Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Stolní tiskárny
HP Officejet K550 dtn v praxi
18. ledna 2006, 00.00 | V dnešní recenzi se podíváme na zoubek inkoustové tiskárně od společnosti Hewlett-Packard. Jde o základní model řady OfficeJet, určený pro kancelářské použití, který tiskne do formátu A4.
Jde o kancelářskou inkoustovou tiskárnu maximálního formátu A4, pracující na termálním principu se čtyřmi barvami HP Vivera, která vyniká robustní konstrukcí a rychlostí. Testovaná verze s označením dtn je vybavena duplexem, přídavným podavačem a vestavěným print-serverem, varianta dtnw je krom toho všeho vybavena také wi-fi síťovkou.
Konstrukce a technologie
HP se při vývoji svých inkoustových tiskáren drží stále principu termálního tisku a zdá se, že se jí daří po kvalitativní stránce držet krok s Epsonem, který s pigmentovými inkousty deklaroval mnohonásobně vyšší životnost svých výtisků. V současnosti používané inkousty HP Vivera mají životnost s inkousty Epsonu řádově srovnatelnou. V minulosti měly tiskárny HP tiskové hlavy integrované s barevnými zásobníky, takže byly vyměňovány velice často a případné poruchy trysek byly málo významné.
Výrobce ale patrně usoudil, že životnost hlav je přeci jen vyšší, a proto je od zásobníků oddělil, ačkoli jsou stále snadno přístupné a vyměnitelné. Konstrukce popisované tiskárny se podobá například nedávno recenzovanému typu Designjet 90, čtyři samostatné zásobníky jsou uloženy nepohyblivě a inkousty jsou vedeny hadičkami k tiskovým hlavám, které jsou ale u tohoto typu sdruženy: černá se žlutou a magenta s cyanem, pravděpodobně z prostorových důvodů. Tiskne se v maximálním rozlišení 1 200 x 1 200 dpi, které je dobře známým postupem označovaným PhotoRet III vylepšováno na efektivních 4 800 x 1 200 dpi, a tisková hlava má údajně 2 112 trysek.
Protože jde o kancelářskou tiskárnu určenou pro tisk větších objemů, nenajdeme na ní ruční podavač jednotlivých listů, ale pouze spodní podavač na 250 listů, eventuelně přídavný spodní podavač na 350 listů maximálně formátu A4. Bezokrajový tisk k dispozici není, minimální okraje jsou 3 mm na každou stranu. Testovaný exemplář byl vybaven také duplexní jednotkou stejné konstrukce, jaká byla použita už např. u typu DJ1220, to znamená, že zvyšuje konstrukční hloubky cca o 10 cm. Co se týká propojení s počítačem, jde HP s dobou a používá pouze USB 2.0, u modelu dtn navíc ethernetový interní printserver s připojením RJ45. Možná že to neplatí všude, kde se Officejet K550 prodává, ale v našem státě rozhodně přichází HP o mnoho korporátních zákazníků, kteří mají dosud počítače bez USB. Střízlivý a elegantní design je zcela v souladu s předpokládaným nasazením, použité materiály působí o poznání solidněji než běžné výrobky pro domácí použití a důvěru budí i značná hmotnost – u testovaného modelu 12 kg, která svědčí o nadprůměrném podílu kovových komponentů.
Instalace a ovladače
Co se týká balení předmětné tiskárny, zasluhuje HP pochvalu za mimořádně důkladné a bezpečné řešení, a zároveň výtku za plýtvání přírodními zdroji naší modré planety. Zkompletování tiskárny bylo přímo hračkou ve srovnání s Designjetem 90, kde jsem byl ze všech těch nepravidelně šišatých podavačů, zásobníků a krytů perplex. Po sestavení a zapnutí nastal dlouhý (12 minut) a strašidelný proces prvotní inicializace tiskárny, kdy se zřejmě napouštějí hadičky a hlavy a provádí se asi tak devatero kalibrací, a to celé je doprovázeno tolika různými zvuky, že by se za ně nemusel stydět ani papoušek žako šedý neboli kongo.
Tiskárna k tomu spotřebovala 5 papírů A4 a zradu vidím hlavně v tom, že nijak nedala najevo, že je hotová. Instalace softwaru proběhla naproti tomu neočekávaně hladce, jen IP adresu bylo potřeba tiskárně zadat ručně. Na to, o jak levnou tiskárnu se jedná, působí ovladače poměrně propracovaným dojmem, například stav inkoustu v zásobnících je udáván v procentech a ne pomocí nic neříkajících sloupečků s celkem čtyřmi stavy, jako to dělají někteří jiní výrobci.
Praxe
Po zapnutí je potřeba nezpanikařit z podezřelých zvuků, které tiskárna vydává, je to patrně normální a za chvíli přestanou. Také při tisku je to jeden z nejhlučnějších strojů, se kterými jsem se kdy setkal a také dokáže pěkně rozhoupat stůl, na kterém stojí. Výrobce tuto tiskárnu označuje za nejrychlejší inkoustovou tiskárnu na světě, a mohu potvrdit, že opravdu tiskne rychle, konkrétní výrobcem udávané hodnoty ale nemá smysl zkoušet potvrzovat nebo vyvracet, protože značně závisejí na metodice měření. Stejně tak je to s odhady provozních nákladů u tiskárny, která má tisknout hlavně text a jednoduchou grafiku. Pokud se na našich stránkách objevily pokusy o stanovení nákladů na tisk, jednalo se vždy o drahý fotografický papír do značné míry pokrytý inkoustem, a srovnávat to s výtisky z Officejetu K550 by postrádalo smysl, proto jen přebírám údaje výrobce. Z hlediska typického uživatele takovéto tiskárny je podstatná kvalita tisku na normální 80 g kancelářský papír, a ta je, jak je zřejmé ze vzorků, vynikající.
Závěr
Společnost HP, leader v inkoustových tiskárnách, pokrývá svým sortimentem co nejširší spektrum požadavků zákazníků, a dnes recenzovaná tiskárna v tomto spektru zabírá velice důležitý segment nenáročné kancelářské produkce, kde je kladen důraz na nízké náklady a provozní spolehlivost. Zvláštní pochvalu potom zasluhuje použití vestavěného printserveru i u takto levného výrobku, což může v mnoha situacích vést k velice úsporným a elegantním řešením. Uživatel se ale bude muset smířit s trochu hlučnějším provozem.
Technická specifikace:
- Max. rozlišení tisku: 1 200 x 1 200 dpi
- Podávání médií: spodní zásobník 250 listů, přídavný zásobník 350 listů
- Max. rozměr papíru: A4, 60-200 g/m2
- Barevné náplně: CMYK
- Doporučené zatížení za měsíc: 7 500 stran
- Rychlost tisku - draft: 33 stran/min, - normal: 12 stran/min, - best: 5 stran/min
- Připojení: USB 2.0, Ethernet RJ45, Wi-Fi
- Interní paměť: 32 MB
- Spotřeba energie: 54 W
- Rozměry (š x h x v) : 496 x 504 x 301 mm
- Hmotnost: 2,9 kg
- Doporučená koncová cena (Alzasoft 12.1.2006): 6 739 Kč bez DPH
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024