EPSON Stylus PHOTO 700. - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Stolní tiskárny

EPSON Stylus PHOTO 700.

24. června 1998, 00.00 | Stylus PHOTO 700 je formátem nejmenší model z nové řady foto tiskáren firmy EPSON. Ale nenechte se zmást, protože výsledky jsou velice dobré.

Stylus PHOTO 700 je formátem nejmenší model z nové řady foto tiskáren firmy EPSON. Ale nenechte se zmást, protože výsledky jsou velice dobré. Více se dozvíte v následující recenzi, která vznikla díky pochopení firmem SINCO a EPRINT.

Design
EPSON Stylus PHOTO 700 Tato kapitola nemá u tiskáren Stylus příliš velký smysl. Firma EPSON vyvinula po konstrukční stránce své tiskárny do takové podoby, kterou již delší dobu razantním způsobem nemění. Takže i PHOTO 700 je velice podobná všem tiskárnám řady Stylus. Rozměry této tiskárny jsou 429 x 613 x 309 mm se všemi podavači a váha je 5,2 kg. To jsou hodnoty velice podobné staršímu modelu Stylus PHOTO.

Balení a příručka
V krabici kromě tiskárny samotné najdete ještě horní část podavače, napájecí kabel, dvě náplně, příručku a CD s ovladači. To je standardní výbava, které nikoho asi nepřekvapí. Příručka jsme měli možnost vidět pouze v anglickém jazyce, ale podle vyjádření firmy EPRINT, je již k dispozici česká verze, která je stejně obsáhlá a kvalitní.

Technologie
Tiskárna je určena pro foto realistický tisk. To znamená v kontextu doby tisk pomocí 6 barev. ( CMYK + lt. C, lt. M ). Samozřejmě se jedná o tisk technologií PIEZO, kterou EPSON používá u všech svých inkoustových tiskáren. Na rozdíl od starého modelu Stylus PHOTO bylo zvýšeno rozlišení až na hranici 1440 x 720 DPI. To je velice slušný parametr, který výrazně zlepšuje kvalitu tisku. V tiskárně jsou dvě oddělené náplně ( černá a barevná ), a proto není nutné žádné vyměňování.

Tisk
V úvodu je třeba zdůraznit, že náplně jsou odděleny od tiskových hlav. To vede k lepší ekonomice tisku, menší potřebě kalibrací, ale i k nepříjemným prodlevám. Při instalaci náplně a při většině spuštění musíte čekat až několik minut, než tiskárna provede potřebné úkony s tiskovou hlavou a je připravena pro práci.
K tisku samotnému: Rozlišení 1440 x 720 DPI ve spojení s foto tiskem dělá zázraky. Pokud budeme srovnávat s ostatními inkoustovými tiskárnami, je to asi to nejlepší. Ale to říct nestačí. Podívejme se na výsledky podrobněji:
Černobílý tisk mě poměrně zklamal. V šedých odstínech je zcela patrné přidávání barev, které nepůsobí vůbec dobře. Musím říct, že pro tisk šedých obrázků je tiskárna nevhodná. Tisk písma je samozřejmě velice dobrý. Takže tiskárna je určena pro něco jiného.
Barevný tisk na klasický kancelářský papír je dobrý, co se týče kvality tisku, ale barevné podaní nepůsobí přirozeně. Žluté, oranžové a tělové barvy jsou příliš syté. Samozřejmě strašně záleží na použitém papíru. Prostě s obyčejným papírem to ještě není ono.
Barevný tisk na speciální papír je ovšem zcela jiná káva. Barvy působí velice dobře a všechny tisky z RGB jsou poměrně barevně věrné. Úžasné je prokreslení detailů, které jsem neviděl zatím u žádné jiné inkoustové tiskárny. To dopadá tak dobře i díky tomu, že tisk nevykazuje žádné kazy. Je vidět, že spojení originálního spotřebního materiálu s tiskárnou tisku svědčí. To platí nejen pro leštěné papíry, ale i pro běžné fotopapíry EPSON. Zde je to zlaté jádro.
Náklady to je slabší stránka. Pokud budeme používat speciální, nejlépe leklé papíry, pak cena není zrovna nejnižší. Spotřeba inkoustu je dle výrobce 1 černá náplň na 540 stran a 1 barevná na 220 stran při 5% pokrytí ( ne 25% jak tvrdí česká verze letáku ). To je u takovéto tiskárny sice údaj normovaný, nic méně skoro zavádějící. Takže vězte, že při našem testu jsme vytiskly 34 stran a poté nám došla žlutá barva. Pokud vyjdeme z tohoto čísla, pak náklad na jednu A4 ( plně pokrytou ) se pohybuje v rozmezí 30 - 70 Kč dle použitého papíru a motivu.
Co se týče rychlosti, tak tiskárna není konstruována jako nějaký rychlík, takže pár minutek na barevnou stránku potřebuje, ale není to nic kritického.

Ovladače
Zde se odkáži na recenzi tiskárny Stylus 850, protože ovladače jsou vzhledově totožné a chovají se zcela stejně. Takže znovu opisovat ten samý odstavec asi nemá smysl. Co se týče instalace, připravujeme speciální návod, protože není zcela jednoznačná. Takže zde máte náš návod.

Praktické zkušenosti
Tiskárnu bych doporučil pro tisk fotografií, či barevných předloh na speciální spotřební materiál firmy EPSON. Pro tuto aplikaci je určena a pro psaní dopisů není z nejvhodnějších. Na obyčejný papír dosahuje lepších výsledků třeba Stylus 850, ale PHOTO je určena pro fotografie, ne na dopisy.
Po mechanické stránce není tiskárně asi co vytknout. S podáváním jsme neměli nejmenší problémy. Hluk je na hranici únosnosti, ale to už tak nějak patří k tiskárnám EPSON.

Shrnutí
EPSON Stylus PHOTO 700 vychází ze svého předchůdce Stylus PHOTO. Rozhodně dosahuje lepších tiskových výsledků a znovu opakuji, je schopen dosáhnout těch nejlepších tisků, které jsem kdy u inkoustu viděl. Na druhou stranu je třeba si uvědomit, že tato tiskárna je dost specificky zaměřená. Rozhodně bych ji nedoporučoval pro běžný kancelářský provoz s občasným tiskem fotografií. Nepotěšila by Vás ani kvalita ani náklady. Ale pokud je poměr obrácený, hodně fotografií a obrázků a občas dopis, pak jde o optimální řešení. Cena je zhruba 11.700 Kč bez DPH, což není tolik.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: