Lexmark odtajnil plány na rok 2007 a také nový all-in-one model X9350 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Lexmark odtajnil plány na rok 2007 a také nový all-in-one model X9350

19. ledna 2007, 00.00 | Společnost Lexmark představila na nedávné tiskové konferenci nové inkoustové multifunkční zařízení X9350. Jedná se o typ nabízející šestibarevný tisk, vysokou rychlost a rozlišení, implementovanou čtečku paměťových karet a především síťový a Wi-Fi modul – a to již ve standardní výbavě.

Společnost Lexmark uspořádala 17. ledna 2007 malou tiskovou konferenci, jejímž hlavním tahákem bylo představení nového inkoustového multifunkčního zařízení X9350. Jedná se o typ určený pro trh malých kanceláří a domácností (SOHO), který ale i přesto může nabídnout solidní funkční zázemí, jako je například šestibarevný inkoustový tisk, vysoká rychlost, plně dostačující rozlišení, ve standardní výbavě dokonce také síťový i Wi-Fi modul, implementovaná čtečka paměťových karet a samozřejmě kromě samotné tiskárny i další tři zařízení – fax, kopírka a skener. A to vše bude navíc k dostání za velice příznivou cenu.

Lexmark v roce 2006

Tisková konference na podporu nového produktu se konala v příjemných suterénních prostorách restaurace Austria, ve Štefánikově ulici na Praze 5 (Smíchov). Hned na úvod (jak již bývá na podobných akcích zvykem) zrekapitulovali zástupci společnosti loňský rok trochou čísel a pak již přišla řeč na novinkový model. Rok 2006 byl dle slov zástupců společnosti pro Lexmark velice úspěšný – došlo k celkovému nárůstu o 21% oproti roku 2005. V prodeji laserových tiskáren zaznamenal tento výrobce nárůst o až 73% oproti roku předešlému a v případě prodeje inkoustových tiskáren a multifunkčních zařízení se jednalo o nárůst o 40%. V současné době je podle statistik zastoupení Lexmarku na trhu v oblasti laserových tiskáren zhruba 12% a co se týče inkoustových a All-In-One modelů, to zde činí procentuálně zhruba 15%. Zastoupení na trhu v oblasti tisku všeobecně tvoří pro Lexmark 10% celkové produkce. V roce 2007 hodlá společnost expandovat jak v oblasti laserového tisku, tak ale také v segmentu tisku termálního – inkjetového.

Laserový tisk

V loňském roce již naznačila nová laserová monochromatická zařízení řady "E" (např. E120/E250/E350/E450), kudy se výrobce bude ubírat, a v nastávajícím roce v tomto trendu hodlá pokračovat. Lexmark byly vždy známy především lukrativní cenovou politikou a typické jsou pro ně též kompaktní rozměry. Ceny budoucích modelů, nastupujících v roce 2007, by tedy stále měly být velice konkurenceschopné, ale kromě toho výrobce zapracoval také na samotných komponentech tiskáren. Již u stávajících modelů byla představena nová technologie tiskových hlav, která obsahuje (a zatím jako první v oboru využívá) miniaturní otočné zrcadlo, které se stará o snížení počtu pohyblivých součástí, a tím zvyšuje spolehlivost a zároveň snižuje opotřebení mechanických částí. Vedle toho je zde využit systém zapékací jednotky s okamžitým zahřátím stroje, což zase vede k velmi krátkému času, potřebnému k vytištění první stránky. Tyto hlavy se navíc mohou pochlubit také kompaktnějšími rozměry, vyšším výkonem a menší spotřebou energie. Spolu s hlavami je použit též nový systém chlazení, jenž je šetrnější k médiím a komplexně tento systém nabízí ekologicky přívětivější provoz (nižší odpařování toxinů a podobně).

Podobně tomu bude i v případě laserového tisku v barvách, kde nápadné indicie nesly již modely řady C (C770/C772/C920). U tohoto typu strojů chce Lexmark klást důraz především na uživatelskou vstřícnost, efektivní řízení tisku, libovolnou perzonalizaci a snadnou obsluhu a servisní úkony (snadný a rychlý přístup k tonerům a papíru – což nebylo v minulosti u některých modelů zrovna šťastně řešeno). Velký potenciál vidí výrobce také v přizpůsobení nových tiskáren pro práci v síti, a to již ve standardním provedení, čímž by mohl získat strategickou výhodu před konkurencí, která tuto funkci sice nabízí, ale v drtivé většině jako součást volitelného příslušenství. A v poslední řadě by neměla u budoucích tiskáren chybět např. možnost použití široké škály médií (včetně vyšších gramáží). Stále více zákazníků také volá po možnosti přímého tisku z USB flash pamětí, tudíž i tato utilita by se mohla stát pro modely Lexmark standardní výbavou.

Inkoustový tisk

Vedle laserového tisku, používaného převážně v kancelářích a produkčních podmínkách, však Lexmark nezapomíná ani na stále se rozvíjející inkoustový tisk. Ani v tomto segmentu tedy neusíná na vavřínech. Již minulý rok jsme měli možnost pozorovat příklon od jednoúčelových zařízení k multifunkčním strojům (nazývaným též All-In-One, případně 3-In-One nebo 4-In-One). Tento trend je celkem pochopitelný, neboť zákazníci dostávají tři až čtyři zařízení v jednom, navíc relativně kompaktním balení. Dřívější modely multifunkčních tiskáren byly sice kvalitativně ještě stále o třídu níže než jejich současní, jednoúčeloví rivalové, tento handicap se však u dnešních strojů již setřel. Jedinou nevýhodou současných All-In-One zařízení tak představují jen o něco větší rozměry (než samostatná tiskárna) a pochopitelně též vyšší pořizovací náklady. Lexmark si je tohoto trendu plně vědom a hodlá v něm pokračovat příklonem k multifunkčním zařízením, která by však cenově měla odpovídat konkurenčním jednoúčelovým produktům (tiskárnám). Kromě toho také u inkoustových tiskáren můžeme počítat s podporou bezdrátových přenosů (Wi-Fi, bluetooth), a to již ve standardním provedení.

Lexmark X5470

První vlaštovkou v tomto ohledu byla koncem roku představená multifunkční tiskárna X5470. Zařízení poskytuje dobrý výkon s rychlostí tisku až 25 stránek za minutu černobíle a 18 stránek za minutu barevně, dále automatický podavač dokumentů na 10 listů, funkce pro tisk fotografií, faxování a kopírování bez použití počítače. Tiskárna je vybavena softwarem Lexmark Fast Pics a Imaging Studio, který uživatelům usnadňuje úpravy, tisk a správu fotografií. Uživatelé mohou tisknout své snímky také prostřednictvím zabudované čtečky paměťových karet. Zařízení tiskne na základě šesti oddělených inkoustových náplní (systémem CLcMLmYK), a to při rozlišení až 4 800 x 1 200 dpi. Model X5470 je dodáván s panelem nástrojů Lexmark Web Toolbar, pomocí nějž lze tisknout požadovaný webový obsah. Zajímavá je také kompatibilita tiskárny s operačním systémem MAC a především koncová cena, která byla stanovena na zhruba 3 500 Kč včetně DPH.

Lexmark X9350

Hlavním tahákem celé tiskové konference však byla nová vlajková loď Lexmarku – multifunkční tiskárna X9350. Jedná se o zařízení směřující do sfér domácího tisku nebo do menších kanceláří. Lexmark X9350 představuje nástupce zhruba rok starého modelu X8350, oproti svému předchůdci však doznala novinka několik radikálních inovací. Především zde máme možnost duplexního tisku, dále vyšší rychlost tisku, skener nabídne větší barevnou hloubku (48 bitů) a funkci OCR, volitelně můžeme objednat též zásobník na vyšší kapacitu papíru (až 150 listů oproti standardních 100 listů). Lexmark X9350 nabídne nově také vestavěný síťový modul i bezdrátové Wi-Fi připojení (standard 802.11g). A oproti starší verzi bude novinka kompatibilní nejen s Windows, ale také s OS Mac. Tiskárna je rovněž vybavena novými pigmentovými inkousty s označením Evercolor 2. Jedná se o podobné složení barviva, které používá Epson v podobě svých dobře známých DURABrite inkoustů. Také Evercolor obsahuje speciální ochrannou vrstvu, zabraňující rozmazání a chránící inkoust proti vodě. V kombinaci s Lexmark PerfectFinish fotopapírem můžete dosáhnout výtisků, které budou schopné přetrvat v nezměněné podobě až 200 let (při založení do alba).

Tisk probíhá na principu termálního inkoustového tisku pomocí 6 barev (Cyan, Magenta, Yellow, Black, Light Cyan a Light Magenta). Rozlišení barevného tisku je 4 800 x 1 200 dpi, černobílého pak 1 200 x 1 200 dpi. Rychlost tisku a kopírování se pohybuje okolo 32 stran/ minutu (černobíle) nebo 27 stran/minutu (barevně) při formátu A4. Kopírování, faxování a skenování umožňuje 48bitový CCD plochý skener s optickým rozlišením 1 200 x 2 400 dpi, rozšiřitelným až na 1 9200 x 1 9200 dpi. Oblast skenování je max. 216 x 355 mm. Standardní podavač papíru pojme 100 listů na vstupu (50 stran na výstupu). K dispozici je také automatický podavač papíru, pro skenování a faxování většího množství předloh. Ten pojme až 50 papírů s gramáží 75 g. Pro připojení slouží USB 2.0 port pro počítač a také USB podporující PictBridge (přímý tisk fotografií bez přítomnosti počítače). Zcela nově je k dispozici síťový adaptér pro Ethernet 10/100Base TX a podpora bezdrátového přenosu 802.11g pomocí Wireless Print Server. Vestavěná čtečka paměťových karet umí číst data z karet typu Compact Flash I i II, SmartMedia, Memory Stick (i MS Pro a Duo), Secure Digital, MultiMedia Card a xD. Pro lepší práci s tiskárnou a orientaci při tisku slouží barevný 2,4" LCD display. Díky němu můžeme mimo jiné provádět i základní operace, jakými jsou ořez, rotace, změny velikostí, barevné filtry nebo odstraňování jevu červených očí.

Závěrem

Lexmark nabízí zařízení (jak laserová, tak i inkoustová), která nabízí dobrý poměr výkonu a ceny. Zajímavou novinkou je pro mnohé určitě právě použití síťových a Wi-Fi adaptérů již ve standardním vybavení, čímž se momentálně může pochlubit málokterý výrobce. Pokud dostojí společnost svým předsevzetím, čeká nás určitě přinejmenším velice zajímavý rok v daném segmentu. Již první, právě představená vlaštovka X9350 je fyzickým důkazem, že se nebude jednat jen o plané sliby. Lexmark X9350 by měl být v prodejních sítích od února 2007 a jeho cena byla přibližně stanovena na 6 490 Kč (bez DPH).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: