Zoner Photo Studio 8: Jak na histogram - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Zoner Photo Studio 8: Jak na histogram

4. května 2006, 00.00 | Histogram vznikl spolu s digitální fotografií a dává nám přehled o rozložení jasu na snímku. Ne vždy se nám ale povede správně exponovat, a tak musíme sáhnout po úpravě v grafickém editoru na PC. V našem případě to je ZPS8.

Histogram vznikl spolu s digitální fotografií a dává nám přehled o rozložení jasu na snímku. Ne vždy se nám ale povede správně exponovat, a tak musíme sáhnout po úpravě v grafickém editoru na PC. V našem případě to je ZPS8.

Úvodem

Proč se zabývat nějakým histogramem, když se nám pořízený snímek líbí? Protože pokud nám opravdu záleží na správné expozici fotografií, pak nám pomůže právě histogram. Pokud máte histogram v digitálním fotoaparátu, ať už náhledový či reálný, vždy se snažte, aby byl pokud možno celý zaplněný. Je potřeba si uvědomit, že ani ten nejlepší grafický editor nevykouzlí chybějící kresbu, například při přeexpozici. Když už tedy musíme snímky upravovat na PC, tak použijeme (Adobe Photoshop, Corel Photo-Paint, PaintShopPro, Gimp, aj.). My si předvedeme úpravu histogramu pomocí úrovní a křivek v Zoner Photo Studiu 8 (ZPS).

Editace úrovní

Úrovně - důležitý nástroj pro manuální práci s histogramem a jednou z nejpoužívanějších funkcí k dosažení optimální výsledné barevné tonality fotografie. Zoner Photo Studio obsahuje mnoho možností pro pokročilou práci s fotografiemi: ruční korekce pro jasovou složku i každou barevnou složku RGB zvlášť, určit lze hraniční body vizuálně v obrázku i nastavit koeficient tzv. gama korekce pro každý kanál a nebo zkusit Automatickou korekci barev.



Úrovně

Jak nastavit úrovně

Úrovně automaticky: Automatický kontrast roztáhne jas celé fotografie na maximální hodnoty, tzn. fotografie pak obsahuje celý rozsah od bílé po černou (vylepšuje zejména "šedivky"). Automatické úrovně roztahují jednotlivé barvy, takže lépe vyváží bílou, ale v některých případech může dojít ke změně barevného podání obrázku.

Vstupní úrovně ručně: ovládají tři šoupátka, černé, bílé a šedé. První dvě, jak jejich barva napovídá, slouží k nastavení černé a bílé na obrázku. Nastavíte-li tato šoupátka na nějakou hodnotu, grafický editor přetransformuje škálu hodnot pixelů tak, že hodnotu označenou černým šoupátkem namapuje na 0 a hodnotu označenou bílým šoupátkem na 255 (u osmibitových obrázků). Tzn. tato šoupátka slouží k označení toho, co má být po transformaci už čistě černé a co má být čistě bílé, čili k nastavení černého a bílého bodu. Prostřední šedé šoupátko slouží k zesvětlení či ztmavení středních tónů - tzv. gama korekce.

  • Naším zájmem je, aby kopeček histogramu začínal hned na úrovni černé a končil až na úrovni bílé, tak myší uchopíme bílé šoupátko a posuneme zprava do míst, kde končí kopeček histogramu. Nesmíme ho posunout příliš, jen opravdu na konec histogramu. Jinak namapujeme na bílou příliš mnoho pixelů a to bude mít za následek vypálená světla.
  • Další možností nastavení je ruční zadání hodnoty do číselných polí, které jsou nad grafem histogramu a tím docílit přesného nastavení polohy šoupátek.

  • Můžeme také použít dvě kapátka vpravo dole pro ruční výběr černé a bílé barvy přímo z náhledu snímku, tedy nejtmavšího resp. nejsvětlejšího bodu. Některé grafické editory obsahují ještě třetí kapátko, tedy pro nabrání šedivé barvy, která určuje střední hodnotu pro lepší výpočet ze všech tří.

Výstupní úrovně: se nastavují na spodku okna úrovní, kde najdete ještě druhé černé a bílé šoupátko. Ta slouží k nastavení hodnoty černého a bílého bodu na výstupu. Černý bod nemusí být čistě černý, bílý nemusí být čistě bílý. Můžete zvolit jiné než defaultní hodnoty 0 a 255 a tím obrázek úmyslně zešedivět. To je ale v naší situaci přesně to, co nechceme, a proto s těmito šoupátky vůbec nebudeme hýbat. Příklad správného nastavení šoupátek můžete vidět na obrázku.

  • Můžete použít dvě šoupátka a jejich posunem docílit šedý nádech snímku.
  • Ruční zadání číselné hodnoty do výstupních polí.
  • Použitý snímek byl úmyslně podexponován a následně upraven pomocí funkce úrovně + vylepšení expozice.

Editace křivek

Křivky - nástroj, který slouží (podobně jako Úrovně) pro pokročilou a vysoce přesnou manuální úpravu expozičních parametrů a barevné tonality obrázku. Je to důležitý nástroj pro úpravu fotografií pořízených v extrémních podmínkách i pro jemné doladění kvalitních snímků. Práce s křivkami je podstatně náročnější než s úrovněmi, umožňuje však velmi precizní nastavení jednotlivých barevných kanálů v obraze. Nástroj Křivky je doplněn o interaktivní náhled histogramu, jehož změny je při specifických úpravách vždy důležité sledovat.


Křivky

Jak nastavit křivky

Horizontálním posunem krajních bodů křivky se upravuje vstupní hodnota černého a bílého bodu, stejně jako při použití funkce Úrovně. Podle tvaru křivky se ovlivňují hodnoty tmavých, středních i světlých tónů. Další bod na křivce vytvoříte kliknutím v části tónů, které potřebují upravit. Pokud chcete ovlivnit stíny vytvořte jej v levé části, pro ovlivnění světel naopak v pravé části. Bodů na křivce můžete vytvořit více. Posunutím vytvořeného bodu na křivce směrem dolů nebo doprava se část tónů na snímku ztmaví. Posunem bodu směrem nahoru nebo doleva se část tónů na snímku zesvětlí. Vytvořená křivka by měla mít stoupající průběh, pokud bude v některém úseku klesat, bude tato část tónů barevně ovlivněna. Samozřejmě lze nastavit každý barevný kanál zvlášť.

TIP!: Maximální kontrast fotografie získáte vytvořením křivky ve tvaru písmene S. Tím lehce ztmavíte část středních tónů a roztáhnete zbývající a světlé tóny.

Použitý snímek byl úmyslně podexponován a následně upraven pomocí funkce křivky + vylepšení expozice.



Použití jiných nástrojů

Při použití ostatních nástrojů je potřeba si dávat velký pozor. Ne vždy vám mohou pomoci právě s vaším snímkem. Na následujícím příkladu můžete vidět, co se děje se snímkem, resp. jeho histogramem při použití Upravit barvy, Jas. Samozřejmě se to týká všech grafických editorů, kde používání funkcí Jas, Kontrast jsou pro úpravu fotografií nevhodná.

Použití funkce - Jas
Úprava jasu - snímek a jehohistogram

Jak předejít problémům s expozicí

  • Podexpozice: Kresba scény ve stínech označených červeně (například tmavé kmeny stromů) by na snímku nebyla a místo ní by tam byla ošklivá jednolitá černá. Snižte clonové číslo, prodlužte expoziční čas, nebo zvyšte ISO citlivost tak, aby se histogram posunul vpravo a byl pokud možno celý zaplněný, ale aby nebylo podexponováno.
  • Přeexpozice: Vpravo místa absolutní bílé bez jakékoliv kresby, kde RGB=255 jsou na grafu označena červeně. Zvyšte clonové číslo, zkraťte expoziční čas nebo snižte ISO citlivost tak, aby histogram byl pokud možno celý zaplněný ale aby nebylo přeexponováno.
  • Nízký kontrast: Scéna má nízký dynamický rozsah (nízký kontrast), který nevyplní celý histogram (dynamický rozsah čipu je větší než rozsah scény a tudíž nevyužit). Snižte clonové číslo, prodlužte expoziční čas, nebo zvyšte ISO citlivost tak, aby se histogram posunul vpravo a byl pokud možno celý zaplněný.
  • Vysoký kontrast: Má-li scéna vyšší dynamický rozsah než čip, vyplní celý histogram a ještě by ráda pokračovala na obě strany, což naznačuje uříznutými konci. V praxi je nejjednodušší na fotoaparátu použít bodové měření expozice (spot nebo partial metering).

Závěrečné shrnutí

I přes všechny úpravy snímků na PC mějte na paměti to, že grafický editor nepřidává do snímku žádné nové informace. Řada uživatelů používá zmíněné nástroje, bez vědomí toho, co se s obrazem vlastně děje. Určitě se nebojte nepovedené snímky ihned mazat a pokusit se lépe exponovat. Nástroje Úrovně a Křivky má většina grafických editorů velmi podobné a i Zoner Photo Studio 8 nám předvedl, že je dokáže dobře využít. Ještě doplníme, že zmíněné nástroje má ZPS8 pouze ve verzi Profesional.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: