Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Stolní tiskárny
HP přináší novou technologii inkoustového tisku
18. července 2005, 00.00 | Společnost Hewlett Packard uvádí na trh novou technologii barevného inkoustového tisku - SPT (Scalable Printing Technologii). Odpověď na otázku: o co se jedná a co si můžeme od této novinky slibovat, hledejte na následujících řádkách.
Americká společnost Hewlett Packard, jejíž jméno je dnes už neodmyslitelně spjato s vývojem a distribucí produktů v oblasti tisku (a přidružených oblastí), přichází na trh s novou technologií. Jedná se o technologii barevného (šesti-barevného) inkoustového tisku - SPT (Scalable Printing Technology). Výrobce slibuje vyšší kvalitu tisku, prokreslenější detaily, vyšší rychlost, snadnou údržbu a obsluhu a především nižší provozní náklady.
Základní představení
Pro nás uživatele jsou při tisku fotek, dokumentů, ap. rozhodující tři základní faktory: rychlost tisku, kvalita tisku a provozní náklady. Technologie SPT by měla podle slov výrobce udělat ve všech směrech krok kupředu. A jak je to možné? U nové technologie SPT je celý „zakopaný pes“ v odlišném umístění cartridgů s inkoustem a také naprosto odlišný systém zpracovávání inkoustu. O tom, zda-li by jiné rozložení a vedení barviva mělo nějaký zásadní vliv na kvalitu i rychlost tisku by se dalo spekulovat, avšak co se týče ekonomické stránky věci, to už je jiná písnička. A právě na třetí vlastnost bude mít nová technologie SPT podstatný vliv. Největší předností tedy bude nižší spotřeba inkoustu na servisní účely, což je problém, kterému jsme se před nedávnem věnovali v článku:kam mizí inkoust. Vedle samotné SPT technologie, na tom bude mít svůj podíl též použití nového spotřebního materiálu.
HP SPT - Jak to funguje?
Tisková hlava obsahuje šest malých jezdců – náplní, které čerpají inkoust z hlavní, stabilní nádrže, umístěné na straně tiskárny, a pak dále samostatně pracují. Servisní pročištění kanálků a trysek také neprobíhá standardním odstříknutím na polštářek. Celý systém se skládá ze tří základních komponentů: tiskové hlavy, hlavní inkoustové nádrže (cartridge) a šesti malých cartridge-nádržek (tzv.: IIC – Individual Ink Cartridge). Ty jsou založeny do tiskové hlavy, zatímco hlavní cartridge s barvou je umístěn odděleně. Princip je vcelku jednoduchý. Hlava i s malými zásobníky odjede na stranu tiskárny, kde je umístěn hlavní cartridge, načerpá do IIC zásobníků inkoust a poté je připravena na samotný tisk. Následně dochází k postupnému čerpání inkoustu z IIC cartridgů do trysek tiskové hlavy. Nespotřebovaný inkoust je pumpován zpět do malých zásobníku, čímž dochází k jakési neustálé cirkulaci inkoustu. Teoreticky by tedy mělo dojít k odvzdušnění pouze při prvním uvedením do chodu. Princip technologie SPT by tímto měl vyřešit veškerá další profukování kanálků, čištění a „odplivnutí“ trysek na polštářek, a tím samozřejmě výrazně snížit spotřebu inkoustu k servisním účelům.
Media
HP SPT je kompatibilní s novými druhy médií, tzv.: HP Vivera inkoust a media, což znamená, že technologie SPT s sebou přináší též nové typy inkoustů a papírů (těžko říci, na kolik se jedná o nutnost dodržení kompatibility systému, či jen obyčejný marketingový tah). Podle informací výrobce se jedná o nový druh dye-ink inkoustu, který ve spojení s novým typem médií (se speciální povrchovou vrstvou) zajistí vyšší hloubku barev, okamžité zaschnutí, odolnost proti vodě a barevnou věrnost a stálost. Samotná výměna a manipulace s cartridgemi nebude odlišná ani nikterak složitější než u ostatních tiskáren. Jako černý inkoust použil výrobce HP nový dye-base ink, jenž se hodí jak pro tisk fotek tak i textu. HP již zveřejnil první informace, o provozních nákladech na tisk. Při zakoupení jedné sady – šest barevných inkoustů – vyjde tisk jedné fotografie na 0,27 Euro (což je zhruba 9,- Kč).
Závěr
Tento článek o nové technologii SPT měl zatím pouze nastínit novou platformu, nastartovanou společností HP. Jelikož se však jedná o rozsáhlejší téma, vězte, že se k němu v dohledné době opět vrátíme a budeme se mu věnovat podrobněji. Systém technologie SPT určitě není nezajímavý, leč je teprve na startovní čáře, tudíž jakékoliv závěry by byly momentálně čirými spekulacemi. Zůstaňme tedy trpěliví a počkejme si, jak se bude celá věc vyvíjet dál. Nakolik bude SPT úspěšná v praxi ukáže až čas.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024