Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Stolní tiskárny
Může nahradit OLED klasický laserový tisk?
22. března 2006, 00.00 | Společnost Epson pracuje na nové tiskové technologii založené na využití OLED (organic light-emitting diode) displeje jako náhrady laserového paprsku. Nové hlavy Epson budou využívat OLED materiálu coby zdroje světla a samotný tisk by měl fungovat na podobném principu jako je laser.
Seiko Epson Corporation (dále jen Epson) pracuje na nových tiskových hlavách, které budou založeny na OLED technologii (organic light-emitting diode). Po vzoru stále se rozšiřujících OLED monitorů a displejů (využívaných v mobilních telefonech, MP3 přehrávačích a nově teď také například i v digitálních fotoaparátech), najde tato technologie uplatnění také v tiskových strojích. Nové hlavy Epson tak budou využívat OLED materiálu coby zdroje světla a pokud se tato technologie uchytí, určitě bude znamenat důležitý mezník v oblasti tisku. Současné tiskové technologie pro kopírovací a tisková zařízení, které využívají elektrofotografických principů, používají buďto laseru nebo zdroje světla, které produkují LED diody.
Epson TFT-SRAM ohebný čip
Technologie OLED
Panely založené na principu OLED (organic light emitting diode) využívají elektroluminescence neboli přeměny elektrické energie na světlo. Tato technologie se v současnosti využívá nejvíce pro monitory a televize, ale uplatnění již nachází i v dalších odvětvích. OLED displeje vynikají rychlejším vykreslením scény v porovnání s LCD monitory a umožňují také tvořit ohebné obrazovky. Největší výhoda technologie OLED tedy spočívá v menších rozměrech, větší flexibilitě a samozřejmě též úspoře elektrické energie v důsledku vlastního vyzařování světla (zatímco klasické LCD monitory potřebují ještě samostatný zdroj světla, OLED si "svítí sami").
Epson kontrolní čip pro car-audio systémy, založený na principu OLED
Epson OLED tiskový systém
Epson ve spolupráci s firmou Sumitomo Chemical Company, Ltd., vyvinul elektro-luminescenční polymerový materiál, který lze použít stejně jako OLED prvek. Tento enormně jasný materiál může být využit k tisku. Rozsáhlé testy, prováděné prostřednictvím prototypu OLED tiskové hlavy, vykazovaly dlouhodobě výtisky ve stejné nebo dokonce i lepší kvalitě než výtisky ze současných konvenčních laserových tiskáren. Výsledek společných výzkumů Epsonu a Sumitomo Chemical Company, Ltd je tisková hlava z materiálu, suplující polymerový OLED materiál. Tento materiál je umístěn na skleněný podklad, čímž dochází k vytvoření lineárního zdroje světla. Tento jev umožní přesnou a řízenou dávkou světla prudce ozářit určitý bod na předloze (tiskovém médiu) a to s maximální přesností a vysokou obrazovou stálostí. Navíc tento systém bude mít minimální požadavky na prostor, tudíž tiskové hlavy, využívající tohoto principu, budou moci být relativně malé.
Epson OLED tisková hlava
OLED a Polysilikon TFT technologie
Epson se dále chystá do svých nových hlav sloučit OLED tiskovou technologii se "studenou" polysilikonovou TFT technologií, což by mělo mít v obou případech pozitivní dopad na přesný tisk ve vysokém rozlišení a zároveň snížení výrobních nákladů tiskových hlav. Tato bezpochyby velice slibná technologie bude hrát velkou roli ve stále rostoucí poptávce po barevných tiskárnách, které nabízejí kromě vysokého rozlišení a přesnosti také kompaktní rozměry, vysokou rychlost tisku a především samozřejmě též nízké režijní náklady. Samotný výrobce si od této technologie do budoucna velmi slibuje a hodlá využít beze zbytku veškerý její potenciál.
Inkjetová domácí tiskárna Epson Stylus R240
Výrobní závod tiskových hlav pro inkoustové tiskárny - Telford, Velká Británie
Závěr
Každá změna je v dnešní době vítána a jen čas ukáže, zda-li byla pro svůj obor přínosem či nikoli. Zdá se, že přední výrobci tiskových řešení v současnosti ustrnuli v určitém stereotypu a jdou si každý vlastní cestou. Dnešní tiskárny dosahují sice dobré kvality tisku, rychlosti a také náklady pomalu ale jistě stále klesají, otázka však je, zdali to stačí. Možná by neškodilo trochu více odvahy a experimentování. Ale stále jsou ti, kteří se nebojí dělat odvážné kroky a experimentovat. Mezi takové výrobce patří například Canon a právě společnost Epson. Ten zhruba před rokem uvedl do komerčního využití nové inkousty DURABrite (s pryskyřičným povlakem) tisknoucí pomocí piezo-elektrické technologie a nyní experimentuje s novým systémem OLED. Ten by měl nabídnout minimálně stejnou obrazovou kvalitu jako současná laserová zařízení, ale zároveň dramaticky zmenšit tiskovou hlavu (a tím i velikost samotného zařízení) a též snížit energetickou spotřebu tisku. K dispozici zatím není mnoho podrobností o tomto budoucím (možná revolučním) řešení, ale celou věc budeme sledovat a v případě dalších poznatků, o tom prostřednictvím našich stránek ihned informujeme.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024