Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Stolní tiskárny
HP photosmart 1315 - Fotografie přímo z karty opravdu pohodlně
HP photosmart 1315
7. prosince 2001, 00.00 | Přinášíme podrobný rozbor možnosti přímého tisku digitálních fotografií na tiskárně photosmart 1315. Je libo tiskárnu se třemi paměťovými sloty, barevným displejem a řadou funkcí? Ano, i takové zařízení lze u nás za rozumný peníz koupit.
Každý uživatel digitálního fotoaparátu se dřív nebo později začne zamýšlet nad tím, jak svoje elektronické fotografie dostat na starý dobrý papír. Jednou z nejběžnějších a nejrozšířenějších cest je koupit si relativně levnou inkoustovou tiskárnu, tu připojit k počítači a fotografie tisknout z některého grafického editoru. Nicméně je zde ještě alternativní cesta. Tisknout fotografie přímo z paměťové karty, tedy pokud to zvolená tiskárna umožňuje. V dnešním článku si představíme tiskárnu HP photosmart 1315, která zašla v otázce přímého tisku asi nejdál z toho, co se dá na českém trhu zakoupit.
Co potřebuje uživatel pro svoje pohodlí?
Pokud si kupujete tiskárnu, zcela samozřejmě očekáváte bezproblémový, pohodlný a dostatečně kvalitní tisk. To všechno nový photosmart nabízí a nijak v tomto směru výrazně nevybočuje ze zaběhaných standardů. Nicméně pokud se bavíme o přímém tisku fotografií, tak je potřeba ještě víc.
V první řadě si potřebujete pohodlně vybrat pouze určité snímky z paměťové karty, které následně vytisknete. Většinou se to řeší tak, že si vytisknete náhledy a následně navolíte na ovládacím panelu tiskárny číslo snímků, který chcete vytisknout na plný formát. 1315 však nabízí mnohem inteligentnější cestu. Je vybavena 2,5“ barevným, výklopným LCD displejem, na kterém zobrazuje náhledy fotografií. Volba konkrétního snímku je tak opravdu snadná a nic nestojí.
Dále uživatel potřebuje mít možnost volby různých formátů. Ty photosmart také nabízí a to od malých pasovek až po formát A4. Nechybí možnost tisku archů náhledů apod. Ovládání je poměrně intuitivní, takže po prvním přečtení návodu jej zvládne i průměrný šimpanz.
Pochopitelně potřebujeme, aby tiskárna dokázala pracovat s tím typem paměťové karty, kterým disponujeme. To konstruktéři vyřešili sice trochu neekonomickým, ale o to příjemnější způsobem. Tiskárna je vybavena sloty CompactFlash I+II, SmartMedia a MemoryStick. Prakticky tak chybí pouze podpora MMC/SD, jejichž rozšíření zejména v ČR je zatím minimální. Je trochu škoda, že tiskárna nedokáže pracovat s více jak jednou vloženou kartou. Mohla by nabízet třeba kopírování. Dalším o něco méně závažným limitem je maximální kapacita 528 MB, se kterou si tiskárna poradí.
A posledním důležitým faktorem je možnost korektního vytištění snímků. V tomto směru se tiskárna snaží pracovat v podstatě zcela samostatně a uživateli nabízí pouze možnost úpravy jasu v sedmi krocích. O tom, jak se jí to daří, se zmíníme později.
Jak to celé probíhá?
Do příslušného slotu zasunete paměťovou kartu, načež typicky po několika desítkách sekund se na displeji objeví první snímek. Jednoduše pomocí šipek si můžete mezi snímky listovat, zvětšovat je, otáčet a nastavovat pro tisk. Nastavení jsou pouze tři: počet kopií, formát a jas. A na závěr stačí stisknout velké tlačítko s logem tiskárny a označené fotografie se vytisknou. Pokud si snímky označím přes DPOF přímo ve fotoaparátu, ušetřím si práci s tiskárnou.
Kompatibilita
Asi nejčastějším problémem při přímém tisku digitálních fotografií na amatérských tiskárnách je kompatibilita se všemi typy paměťových karet a formátů fotografií. Proto jsme se na tuto oblast zaměřili při testování nejvíce. SmartMedia karty jsme testovali od 8 do 128 MB a používali jsme karty tří různých výrobců (Olympus, Fuji, neznačkové). Vše absolutně bez problémů. U karet CompactFlash jsme vyzkoušeli karty typu I s kapacitami 16, 64 a 320 MB opět bez problémů. Bohužel jsme neměli k dispozici IBM Microdrive, ale HP slibuje kompatibilitu i s ním. Paměti MemoryStick byly od Sony a kapacity 8, 16 a 64 MB běžely také bez závad.
Co se týče samotných fotografií, tak i zde jsme tiskárnu potrápili. Tiskli jsme snímky z fotoaparátů značek: Canon, Fujifilm, HP, Nikon, Olympus a Sony. Z JPEGů tiskárna zaváhala pouze jednou a to u snímku pořízeného fotoaparátem Fujifilm FinePIx6800Z v maximálním rozlišení. Nicméně šlo o problém s konkrétním snímkem, protože při opakování s nově zformátovanou kartou problém zmizel. U TIFFů je situace komplikovanější a HP uvádí, že tiskárna podporuje jen vybrané formáty. Z praxe můžeme potvrdit, že TIFF z Olympusu E-10 se vytiskl bez problémů.
Když jsme testovali fotografie upravené v grafickém editoru, narazili jsme na dva drobné problémy. Tím prvním je, že fotografie musí být uloženy dle příslušných pravidel, takže v podadresáři adresáře DCIM, což je poměrně logické. Druhý limit se nám nepodařilo určit přesně, ale vztahuje se na velikost fotografie. Snímek s rozlišením 20Mp se nám opravdu vytisknout nepodařilo, neboť zpracování trvalo déle než 6 minut, po kterých jsme tiskárnu resetovali. Běžné 5Mp fotografie se zpracovávaly bez problémů.
Kvalita tisku
Pokud fotografie tisknete z nějakého programu s použitím originálních ovladačů, tak je výsledek stejný jako u vyšších modelů řady DeskJet. To znamená, že i tato tiskárna je vybavena technologiemi jako PhotoRET III, ColorSmart III, rozpoznáváním média či automatickým zarovnáváním tiskových hlav.
Pro testování jsme používali běžný kancelářský papír, na kterém byl výsledek pochopitelně poměrně špatný. Dále jsme experimentovali s papíry HP Premium plus glossy, na kterých byl výsledek excelentní a HP Premium plus matt, na kterých byl tisk sice velmi dobře prokreslen, ale lesk fotografii přeci jen trochu chyběl.
Bohužel jsme při přímém tisku z paměťových karet zaznamenali o něco horší výsledky, než při tisku totožných fotografií z grafického editoru. Při přímém tisku byly snímky vždy o něco tmavší a barvy ponurejší. Proto jsme nakonec většinu fotografií tiskli s vytaženým jasem, což vedlo k výrazně přirozenějším barvám.
A něco navíc
Hp photosmart 1315 nenabízí jen přímý tisk fotografií. Pokud je tiskárna připojena k počítači, tak slouží i jako čtečka paměťových karet, která kartu zpřístupní jako externí disk. Všechny tři sloty se chovají jako jeden společný disk s tím, že je potřeba pouze dávat pozor při instalaci tiskárny. Tiskárna se nesmí připojit přes USB k počítači dřív, než k tomu vyzvou ovladače. Pokud si této drobnosti nevšimnete, odstraňte tiskárnu ze seznamu zařízení dřív, než ji budete do Windows instalovat. Pod MacOS tento problém není.
Dále je na ovládacím panelu speciální tlačítko pro odeslání snímku emailem či automatické přenesení všech fotografií na disk počítače. I zde platí, že se přenáší pouze snímky uložené v souladu s normou DCF. Když už jsme u těch norem, tak je vhodné zmínit, že tiskárna podporuje i formát DPOF 1.0 a 1.1, což znamená, že dokáže akceptovat některé údaje uložené ke snímkům v digitálním fotoaparátu.
Poslední zajímavostí je IrDA port, který umožňuje přímý tisk fotografií z notebooků, kapesních počítačů a fotoaparátů vybavených tímto rozhraním.
Celkové hodnocení
Hp photosmart 1315 je unikátní zejména svým barevným displejem, který výrazně zjednodušuje ovládání při přímém tisku. Velmi příjemná je trojice slotů, která je jistě pohodlnější než PC Card slot v kombinaci s redukcí. Na druhou stranu, pokud používáte jiný typ pamětí než uvedenou trojici, máte prostě smůlu.
Kvalita fotografií vytištěných na speciální fotopapír je vynikající. Tisk je ostrý, barvy syté, pouze při přímém tisku jsme většinu fotografií ručně zesvětlovali. Nicméně pokud si uvědomíme, že tiskárna se prodává za nějakých 13.500 Kč, tak je to opravdu velmi lákavá nabídka.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024