Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Stolní tiskárny
Jak na vlastní fotolaboratoř aneb vybíráme domácí tiskárnu, 2. díl
18. prosince 2007, 00.00 | Vánoce jsou za dveřmi a většina z nás si klade otázku, co pod stromeček? Vedle stále populárních digitálních fotoaparátů, může být zajímavým a praktickým darem také foto-tiskárna! Minule jsme si představili problematiku inkoustových tiskáren, dnes se podíváme na další alternativy.
::. Jak na vlastní fotolaboratoř aneb vybíráme domácí tiskárnu, 1. díl
Vánoce jsou za dveřmi a většina z nás si klade otázku, co pod stromeček? Vedle stále populárních digitálních fotoaparátů, může být zajímavým a praktickým darem také foto-tiskárna! Minule jsme si představili samotnou problematiku inkoustových tiskáren - jejich klady i zápory a na co si dávat pozor, dnes se podíváme na další možné alternativy. Vedle samotných inkoustových zařízení máme k dispozici jednak stále více se prosazující multifunkční (tzv. all-in-one) zařízení a jednak také termosublimační tiskárny (které sice neoslovují tolik zákazníků jako právě inkjety, ale své místo na trhu bezpochyby mají). Nicméně termosublimační technologie je hojně využívána například u veřejných foto-kiosků. Stejně jako v případě samotného inkjetu je třeba zamyslet se hned zkraje nad praktickým využitím tiskárny. Domácí tisk zatím stále není nejlevnější, proto je třeba zvážit, zda-li vám jde v první řadě o cenu nebo spíše o kvalitu.
Multifunkční tiskárna Epson Stylus DX8400
Multifunkční zařízení
V současnosti se do popředí stále více tlačí multifunkční tiskárny (tzv. all-in-one) a pomalu nahrazují své jednoúčelové "kolegy" (tiskárny). Jedná se o klasické tiskárny, jež vedle samotného tisku nabízejí ještě další funkce, kterými je barevný skener, kopírka, případně též volitelně faxový modul. V případě pořízení multifunkční tiskárny tedy máte 3-4 zařízení v jednom. Hodně multifunkčních modelů má obecně lepší funkční vybavení (další rozšířené možnosti) než jednoúčelové tiskárny. All-in-one modely umožňují dále například potisk CD/DVD disků, občas výrobce implementuje také CD vypalovačku.
HP Photosmart Pro B8350
Stejně jako u klasických tiskáren máme i v případě multifunkčních zařízení na výběr z mnoha formátů - včetně velkoformátových modelů, jež disponují též možností skenování velkých předloh (výkresy a plány, dosahující délky i několika metrů). V neposlední řadě se u multifunkcí setkáte dnes již běžně s implementovanou čtečkou karet - obsahující sloty pro všechny (dnes běžně) používaná média (CF, MMC, SM, xD, SD, MemoryStick Pro Duo). Ještě před pár lety platilo obecné pravidlo, že tehdejší multifunkční stroje nemohly nabídnout takovou tiskovou kvalitu jako jednoúčelové tiskárny, nicméně tento rozdíl se již smazal, tudíž kvalita výstupu na současných all-in-one zařízeních je srovnatelná s jednoúčelovými tiskárnami. Na druhou stranu, tento typ zařízení je o něco dražší než jednoúčelové tiskárny.
Multifunkční tiskárna HP Photosmart C51800
Termosublimační tiskárny
Alternativou k inkjetovému tisku fotografií jsou termosublimační tiskárny. Jedná se o odlišnou technologii samotného tisku, při kterém dochází k nánosu barvy ze speciální fólie na tiskové médium pomocí vysokých teplot. Pomocí tepla dochází k odpaření barvy z přenosové fólie a její následné kondenzaci na tiskové médium. Množství tepla přímo ovlivňuje barvu, jaká se v daném bodě přenese. Tisková hlava se nepohybuje (na rozdíl od inkjetu), pohybuje se zde papír, projíždějící tiskárnou ve více (nejčastěji čtyřech) cyklech. Při každém průjezdu dojde k nánosu další barvy a při posledním průjezdu dojde k laminaci - potah ochranné vrstvy. Termosublimační tisk sice momentálně neprožívá takový boom jako inkjet, nicméně jak výrobci, tak ani zákazníci na tuto metodu zdaleka nezanevřeli. Například Canon čas od času uvede několik nových modelů povedených tiskáren řady SELPHY, také Sony se již tomuto způsobu tisku vážně věnuje (viz. článek ZDE) a pozadu nezůstává ani HP. Termosublimační technologie má samozřejmě své klady i zápory.
Termosublimační tiskárna Sony DPP-FP 90
Výhodou termosublimačních tiskáren je vysoká odolnost a okamžitá použitelnost snímků (díky ochranné fólii). Výtisky termosublimačního tisku jsou vizuálně věrné a příjemné na pohled. Barvy se díky postupu tisku dobře spojí, takže tisk je kompaktní. Chybí zde víceméně jakýkoli rastr, což je výhodou při tisku fotografií, kdy není vysoké rozlišení nutné. Naproti tomu nevýhody této technologie spočívají v nižším rozlišení (to se pohybuje okolo 300 dpi). To by samo o sobě zas až tak nevadilo, neboť takové rozlišení je při formátu 10 x 15 cm dostačující. Podstatnější nevýhoda spočívá v tom, že tiskárny nedokáží produkovat přesný tiskový bod (ve srovnání s inkoustovými zařízeními). Vlivem odpařování barvy totiž dochází k plynulému spojení jednotlivých barevných buněk, čímž není šance vzniku přesného tiskového bodu. Neduhy této technologie jsou patrné při bližším prozkoumání výtisků. Snímky v kontrastních bodech působí rozmazaně a neostře, nevýhodou je také riziko vniku nečistot a částeček prachu, které se uchytí na fólii a teplem se zafixují do fotografie. A také je zde omezení ohledně formátu. Většina modelů nabízí jen tisk do formátu 10 x 15 cm. Existují sice též modely pro A4 nebo A3, ovšem jejich cena je mnohonásobně vyšší než cena inkoustové tiskárny.
Model Canon SELPHY ES1
Závěrem
Čekáte-li, že vám teď poradíme, jakou nejlepší tiskárnu vybrat, čekáte marně - neboť žádné ideální tiskové zařízení neexistuje. Smyslem článku (resp. obou dílů) nebylo doporučit nejlepší variantu, ale spíše ukázat směr a především upozornit na to podstatné. Tisk fotografií v plně vlastní režii nikdy nebyl, není a ještě nejspíš dlouho nebude nejlevnější záležitostí, proto je třeba důkladně zvážit, zda-li vám záleží víc na ceně nebo na samotné kvalitě. Levné fotografie jsou stále ještě z fotolabů, kde se můžete s cenou dostat na cca 3 Kč za fotografii 10 x 15 cm. Ovšem dáváte-li přednost kvalitě a především, chcete-li mít vše přesně podle svých požadavků, pak je pro vás domácí multifunkční tiskárna nebo některý termosublimační model jasnou volbou. V současnosti máme na trhu velké množství all-in-one modelů a termosublimačních tiskáren a vybrat si nemusí být vždy snadné. Správný výběr závisí na spoustě faktorů a především na očekávání a požadavcích jednotlivce.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024