Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Stolní tiskárny
Ilford Studio - velkoformátová digitální fotolaboratoř
ilford
15. září 2003, 00.00 | Novinku v oblasti řešení pro velkoformátový digitální tisk určených především pro fotografy představila prvním vybraným potenciálním zákazníkům společnost Fomei.
Digitalizace celého oboru fotografie neprobíhá pouze v přední linii samotných fotoaparátů, ale samozřejmě také v oblasti zpracování fotografií. Fotografičtí amatéři si své snímky běžně tisknou na stolních inkoustových tiskárnách a nechávají si je zpracovávat v digitálních minilabech.
Nepřehlédnutelným trendem je však také pronikání inkoustových tiskáren do profesionálních fotoateliérů. Jde především o modely nabízející velkoformátový tisk, prostřednictvím kterých mohou fotografové nabízet své služby s přidanou hodnotou, jakou je např. okamžitý tisk velkoformátových fotografií na různá média.
Řešení pro velkoformátový tisk existuje na trh mnoho - minimálně tolik, kolik existuje různých tiskáren. Novinku v oblasti řešení určených výhradně pro fotografy představila prvním vybraným potenciálním zákazníkům společnost Fomei. Systém má označení Ilford Studio a skládá se z velkoformátové tiskárny (Epson Stylus Pro 7600 nebo Epson Stylus Pro 9600), RIPu a médií. Na první pohled poměrně standardní sestava, kterou však výrobce - společnost Ilford - uzpůsobil potřebám fotografů, na které se zaměřuje v celém svém sortimentu.
Tiskárna
Standardní prvek sestavy představuje samotná tiskárna - velkoformátové modely Epson Stylus Pro 7600/9600 se od sebe liší pouze šířkou potiskávaného média (61 vs. 111 cm) a běžně se dnes používají např. v grafickém průmyslu. Tiskárny pracují s využitím technologie piezoelektrického inkoustového tisku s rozlišením 2 880 x 1 400 dpi. Rychlost tisku se podle výrobce pohybuje v rozmezí 0,75 m2 až 17,65 m2 podle zvolené tiskové kvality. Tiskárna umí potiskovat jak média z role, tak jednotlivé listy o tloušťce až 1,5 mm (fotografie pak vypadají jak nakašírované).
Oba modely používají pro tisk 7 barev s 4pl kapičkou inkoustu. Používané inkousty označuje Epson jako Ultrachrome a k dispozici je šest základních barev CMYLcLm plus tři varianty černého inkoustu, které představují zajímavé řešení pro černobílou fotografii. Prvním černým inkoustem je Photo Black, což je černý inkoust určený obecně pro všechny typy médií. Optimalizován je pro lesklé či pololesklé materiály používané pro tisk fotografií. Alternativou k tomuto inkoustu je Matte Black, speciální inkoust určený pro matné materiály. Má vyšší hustotu a lépe tak vykrývá tyto materiály. Třetím inkoustem je takzvaná Light Black varianta s nízkou hustotou pigmentu určená pro lepší tisk šedých odstínů a dosažení neutrálního podání černobílých snímků.
Jmenované černé inkousty se v tiskárně mohou kombinovat, čímž se dosahuje co nejlepších tiskových výsledků při použití různých materiálů. Konkrétně podporují tiskárny celkem tři režimy práce s různou konfigurací inkoustů. Photo Black mód je určen pro tisk s konfigurací CMYLcLm + Light Black + Photo Black. Z této konfigurace je jasné, že jde o režim určený pro tisk na speciální lesklé papíry a pro motivy náročné na barevnost. Matte Black mód je obdobou předchozího režimu s tím rozdílem, že místo Photo Black je použita Matte varianta. Nasazení je stejné, pouze cílové médium je odlišné. Dual Black režim je šestibarevný a při tomto tisku se do tiskáren osazují dvě stejné náplně Matte Black inkoustu.
Média
Hlavním specifikem Ilford Studia jsou především média a jejich podpora ze strany celého systému. Výrobcem papírů je společnost Ilford, která je jedním z tradičních dodavatelů fotografických materiálů. V současné době jsou v rámci Ilford Studia dodávány tři typy médií (lesk, mat a art), ještě letos by se nabídka měla rozšířit o papír typu Canvas simulující strukturovaný povrch látky. Média jsou samozřejmě klíčovou komoditou celého systému a bez zajímavosti není informace, že v prostorách hradecké Fomei je nejen velkosklad daného materiálu pro střední Evropu, ale také řezačka, připravující z obrovských rolí konečné formáty pro použití ve stolních tiskárnách.
RIP
Třetím základním pilířem Ilford Studia je samozřejmě RIP - software řídící výstup fotografie z počítače na daný typ média použitý v tiskárně. Systém používá řešení označované jako Ripstar Studio v5.6 - upravená verze známého RIPu Onyx Poster Shop. Software je lokalizovaný do českého jazyka a z hlediska fotografa je důležité, že jeho ovládání není složité a přitom nabízí základní nutné funkce - volbu rozlišení, volbu média a možné automatické vyřazování tisknutých fotografií na médium tak, aby byl tisk např. co nejekonomičtější. Software hlídá, aby fotografie naripovaná pro použití s určitým médiem a rozlišení nebyla tištěna na jiný materiál, nabízí archiv vytištěných fotografií, které je možné přetažením znovu naripovat a tisknout atd. Specialitou řešení je také čtečka čárkového kódu, která snímá čárkový kód z obalu média umístěného aktuálně v tiskárně a tomu přizpůsobí nastavení příslušného profilu v programu. Uživateli se tak výrobce snaží celý proces tisku maximálně zjednodušit.
Cena
Cena celého systému by se měla v České republice pohybovat v řádech 111 000 Kč bez DPH (verze s užším plotrem), zajímají-li vás náklady na tisk, pak na akci Fomei byl prezentován údaj 350 - 400 Kč za m2 podle typu média (cena zahrnuje inkoust a papír).
Závěr
Digitální velkoformátový tisk je bezesporu perspektivním oborem a to i pro tisk fotografií. Samozřejmě záleží na klientele a zaměření fotografického ateliéru, ale možnost realizace tisků přímo na místě může přinášet nezanedbatelné vedlejší příjmy a konkurenční výhodu. Technologie Ilford Studio je pro fotografy zajímavá především tím, že představuje ze strany výrobce ucelené řešení určené pro uživatele nepocházející z IT sféry. Vše je řešeno jednoduše a s důrazem na jedinou činnost - kvalitní tisk fotografií.
Svoji oficiální tuzemskou premiéru bude mít Ilford Studio na výstavě Fomei Top, kterou pořádá společnost Fomei 16. a 17. října ve svých firemních prostorách v Hradci Králové (bližší informace o akci naleznete na adrese www.fomeitop.cz). Poté se pokusíme zajistit systém k bližšímu testování.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024