Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Stolní tiskárny
Epson Stylus SX405: levná a kvalitní tiskárna v praxi
27. srpna 2009, 00.00 | Jeden ze světových lídrů v oblasti fotografického tisku představuje novou fototiskárnu řady Stylus SX405. Jde o multifunkční zařízení A4 formátu se čtyřmi samostatnými inkousty, které nabídne intuitivní ovládání, barevný LCD a kromě samotného tisku samozřejmě též funkce skenování a kopírování.
{Popis a technické parametry}Jeden ze světových lídrů v oblasti fotografického tisku představuje novou tiskárnu řady Stylus SX405, určenou pro segment domácího tisku. Jde o multifunkční zařízení se 4 samostatnými inkousty, které nabízí kromě tisku také funkce skenování a kopírování. Novinka je mimo jiné vybavena také barevným LCD o úhlopříčce 6,3 cm, slotem na paměťové karty a nechybí například ani PictBridge rozhraní (pro přímý tisk fotografií přímo z fotoaparátů). Tiskárna dále nabídne například též intuitivní ovládání - přehledné menu a tlačítka rychlé volby, které společně s LCD usnadňují práci se zařízením v případě, že tisknete přímo. Kromě samotného tisku také můžete kopírovat a skenovat dokumenty i fotografie a k dispozici jsou i základní editační funkce jako např.: obnova barev při skenování starých vybledlých fotografií, ořezy, změny velikostí atd. A jak dopadl Epson Stylus SX405 v praktických testech? Jakou nabízí kvalitu tisku a skenování? To a mnohem více se dozvíte v naší dnešní recenzi!
Technický popis
Epson Stylus SX405 tiskne pomocí inkjetové MicroPiezo technologie s promněnlivou velikostí kapiček inkoustu. Jako tiskový systém použil výrobce standardní CMYK - tedy 4 samostatné inkousty (azurová, fialová, žlutá a černá). Jedná se o DuraBrite Ultra inkousty, které jsou založeny na bázi pigmentu - jednotlivé částice chrání ochranný pryskyřičný obal, díky čemuž jsou dané výtisky odolné proti vodě a rozmazání (výrobce garantuje barevnou stálost a odolnost po dobu minimálně 105 let). Tiskové hlavy obsahují celkem 360 trysek (na každou barvu – C, M, Y, K, připadá 90 trysek), z nichž každá je schopna vystřelovat kapičky inkoustu o minimální velikosti až 3pl. Maximální rozlišení, v němž je tiskárna schopna tisknout je 5 760 x 1 440 dpi (optimalizované).
Teoretická rychlost tisku udávaná výrobcem činí 34 stran/minutu. Jde však samozřejmě o ryze “papírovou” hodnotu, dosaženou za ideálních podmínek (reálné rychlosti v každodenní praxi naleznete v kapitole Epson Stylus SX405 v praxi). Mezi další benefity tiskárny patří již zmíněný barevný display (6,3cm) nebo integrovaná čtečka paměťových karet. Použít lze všechny - dnes běžně dostupné karty – Compact Flash I. a II., SD, xD a Memory Stick Pro. Pod sloty karet nechybí ani USB port pro připojení fotoaparátu (přímý tisk před PictBridge). Konektivita je řešena pomocí USB rozhraní, které najdete na boku tiskárny a je vcelku prakticky zapuštěn pod povrch těla zařízení. To sice ztěžuje samotný přístup (pro připojení USB kabelu), na druhou stranu to však oceníte v případě menších prostor při umístění tiskárny (nikde vám nepřekáží USB kabel).
Podavač papíru je umístěn v horní části zařízení a pojme cca 120 listů A4 (běžný kancelářský papír s gramáží 80g/m2. Výstup papíru je v čelní části tiskárny. Skener i kopírku zpřístupníte odklopením horního krytu tiskárny. V případě velikosti potisknutelných médií tiskne Epson Stylus SX405 od 90 x 130 mm až 210 x 297 mm (tedy všechny standardní formáty: 9 x 13cm, 10 x 15 cm, 13 x 18 cm, A5, A4). Pro rozšíření možností tiskárny je k dispozici například softwarová technologie Epson PhotoEnhance, která automaticky detekuje tóny pleti nebo oblohy a fotografie jsou násedně reprodukovány s detailnější danou barvou (pleťovka, popř. azurová). K dispozici je také software Epson Easy Photo Print, který například redukuje nežádoucí jev červených očí (nežádoucí to jev všech kompaktů a obecně fotoaparátů, kde je blesk umístěn blízko ose objektivu). Zabudovaný skener s rozlišením 1 200 dpi zase umožní díky softwaru Epson Easy Photo FixTM obnovovat barvy, odstranit prach a upravit prosvětlení při skenování starých vybledlých fotografií. Software pro optické rozpoznání znaků (OCR) ABBYY FineReader umožňuje upravování naskenovaného textu (není však součástí standarního balení).
Menu a ovládaní
Tiskárnu můžeme ovládat buďto pomocí PC nebo také přímo přes rozhraní samotného zařízení (LCD a tlačítka tiskárny). Systém menu je jednoduchý a přehledný. Většinu úkonů provádíte křížovým ovladačem (s potvrzovacím tlačítkem uprostřed) a čtveřicí kláves (plus, mínus, menu a návrat = “C”). Hned pod displayem ještě leží trojice tlačítek rychlé volby, kde volíte mezi tiskem, kopírováním a slotem pro paměťové karty. V levém spodním rohu je pak již jen tlačítko pro spuštění kopírování/tisku/skenování a další čtveřice kláves: On/Off, Stop/clear, Crop a Nastavení.
Menu se skládá ze dvou úrovní: Standardní menu a menu set-up (nastavení). V první volbě máte k dispozici nastavení zoomu, velikosti a typu papíru, kvality tisku ap. V menu nastavení poté můžete provádět veškeré servisní úkony jako např: kontrolu a výměna inkoustů, výchozí nastavení, konfiguraci přímého tisku (PictBridge) a také údržbu tiskárny (zarovnání hlav, kontrolu a čištění trysek, nastavení jazyka).
[-more-]{Praxe, hodnocení a závěr}
Epson Stylus SX405 v praxi
Nejdříve je pochopitelně třeba zprovoznění tiskárny (zapojení do sítě + k PC přes USB rozhraní). Dále následuje instalace ovladačů (stáhnout je lze na podpoře epsonu ZDE).
Výběr, zda-li použijete pouze ovladač nebo i podpůrný software “Easy Photo Print” je čistě na vás (doporučujeme druhou volbu). Než začneme se samotným tiskem, je třeba ještě zkontrolovat stav inkoustů (nebo je přímo instalovat do zásobníků, je-li tiskárna ještě nepoužitá) a poté začneme standardními servisními úkony jako je vyčištění hlav, kontrola trysek a zarovnání hlav. Posledně jmenovaná operace nám zabrala trochu více času než jsme očekávali (museli jsme hlavy zarovnávat celkem 3x), nicméně na třetí pokus bylo vše v pořádku a tiskárna pracovala bez problémů.
Pro případ testu jsme použili jednoduchý program “Easy Photo Print”, kde lze rychle a přehledně nastavit všechny potřebné parametry tisku, tj.: Velikost formátu, okraje/bezokrajů, kvalitu tisku, druh papíru, případně další – dodatečné úpravy, jako je např.: odstranění červených očí, úprava kontrastu, jasu atd. To samé lze samozřejmě provádět i přímo na tiskárně (pomocí menu a LCD), ale přes PC je to rozhodně přehlednější a rychlejší. Menu a LCD tiskárny oceníte zejména při přímém tisku – buďto z paměťových karet nebo přímo z fotoaparátu přes PictBridge rozhraní.
Rychlosti tisku
K dispozici jsou celkem tři tiskové režimy (Nejlepší - “Photo RPM”, Střední - “Quality” a Rychlý - “Speed”). V kvalitativně nejlepším módu (Photo RPM) trval tisk formátu A4 celkem 17min.
V režimu “Kvality” trvá vytištění fomátu A4 poloviční dobu, tedy 8min a 20sek.
V ekonomickém – rychlém režimu (speed) je hotov tisk formátu A4 za 3min a 35sek.
A jakých výsledků jsme dosáhli v případě tisku běžného amatérského foto formátu 10 x 15 cm?
V případě nejkvalitnějšího režimu (Photo RPM) byl tisk hotov za 7minut, v druhém režimu “Kvalita” byl čas vytištění snímku poloviční (3,5minuty) a v kvalitativně nejnižším (ale nejrychlejším) módu byl snímek hotov za 1,5min. Ve všech případech jsme samozřejmě tiskli shodnou předlohu. V případě tisku běžných kancelářských dokumentů (tj. kombinace grafiky tisku) trvá tisk jedné strany A4 v průměru 12sek. Při tisku fotografií jsme používali značkový lesklý papír (Premium Glossy photo).
Kvalita výtisků
Epson Stylus SX405 tiskne pomocí 4 oddělených pigmentových inkoustů DURABrite Ultra (systém CMYK). Fotografie jsou dobře kontrastní a barevně vyvážené, s prokreslenými detaily a vysokým tiskovým rozlišením. Samotné rastrování a vystřelování jednotlivých kapiček je přesné. Celkově dosahuje tiskárna ve své třídě velmi dobrých (vzhledem ke konkurenci nadstandardních) tiskových výsedků. K dispozici jsou tři tiskové režimy – "Photo RPM", "Quality" a "Speed". Rozdíly v rychlostech tisku u jednotlivých režimů jsou opravdu značné, oproti tomu v samotné kvalitě tisku zas tak dramatické změny nenaleznete. Režim “Photo RPM” využívá obecně maximum gamutu, jaký lze v daných podmínkách z tiskárny dostat. Výtisky jsou celkově hodně konstrastní a barevně dobře vyvážené, také dynamický rozsah je v tomto módu nejvyšší, jaký lze dosáhnout (jednoduše – až téměř "reklamně" řečeno: světlá je “světlejší” a tmavá “tmavější” - v porovnání s ostatními režimy). Výborné je zde zejména podání černé a vůbec prokreslení stínů. Typické využití pro “Photo RPM” je určitě v případě tisku monochromatických snímků, případně při tisku větších formátů (A4), kde jde zároveň o hodně kontrastní předlohu. Nicméně celkově nám jako optimální režim vychází prostřední – tedy “Quality”, neboť nabízí nejlepší poměr kvality a rychlosti. Navíc rozdíl právě mezi Best (RPM režimem) a “Kvalitativním” režimem je ve většině případů stejně minimální! Docela překvapivě je i ekonomický - nejrychlejší režim, pro běžné snímky (10 x 15 cm - určené do fotoalba) kvalitativně naprosto dostačující.
Výřez v měřítku 1:1
Obrázek v plném rozlišení (TIFF formát, 24.2 MB, 3 504 x 2 544 bodů, 96 dpi)!
Výřez v měřítku 1:1
Obrázek v plném rozlišení (TIFF formát, 24.2 MB, 2 456 x 3 500 bodů, 96 dpi)!
Výřez v měřítku 1:1
Obrázek v plném rozlišení (TIFF formát, 23.4 MB, 2 456 x 3 504 bodů, 96 dpi)!
Skener
Epson Stylus SX405 disponuje také barevným CIS snímacím čipem , díky němuž lze zařízení využít - kromě tisku, stejně dobře i jako skener a kopírku. Maximální fyzické rozlišení skeneru dosahuje hodnot 1 200 x 2 400 dpi (po interpolaci dokonce až 9 600 dpi – ovšem zde se již bavíme o softwarové interpolaci) při 24-bitové výstupní barevné hloubce. Kopírování pracuje ve čtyřech režimech: Barevný, Black&White, Draft a Normal, počet kopií lze na jednu operaci pořídit od 1 do 99 listů. Co se týče kvality skenování předloh, dosahuje integrovaný skener také dobrých výsledků. Rozlišení je dostatečně vysoké, takže výsledné skeny disponují dobrou kresbou i jemnými detaily. Také se zobrazením odstínů šedé škály si skener poradí dobře. I barevné podání je relativně dobré, nicméně barevný rozsah by mohl být lepší. Celkově však dosahuje skener naproto uspokojivých výsledků. V případě rychlosti skenování je na tom zařízení velice dobře – barevná fotografie i text formátu A4 trvá skeneru 9sek (náhled), resp. 27sek (samotný sken). Ovšem je třeba upozornit na fakt, že skener Epsonu SX405 není kompatibilní s Macem (ani s odpovídajícím ovladačem), proto jsme byli nuceni test skeneru - po několika marných pokusech, uskutečnit na PC (OS Windows 7), přičemž jako ovladač jsme použili běžný Win Wizzard driver.
Výřez v měřítku 1:1
Sken v plném rozlišení (TIFF formát, 3.7 MB, 2 400 x 732 bodů, 96 dpi)!
Výřez v měřítku 1:1
Sken v plném rozlišení (TIFF formát, 4.6 MB, 2 544 x 748 bodů, 96 dpi)!
Výřez v měřítku 1:1
Sken v plném rozlišení (TIFF formát, 659.1 kB, 1 856 x 236 bodů, 96 dpi)!
Výřez v měřítku 1:1
Sken v plném rozlišení (TIFF formát, 10.1 MB, 2 031 x 2 327 bodů, 96 dpi)!
Shrnutí
Epson Stylus SX405 je kvalitní a levnou fototiskárnou, určenou k tisku fotografií v domácích podmínkách. Zařízení produkuje v rámci své kategorie nadstandardní tisky, které neurazí jak laiky, tak ani náročnější nadšené foto-amatéry. Rychlosti tiskárny jsou v rámci dané třídy standardní. Zápory shledáváme především v dílenském zpracování – zejména podavače a výstupníky papíru jsou z tenkých plastů a celkově působí enormně křehkým, až “fórovým” dojmem. Dále také zásobníky inoustu by mohly mít větší objem (prostor by na to rozhodně byl), nicméně vzhledem k zacílení tiskárny (a nízké pořizovací ceně), je toto naprosto běžnou taktikou výrobců. Volitelně lze objednat k tiskárně velkoobjemové zásobníky černé barvy (dvoubalení C13T07114H10), které výrazně snižují náklady běžného kancelářského tisku dokumentů. Doporučená maloobchodní cena multifunkční tiskárny Epson Stylus SX405 je 2.690 Kč (včetně DPH) a na pultech prodejen je zařízení dostupné od 1. srpna 2009.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024