HP Photosmart 8750 - první devítibarevný fototisk A3 v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

HP Photosmart 8750 - první devítibarevný fototisk A3 v praxi

5. dubna 2005, 00.00 | Tiskárna HP Photosmart 8750 je první tiskárnou řady HP Photosmart, která umožňuje bezokrajový tisk na papír formátu A3+. Její oznámení proběhlo na nedávné PMA a nyní je již k dostání v prodeji. Nabízí kvalitní tisk pomocí 9 barevného systému inkoustů HP Vivera pro věrnější podání barev, zejména modré.

Tiskárna HP Photosmart 8750 je první tiskárnou řady HP Photosmart, která umožňuje bezokrajový tisk na papír formátu A3+. Její oznámení proběhlo na nedávné PMA a nyní je již k dostání v prodeji. Nabízí kvalitní tisk pomocí 9 barevného systému inkoustů HP Vivera pro věrnější podání barev, zejména modré. Určená je zejména pro náročné uživatele požadující barevnou přesnost.

Konstrukce a design
Na tiskárně je vidět, že kreativci v oddělení designu dostali více prostoru a tiskárna není jen kus šedého plastu, ale má vcelku originální design. Ostře řezané obrysy, tlačítka a zejména výklopný displej jsou na pohled velmi líbivé, ovšem v praxi již méně praktické.
Z přední strany vystupují vstupní a výstupní podavače, které lze vysunout. Nalevo od podavačů je tlačítko pro zapnutí tiskárny, konektor pro USB připojení fotoaparátu pro přímý tisk a sloty čtečky paměťových karet.

Pod vyklápěcí horní stranou nalezneme tiskové hlavy se třemi inkoustovými kazetami a prostorem pro odložení jedné přebývající. Na horní stěně se také nachází výklopný displej, který se odjistí jeho stisknutím. Před námi se pak objeví modře podsvícený LCD displej, který zvládne zobrazovat pouze znaky, nikoliv obrázky a řada tlačítek pro nastavení předvoleb tisku a pohyb menu.

Zadní strana nabízí ruční podavač pro jednotlivé listy a konektory pro připojení napájení, USB, nebo síťového kabelu. Na šířku má tiskárna 643 mm do hloubky 399 mm a na výšku 204 mm. Hmotnost je 11,8 kg. Rozměry je nutné omluvit schopností tisku na A3+ bez okrajů, kde na každé straně potřebujeme prostor pro tři kazety inkoustu.

Technické parametry
Technologie termálního inkoustového barevného tisku Photoret Pro používá tiskové hlavy s 1800 tryskami a 9 inkoustů HP Vivera, které jsou po třech rozděleny do tří kazet. Základní trojbarevná kazeta HP 344 obsahuje barvy C, M a Y (azurová, purpurová a žlutá), nová modrá inkoustová kazeta HP 101 obsahuje světle azurovou, světle purpurovou a modrou a šedá inkoustová kazeta HP 102 nabízí světle šedou, středně šedou a fotografickou černou. Díky tomu můžeme tisknout věrné černobílé fotografie, ale i barevné snímky s jemnějším odstupňováním barev. Použitím těchto inkoustů lze také dosáhnout vysoké trvanlivosti výtisků. Tiskárna nabízí optimalizované rozlišení až 4 800x1200 dpi a vstupní rozlišení 1200dpi.

Rychlost tisku textu černou barvou dosahuje v kvalitě "koncept" až 19 stránek za minutu, na druhou stranu, barevná fotografie v nejlepší kvalitě může být hotová již za 2 minuty a 10 sekund. V praxi jsme však naměřili jiné hodnoty, což je ovlivněno složitostí konkrétní fotografie.

Mezi použitelná média patří fotografický papír (lesklý, saténový, matný), běžný papír, papír s povrchovou úpravou, papír a fólie na brožury, fólie, transparenty a nažehlovací média. Maximální podporovaná oblast tisku je A3+ (330x483 mm). Co se týče gramáže, tak jsou podporovány fotografické papíry až do 280 g/m2. Vstupní zásobník pojme až 80 listů papíru. Doporučená maximální výtěžnost je 1000 stran za měsíc. Pro tisk je zde paměť 64 MB bez možnosti rozšíření. Stejně tak není ani podporován duplexní tisk.
Pro komunikaci je v tiskárně vestavěná ethernetová karta a USB 2.0. Z přední strany je druhý USB plochý konektor pro připojení fotoaparátu pomocí PictBridge. Přikoupit si také můžeme Wi-Fi 802.11b nebo g adaptér pro bezdrátovou komunikaci. Snímky lze také tisknout z paměťových karet, pro které je zde čtečka podporující Compact Flash I a II (CF), SecureDigital (SD), MultiMedia Card (MMC), xD a Sony Memory Stick (MS). Spotřeba tiskárny je 83 W při práci, 4 W v klidovém režimu a 1 W ve vypnutém stavu.

Instalace a ovládání
Před připojením tiskárny je nejprve zapotřebí nainstalovat ovladače. Na přiloženém CD je ovladač pro tiskárnu a firmware. Díky ovladači lze také jednoduše spravovat ICC profily. Instalace je jednoduchá, stačí pouze vybrat složku kam se software uloží a nastavit typ připojení tiskárny (USB, nebo ethernet).

Samotný tisk můžeme provádět z počítače, z paměťové karty, nebo přímo z fotoaparátu. V tom případě je nutné na tiskárně nastavit parametry pomocí tlačítek. V řadě tlačítek se zcela vlevo aktivuje tisk index printu, dalším se ovládá oblast tisku, kde si zvolíme tisk na celý formát bez okrajů, s okraji, nebo více snímků na jeden list papíru. Třetí tlačítko slouží pro aktivaci menu, mezi jehož položkami se pohybujeme navigačními tlačítky pod displejem. Zde se nabízí volba tisku všech snímků, tisku data a času do snímku, Smart Focusu (automatické doostřování snímků tiskárnou), digitálního blesku (automatické zesvětlení tmavých částí snímku), kvality tisku, tisknutí ukázkové strany, tisk testovací strany, síťová nastavení, čištění tiskových kazet, nastavení papíru, jazyka a resetování všech nastavení na tovární hodnoty. V pravé části pak jsou dvě tlačítka pro potvrzení a stornování tisku.

Pro výběr snímků je nutné znát pořadí snímku na kartě, které se nám zobrazí například na index printu, protože není možné jej na displeji zobrazit. Při tisku z karty jsme opětovně dotázání zda-li tiskneme na fotopapír (pokud ne, můžeme zvolit jiné nastavení) a na požadovaný formát.

Kvalita tisku
Tiskárna nabízí velmi kvalitní detailní tisk s živými barvami. Na testovacích čárových rastrech prokázala tiskárna lehce nadprůměrný výkon, kdy se čáry slévaly až na nejjemnějším rastru, jak v horizontálním směru, tak i vertikálním ve všech denzitách. Pouze na 25% dokázala tiskárna i na nejjemnějším rastru čáry oddělit. Při tisku čárových růžic dokázala tiskárna udržet symetrii ve všech směrech s přijatelnou mírou slévání ve středu. Pozitivní patkové písmo bylo bez problému čitelné i na velikosti 2, bezpatkové jevilo lehkou ztrátu kvality, ale stále bylo čitelné. Negativní patkové písmo velikosti 2 jevilo ztrátu kvality vlivem slévání, ale stále bylo čitelné, byť s obtížemi. Bezpatkové negativní velikosti 2 již bylo prakticky nečitelné i s lupou. S touto tiskárnou se tedy nemusíme bát ztráty ostrosti, je schopná vykreslit i drobné detaily.
Barvy tiskárna zvládla velmi dobře, zejména na snímcích s oblohou byl patrný vliv přidané modré barvy. Jemné plynulé přechody barev jsou sice trochu skokovité, ale to je poměrně běžný jev u rastrování stolních inkoustových tiskáren. Na reálných fotografiích je tento neduh nepozorovatelný a naopak přináší lepší čitelnost jemné kresby. Testovací portrét měl velmi dobrou pleťovou barvu.

Praktické zkušenosti
Jak jsme naznačili v technické specifikaci, rychlost tisku udávaná HP se liší od skutečnosti. Rychlost je však ovlivněna konkrétní podobou snímku. Při tisku testovacího portrétu na formát A4 v nejlepší kvalitě jsme naměřili čas 3 min a 30 s. Při tisku zátiší byl čas dokonce 3 min a 51 s.

Stanovení provozních nákladů na tisk je u inkoustových tiskáren velmi problematické. Spotřeba inkoustu závisí na pokrytí plochy, jasu snímku a sytosti barev. Navíc u tiskáren se spojenými náplněmi dochází k vyčerpání jednoho ze tří inkoustů v kazetě dříve než u ostatních. O jaký inkoust jde, záleží na barevnosti snímků. Po vytištění série námi vybraných různých fotografií jako první ohlásila prázdný stav náplň s černou barvou a odstíny šedé a ihned po ní i klasická CMY kazeta. Ve zbylé třetí, kde jsou světlé odstíny C a M a modrá zbývalo něco okolo poloviny. Náklady pro naší sérii snímků tedy vycházejí na cca 65,- Kč na A4 (pouze inkousty, nutno připočítat cenu papíru). Toto číslo je však nutno brát pouze jako orientační, protože se bude měnit s volbou snímků a režimu tisku.

Díky modrému inkoustu tiskárna nabízí lepší kresebnost detailů např. oblohy či moře. Navíc nabízí i sytější modré odstíny. Šedé inkousty zajišťují kvalitní tisk černobílých snímků, kdy se černá nemusí míchat z ostatních barev a odstíny šedé z hustoty tisku černých bodů. Získá se tím přesný barevný odstín, snímek nekazí zvýšená zrnitost a i na bližší pohled má plynulé přechody mezi odstíny šedé.

Závěr
Tiskárna HP Photosmart 8750 nabízí kvalitní bezokrajový tisk fotografií na formát A3+. Určená je zejména pro náročné fotografy požadující přesný tisk, věrné barvy a bohatou nabídku konektivity. Nevýhodami může být nemožnost zobrazení snímků na displeji, vyšší provozní náklady a nepříliš rychlý tisk. To je však malá daň za kvalitu devítibarevného tisku. Doporučená maloobchodní cena je stanovena na 16.490,- Kč včetně DPH. Základní kazety s inkoustem (HP 101, HP 102 a HP 344) mají doporučenou cenu 949,- Kč včetně DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: