Epson Stylus Photo R2000 v praxi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

Epson Stylus Photo R2000 v praxi

epson_r2000_100px

8. září 2011, 00.00 | Tato inkjetová fotografická tiskárna do formátu A3+ doplňuje starší model R1900 a nejnovější R3000. Na kvalitě tisku se podílí pigmentové inkousty Epson UltraChrome Hi-Gloss2 v samostatných kazetách. Typ inkoustu a technologie tisku vytváří fotografie s vysokým leskem a o 50 % větší zásobníky inkoustu, které mají objem 17 ml, jsou praktičtější, neboť je uživatel může vyměňovat méně často.

Inkoustová fotografická tiskárna Epson Stylus Photo R2000 má poměrně široké využití. Základní je zřejmé: tisk fotografií. Od maloformátových až po formát A3/A3+ a na široký výběr potisknutelných médií, a to nejen formátů, ale i druhů a typů, včetně papírových desek s gramáží 850 g/m2, průsvitných fólií, speciálních papírů pro výtvarné umění a bavlněného plátna a na papíry v rolích. Ovšem umožňuje také tisknout dokumenty, prezentace, grafy nebo stránky z webu, realizovat potisk vhodných CD/DVD médií a případně i přímý tisk z fotoaparátu bez připojení k počítači.



K dispozici jsou dva způsoby vkládání papíru. Horní zásobník s podavačem, do kterého můžeme vložit papíry formátů A3+, A3, A4 a menší, přičemž praktické je umístit asi tak do 20 listů formátu A3/A3+ a až 30 listů A4. Zadní kanál s přímým průchodem můžeme použít pro jednotlivé listy papíru, speciální potisknutelná média pro výtvarné umění včetně kartonu a slouží i pro papíry v rolích.



Umožňuje tisk fotografií bez okrajů s rozlišením až 5 760 × 1 440 dpi. Na kvalitě tisku se podílejí inkousty Epson UltraChrome HiGloss2, poskytující široký barevný tónový rozsah, přirozené odstíny pleti a konzistentní barvy s jemnou lesklou povrchovou úpravou, tiskové hlavy Micro Piezo se 180 tryskami na jednu barvu a s proměnlivou velikostí kapiček s minimálním objemem 1,5 pl a technologie Epson LUT se zdokonaleným zpracováním barev – s jemnější regulací, přesnějším podáním a s kvalitními přechody tónů. Proměnlivá velikost kapiček je využívána tak, že nejmenší kapičky (o objemu 1,5 pl) jsou používány na místech s jemnými detaily, větší kapičky tam, kde je potřeba vytvořit rozsáhlejší barevné plochy. Funkce míchání inkoustu zabraňuje jeho usazování a zaručuje přesnost reprodukce barev.



Sadu inkoustů tvoří osm samostatných zásobníků, sedm barev a optimalizátor lesku (Gloss Optimizer, T1590). Jednotlivé barvy: fotografická černá (T1591, Photo Black), azurová (T1592, Cyan), purpurová (T1593, Magenta), žlutá (T1594, Yellow), červená (T1597, Red), matná černá (T1598, Matte Black) a oranžová (T1599, Orange). Oranžový inkoust nahradil dříve používaný modrý. Toto složení inkoustů, zejména zařazení oranžové a červené barvy, zajišťuje přirozenou barevnou reprodukci pleťových odstínů. Celkové podání barev je kvalitní, oranžová a teplejší barvy jsou živější, rozšířen byl tónový rozsah červené barvy, modré a zelené tóny jsou přesnější. Použitá pryskyřičná povrchová vrstva optimalizátoru lesku spolu s inkousty vytváří na lesklých papírech velmi hladké a lesklé výtisky.



Tentokrát jsem měl pro test k dispozici výjimečně mnoho různých potisknutelných médií. Zaměřil jsem se tedy na jejich vyzkoušení, ačkoli běžně příliš s potisknutelnými médii neexperimentuji, používám raději dobře odzkoušené druhy. Bylo to velmi zajímavé i proto, že tiskárna podporuje opravdu široký výběr potisknutelných médií. Vyzkoušel jsem lesklý, pololesklý, matný a jemný umělecký papír v listech A3/A3+, tisk na desky s přímým průchodem – konkrétně na kartony Enhanced Matte Paper Posterboard tloušťky cca 1,3 mm a s gramáží 800, nebo 850 g/m2 a samozřejmě také tisk přímo na potisknutelná média CD a DVD, jen papír v roli jsem k dispozici neměl, a tak jsem nemohl vyzkoušet tisk panoramatických obrazů.

Instalace

Ačkoli jsou jako kompatibilní operační systémy v návodu na použití uváděny Windows XP, Vista a 7 plus Mac OS X 10.4.11 a novější, tiskárna pracuje s jakýmkoli operačním systémem a nejnovější ovladače jsou ke stažení na webových stránkách Epson. Vše potřebné zde najdou i uživatelé Linuxu, kteří mají podporu také na webu OpenPrinting.org. Pokud používáte Ubuntu (linuxové jádro), radí zkušení uživatelé vyzkoušet, nejsou-li ovladače přímo v instalaci systému, a to pomocí liveCD, ze kterého se nastartuje systém bez nutnosti instalace. (LiveCD se hodí, i když „trucují“ Windows, nebo nechtějí dovolit něco smazat.)



V závěrečné fázi instalace ovladačů a různých aplikací, umístěných na instalačním CD, jsou uživateli předloženy na výběr dvě základní možnosti provozu tiskárny: buď bezdrátově s využitím technologie Wi-Fi (IEEE802.11 b/g/n), anebo pomocí USB připojení s tím, že kabel není součástí prodejního balení. Faktem je, že díky automatickému nastavení Wi-Fi připojení je konfigurace bezdrátového tisku z notebooků a stolních počítačů velmi jednoduchá a bezproblémová. Uživatel ani nepotřebuje znát nastavení své sítě – systém tiskárny automaticky vyhledá vhodné nastavení připojení a provede konfiguraci. Nechybí ani možnost využívat Ethernet, kterou jsem ovšem nevyužil. Většinou jsem používal rozhraní USB 2.0, ale vyzkoušel jsem i přímý tisk s využitím rozhraní PictBridge (tiskárna disponuje dvojitým portem rozhraní USB 2.0 Hi-Speed).



Správa a údržba tiskárny je standardní, vše je přehledné a jasné – funguje-li tiskárna bez problémů, i když kupříkladu dochází některá barva, jak je zřejmé z připojené ilustrace.

Tisk



Ovládací a kontrolní prvky na čelním panelu jsou přehledné, jasně vymezené, snadno použitelné.Tlačítka na ovládacím panelu:

  • 1 = tlačítko pro zapnutí a vypnutí tiskárny;
  • 2 = tlačítko Wi-Fi – pro úpravy nastavení připojení k bezdrátovým místním sítím LAN;
  • 3 = tlačítko umožňující vytisknout informace o aktuálním stavu sítě;
  • 4 = tlačítko umožňující zrušit tisk a pro případy, kdy v tiskárně dojde, nebo uvízne papír – po odstranění problému jím zrušíme chybové hlášení a obnovíme tisk;
  • 5 = tlačítko inkoustu = posune tiskovou hlavu do polohy pro výměny inkoustových kazet a následně ji zase vrátí do základní polohy zcela vpravo; při podržení po dobu tří sekund spustí čištění tiskové hlavy;
  • 6 = tlačítko pro nekonečný papír: po stisku tiskárna natiskne na papír v roli odřezávací čáru a posune papír do polohy vhodné pro odříznutí vytištěného obrazu, po dalším stisku vrátí roli zpět do polohy pro tisk; při podržení po dobu tří sekund dojde k vysunutí nekonečného papíru nebo jemného uměleckého potisknutelného média ze zadní části tiskárny;
  • 7 = kontrolka stavu inkoustu: svítí nebo bliká, pokud inkoust dochází, anebo dojde-li v souvislosti s inkoustem k nějaké chybě;
  • 8 = kontrolka stavu papíru: pokud svítí nebo bliká, znamená to, že v tiskárně došel, nebo uvízl papír;
  • 9 = kontrolka napájení: zhasnuto – napájení je vypnuté, svítí – napájení je zapnuté, bliká – probíhá tisk (nebo jiný proces, například čištění nebo nastavování hlavy);
  • 10 = kontrolky síťového připojení (zelená a žlutá).


  • K nastavení barevných režimů pro jednotlivé druhy papírů a potisknutelných médií jsem využíval přímo ovladač tiskárny, ale vyzkoušel jsem také program Adobe Photoshop, konkrétně CS4.



    A samozřejmě jsem se věnoval vyzkoušení programu Epson Easy Photo Print. První ze tří screenshotů ukazuje přehlednost výběru snímků pro tisk.



    Tato ilustrační sada ukazuje jednu z výhod programu: jednoduchou volbu druhu použitého fotografického papíru nebo potisknutelného média tak, aby tiskárna nastavila odpovídající tiskový profil.



    A do třetice: Nastavení správné pozice obrazu a některé možnosti pro editaci snímků včetně nástrojů pro úpravy barevnosti, jednoduchou digitální retuš červených očí a také přednastavené (instantní) režimy.



    Velmi se mi líbilo řešení potisku speciálních uměleckých médií, zejména pláten, a desek o síle asi 1,3 cm a s hladkým matným povrchem, realizované přímým průchodem ze zadní do přední části tiskárny. Na první ilustraci je pohled na vložený karton v zadní části...



    ... a zde už v přední části "vyjíždí" potištěná část desky s testovacími snímky a obrazci.

    Potisk médií CD/DVD



    Program Epson Print CD je snadno použitelný, má jednoduché uživatelské rozhraní – pracovní plochu pro editaci potisku. Účel a použití jednotlivých nástrojů jsou zřejmé bez dlouhého zkoumání. Samozřejmostí je poměrně slušný výběr obrázků vhodných jako pozadí a s možností různě s nimi dále pracovat. Možné je vkládat a editovat texty. Dostatečný je i výběr různých grafických prvků, třeba ozdobných rámečků. Ale samozřejmě si také můžeme načíst a umístit své vlastní fotografie, obráky a grafické prvky.



    Ukázka možných variant úpravy obrázku na pozadí, založených na kruhovém tvaru médií CD/DVD s otvorem ve středu. Efekt lze snadno upravit podle našich představ.



    Zajímavě můžeme pracovat také s texty. Jak vidíte z ukázek, kromě samotného fontu, jeho řezu a velikosti můžeme vybírat barvu, volit barevné přechody, uplatnit kontury, použít různé deformace.



    Jsme-li spokojeni, máme potisk CD/DVD připravený k samotnému tisku.



    Vhodný disk, tedy s potisknutelným povrchem, vložíme do plastového adaptéru, který je přibalen a je opatřen jednoduchým schématickým návodem. Podle tohoto návodu otevřeme vnitřní čelní kryt, do adaptéru vložíme disk a adaptér zasuneme do tiskárny tak, aby bílá šipka byla přesně v úrovni šipky na vodicím segmentu tiskárny. Adaptér je řešen tak, aby umožnil vložit disky o průměru 12 cm a díky vložce i malé, o průměru 8 cm.



    Jakmile odsouhlasíme tisk, o vše se již postará systém tiskárny. Potisk médií CD/DVD je zcela bez problémů a také poměrně rychlý.

    Na závěr

    Tiskárna Epson Stylus Photo R2000 je zajímavá jak pro domácí a hobby tisk fotografií, tak pro využití profesionální. Kvalita výtisků je celkově výborná, s velmi širokým barevným rozsahem, zachováním barevné věrnosti, s jemnými přechody tónů a s dobrým vykreslením detailů obrazu. Barevný tisk byl vynikající zejména, pokud jsem si přál živé podání, pestré barvy. V případě černobílého tisku, respektive v odstínech šedé, jsem pro korektní výsledky jemně doladil nastavení.

    Velkou výhodou je šíře využití. Umožňuje tisk fotografií od malých formátů až po A3/A3+ na široký výběr potisknutelných médií včetně papírových desek s gramáží 850 g/m2, průsvitných fólií a bavlněného plátna a také na papíry v rolích, což je výborné kupříkladu pro tisk panoramatických fotografií, ale také dokumentů a prezentací, stránek z webu a potisk disků – CD, DVD, BlueRay. Nejnáročnější uživatelé mohou poukázat na to, že tiskárna není vybavena systémem pro automatické řezání papíru v rolích, tento úkon je třeba realizovat ručně a někdo může mít obavu z nadměrné spotřeby papíru.

    Výhodou je také flexibilita tiskárny díky možnosti připojení pomocí integrované jednotky Wi-Fi pro bezdrátovou komunikaci, která funguje zcela bez problémů, plus ethernetové a USB rozhraní. Pokud je pro vás důležitá velikost tiskárny, pak zde jsou její přesné rozměry: uzavřená měří 622 × 324 × 219 mm a otevřená 622 × 797 × 418 mm (šířka × hloubka × výška). A váží 12,38 kg (bez inkoustových kazet). Je-li pro vás důležitá i rychlost tisku, pak podle mezinárodních standardů ISO/IEC 24711/24712 je 13 stran za minutu, a to při tisku černobíle i barevně. Potisk velmi jemného papíru Super Fine A3+ je realizován přibližně za 103 s. Tiskárna pracuje také poměrně tiše; výrobce uvádí jako maximum 39 dB, já jsem hluk neměřil, ale faktem je, že hudbu, kterou jsem většinou během testování poslouchal, mi tisk nerušil.

    V balení je kromě samotné tiskárny a podavačů (papíry, role) napájecí kabel, jednotlivé inkoustové náplně, vytištěné návody, a to k samotné instalaci, k použití bezdrátové Wi-Fi komunikace a k síťovému připojení, a CD s návodem k použití, ovladači, pomocnými programy a software: Epson Easy Photo Print, Epson Print CD, Epson Status Monitor, Epson Web-To-Page/Support, EpsonNet EasyInstall, EpsonNet Print a EpsonNet Config.



    Pod čarou: Ceny

    Pro mnoho uživatelů jsou důležité ceny. V případě tisku fotografií od formátu A3/A3+ je důležitá kvalita tisku, nikoli rychlost, jako v případě tisku dokumentů v kanceláři, a málokdo asi také bude počítat, jak ušetřit několik korun za tisk. A pokud ano, pak nejspíš pro zhotovení svých fotografií využije některou z komerčních nabídek – jen na webu jich je celá dlouhá řada. Avšak jestliže si chci své fotografie sám připravovat pro tisk a tisknout, musím počítat s vyššími náklady na inkousty a potisknutelná média. A také se základní investicí do samotné tiskárny. V případě R2000 je doporučená prodejní cena 12 290 Kč s DPH.



    V internetovém Epson Store jsou nabízeny inkoustové kazety o objemu 17 ml za prodejní cenu á 475,50 Kč s DPH (fotografická a matná černá, azurová, purpurová, žlutá, červená, oranžová) a optimalizátor lesku za 196 Kč s DPH také o objemu 17 ml.

    A ceny vybraných fotografických papírů:

  • obyčejný fotopapír A4 s gramáží 102 g/m2, balení 100 listů = 360 Kč;
  • obdobný papír formátu A3 s gramáží 104 g/m2, balení 100 listů = 1 204 Kč a A3+ se stejnou gramáží, balení 100 listů = 1 399 Kč;
  • matný papír A3 s gramáží 167 g/m2 á 50 listů = 930 Kč a formát A3+ = 1 158 Kč;
  • prémiový lesklý fotografický papír A3 s gramáží 255 g/m2 á 20 listů = 1 100 Kč a formát A3+ s gramáží 250 g/m2 = 730 Kč;
  • sametově jemný umělecký papír formátu A3+ gramáže 260 g/m2 á 20 listů = 1 846 Kč;
  • mimořádně jemný umělecký papír formátu A3+ gramáže 325 g/m2 á 25 listů = 2 955 Kč;
  • tradiční fotopapír formátu A3+ s gramáží 330 g/m2 v balení po 25 listech = 2 539 Kč;
  • jako příklad papíru v roli můžeme uvést prémiový pololesklý fotopapír šířky 329 mm s gramáží 250 g/m2 za 811,50 Kč;
  • „Enhanced Matte Posterboard“ A3+ s gramáží 800 g/m2 á 20 listů za 1 693 Kč s DPH.
  • Tématické zařazení:

     » Rubriky  » testovaci  

     » Rubriky  » VSE  

     » Rubriky  » Go verze  

     » Rubriky  » Stolní tiskárny  

     

     

     

     

    Přihlášení k mému účtu

    Uživatelské jméno:

    Heslo: