivňujících výslednou kvalitu je samotný tisk. V současnosti je mezi běžnými uživateli nejrozšířenější metodou domácího tisku digitálních snímků inkoustový tisk. Pokud se uživatel nerozhodne pro služby digitálního minilabu, je právě inkoust nejrozšířenějším nástrojem pro zhmotnění digitálních snímků. V následujících odstavcích se prostřednictvím tří předních výrobců inkoustových tiskáren a jejich tiskových technologií podíváme na současnou situaci na trhu. Řeč bude výhradně o technologiích, uplatňujících se v dnes běžně používaných domácích inkoustových zařízeních, neboli míst s nižší frekvencí tisku. Co by měla být lákadla rozhodující o volbě správné domácí fototiskárny?
Společné rysy
Ještě zhruba před rokem se běžně u tiskáren používaly kombinované náplně s více barvami a integrovanou tiskovou hlavou. Jedna z nich obsahovala černou barvu (K - Black), která se nahrazovala případně kombinací fotoinkoustů, a druhá trojici základních barev (CMY). Drtivá většina současných inkoustových tiskáren již přešla na systém oddělených barevných náplní a oddělených tiskových hlav. Všichni výrobci se dnes mohou pochlubit vysokou rozlišovací schopností díky vystřelování kapiček inkoustu minimálního objemu (pohybuje se v rozmezí od 5 až po 1 pikolitr) a velkému počtu trysek (až několik tisíc - řádově desítky až stovky trysek na jednu barvu). Dnešní fototiskárny pracují s minimálně šestibarevným systémem (CMYKLcLm). Nic nezvyklého není ani osmi či devítibarevný tisk, který se ale objevuje pouze u dražších modelů.
Velice důležitým faktorem je samozřejmě také médium, na které se tiskne - každý výrobce má v tomto směru bohatou nabídku foto-papírů a samozřejmě doporučuje to své. Nicméně tomuto tématu se nyní věnovat nebudeme, neb by vydalo na samostatný článek. Základní princip je tedy pro všechny výrobce podobný, jednotlivá zařízení jednotlivých výrobců se od sebe odlišují především technologickými postupy při výrobě a následné kompletaci tiskových hlav a samotného složení inkoustu a jeho rozvádění uvnitř strojů. Pro názornost se blíže podíváme na trojici předních výrobců v oblasti inkoustových tiskáren: společnosti Epson, Canon a Hewlett-Packard.
EPSON a jeho DURABrite Ultra
Patentovaná technologie inkoustového tisku společností Epson, má jméno DURABrite Ultra. Tento systém využívá oddělených inkoustových náplní (například 4 nebo 6), které obsahující speciální pigmentové inkousty na vodní bázi. Hlavní výhoda takových náplní spočívá v tom, že jsou svým způsobem velmi flexibilní (lze je použít na libovolný typ papíru) a především odolávají vodě, v které se (na rozdíl od "obyčejných" inkoustů) nerozpouštějí. Pigmentové barvivo se při vypuzení z tiskových trysek nevpíjí do papíru, ale zůstává na jeho povrchu. To vede k ostrým výtiskům s dobrým kontrastem s ostrými konturami. Na druhou stranu barevný gamut je přeci jen o něco menší. Inkousty DURABrite obsahují speciální pryskyřičný povlak, díky kterému nedochází k nežádoucímu rozmazání barev. Jednotlivé částice DURABRite Ultra mají velikost asi 0,1 mikrometru. To vše dohromady zaručí kvalitní a odolné výtisky, které si udrží dlouhou barevnou stálost (desítky let), ovšem tuto garanci výrobce poskytuje pouze v případě použití jeho foto-papíru. Technologie DURABrite je vhodná k tisku digitálních fotografií (na foto-papír). Náplně DURABrite Ultra jsou řešeny pomocí oddělených barev, kdy každá cartridge obsahuje jednu barvu. Co se týče samotných tiskových hlav, výrobce používá piezoelektrické tiskové hlavy, ke kterým připojuje inkoustové náplně. Technologie DURABrite Ultra využil Epson například v produktech řady Stylus: R200, R220, R240, D68, D88, DX3850, DX4850, RX520, CX3810, CX4200, CX5800, CX7800.
Inkousty Epson UltraChrome K3
Vedle inkoustů DURABrite Ultra (převážně k běžnému použití) nabízí Epson také novou generaci inkoustů - UltraChrome K3, které jsou určeny pro profesionály (fotografy, umělce atd.) a jejich použití je vhodné pro monochromatický, barevný a umělecký tisk. Jedná se o stejný princip - podobné složení inkoustů jako v případě DuraBRITE, s tím že pryskyřice i pigmenty byly zde výrazně vylepšeny. Systém UltraChrome K3 se skládá celkem z devíti barevných inkoustových zásobníků, mezi něž patří i tři černé inkousty včetně nového inkoustu označovaného jako „velmi světle černá“. Pigmentace těchto inkoustů dosahuje (při použití fotografických papírů Epson Premium) vysoké sytosti černé barvy. Barevné pigmenty jsou optimalizovány a inkousty pokrývají mnohem větší barevný rozsah. Optimalizace použitých pryskyřic umožnila dosáhnout především lepší odolnosti vůči vlhkosti a poškrábání a při použití vhodného tiskového média také dosahuje jasnějšího podání. Nově přidaná barva, tzv. „velmi světle černá“ dosahuje krytí 17 %. Snížila se i metamerie. Epson UltraChrome K3 rozšiřuje možnosti díky využití devíti různých inkoustů – matná černá, fotografická černá, světle černá, velmi světle černá, azurová, purpurová, žlutá, světle azurová a světle purpurová. Celkově je možné dosáhnout lepšího vykreslení stínů. Výrazně bylo také zredukováno zkreslení často postihující pastelové pleťové tóny.
CANON a FINE Technology
Technologie, kterou se chlubí Canon nese jméno FINE (Full-photolithography Inkjet Notule Engineering). Nejde o tiskovou technologii jako takovou, ale o specifický výrobní proces umožňující dosáhnout extrémní hustoty trysek a minimální velikosti kapiček. Trysek bývá okolo 3 500 a nejnovější tiskárny Canon dokáží u některých barev produkovat až 1 pl kapičku! Toto spojení vede k větší přesnosti tisku a k jemnějším detailům. Výrobní postup tiskových hlav se zakládá na polovodičové výrobní metodě, kdy jsou tiskové hlavy lisovány právě s velkou hustotou miniaturních trysek pro samotný tisk. S nástupem modelů tiskáren řady Pixma 16xx, výrobce kvůli vyšší kvalitě tisku, ještě prodloužil tiskovou hlavu a zvýšil počet trysek (obojí téměř o 50 %). To umožňuje přesnější nanesení většího množství inkoustu na jeden bod.
ChromaLife100 Technology
Spolu s novou technologií se výrobce také nevyhnul nutnosti použití nových tiskových náplní. Jejich označení zní: ChromaLife100 a hlavními přednostmi je dlouhá životnost a barevná stálost. Technologie ChromaLife100 používá nové dye-base inkousty a speciální fotografický papír (Photo Paper Plus Glossy, PP-101). U snímků, vytištěných na současných inkoustových modelech Canon, garantuje výrobce minimální životnost 100 let (za předpokladu skladování v suchu a temnu), 30 let za sklem (ve vitríně, zarámované apod.) a 10 let na vzduchu vystaveny všem okolním vlivům. Nové technologie mohou nabídnout například tiskárny řady PIXMA: iP1600, iP2200, iP4200, iP5200, iP6210, MP150, MP170, MP450, MP500, MP800.
HP sází na SPT
SPT (Scalable Printing Technology) pracuje nejen s oddělenými inkousty a tiskovými hlavami, ale jde ještě dále ve snaze o úsporu inkoustu. Inkoust se čerpá z hlavní náplně do menší přímo v tiskové hlavě a tiskárna je schopná nepoužitý inkoust vrátit zase zpět. Celý systém se skládá ze tří základních komponentů: tiskové hlavy, hlavní inkoustové nádrže (cartridge) a malých nádržek (tzv.: IIC – Individual Ink Cartridge). Ty jsou zabudovány do tiskové hlavy, zatímco hlavní cartridge s barvou je umístěn odděleně. Hlava s malými zásobníky odjede na stranu tiskárny k hlavnímu zásobníku, načerpá inkoust do zásobníků malých. Poté dojde k čerpání inkoustu z IIC cartridgů do trysek tiskové hlavy. Součástí nové platformy HP je inteligentní sledování hladiny inkoustu (funkce HP Smart Printing). Technologie SPT používá širokých tiskových hlav s několika tisíci trysek (například 3900 - HP Photosmart 8250), které produkují sto (a více) miliónů kapek za sekundu. Široký záběr hlavy umožňuje nanést více inkoustu na jeden přejezd. Velikost kapiček se pohybuje od 5 pikolitrů až po 1 pikolitr. Zařízení, pracující na principu technologie SPT, zahrnují (kromě oddělených zásobníků s inkoustem) také vestavěnou pumpu, vzduchový ventil, rezervní zásobník a snímač inkoustu. Dojde-li k vniknutí vzduchových bublinek do inkoustového transportního systému, systém přečerpá veškerý cirkulující inkoust zpět do hlavního zásobníku a celý proces začíná znovu. Výhodou technologie SPT je odstranění většiny servisních prací, jako: profukování kanálků, čištění a „odplivnutí“ trysek na polštářek - čímž se snižuje spotřebu inkoustu. Lze zde také měnit inkoustové náplně v průběhu tisku.
Použitá média
Systém Scalable Printing Technology s sebou nevyhnutelně přinesl novou generaci inkoustů HP Vivera. Jedná se o druh dye-ink inkoustu, který ve spojení s novým typem médií (se speciální povrchovou vrstvou) zajistí vyšší hloubku barev, rychlejší zaschnutí, odolnost proti vodě a barevnou věrnost a stálost. Jako černý inkoust je u zařízeních s podporou SPT použit nejčastěji dye-base ink, jenž se hodí jak pro tisk fotek tak i textu. Spolu s kompatibilními inkousty výrobce doporučuje také HP fotografický papír. Při používání těchto "přísad" vychází momentálně tisk jedné fotografie na přibližně 0,27 Euro (zhruba 9 Kč). Tiskárny Hewlett-Packard, u nichž se setkáte s SPT technologií, jsou například: HP Photosmart 3210, 3310, 8050, 8250, dále Deskjet 5440, 5940, 2575 nebo Officejet 5610.
Shrnutí
Jak se říká, k jednomu cíli vede více cest, zaleží na každém, jakou z nich si zvolí. Přední výrobci dnešních inkoustových tiskáren jdou každý vlastní cestou. Je nesporné, že každý z nich dosahuje špičkové kvality tisku, a tak se snaží přinést jinou přidanou hodnotu. Epson dnes vsází zejména na složení inkoustů, Canon na další vývoj tiskové technologie a HP na snížení nákladů a zrychlení tisku. Pokud si odmyslíme vzletné názvy a rozsáhlé statě o nesporných výhodách všech těchto technologií zjistíme, že rozdíl v kvalitě tisku je u této trojice výrobců prakticky poměrně malý. Tím nejdůležitějším faktorem výběru se tak stává efektivita provozu a rychlost tisku.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024