Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Stolní tiskárny
HP Color LaserJet 8550
12. dubna 2000, 00.00 | Jako první v ČR přinášíme podrobnou recenzi nové barevné laserové tiskárny HP CLJ 8550. Nenechte se zmást označením, jde o výrazně inovovanou tiskárnu!
Společnost HP Invent představila 31.3.2000 nový model barevné laserové tiskárny LaserJet Color 8550. Měli jsme možnost ji testovat ještě před uvedením na náš trh, takže nyní vám můžeme přinést aktuální recenzi připravenou na základě důkladného testování.
Jak název zařízení napovídá, jde o následovníka modelu LaserJet Color 8500. Na první pohled je tiskárna prakticky identická, ale uvnitř jsou značné rozdíly. Nabídka typů zůstává se rozšířila. Základní model 8550 nabízí vstupní zásobníky s kapacitou 600 listů bez duplexu a síťové rozhraní. Vyšší model 8550N nabízí rozšířený vstupní zásobník s kapacitou 1 100 stran. Dále následuje model DN, který již nabízí duplex ve standardní výbavě, celková kapacita podavačů roste na 3 100 stran a k dispozici jsou další vylepšení. Model GN je zaměřen jiným směrem. S rychlejším procesorem, větší kapacitou paměti a plnou výbavou podavačů se zaměřuje na opravdu náročné uživatele. A na závěr perlička. Model MFP představuje multifunkční zařízení s integrovaným skenerem a přídavným bočním podavačem. K tiskárně se dají dokoupit automatické výstupní sortry a dokonce jednotka DUPLO.
Technická data
Při popisu tiskáren se většinou začíná technickými daty. Ani v naší recenzi nemohou chybět. Tiskárny jsou vybaveny novými procesory s taktováním 200 nebo 300 MHz. Ty disponují 32 - 128 MB paměti podle modelu. Maximální hranice je však až 512 MB doplněných o 3,2 GB pevný disk, který je u všech síťových modelů standardně instalován.
Tiskový mechanismus zůstal stejný jako u modelu 8500. To znamená formát A3 s 24-bitovým plnobarevným tiskem o rozlišení 600 dpi. Rozlišení je zjemňováno technologií ImageREt 2400. Rychlost rotačního tiskového systému také zůstává. Černobíle až 24 stran za minutu a v barvě až 6 stran za minutu. HP se navíc podařilo zkrátit čas potřebný pro tisk první stránky na velice slušných 53 vteřin u plnobarevné, resp. 38 vteřin u černobílé stránky.
Další zajímavou novinkou je automatická kalibrace pro barvy ze vzorníků PANTONE a výrazně rozšířená nabídka barevných emulací standardů jako jsou SWOP, Euroscale nebo DIC. Po stránce komunikace se tiskárna také zlepšila. K dispozici je buď komunikace v jazyce PCL 5c enhanced nebo Adobe PostScript 3. Navíc přibyl i přímý tisk dokumentů ve formátu PDF.
Instalace tiskárny
Do redakce nám byl zapůjčen model 8550DN, tedy tiskárna s plnou výbavou vstupních zásobníků. Protože s touto konfigurací máme již zkušenosti od modelu 8500, ani nás moc nezaskočilo balení na paletě s výškou ke dvěma metrům. Po nutném rozbalení, které trvalo přes čtvrt hodiny, jsme tiskárnu připojili do sítě a zapnuli. Protože naše síť není komplikovaná, bez problémů zafungovalo automatické nastavení a po instalaci ovladačů jsme rovnou tiskli. Pro případ komplikovanějšího zapojení je zde možnost kompletně překonfigurovat síťové rozhraní pomocí menu na tiskárně. To nás příjemně překvapilo lokalizací, i když na několika místech zatím výběry obsahují zkomolené výrazy. Nicméně instalace tiskárny s podporou návodů byla snadná a na množství různých pojistek, výplní a přelepek velmi rychlá. Barevné kalibrace a kalibrace duplexu probíhají automaticky, takže obsluha nepotřebuje prakticky žádné znalosti kromě schopnosti číst.
Kvalita tisku
Jednou stránkou věci jsou technické údaje; stránkou druhou je kvalita tisku jako taková. Při našich testech jsme měli možnost srovnávat výstup jak ze starší CLJ 8500, tak z nového modelu, a navíc jsme měli k dispozici i nový Tektronix Phaser 850 s odlišnou technologií tisku. Při srovnání dvou HP jasně dominoval nový model. Nejvyšší hodnocení si získal za černobílý tisk, který byl ze všech porovnávaných tiskáren nejostřejší a nejpřesnější. Navíc i v šedých tónech působila tiskárna nejpřirozenějším dojmem.
U barevného tisku bylo patrné, že HP používá jak jiný rastrovací algoritmus, tak i jiné barevné korekce. Při stejném nastavení působily barvy nového modelu syrovějším dojmem. Navíc v některých odstínech více vynikalo rastrování ve srovnání se starším modelem. Při srovnání s Phaserem bylo ještě více patrné, že se HP výrazně nasměrovalo tiskárnu do segmentu kancelářského nasazení. To znamená důraz na výrazné podání barev, důraz na běžné syté barvy a hodně kontrastní rastrování různých odstínů. U dokumentů s nižší barevností nebo jednodušší strukturou je tento styl přínosem. U fotografií působí méně přirozeně, než třeba jednolité barvy Phaseru.
Ovladače
Společnost HP dodává k tiskárně jedno CD, které obsahuje instalaci JetAdminu 3, ovladače pro komunikaci v PCL a PostScriptu a návody. Opticky jsou si ovladače velice podobné, ale rozdíl ve výstupu je pochopitelný. Principielně se dá říct, že postscriptový ovladač je pomalejší, ale vykreslení křivek je mnohem přesnější. PCL ovladač nabízí vysokou rychlost a je vhodný hlavně pro tisk textu.
Veškeré programové vybavení je striktně pojato v novém stylu HP. To znamená důsledné zjednodušení nastavení a důraz na optickou přehlednost. Navíc jsou ovladače lokalizované včetně nápovědy, takže práce s tiskárnou je opravdu velmi snadná.
Všechna nastavení v postscriptovém ovladači jsou rozdělena na osm záložek. Každá záložka obsahuje obrázek, který nejen zobrazuje zvolené nastavení, ale nabízí možnost kliknutím měnit hodnoty. Takže pokud kliknete na zásobník tiskárny na obrázku, dojde k jeho výběru. Tento styl ovládání přesně odpovídá kancelářskému nasazení. Na první pohled vypadá zbytečně pomalý a rozvláčný, ale je maximálně intuitivní. Navíc všechna nastavení lze uložit a následně pouze vybrat ze seznamu rychlého nastavení.
Jedinou výtkou, kterou máme k ovladačům, byly problémy s verzí 4312 dodávanou přímo s tiskárnou. Postscriptový ovladač prováděl substituci českých písem nečeskými a nechtěl si to nechat rozmluvit. S novým ovladačem verze 4316 se problém vyřešil.
Praktické zkušenosti
Tiskárnu jsme používali v běžném redakčním provozu cca tři týdny. Za tu dobu se vyřešily všechny drobné problémy způsobené zřejmě tím, že se jednalo o jednu z vůbec prvních tiskáren tohoto typu v republice. Pochvalu si rozhodně zaslouží nová automatická kalibrace duplexu, díky které je oboustranný tisk velice přesný. Velkokapacitní zásobník papíru a dostatečná kapacita spotřebního materiálu předurčují konfiguraci DN pro provoz ve velkých pracovních skupinách. Navíc lze snadno ukládat tiskové úlohy na interní disk tiskárny a tisknout je až po příchodu obsluhy nebo po kontrole prvního výtisku.
Správa tiskárny je možná buď přímo z panelu tiskárny nebo pomocí vzdálených prostředků. K dispozici jsou nástroje z JetAdminu a rozhraní WebAdmin. Vše je lokalizováno a nabízí stejnou logiku ovládání, na kterou jsme si zvykli u ovladačů tiskáren HP.
Kvalita černobílého tisku je vynikající, u barevného je patrné zaměření na tisk dokumentů. Barvy jsou poměrně výrazné a standardní nastavení tiskárny je hodně orientované na přesný kontrastní tisk motivů s někdy až výrazným rastrováním.
Hodnocení
Nový model přináší hodně technických novinek ukrytých uvnitř tiskárny. Navenek zůstává model 8550 neutrálním kancelářským zařízením se snadnou obsluhou a vysokým výkonem. Za tiskárnu zaplatíte od 190 do 436 tisíc Kč dle zvolené konfigurace. Tyto ceny jsou nižší než u předchozího modelu a i ve srovnání s konkurencí jsou velmi zajímavé. Pokud hledáte výkonnou a přesnou barevnou tiskárnu s nízkými provozními náklady pro kancelářské nasazení, tak Color LaserJet 8550 je dobrá volba.
Relevantní články:
Pohádka o HP JetAdminu a hloupém Honzovi
Nové řešení HP pro Macintosh
Reklama 99 - den první
HP, Microsoft a Telecom versus člověk - díl II.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024