Dye-based nebo Pigment - Co je lepší? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Stolní tiskárny

Dye-based nebo Pigment - Co je lepší?

1. února 2007, 00.00 | Dnešní maloformátové tiskárny používají v drtivé většině dva základní typy inkoustů. Ty se u jednotlivých výrobců mohou lišit, ale základ je stejný - inkousty na vodní bázi. Hovoříme zde o dye-based a pigmentových inkoustech. Mají odlišné vlastnosti a každý se hodí pro něco jiného. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl a co mohou nabídnout?

Není žádnou novinkou, že pro tisk digitálních fotografií se dnes již téměř výhradně používá technologie ink-jetového tisku. Je to totiž jediný - zatím známý způsob, jak získat co nejlepší a nejvěrnější výstupy v případě tisku digitálních snímků. Koncem minulého roku jsme publikovali článek Jak vybrat tiskárnu a podle ohlasů čtenářů - ať již formou veřejné diskuze nebo prostřednictvím e-mailu, jsme zjistili, že hodně uživatelů řeší inkousty a mnohdy si v této otázce neví rady. Tímto článkem se tedy pokusíme celou problematiku trochu přiblížit.

 

Tiskárna a inkousty

Výslednou kvalitu tištěného snímku nám ovlivňují tři faktory: zařízení (tiskárna), použité médium (papír, popř. plátno, fólie, deska a podobně) a samozřejmě inkoust. Na trhu máme v současnosti k dispozici obrovské množství tiskáren, používajících odlišné technologie, a vybrat si mezi nimi je mnohdy problém. Naproti tomu v případě inkoustů to není až tak komplikované. Pro tisk všech maloformátů (sem patří rozměr velikostí vizitek počínaje a formátem A3 konče) se používají převážně dva typy inkoustů - dye-based a pigmenty. Jedná se v obou případech o inkousty založené na vodní bázi, každý z nich má ale odlišné složení a samozřejmě úplně jiné vlastnosti. Všichni přední výrobci tiskáren, potažmo inkoustů (Canon, Epson, HP), je však ve svých produktech používají. Existují samozřejmě i alternativní inkousty, o těch se však zmíníme jen okrajově. Jaké jsou tedy zásadní rozdíly mezi pigmentovými a dye-based inkousty?

 

Dye-based inkousty

Mají obecně velmi dobrou kresbu (lepší než pigmentová barviva), dále také větší gamut (při tisku v CMYK systému) a především se u nich příliš neprojevuje nežádoucí jev zvaný "bronzing" (typické silně kovové odlesky povrchu fotografie při pohledu z bočního úhlu). Další nezanedbatelnou výhodou je jeho nižší cena (oproti pigmentovým inkoustům). Na druhou stranu má samozřejmě i své mínusy. Především není příliš odolný proti otěru, má menší krytí a víc reaguje s médiem, tudíž u dye-based inkoustů je zvlášť důležitý výběr "podkladu", na který chceme tisknout. Pro dosažení optimální kvality a sytosti barev je třeba použít médium se speciální povrchovou úpravou - tzv. Coating paper, umožňující proniknutí barvy do vnitřní struktury a její následně zaschnutí v tenké ochranné vrstvě. Dye-based také neodolává vodě, takže jejím působením se snadno rozpouští, a má též malou odolnost proti UV záření, což se projevuje blednutím barev.


Dye-base inkoustové náplně (systém C Lc M Lm Y K) HP Designjetu 120

Pigmentové inkousty

U pigmentových inkoustů platí víceméně opak. Obecně jsou inkousty na bázi pigmentu mnohem odolnější než dye-based, a to jak proti otěru, tak i proti vodě. Také nejsou tolik závislé na typu potisknutého média, tudíž co se týče použití, jsou mnohem flexibilnější. Jejich krytí je větší (mají vyšší dynamický rozsah), tudíž teoreticky nespotřebují tolik inkoustu. Co se týče jejich záporů - jsou mnohem náchylnější na "bronzing" (oproti dye-based), mají menší gamut a vzhledem ke svému složení také horší kresbu. Díky svému složení jsou jednotlivé částice barviva asi padesátkrát až stokrát větší (než u dye-based) a nerozpouštějí se, ale zůstávají rozptýlené v nosné kapalině. Tím pádem nemohou vytvořit tak jemné kapičky jako dye-based inkousty. A nezanedbatelným faktorem je jejich cena - inkousty na bázi pigmentu jsou dražší.




Ukázka vlivu vody na organická barviva (nahoře) a na pigmentový inkoust (dole)

Praktické využití: Dye-based vs Pigment

Obecně by se dalo říci, že vzhledem ke svému složení, výhodám i nevýhodám, je Dye-based vhodný spíše pro domácí - řekněme interiérový tisk a pigmentové inkousty pro produkční - exteriérový tisk. Ono to ale není tak jednoznačné. Podíváme-li se na celou problematiku z širší perspektivy, dye-base lze používat všude tam, kde jsou kladeny zvýšené nároky na kvalitu, kresbu a celkový vizuální vjem, ale kde se zároveň nepředpokládá častá manipulace s danými výtisky (například různé výstavy, přehlídky, společenské akce a podobně). Lze je sice také použít i pro tisky do náročnějších (exteriérových) podmínek, potom je ale nutná jejich laminace (ideálně i včetně speciální fólie proti UV záření). Nezanedbatelným faktorem při rozhodování je určitě také nižší pořizovací cena. Na druhou stranu tyto inkousty mají (jak již bylo zmíněno) nižší krytí, tudíž bude jejich spotřeba o něco vyšší.

Pigmentové inkousty jsou univerzálnější a jejich použití je tedy mnohem flexibilnější než dye-based inkousty. Na druhou stranu však nenabízejí takovou kvalitu tisku, tudíž je lze používat pro "civilnější" výtisky, u kterých není kladen tak velký důraz na kvalitu. Odolávají mimo jiné vodě a mají zvýšenou odolnost i proti UV záření, jejich užití je tedy vhodné i pro fotografie, které jsou buďto umístěné venku, nebo jsou na frekventovaných místech, kde se předpokládá častá manipulace. Ovšem je třeba pamatovat na jejich vyšší pořizovací náklady. Mají sice lepší krytí (tudíž teoreticky nižší spotřebu), ale vzhledem k jejich nižšímu gamutu dnes výrobci již běžně přidávají ke klasickému CMYK systému ještě další dvě barvy - Light cyan a Light magenta (světle purpurová a světle azurová). Tím se částečně kompenzuje nižší gamut, ale zase při šestibarevném tisku vzrůstá jak technologická náročnost řešení, tak i řízení samotného tisku.


Epson a jeho systém UltraChrome K3, určený pro vysoce kvalitní výtisky

Velkoformátový tisk (LFP)

V segmentu Large Format Printing (velkoformátového tisku - počínaje formátem A2) je situace trochu složitější a kromě dye-based a pigmentů se zde používá také několik alternativních druhů inkoustů. Jsou mezi nimi kromě zmíněných inkoustů založených na vodní bázi (water-based) také solventní inkousty (na bázi ředidel) a ekosolventní nebo UV inkousty. Jelikož se jedná o téma na další článek, následující skupiny si přiblížíme jen ve stručnosti.
Solventní inkousty jsou založeny na bázi ředidel a jako nosné médium pro barvu se používá organické ředidlo. Už podle toho je jasné, že nejsou příliš ekologické, na druhou stranu jsou však vysoce odolné proti působení vody a UV záření, dále jsou levné a potisknou širokou škálu materiálů. Používají se tedy především na tisk venkovních aplikací.
Ekosolventní inkousty představují novější typ inkoustů a jsou především (jak už sám název napovídá) ekologickou obdobou svých solventních předchůdců. Mají velmi podobné vlastnosti, ale jejich cena je pochopitelně znatelně vyšší. Na druhou stranu ale nevyžadují žádné speciální filtry, odpařovače a odsávače toxinů, tudíž z dlouhodobého hlediska se vyplatí.
UV digitální inkousty představují zatím jeden z nejnovějších typů médií používaných pro samotný tisk. Jejich schnutí neprobíhá na principu odpařování vody, ředidla nebo rozpouštědla, ale tvrdnou pomocí osvícení UV paprsky a následnou polymerizací. Tisky UV inkousty nabídnou široký barevný gamut, velkou sytost a odolávají jak vodě, tak UV záření i povětrnostním vlivům. Jejich uplatnění je především v exteriérech.


Inkoustové náplně (C Lc M Lm Y K) HP Scitex Turbojetu 8300

Závěrem

V dnešní době se všichni přední výrobci stále více snaží prosazovat pigmentové inkousty. Důvod je celkem prostý - nabízejí flexibilnější možnosti uplatnění, jsou použitelné v podstatě kdykoli a na cokoli a v neposlední řadě jsou pro výrobce též ekonomicky výhodnější. Z velké míry je to však dáno také současnými tiskovými technologiemi a zařízeními. Stále rostoucí trend zvyšování samostatných barev (u digitálních fotoaparátů je situace obdobná - stále více a více MPix) vyžaduje používání konkrétních postupů a technologií. Například dnešní inkoustové tiskárny s osmi a více barvami používají již výhradně pigmentových inkoustů. Navíc při použití dye-base inkoustů je nezbytné dodržet přesný postup (použití speciálních médií), což také mnoho lidí odradí. Faktem však stále zůstává, že jak pigment, tak i dye-based mají svá PRO i PROTI. Požadavky trhu nám mnohdy nevybíravým způsobem určují směr, neměli bychom však ztrácet selský rozum, ale rozhodovat se vždy sami za sebe. Konečné závěry dělejme s ohledem na to, co je pro nás v dané situaci efektivnější a nikoli, co zrovna letí.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Stolní tiskárny  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: