HP DesignJet 5000PS - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

HP DesignJet 5000PS

13. prosince 2000, 00.00 | Přímo v redakci jsme měli možnost testovat nejvyšší dostupný model řady 5000. Jaké jsou naše zkušenosti se špičkovým inkoustovým plotrem HP?

Přímo v redakci jsme měli možnost testovat nejvyšší dostupný model řady 5000. Šedesátipalcová verze 5000PS je největším, nejrychlejším a nejkomfortnějším inkoustovým plotrem této značky. Nabízí všechny nové technologie, se kterými HP letos v této oblasti přišlo, a je tak opravdovou vlajkovou lodí HP v oblasti LFP. V průběhu čtrnáctidenního testu jsme měli možnost vyzkoušet nejrůznější aplikace, které přicházejí u tohoto zařízení v úvahu a zhodnotit tak jeho možnosti při reálném nasazení.

Technické parametry
Společnost HP používá u svých inkoustových plotrů tiskové řešení, které vzniklo přímo v jejich vývojových laboratořích. Proto i modely řady 5000 využívají termální ink-jetovou technologii HP. Stroj je vybaven modulární tiskovou hlavou se šesti barvami a s 512 tryskami. Využívá velkokapacitních inkoustových náplní s kapacitou 680 cm3, oddělených od tiskové hlavy. Při tisku se využívá šesti základních barev modelu CMYKLcLm, což zlepšuje možnosti barevného tisku ve srovnání s původní čtyřbarvovou technologií. Maximální adresovatelné rozlišení tiskové hlavy je 1 200 x 600 dpi, které je použitelné u speciálních typů médií. Přesto právě kombinace vysokého rozlišení, šestibarevného tisku a nového systému vrstvení barev dodává tisku kvalit, na které jsme v oblasti LFP dlouho nebyli zvyklí.
Model 5000PS se může pochlubit vestavěným RIPem s implementací originálního Adobe PostScriptu 3. Tiskárna je standardně vybavena 192 MB operační paměti, které doplňuje 20 GB interní hard disk. Připojení k počítači zajišťuje JetDirect 610N, který nabízí ethernetové rozhraní s rychlostí 10/100Mb. Zachováno je i paralelní rozhraní, které je však u zařízení této třídy spíš symbolickým doplňkem.
Média mohou být podávána z role do šíře 60 palců (152 cm) s maximální délkou 91,4 metru. Založit lze i jednotlivé listy od rozměru 21 x 56 cm do 91 x 160 cm. Podélný netisknutelný okraj je 5 mm, zaváděcí okraj je 17 mm. Zařízení je vybaveno i automatickým ořezem a navíjecím mechanismem.
Výrobce uvádí rychlosti tisku od 7 do skoro 53 m2 za hodinu. Zejména horní hranice je vskutku impozantní, i když běžné časy dosahované s "běžným" nastavením se blíží spíš k dolní hranici. I tak patří 5000PS mezi nejrychlejší plotry této kategorie na trhu.

Ovládání a uživatelské rozhraní
Obsluha má k manipulaci se zařízením k dispozici celkem tři rozhraní. Tím prvním je ovládací panel přímo na stroji, druhým je prostředí ovladačů a třetím webové rozhraní. Každé z těchto rozhraní nabízí trochu jiné informace, i když jistá duplicita zde je. Přesto uživatelé zřejmě použijí všechny tři cesty komunikace.
Bezesporu první kontakt se zařízením zprostředkovává ovládací panel. Ten je vybaven grafickým LCD displejem a celkem devíti tlačítky. Jeho funkce je jak informační, tak i konfigurační. Při zakládání média obsluha pomocí ovládacího panelu zadává informaci o typu média a jeho rozměru. Ta je pak použita pro následné nastavení tiskového procesu a samozřejmě zobrazování spotřeby potiskovaného materiálu. Další důležitou funkcí je konfigurace síťového rozhraní a základních funkcí zařízení. Ta je nutná zejména v případě komplikovanější síťové struktury. Ze stavových informací displej nabízí stav inkoustů v náplních, množství média a samozřejmě informace o aktuálním stavu RIPovací jednotky a tiskového mechanismu.
V podstatě vše, co je zobrazováno na displeji ovládacího panelu, je přístupné i ve webovém rozhraní. Navíc lze prostřednictvím sítě nastavit prakticky všechny funkce plotru, díky čemuž lze provádět správu zařízení vzdáleně bez větších problémů.
Ovladače tiskárny jsou k dispozici jak pro prostředí Microsoft Windows, tak i MacOS. V obou případech je zcela zřejmé, že jde o nadstavbu PostScriptového ovladače Adobe, který byl pouze doplněn o specifické vlastnosti zařízení. To jistě většina uživatelů ocení, a protože jde o zařízení určené profesionálům, není absence lokalizace nějakým zásadním problémem. Logika nastavení většiny parametrů je zřejmá, pouze v případě změny měřítka přímo RIPovací jednotkou obsluha zprvu ocení aktivní náhled pokrytí média.
HP DesignJet 5000PS disponuje velice rozsáhlou škálou nástrojů pro správu barev. Většinu s tím spojených nastavení najdete v položce "Device options". Na výběr je automatická Pantone kalibrace, dále celá řada předefinovaných emulací barevných systémů a v neposlední řadě i plně manuální nástroje.

Rychlost tisku
Jednou z vyzdvihovaných předností modelové řady 5000 je vysoká rychlost tisku. Podobně jako u konkurenčních řešení však výsledná rychlost závisí na celé řadě faktorů. Popišme si celý proces zpracování tiskové zakázky z pohledu rychlosti. Díky 100 Mb ethernetovému rozhraní je možné dostat tiskovou úlohu poměrně rychle do RIPu. Uvědomme si, že bitmapové úlohy u zařízení s aktivní šíří 150 cm velice bobtnají s použitým rozlišením. Proto je praktické ponechat případné zvětšování motivů až na RIPovací jednotku, čímž se dá výrazně ušetřit čas nutný pro přenos dat i samotné vytížení pracovní stanice.
Na druhou stranu právě práce RIPu někdy zásadním způsobem ovlivňuje celkový čas potřebný pro zpracování zakázky. To krásně demonstruje následující příklad. Odeslali jsme na zařízení bitmapovou předlohu formátu A4 v rozlišení 125 dpi, kterou jsme nechali 4x zvětšit. Rastrování RIPu trvalo takřka dvakrát déle než samotný tisk.
Co se týče samotného tisku jako takového, běžně jsme dosahovali rychlosti cca o 15 % nižší než uvádí výrobce u jednotlivých režimů s tím, že jsme měřili čas od započetí tisku až do finálního odříznutí předlohy. Rozdíl mezi skutečnými a uváděnými rychlostmi způsobují hlavně počáteční a závěrečná fáze tisku. V úvodu dochází ke kontrole média a kalibracím tiskové hlavy. Na konci tisku se suší médium a pak dochází k odříznutí.
Ve srovnání s předchozími modely DesignJet CP je rychlostní nárůst opravdu výrazný a modely řady 5000 nabízejí výkon vhodný pro zpracování rozsáhlých zakázek či rychloobrátkový tisk.

Instalace a ovládání
HP není v oblasti tisku žádným nováčkem, což se projevuje na propracovanosti instalace i uživatelského rozhraní. Nové modely těží ze všech vyzkoušených postupů a nabízejí prakticky bezproblémový provoz s minimem obsluhy. Instalace zařízení této třídy se samozřejmě neobejde bez znalosti problematiky, ale nezaznamenali jsme při ní žádné problémy. Velice se osvědčila vzdálená kontrola zařízení, která poskytuje výrazně přesnější informace o stavu stroje ve srovnání s displejem na ovládacím panelu. Ten je pouze základním vodítkem pro obsluhu, přestože zobrazuje většinu potřebných informací.
Ovladače si zachovaly vše dobré, co se podařilo v Adobe vyvinout, a připomínají spíš prostředí lepší inkoustové tiskárny než tiskového stroje. To zjednodušuje zaškolení obsluhy i běžné ovládání. Přesto při nastavení substituce fontů či barevné kalibraci je nutné počítat s požadavky na znalosti v oboru.

Praktické postřehy
Na závěr bychom rádi přidali několik praktických postřehů. DesignJet 5000PS je velice robustní zařízení, což s ohledem na rychlost tiskového mechanismu považujeme za jednoznačné plus. Ani velice stabilní konstrukce stojanu nedokázala zabránit mírným vibracím stroje, ale udržela je naštěstí v přijatelných mezích. Trochu překvapivá je hlučnost. Po několika dnech obsluha bezpečně rozpozná stav stroje již podle úrovně a charakteru vydávaných zvuků. Pětitisícovka nepatří mezi nejtišší stroje, za tímto faktem stojí především mechanismus podtlakového přidržování potiskovaného média, který je zejména v závěrečné fázi tisku opravdu poměrně hlučný.
Použitá RIPovací jednotka nás příjemně překvapila svým zcela bezproblémovým provozem. S prakticky továrním nastavením bezproblémově zpracovávala všechny tištěné úlohy. Při práci s většími objemy bitmap působila trochu línějším dojmem, ale celkový výkon je úměrný kategorii plotru. Často bylo paradoxně výhodnější odeslat do jednotky menší předlohu a nechat ji zvětšit, než odesílat zvětšenou předlohu z pracovní stanice. Důvod jsme objevili záhy. RIP zvětšuje pomocí jednoduchého algoritmu nejbližšího souseda, čímž výrazně šetří na výpočtech.

Hodnocení
Uvedením nových modelů HP poskočilo minimálně o jednu technologickou generaci vpřed a posunulo laťku hodně vysoko. Model DesignJet 5000PS nabízí opravdu velmi solidní rychlost, kvalitu tisku o třídu vyšší než jeho předchůdci, a hlavně bezproblémový provoz s minimem obsluhy. Kvalita tisku při použití speciálních materiálů příjemně překvapí; a to jsou na začátek příštího roku připravovány ještě nové inkousty i média. A cena? Model DesignJet 5000PS s šíří 60 palců je možné koupit za necelých 600 000 Kč, což je s ohledem na výbavu a výkon stroje cena velice lákavá.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: