Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Stolní tiskárny
Canon: co chystá pro rok 2008?
25. ledna 2008, 00.00 | Společnost Canon včera uspořádala v prostorách salónku AC Sparty na pražské Letné výroční tiskovou konferenci, kde představila horké novinky pro nadcházející rok. A že se máme opravdu nač těšit, je nasnadě - nové kompakty, tiskárny, tiskové technologie a nová DSLR…
Jak se již stalo zvykem, začátkem roku většina výrobců jednak bilancuje, ale především se chlubí svými horkými novinkami pro následující období. Nejinak tomu bylo i v případě japonského giganta - Canonu, který dne 24. 1. konečně odtajnil nové produkty pro rok 2008. V salónku fotbalového klubu AC Sparty na pražské Letné jsme tak měli možnost poprvé nahlédnout pod pokličku Canonu a prvně se seznámit jak s novými digitálními kompakty a tiskárnami, tak i se zbrusu novou DSLR nebo zajímavou novou tiskovou technologií. A že se máme opravdu nač těšit, se dozvíte z následujícího článku.
foto: Martin Hájek
Nové trendy
Každý rok se nese v duchu různých trendů. Zatímco v posledních pár letech prodělaly obrovský boom digitální kompaktní fotoaparáty a inkoustové tiskárny, v současnosti se tlačí do popředí stále více video, multifunkční tiskárny, ale především také amatérské DSLR přístroje. Je to vcelku logický vývoj, neboť technologický pokrok a rostoucí ekonomika uvádí nové, dokonalejší a vybavenější zařízení a stále sílící nabídka a konkurence poté mají za následek pokles cen, a tím i větší možnosti. Momentálně je v kurzu právě HD video, dále domácí multifunkční tiskárny (které stále vytlačují jednoúčelové tiskárny), velký nárůst v posledním roce zaznamenaly také amatérské digitální zrcadlovky (DSLR). Lví podíl má na tom především fakt, že cena těla základních modelů zrcadlovek (např. Canon 350D/400D nebo Nikon D40/D40x) je dnes srovnatelná s cenou vyšších řad kreativních kompaktů (resp. EVF přístrojů). Ačkoli v případě klasických kompaktů onen hlavní boom již opadl, přesto se stále prodávají velice dobře, proto výrobce nezanevřel ani na tuto oblast.
foto: Martin Hájek
Kompakty
Z řad kompaktních přístrojů nás čeká hned několik novinek (a také pár vylepšení). U nových modelů se výrobce zaměřil na eliminaci rozmazaných snímků a celkové zpříjemnění práce s přístroji během samotného fotografování (Motion Detection Technology). Systém optické stabilizace se pomalu ale jistě stává standardem a novinky budou touto praktickou věcičkou stále častěji vybavovány. Spolu s tím je kladen důraz také na jednodušší práci s kompakty, kam řadíme například rozšířenou detekci obličeje ve snímané scéně nebo vylepšenou redukci červených očí. Nové kompakty řady IXUS a Powershot proto nabídnou kromě všech výše uvedených "vychytávek" dále též obrazový procesor DIGIC III, propracovanější možnosti měření vyvážení bílé barvy (WB) nebo například nový scénický režim "Západ slunce". Konkrétně se dočkáme typů Canon IXUS 80 IS, Canon Powershot A580, A590 IS a A470 (který bude ve čtyřech barevných mutací).
foto: Martin Hájek
Foto-tiskárny
Na vavřínech neusíná Canon ani v případě inkoustových foto-tiskáren. Klasické jednoúčelové stroje pomalu ustupují do pozadí a na jejich místo se tlačí pomalu ale jistě multifunkční zařízení (all-in-one). Vedle samotných zařízení však výrobce překvapil zejména zbrusu novým tiskovým systémem, který má zvýšit ještě větší flexibilitu a univerzálnost použití nových tiskáren. Jedná se o tzv PgR technologii a její smysl spočívá v možnosti tisku v podstatě na jakékoli médium (včetně klasického kancelářského papíru o nízkých gramážích - pod 100g/m2). Tiskový systém obsahuje kromě klasické řady inkoustů (CMYK/CLcMLmYK) dále také bezbarvý inkoust, který se nanese na papír, vpije se do něj a vytvoří "podklad" pro již standardní tisk. Poté dojde k nánosu klasických pigmentových inkoustů. Cílem je vedle flexibility použití též co největší přiblížení se k laserovému tisku (v případě kancelářských tisků).
foto: Martin Hájek
První vlaštovkou využívající PgR systém bude multifunkce Canon PIXMA MX7600, obsahující kromě tiskárny a kopírky též barevný skener a fax modul G3. Rychlost tisku a kopírování se pohybuje okolo 28 stran/min. (monochromaticky) resp. 23 stran/min. (barevně), součástí výbavy tiskárny je i duplexní jednotka. Druhou novinkou je Canon PIXMA MX850, která kromě všech multifunkčních vymožeností (včetně G3 faxového modulu) nabídne rychlost tisku/kopírování 31 stran/min. (monochromaticky) resp. 24 stran/min. (barevně), možnost přímého potisku CD/DVD, barevný TFT displej o velikosti 6,2cm nebo CIS skener s rozlišením 4 800 dpi. Rozlišení tiskárny je až 9 600 dpi, tiskne pomocí 5 oddělených zásobníků inkoustu a produkuje kapičky o velikosti 1pL. Třetí novinkou je standardní tiskárna Canon PIXMA iP2600, nabízející velikost formátu A4, 22 stran/min. (monochromaticky) resp. 17 stran/min. (barevně), rychlost tisku formátu 10 x 15 cm - za 55 s., rozlišení 4 800 x 1 200 dpi a velikost kapiček 2pL.
foto: Martin Hájek
Objektivy
Ani v případě skel nezůstává Canon pozadu a uvádí na trh dvojici profesionálních (tele a super-tele) pevných skel "el-kové" řady s ohniskovou vzdáleností 200 a 800mm a odpovídající high-end výbavou. První z nich - EF 200mm f/2L IS USM - disponuje vynikající světelností F2, rychlým a tichým "ultrasonickým" ostřícím systémem a stabilizátorem obrazu. Dále obsahuje kruhovou clonu, 4 módy stabilizace a je o 370 g lehčí než odpovídající konkurenční objektiv. Druhé sklo - EF 800mm f5,6L IS USM - nabídne ohnisko úctyhodných 800 mm, světelnost F5,6 a také optickou stabilizaci, kruhovou clonu i ostřící systém USM. V neposlední řadě je také lehčí (o 400 g) než konkurenční odpovídající model. Vysoce kvalitní konstrukce (materiály z hořčíkové slitiny apod.) je u "L" řady samozřejmostí, stejně tak jako odolnost obou novinek proti prachu a vlhku. Parametrům těchto skel však samozřejmě odpovídá také cena, která u EF 200mm dosahuje téměř 150 tisíc korun, u druhého skla EF 800mm je skoro dvojnásobná.
foto: Martin Hájek
foto: Martin Hájek
Canon EOS 450D: aneb to nejlepší na konec!
Velký a očekávaný nástupce modelu EOS 400D je konečně zde. Po vizuální stránce je aparát (až na detaily) totožný se svým předchůdcem, vzhledem k dané cílové skupině (amatérští fotografové) však výrobce zapracoval především na uživatelském komfortu. Použitý snímač je typu CMOS (formát APS-C) s rozlišením 12MPix (tedy o 2 miliony bodů více než u předchůdce). Změny se dočkáme také v případě rychlosti sériového snímání - to zde je 3,5 snímku/sek. (o 1/2 snímku rychlejší než u 400D), a to v počtu až 53 snímků v JPEGu (2x tolik než u 400S) a nebo 6 snímků v RAWu. Přibylo zde také bodové měření expozice nebo větší průhledový hledáček. Autofocus je zde 9-bodový a funguje na principu TTL měření. Jistých změn doznala novinka také v případě uživatelského rozhraní (vycházející ze systému EOS-1). Obrazovou kvalitu a zpracování má na starost procesor DIGIC III, který nabídne podporu až 14bitů. Velice příjemnou změnou je také možnost sklopení zrcátka a promítnutí obrazu ze snímacího čipu přímo na displej - tzv. Live View neboli "živý náhled" (po vzoru například Canonu vyšší řady - EOS 40D).
foto: Martin Hájek
V tomto případě máte k dispozici 100% náhled scény v reálném čase a pochopitelně i optickým zoomem. Živý náhled funguje ve dvou režimech - Normálním a Úsporném. Samotné Live View lze také vypnout (pomocí aplikace EOS Utility 2.0). A v neposlední řadě potěší určitě spoustu uživatelů také vyšší výdrž akumulátoru. Výrobce uvádí až 600 snímků na jedno nabití (za předpokladu fotografování při pokojové teplotě a bez blesku). EOS 400D pořídil cca 400 snímků za stejných podmínek. Nechybí ani čištění snímače, kde výrobce sice uvádí vylepšený systém (díky použití kvalitnějších materiálů a účinnějším algoritmů), to je však značně zobecněné a nekonkrétní. Novinka používá (po vzoru Nikonu D40) nově paměťová média typu SD! Canon EOS 450D bude uveden na trh v březnu 2008, dostupný bude buďto jako samotné tělo, nebo v kitu ze setovým objektivem EF-S 18-55mm f/3,5-5,6 IS. Přibližná startovací cena novinky by se dle slov zástupců Canonu měla pohybovat o cca 3 tisíce výše, než je momentálně aktuální cena EOSu 400D.
foto: Martin Hájek
Závěrem
Canon představil pro následující období širokou škálu novinek, které jsme si (vyjma videokamer a laserových tiskáren) právě v kostce shrnuli. Největší pozdvižení logicky vyvolala nová DSLR - EOS 450D přebírající pomyslnou štafetu po svém předchůdci 400D. Neméně zajímavá však je též technologie tisku - PgR, která hodlá "konkurovat" laserovému tisku (samozřejmě v rámci segmentu SOHO). Nakolik to bude fungovat v praxi, je však zatím otázka, neboť inkoustový tisk je stále ještě oproti laseru příliš drahý. Navíc nový systém PgR je kvůli nově použitému inkoustu o dalších cca 20 % dražší (na náplních) oproti standardu. Už se ale rozhodně těšíme jak na testování EOS 450D, tak i na výstupy z nových inkoustovek.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024