Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Stolní tiskárny
Canon solution day: vstupte do světa profesionálního tisku!
16. října 2008, 00.00 | Nedávno Canon uspořádal celodenní Open House, kde prezentoval své aktuální produkty z oblasti profesionálního digitálního a inkjetového tisku. K vidění byly jak tiskárny pro amatérské uživatele (segment SOHO – domácí tisk a malé kanceláře), tak i komplexní profesionální řešení, určená pro korporátní sféru a polygrafický průmysl.
Dne 9. října 2008 uspořádala společnost Canon v prostorách břevnovské usedlosti Ladronka (která je součástí stejnojmenného parku v 6. pražškém obvodě) celodenní Open Day, kde prezentoval své aktuální produkty – zejména z profi oblasti digitálního a inkjetového tisku. K vidění byly jak tiskárny pro amatérské uživatele (segment SOHO – domácí tisk a malé kanceláře), tak i komplexní řešení, určená pro korporátní sféru a polygrafický průmysl. Součástí tohoto celodenního “maratonu" byly též odborně zaměřené přednášky ohledně jak nových zařízení a technologií, tak i požadavků zadavatelů a nových směrů, kterými se tato oblast trhu aktuálně ubírá (a bude ubírat v nejbližší budoucnosti).
foto: Martin Hájek
::. Program
Brány Ladronky se otevřely úderem 10. hodiny dopolední a Canon Solution Day trval až do 16. hodiny odpolední. Celý den byl rozdělen do dvou základních bloků – dopoledního: jenž se věnoval kancelářským řešením (Office solution), a odpoledního: ten byl zaměřen na oblast profesionálního tisku (Professional print). V první polovině (v dopoledním bloku) představil Canon prostředictvím svých zástupců řadu dokumentových a mikrografických skenerů a na programu byla také přednáška ohledně sledování nákladů na uniFLOW (Petr Herzig). Odpolední blok odstartovala přednáška na stále aktuálnější téma “perzonalizovaného tisku" (Martin Novotný, Grafie), na kterou poté navázala prezentace, zabývající se dokončovacím zpracováním digitálního tisku (Roman Jelínek, Repro Int.). V druhé polovině odpoledního bloku se všichni návštěvíci měli možnost dozvědět něco o tisku variabilích dat (Petr Herzig, Canon) a závěrečná přednáška si vzala na paškál profesionální inkjetové stroje z oblasti LFP (velkoformátový tisk).
foto: Martin Hájek
::. Výstava
A co bylo konkrétně k vidění?
V oblasti laserového tisku se Canon zaměřuje na dva základní segmenty: produkční ČB/barevný tisk a barevný laserový tisk. První segment charakterizuje dlouhá životnost tisku a online možnosti dokončování. Využití je hlavně v oblasti malonákladových tisků, které mají být vhodnou alternativou k ofsetovému tisku (malé náklady). Pro druhou skupinu se snaží výrobce navrhovat taková řešení, která nabídnou co nejvyšší kvalitu tisku a rozšířený barevný gamut (tyto modely nahrazující do jisté míry tisk inkoustový, i když toto je samozřejmě nutno brát s velkou rezervou).
foto: Martin Hájek
Také v případě inkjetu jde Canon dvěma směry: rychlé velkoformátové stroje - určené pro oblasti CAD a další technické tisky a v druhé řadě hovoříme o velkoformátových foto-tiskárnách, kde určující je v první řadě kvalita výstupu. Jednotlivé prostory Ladroky se na základě jednotlivých segmentů, rozdělily na několik úseků, kde každému odpovídala daná kategorie. Jeden sál byl vyhrazen kancelářským tiskovým strojům a laserovému tisku, další část zabraly velkoformátové inoustové tiskárny, jiná místnost zase prezentovala skenery, venkovní terasu Ladronky pak “obývaly" amatérské inkoustové tikárny. Část prostoru hlavního sálu (restaurace) byla vyhrazena přednáškám a prezentacím.
foto: Martin Hájek
::. Kancelářské systémy
Ze skupiny zařízení, určených pro malonákladový produkční tisk, uvedl výrobce nedávno dvojici zařízení řady CLC – 4040 a 5151. Jedná se o modely formátu A3+, pracující s rychlostí tisku 40, resp. 51 stran/minutu (viz poslední dvojčíslí v kódovém označení). Maximální tiskové rozlišení obou modelů je 2 400 x 1 200 dpi a velikost potisknutelného média – 305 x 457 mm s gramáží 64 až 209 g/m2. Samozřejmostí je duplex a možnost rozšíření vstupních podavačů na až 6 zásobníků (pro různá média) s kapacitou až 5000 listů. Zařízení jsou dále vybavena HDD, dotykovám displejem a k dispozici je také široká škála příslušenství (kopírovací, skenovací modul, 3 typy dokončovacích zařízení – sešívačka, děrovačka, vazba).
foto: Martin Hájek
Kategorii druhého typu laserových tiskáren reprezentuje ImagePRESS C1. Jedná se o stroj tisknoucí s rozlišením 1 200 dpi s 256 odstíny barev (v každém jednotlivém tiskovém bodě). Použit byl nový typ toneru s rozšířeným gamutem a rychlost tisku je 14 stran/minutu (formát A4). Výrobce implementoval do tohoto modelu dva senzory, hlídající správné množství nanášeného toneru na médium, což umožňuje tiskárně přesně a flexibilně dávkovat množství barvy (prášku) v reálném čase. Tiskárna dokáže nastavit až 8 typů rastru, aby dosáhla co nejvěrnější vizuání shody se simulovanou technologií tisku. Ve standardu je C1 vybavena 4 vstupními podavači (každý o kapacitě 550 listů). Maximální velikost potisknutelného média je 330 x 483 mm s gramáží 64 až 209 g/m2 (boční ruční podavač nabídne gramáž až 256 g/m2). Součástí příslušenství jsou opět finishery (vazba, sešívání, děrování), možnost kopírování a skenování.
foto: Martin Hájek
::. Inkjetové tiskárny
Inkjetový tisk Canonu byl na Open housu rozdělen také na více částí. Základní rozdělení bylo na profesionální a amatérský tisk. Amatérský segment zastupovaly inkoustové modely Canon PIXMA, které zde však byly spíše jen sporadicky. Hlavní důraz byl pochopitelně věnován profi segmentu, který reprezentovaly dvě základní kategorie velkoformátového tisku – zařízení pro technické výkresy (CAD/GIS) a fotografické LF tiskárny. První segment zastupovala zařízení imagePROGRAF iPF500/600/700, pokrývající dnes nejpoužívanější formáty – 17" (formát A2 – šířka 43 cm), 24" (formát A1 – šířka 61 cm) a 36" (formát A0 – šířka 91 cm). Základem tisku je 5-barevný inkoustový systém s oddělenými nádržemi a dvojicí černých inkoustů (lesklý a matný), což rozšiřuje možnosti potisku médií (matná vs. lesklá). Matná černá navíc má lepší vlastnosti pro tisk textů nebo jemnějších linií. Použitá tisková hlava o velikosti 1" obsahuje 15 360 trysek s tím že pro každou barvu (systému CMYK) je vyhrazeno 2 560 trysek, výjimku tvoří pouze matná černá, která je nanášena na médium pomocí dvojnásobného počtu trysek (tedy 5 120). Pomocí použité technologie lisování tiskové hlavy – FINE, lze dosáhnout minimální velikosti vystřelovaných kapiček až 4 pL, což umožňuje tisknout s harwarovým rozlišením až 2 400 x 1 200 dpi.
foto: Martin Hájek
Další kategorii (foto-tiskárny) reprezentovaly špičkové modely v dané třídě – zařízení imagePROGRAF iPF5000/8000/9000, které jsou určeny pro tisk fotorealistických velkoformátových výstupů. Všechny modely nabízejí odlišnou šířku potisknutelného média (role). První v řadě – iPF5000 tiskne do šíře až 17" (formát A2 – šířka 43 cm), iPF8000 a iPF9000 tisknou na šíři 44", resp. 60". Jedním z klíčových rozdílů oproti CAD/GIS strojům, je samozřejmě použitý tiskový systém. Ten je v tomto případě 12-barevný. Standardní CMYK je doplněn o dvojici “light" odstínů azurové (Lc) a purpurové (Lm), dále zde máme matnou černou, dvojici šedých inkoustů a trojici barev: rudá/zelené/modrá (systém RGB). Pro výsledný tisk je tak díky tomuto systému typický vysoký gamut a jemné přechody mezi jednotlivými odstíny. Výhodou daného inkoustového řešení jsou dále například velké zásobníky inkoustu, které lze navíc měnit i přímo při práci – tedy bez nutnosti přerušení tisku. I sebelepší barevný systém by byl však k ničemu bez kvalitního, funkčního řízení tisku. O to se zde stará obrazový procesor L-COA, což je čip, jenž dokáže najednou zpracovat až 7 barevných kanálů nebo data s RGB prostorem s až 12-bitovou barevnou hloubkou/kanál. Podobně jak je tomu u CAD/GIS řady tiskáren, jsou i tyto modely osazeny 1" tiskovými termálními hlavami, obsahujícími celkem 30 720 trysek (2 560 pro každou barvu), které dokáží vystřelovat inkoustové kapičky velikosti až 4 pL. Maximální optické rozlišení, které lze dosáhnout, je též 2 400 x 1 200 dpi.
foto: Martin Hájek
::. Skenery
V případě skenerů prezentoval Canon modely DR-1210C, DR-4010C nebo DR-5010C. První typ skeneru (DR-1210C) pracuje rychlostí 12 str./minutu a skenuje s rozlišením 600 dpi. Jedná se o základní model skeneru, vhodný jak do domácnosti, tak i kancelářského prostředí. Druhý model (DR-4010C) představuje kancelářské zařízení kompaktních rozměrů, které skenuje pomocí 3-řádkového kontaktního obrazového snímače CMOS s optickým rozlišením 600 dpi, s možností oboustranného skenování. Pracovní rychlost je 42 str./minutu (jednostranně), v případě duplexního skenování je rychlost dvojnásobná – tedy 84 str./minutu. Lze skenovat média až do gramáže 546 g/m2. Třetí model skeneru (DR-5010C) rozšiřuje možnosti použití oproti předešlému modelu a ještě zvyšuje rychlost skenování na 50 resp. 100 str./minutu (jednostranně/oboustranně). Dále nabízí řadu praktických funkcí, jako je například: orientace textu, automatická detekce velikosti stránky, korekce zkosení (např. křivého vložení listu), překročení prázdného listu nebo vymazání děrování.
foto: Martin Hájek
::. Závěr
Podobné akce jako byl Canon Open House, představují příjemné oživení, oproti klasickým – často dosti hektickým (či nezáživným) tiskovkám. Hlavní výhoda tkví v tom, že máte k dispozici komplexní řadu řešení a produktů, které nejsou bohužel tolik masově dostupné jako například domácí inkoustové tiskárny či digitální fotoaparáty. Podobné “Dny otevřených dveří" jsou proto jednou z mála možností, kde si můžete vše v klidu prohlédnout, osahat, vyzkoušet nebo si prostě jen rozšířit obzory a udělat si obrázek o tom, co je v současné době na trhu a jaké jsou možnosti.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024