Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Stolní tiskárny
HP ENVY 110 e-All-in-One D411 v testu
hpenvy110test_275px
23. ledna 2012, 00.00 | Toto kompaktní multifunkční zařízení typu „vše v jednom“ zaujme elegantním stylovým provedením, jímž se odlišuje od většiny modelů. Lze tedy předpokládat, že díky tomu osloví řadu domácích uživatelů, pro které je určeno především. Proto jsme z nejnovějších modelů HP vyzkoušeli jako první právě ENVY 110.
Připomeňme si, že ENVY 110 e-All-in-One D411 je vícefunkční zařízení, umožňující pracovat s maximálním formátem A4, sdružuje inkoustovou tiskárnu, plochý skener, kopírku a fax s funkcí eFax a umožňuje bezdrátové připojení k internetu a vzdálený tisk (HP ePrint a Apple AirPrint). Základní představení této multifunkce najdete v tomto článku z listopadu 2011.
Zařízení má poměrně těžké víko, opatřené na spodní části jemným potahem a na zapuštěnou skleněnou desku pro umístění předloh pro skenování nebo kopírování velmi dobře dosedá vyvýšená část s měkkou pěnovou výplní. Jen škoda, že panty víka nejsou uzpůsobeny pro mírné vysunutí a oddálené plochy víka od skleněné desky. To by umožnilo snadné použití víka i při skenování tlustších předloh, jako jsou katalogy, časopisy, případně tabulky či knihy. Na připojené ilustraci vidíte také mírně vysunutý zásobník na papíry a jiná potisknutelná média, který je umístěný pod ovládacím panelem ve spodní části zařízení.
Ovládací a kontrolní prvky jsou soustředěny na automaticky vyklápěný panel. Tvoří je velký dotykový barevný grafický displej s délkou úhlopříčky 8,9 cm a čtyři dotykové piktogramy, které v levé části doplňuje LED indikace stavu Wi-Fi připojení a dotykové čidlo pro zapnutí a vypnutí zařízení. Jedním lehkým stiskem lze multifunkci zapnout, anebo vypnout, avšak i když je tímto „tlačítkem“ vypnutá, je stále dál napájena minimálním proudem a pro úplné odpojení od napájení je třeba po vypnutí odpojit napájecí kabel.
V ovládací sekci Nastavení, pod ikonou klíče na utahování šroubů a matic, lze také nastavit funkci automatického vypínání. Ta je ostatně aktivní ve výchozím nastavení zařízení: automaticky zařízení vypne po dvou hodinách nečinnosti. Je to opatření pro snížení spotřeby energie. Funkce je automaticky zakázána poté, co zařízení naváže bezdrátové spojení se síťovým směrovačem, a uživatelsky ji lze modifikovat povolením alarmů a upomínek kalendáře. Také lze nastavit režim „spánku“ po pěti minutách nečinnosti, anebo prodlevu před přechodem do režimu spánku prodloužit na 10 i 15 minut, jak vyhovuje režimu činnosti toho kterého uživatele.
K čemu slouží jednotlivé ovládací prvky?
1 = domek = domů: návrat na základní obrazovku, která je zobrazena po prvním spuštění
2 = další aplikace; jsou-li webové služby aktivní, slouží k otevření stránky na internetu, kde lze stáhnout další aplikace
3 = zpět: návrat zpět na předchozí obrazovku
4 = fotografie: umožňuje otevřít nabídku fotografií; zde lze procházet nebo tisknout fotografie, připojit se k webu Snapfish, znovu vytisknout už vytištěnou fotografii, anebo ukládat fotografie na jednotku USB Flash nebo paměťovou kartu
5 = kopírování: umožňuje otevřít nabídku Kopírování, ve které lze zobrazit náhled kopie, upravit velikost a jas, vybrat režim černobíle/barevně a určit počet kopií; v nastavení lze také určit, zda budou kopie dvoustranné, nebo upravit velikost, kvalitu a typ papíru
6 = skenování: slouží k otevření nabídky Skenovat, ve které lze zvolit cílové umístění skenovaného dokumentu nebo jiné skenované předlohy
7 = eFax: umožňuje otevřít službu pro odesílání faxů po internetu eFax; odesílání a příjem faxů bez potřeby faxu nebo telefonní linky; předpokladem je připojení k internetu a webové služby
8 = storno: přeruší probíhající operaci
9 = aplikace: nabízí rychlý a snadný přístup ke stránkám k vytištění z webu, třeba k mapám, kupónům, omalovánkám, skládankám, atd. atp.
10 = nápověda: umožňuje na displeji zobrazit informace, které pomohou s aktuálním úkonem
11 = nastavení: umožňuje otevřít nabídku Nastavení se seznamem dalších nabídek, ve které lze měnit nastavení zařízení a provádět různé funkce údržby; nabídka Nastavení obsahuje Síť, Web, Nástroje a Předvolby
12 = stav inkoustu: umožňuje otevřít panel s informacemi o stavu inkoustu, tedy předpokládaná množství inkoustu v každé kazetě
13 = Správce aplikací: umožňuje spustit Správce aplikací, kde lze upravit nastavení aplikací, nebo je odstranit
14 = bezdrátové připojení: slouží k otevření nabídky s možnostmi nastavení bezdrátového Wi-Fi připojení, jeho ověření a také zapnutí a vypnutí
15 = webové služby: slouží k otevření nabídky Webové služby umožňující povolení nebo vypnutí Webových služeb a služby ePrint, vyhledání aktualizací produktu nebo konfiguraci dalších nastavení webu
Standardní připojitelnost zajišťuje vysokorychlostní rozhraní USB 2.0 a bezdrátovou komunikaci Wi-Fi 802.11b/g/n. V zadní části zařízení je na jedné straně zásuvka pro síťový kabel a na druhé pro kabel USB sloužící k připojení k počítači, pokud nechceme používat pouze bezdrátové připojení pomocí technologie Wi-Fi.
Instalace ovladačů tiskárny probíhá standardně a bez problémů. Využil jsem přiložené CD, ale k dispozici je také veškerá potřebná podpora na webu HP. Stránka podpory pro zařízení ENVY 110 e-All-in-One D411 je přehledná a dobře uživatele vede k hledanému obsahu, ať se jedná o technické informace, uživatelské příručky, nebo o samotné ovladače a programy.
Překvapilo mě, že v češtině nebyly dostupné ovladače pro operační systémy Mac. Většinou v základní nabídce chybí ovladače pro Linux. V případě tohoto zařízení ale k dispozici jsou. A pro Mac OS X je možno z webu stáhnout a použít ovladače v anglické jazykové verzi (nebo v jiném světovém jazyce, přirozeně, a k dispozici je kupříkladu i polština).
Možné je také připojení zařízení na síť. I v tomto případě je uživatel dobře veden a k dispozici má i několik tipů pro nastavení a používání síťového zařízení. Stejně tak i pro nastavení chráněného Wi-Fi od bezdrátového připojení se směrovačem (u sítě s infrastrukturou) přes instalaci softwaru pro síťové připojení až po samotné nastavení chráněného WiFi (WPS).
Zařízení je také vybaveno zásuvkou pro přenosné paměťové jednotky USB Flash a sloty čtečky paměťových karet, a to Memory Stick Duo a Secure Digital plus MultiMediaCard. Je to podpora pro přímý tisk a případně i kopírování a skenování bez použití počítače. Zásuvka USB a slot pro karty jsou umístěny vepředu nahoře – napravo od ovládacího panelu a chráněny výklopným krytem.
Tiskárna, příprava tisku, tisk
Tiskárna používá termální inkoustový tisk HP se dvěma tiskovými kazetami. Nejlepší rozlišení při černobílém tisku z počítače je až 1200 × 600 dpi, v případě barevného tisku je nejlepší optimalizované rozlišení 4800 × 1200 dpi (při barevném tisku z počítače na vybrané fotografické papíry HP a se vstupním rozlišením 1200 dpi). Možný je i fotografický tisk bez okrajů, a to až do rozměrů 216 × 279 mm. Není možný přímý potisk vhodných kompaktních disků.
Pro tisk je možné použít běžné papíry i speciální pro inkoustový tisk včetně papírů fotografických, média HP Premium, ale také obálky, různé fólie včetně nažehlovací, štítky a karty. Tiskárna podporuje různé formáty médií od A4 (210 × 297 mm) po klasické fotografické formáty, jako je 13 × 18 a 10 × 15 cm, a možné je také nastavit vlastní velikosti v rozsahu od 77 × 127 do 215 × 297 mm. Podporovaná gramáž médií je u běžných listů formátu A4 a obálek 75 až 90 g/m2, u karet až 200 g/m2 a u fotografického papíru až 300 g/m2.
Pro manipulaci s papírem slouží jeden standardní zásobník, který má kapacitu 80 listů A4 nebo obálek, nebo 30 listů fotografického papíru. Jak vidíte, je umístěn zcela ve spodní části zařízení a vysouvá se směrem vpřed. Stačí jej uchopit za přední ozdobnou lištu.
Tiskárna nemá sice žádný speciální podavač, kupříkladu pro obálky, nicméně vstupní zásobník je řešen tak, aby i potisknutelná média menší šířky než je list formátu A4 byla k tisku zavedena v přímém, nikoli jakkoli šikmém, a tedy nevhodném směru: v zásobníku jsou posuvná vodítka šířky papíru. Ta je třeba nastavit tak, aby těsně přiléhala k papíru, ale ne zase příliš, aby nebránila v jeho posunu. A piktogram u linie zarovnání papírů formátu 10 × 15 cm také připomíná, že fotografické papíry je třeba vkládat potisknutelnou stranou dolů. Obdobně je třeba vkládat obálky, na které chceme tisknout adresy nebo loga, a také speciální potisknutelná média, u kterých je určena k potisku jen jedna strana.
Pro tyto i další operace má uživatel k dispozici poměrně široký a dobře koncipovaný návod s mnoha praktickými tipy a grafickými ukázkami.
Pro efektivní využití zařízení a realizaci jednotlivých činností slouží úvodní obrazovka. Je jednoduchá, přehledná, dobře poslouží i nezkušenému uživateli. Na prvním místě nabízí webová řešení, následuje činnost skeneru a nápověda plus podpora pro uživatele. Vpravo nahoře je uživatel směrován k „nákupním zdrojům“, nicméně nejprve je mu nabídnut nástroj pro kontrolu množství inkoustu v kazetách plus nástroje pro diagnózu, čištění a optimalizaci nastavení tiskového stroje. Následuje sekce nastavení parametrů tisku, jeho zadání a sledování jeho průběhu.
Je-li třeba vyjmout prázdné inkoustové kazety a vložit nové, je postup standardní a nikterak složitý. Stačí otevřít přístupový kryt a objeví se mechanismus nesoucí vozík se dvěma tiskovými kazetami. Ty jsou umístěny pod výklopným a přítlačným ochranným krytem. V zadní části je vidět horní kryt dráhy papíru a dvě tlačítka, kterými je možno kryt otevřít, kdyby došlo k uvíznutí papíru. To se mi ovšem během testování ani jednou nestalo.
Jedna tisková kazeta obsahuje černý inkoust a druhá je tříbarevná – s azurovým, purpurovým a žlutým inkoustem.
Po vložení nových inkoustových kazet je dobré zkontrolovat, zda je tiskový stroj připraven a případně je možné nechat vytisknout stránku diagnózy kvality tisku.
Následuje nastavení formátu a typu papíru, respektive kvalitu tisku podle typu a formátu papíru ve vstupním zásobníku. Faktem je, že počítač a tiskárna tato nastavení většinou upraví automaticky, zejména při použití potisknutelných médií HP, ale podle potřeby je může uživatel změnit a upravit kvalitu tisku tak, jak nejlépe odpovídá jeho potřebám a představám.
Možností je celá řada. V Nastavení papíru je možné upravit množství inkoustu použitého na papíru a kvalitu tisku je možno upravit v nastavení Kvalita tisku v příkazu Tisk ve vaší aplikaci, přičemž je zde volba Koncept, což znamená rychlejší tisk a použití menšího objemu inkoustu kupříkladu pro každodenní tisk s tím, že vytištěná barva je světlejší, Normální pro zajištění vysoké kvality dokumentů, Nejlepší pro kvalitní tisk fotografií a Maximální rozlišení pro zajištění nejvyššího rozlišení u podporovaných typů fotografického papíru HP.
Jedním ze základních rozhodnutí je volba správy barev. Možností spolu s následným detailním nastavením různých parametrů je opět celá řada. Zde je ukázka s volbou, kdy správu barev provádí tiskárna...
... a zde je příklad, kdy správu barev provádí program Adobe Photoshop.
Jakmile je spuštěn tisk vyklopí tiskárna ovládací panel s displejem. Reakce je poměrně rychlá, a to i v případě, kdy je zařízení v režimu spánku.
Odklopený panel uvolní cestu pro rozšířený výstupní „zásobník“, přesněji „držák“, který tiskárna vysune také automaticky (stejně tak i při kopírování). A po odebrání výtisku či kopie se opět zasune.
Tento výstupní „zásobník“ je uzpůsoben tak, aby unesl až 25 listů běžného, anebo 10 fotografického papíru.
I když tiskárna umožňuje různé druhy tisku včetně oboustranného, zaměřil jsem se samozřejmě hlavně na tisk fotografický, a to barevný i černobílý a formátu A4 a 10 × 15 cm, tedy standardní americké pohlednice. A i když jsem se zajímal hlavně o kvalitu tisku, provedl jsem i měření rychlosti tisku. Ta sice u tisku fotografií není tak důležitá, nicméně zaujalo mě, jak velmi rozdílné časy jsem naměřil, a to nejen v případě velmi rozdílných obrazů – s mnoha či málo jemnými detaily a s různým tonálním rozpětím a při použití různých parametrů nastavení tisku.
U tisku barevných fotografií formátu 10 × 15 cm byl rozptyl časů tisku od 00:33,0 po 00:46,3 (průměrná rychlost tedy byla 00:42,9), naopak čtveřice průkazkových snímků – identifikačních podobenek byla vytištěna za 24,9 s. Tisk barevných fotografií formátu A4 měl rozptyl od 01:57,0 po 02:29,7 a v případě, kdy jsem zkoušel nejkvalitnější tisk v neutrálních stupních šedé, byl rozptyl naměřených časů u formátu A4 od 02:58,5 po 03:02,5.
Použil jsem různé druhy fotografických papírů, převážně značky HP, ale pro porovnání také několik druhů neznačkových, respektive jiné značky, konkrétně Kodak ze svých archivních zdrojů. V případě papírů HP to byly tyto: papír pro každodenní použití s gramáží 170 g/m2, lesklý fotopapír Premium s gramáží 240 g/m2, lesklý fotopapír Premium Plus s gramáží 240 a 280 g/m2; a také lesklý fotopapír Advanced s gramáží 250 g/m2.
Kvalita barevného tisku je celkově výborná, obraz má dobře prokreslené jemné detaily, tonální přechody jsou plynulé, homogenita barev na velkých plochách, typicky na modrém nebi, je bez problémů, jen v případě přesnosti reprodukce barev se projevuje mírný posun k teplejšímu, pestřejšímu podání. Nejlépe je to vidět u šedé škály. Přirozeně velmi záleží na vhodném nastavení parametrů tisku a také na druhu použitého fotografického papíru.
Nejpřesnější tonální reprodukci vykázal nejnovější HP Advanced Photo Paper 250 g/m2, který také umožnil dosáhnout téměř neutrálního černobílého tisku. Na pomyslné druhé místo řadím HP Premium Photo Paper Glossy 240 g/m2.
Více patrná odchylka od neutrálního podání šedé škály se projevila u HP Premium Plus Paper Glossy a High Glossy s gramáží 280 a 240 g/m2. I když je třeba brát naskenované ukázky s určitou rezervou, je zřejmé, že neutrálního tónu, tedy skutečně jen šedé škály plus černé a bílé, dosaženo nebylo – jemný purpurový nádech je zřetelný.
Faktem je, že i Thom Brown z laboratoře HP, jehož pražskou prezentaci jsme vám představili, doporučil pro nové modely inkoustových tiskáren fotografický papír HP Advanced 250 g/m2, pokud nám jde o maximální kvalitu fotografického tisku. A dodal, že inkjetové fotopapíry HP Premium Plus a Premium 280 g/m2 a 240 g/m2 jsou určeny pro starší inkoustový systém (byť tedy HP Premium jsou mezi doporučenými druhy i pro ENVY 110). Upozornil na významný rozdíl mezi těmito papíry a zdůraznil hlavně fakt, že Advanced Photo využívá novou mikro-porézní technologii povrchové úpravy.
Co je ovšem ještě důležitější, je fakt, že dosáhnout neutrálního černobílého tisku při použití kompaktní inkoustové tiskárny se dvěma kazetami, je takřka nemožné. Tiskárna vytváří černobílé fotografie pomocí stejného množství azurové, purpurové a žluté barvy, jimiž vytvoří kompozitní černý nebo šedý odstín. Pro dosažení kvalitnější, více neutrální černobílé fotografie je vhodné použít tiskárnu, která má i kazetu s fotografickým černým inkoustem, případně s černým i šedým, a která vytvoří černobílý výtisk pomocí klasické černé, nikoli kompozitní barvy.
Skener, možnosti skenování, kopírování
Plochý skener používá technologii s kontaktním obrazovým senzorem (CIS). Hardwarové rozlišení skeneru je až 1200 × 1200 dpi, optické 1200 dpi, má 24bitovou barevnou hloubku a 256 úrovní odstínů šedé. Maximální velikost skenované předlohy je 216 × 297 mm.
Skener nabízí několik vstupních režimů, kromě základního skenování jsou to režimy kopie, e-mail a faxování z předního panelu, skenování ze skenovacího softwaru HP a skenovacího softwaru operačních systémů Windows a Mac a z uživatelské aplikace prostřednictvím zařízení TWAIN. Jako první je vidět ukázka „přímého skenování“, kdy postupujeme od úvodní obrazovky se základními volbami. Při aktivaci funkce skenování se zobrazí jednoduché dialogové okno s možností vybrat, kam a jaký druh předlohy chceme skenovat a v pravé části volíme základní parametry skenování.
V dalších krocích máme možnost realizovat rozšířené nastavení při skenování fotografií (případně dokumentů atp.) do souboru. Určujeme „oblast skenování“, tedy fakticky formát obrazu, vybíráme, zda budeme skenovat v barvách, ve stupních šedé, anebo „čistě“ černobíle, a poté zvolíme rozlišení obrazu. Možné je také upravit jas a kontrast. Následuje určení, kam naskenovaný obraz umístíme, případně můžeme vytvořit zkratku pro urychlené následné použití. A pak už je na řadě samotné skenování.
Pokud jsme předem nevymezili „oblast skenování“, provedeme výběr naskenovaného obrazu nyní. A k dispozici jsou i jednoduché nástroje pro základní úpravy obrazu – otočení, ořez, úprava jasu a kontrastu.
Anebo můžeme pracovat v prostředí editačního programu, který umožňuje importovat obrazy via rozhraní TWAIN. Já jsem použil Adobe Photoshop CS5 a z jednotlivých dialogových oken je zřejmé, že uživatel je opět postupnými kroky veden k jednotlivým nabídkám, nástrojům a nastavením od výběru cílové složky, do které chceme naskenovaný soubor uložit, až po správu barev.
Při samotné realizaci skenování jsou k dispozici obdobné nástroje a nabídky, jako v prvním případě. Jen je zde nabízena možnost nejprve pořídit náhled, ten případně upravit a poté skenovat. Pro nastavení a úpravy jsou k dispozici obdobné možnosti s tím, že účinek úpravy jasu a kontrastu lze „okometricky“ kontrolovat na malém orientačním obrázku. Faktem je, že kupříkladu u černobílé fotografie stromu, ale i jiných černobílých fotografií, je třeba dobře ohlídat, aby výsledek skenování nebyl příliš kontrastní. Ale kupříkladu skenované dokumenty jsou vysoce kvalitní, text, zejména černý, je ostrý a sytý.
Rozlišení kopírování je v případě černého textu, grafiky i u barevných předloh až 600 dpi při vstupním rozlišení 300 dpi v normálním režimu. Rychlost kopírování podle standardu ISO je v případě černobílého režimu až 6 kopií za minutu a u barvy až 3,5 kopie za minutu, nejvyšší počet kopií je 50. Kopírovací zařízení umožňuje změnu velikosti od 50 do 400 %. Standardní rozlišení faxu (černobíle) je 100 × 100 dpi. Fax nabízí černobílé faxování a funkci eFax, nenabízí automatické opakování volby.
Sečteno, podtrženo
HP ENVY 110 e-All-in-One D411, multifunkční zařízení s inkoustovou tiskárnou, skenerem, funkcí kopírky, eFaxu a dalšími funkcemi, je praktickým řešením z hlediska uživatele, který potřebuje nebo chce mít v jednom nevelkém, snadno použitelném a ještě ke všemu esteticky příjemném přístroji výše uvedené funkce. Umožňuje mu rychle tisknout, kopírovat, skenovat a také archivovat, zálohovat a rozesílat dokumenty, prezentace, pozvánky, tisknout adresy na obálky a vůbec poslouží v malé (domácí) kanceláři, ale případně mu umožní také tisknout barevné fotografie od podobenek po formát A4 s okrajem nebo bez.
Zdůraznil jsem "fotografie barevné", neboť pro korektní tisk černobílých fotografií, respektive fotografií v neutrální šedé skále, je v nabídce HP několik vhodnějších inkoustových tiskáren a multifunkcí, třeba model HP Photosmart Premium C310. Model ENVY 110 e-All-in-One D411 je více univerzální a jednodušší, což je zřejmé i z použití dvou inkoustových kazet, orientovaný primárně na velice pružné využití v malé moderní domácí kanceláři, která preferuje bezdrátovou komunikaci. Faktem je, že pořizovací cena kolem pěti tisíc korun s daní je relativně vysoká, a některým potenciálním uživatelům může chybět možnost přímého potisku kompaktních disků. Vyzdvihnout je možno zcela bezproblémové uvedení do provozu, ať už s využitím bezdrátové komunikace, anebo s pomocí USB připojení k počítači, intuitivní ovládání, snadné použití a perfektní, zcela bezproblémový provoz. Výborná je také podpora zařízení ze strany HP.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024