Jaké jsou možnosti potisku CD a DVD medií? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Jaké jsou možnosti potisku CD a DVD medií?

20. května 2005, 00.00 | V tomto článku vám nabízíme přehled jednotlivých nejběžnějších způsobů potisku CD a DVD nosičů. Vyplatí se investice do tiskárny schopné přímo potiskovat média nebo stačí samolepící labely?

Skutečnost, že v současné době se prakticky téměř nesetkáme s osobním počítačem, který by nebyl vybaven CD nebo DVD vypalovačkou, má za důsledek mimo jiné také to, že mnoha uživatelům přestalo stačit mít svá vypálená média popsaná kostrbatými písmeny lihovou fixkou. Vznikl de facto nový publikační formát, zahrnující jednokusové legální i ilegální kopie lisovaných médií na jedné straně, ale na druhé straně i média naplněná původním materiálem - obrazovými a zvukovými záznamy, softwarem a nejrůznějšími daty. Tady již hraje i důležitou roli formální stránka, příznivý dojem z katalogu nebo demosnímku může rozhodnout o bytí a nebo nebytí mnohamilionového projektu.

Lisovaná média
Zpočátku bylo jedinou možností nechat si vylisovat a potisknout sítotiskem malou sérii disků u firmy, jako jsou například v Gramofonové závody v Loděnicích. K nemalým nákladům na matrice a materiál bylo nutno připočítat náročný profesionální mastering, nehledě na to, že data jste museli přinést na pásce Exabyte. Také sítotisková forma stojí stejně, ať vyrábíte 1 nebo 1 000 kopií, takže kdo to podstoupil, myslel to se svým produktem opravdu vážně. V principu to platí dodnes, pokud potřebujete několikatisícovou sérii, je lisování nejlepší volbou. Potisk pomocí sítotisku má své výhody i nevýhody - tiskne se buď rozpouštědlovými nebo UV vytvrzovacími barvami, které nejsou transparentní, takže čtyřbarevný CMYK soutisk by se s nimi dal provádět jen ve velmi omezené míře. Tiskne se místo toho několika přímými barvami, barvy po vytvrzení mají ovšem vynikající fyzikální a chemické vlastnosti a kromě toho minimální vliv na mechanické parametry potištěného média, což je při rychlostech otáčení dosahovaných čtecími mechanikami důležitý argument.

Labely neboli samolepky
Kdo tedy čas a peníze na lisovaná média nemá, musí si vypálit pěkně kus po kuse a k potisku si pomoci náhradním způsobem. Nejjednodušší cestou je samozřejmě vytisknout požadovaný motiv na vhodně vyseknutou samolepku laserovou nebo inkoustovou tiskárnou a pomocí vhodného přípravku ji na médium fixovat. Vizuální výsledek závisí na tiskárně i papíru samolepky, je bohužel nepřímo úměrný použitelnosti vzniklého sendviče. (Zkuste si na CD přilepit kroužek 250 gramového fotopapíru a potom se zeptejte své mechaniky, co si o vás myslí.) Větší hmotnost a možná nevyváženost média nejsou jedinými problémy. V některých případech se na původně dokonale přilepených samolepkách objevují puchýřky, způsobené patrně odpařováním těkavých látek z lepicí vrstvy, z nedostatečně zaschlé barvy nebo dodatečně adsorbované vzdušné vlhkosti. Přidáním samolepky si krátce řečeno přidáme další faktor, významně ovlivňující životnost média i mechaniky.

Inkjety - přímý potisk
Proto je pochopitelně vítaná možnost zbavit se papírového nosiče potisku a tisknout přímo na média se speciálním povrchem, kterou nabízejí některé typy inkoustových tiskáren, nejběžnější jsou výrobky Canon a Epson, a to i vysloveně levné modely s cenami od cca 3 000,- Kč. Podmínkou je samozřejmě, aby médium ve speciálním adaptéru mělo přímou dráhu pohybu a aby barvy v součinnosti s povrchem média stačily přijatelně zaschnout. Co se týká kvality tisku, nedá se rozhodně očekávat výsledek jako na fotopapíře, obvyklé jsou spíše matné barvy a malý kontrast. Definitivní soudy ale nyní uzavírat nebudeme, protože připravujeme srovnávací test. Pozoruhodný je fakt, že největší výrobce tiskáren, firma HP, dosud u žádné ze svých inkoustovek potisk CD neumožňuje. Příslušný zástupce HP odpověděl na náš dotaz diplomaticky - "HP historicky nabízel možnost potisku labelů a nyní přichází s technologii LightScribe".

Lightscribe - přímo laserem
Lightscribe je další možnost jak graficky pojednat vrchní stranu média, nejedná se ale o tisk. Týž laser, který vypaluje data ve vypalovačce prostě po obrácení média zaznamená do speciální fotocitlivé vrstvy libovolný obraz. Nepotřebujete sice tiskárnu, potřebujete ale speciální média a vhodný software, to ale v dohledné době určitě nebude problém. Vzhledově zatím Lightscribe žádnému ze způsobů potisku konkurovat nemůže, nebude ale zaručeně trpět neduhem inkoustem potištěných médií, který bývá málokdy brán v potaz, a to je odolnost potisku proti náhodnému styku s vodou, nebo i jen se zpocenýma rukama. To by se sice dalo řešit nanesením vrstvy ochranného laku, je to ale mimo možnosti běžného uživatele.

Aby náš výčet technologií byl kompletní, je třeba zmínit termotransferový potisk CD a DVD médií firmy Primera Technology Inc., který by se dal označit za high-end v tomto oboru. Jedná se o jednoúčelové přístroje používající přenosu "pryskyřice" z barvící pásky pomocí vyhřívané tiskové hlavy, na stejném principu pracují dosud některé plotry Roland (PC12 a PC60), kdysi se v ČR prodávaly termotiskárny OKI, velkého rozšíření ale nedosáhly. Zajímavostí u nich byla možnost tisku různými přímými barvami včetně bílé a zlaté. Tiskárny Primera údajně potisknou jakékoli CD nebo DVD médium, nepotřebují speciální povrch.

Závěrem
Sledování kvality potisku CD a DVD médií je rozhodně téma, které vzhledem ke své rostoucí dostupnosti zasahuje stále větší počet čtenářů, proto kromě obecného pojednání bude jistě přínosem i konkrétní srovnání nejběžnějších zástupců tiskáren schopných tuto funkci poskytovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: