Zoner Panorama Maker & 3D Photo Maker, fotky na různé způsoby - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Zoner Panorama Maker & 3D Photo Maker, fotky na různé způsoby

31. srpna 2006, 00.00 | Dnes vám představíme dva levné programy z produkce společnosti Zoner, které slouží ke spojování snímků do panoramat a prostorovému přizpůsobení digitálních fotografií pro 3D brýle.

Dnes vám představíme dva levné programy z produkce společnosti Zoner, které slouží ke spojování snímků do panoramat a prostorovému přizpůsobení digitálních fotografií pro 3D brýle.

Panorama Maker společnosti Zoner je levný pomocník na tvorbu panoramatických fotografií ukládaných v různých grafických formátech. Program je určený pro Windows 98 a vyšší verze a prodává se za 299 Kč včetně DPH. Panorama Maker najdeme též integrovaný v Zoner Photo Studiu, samostatná edice Panorama Makeru tedy vychází vstříc uživatelům, kteří podobný program potřebují a nechtějí investovat více peněz do Photo Studia.

Předností Panorama Makeru je plně automatický proces skládání panoramatu ze zdrojových snímků. Úvodní dialogové okno programu slouží pro výběr snímků (respektive záběrů panoramatu), které by se měly překrývat alespoň ze 30 % až 50 %. Při tomto stupni překrytí umí Panorama Maker velmi přesně najít shodné body či plochy a sesadit snímky do panoramatu. Spasování snímků lze samozřejmě jemně manuálně doladit, slouží k tomu integrovaný editor. Snímky mohou být vůči sobě i mírně natočené, takže na pořizování zdrojových záběrů nebudete nezbytně potřebovat stativ, s jeho použitím ale docílíte přece jen přesnějších výsledků.

Program si umí sám zkorigovat odlišné parametry expozice jednotlivých snímků - pokud to však váš fotoaparát umí, zkuste před zahájením focení snímků pro panorama zamknout parametry expozice. Výsledně poskládané panorama je většinou nutné oříznout, i to lze samozřejmě provést přímo v Panorama Makeru. Finální panoramatickou fotografii můžete uložit v několika grafických formátech, pro některé z nich jsou k dispozici dodatečně možnosti nastavení vlastností daného grafického formátu.

Panorama Maker je relativně levný, pohodlný a pracuje dostatečně rychle, má však několik nevýhod. Asi tou nejzásadnější z nich je nemožnost ukládat reálná 3D panoramata (ukládat lze pouze "2D" grafické formáty) - například výstup v podobě QuickTime VR videa není podporován. Rovněž nejsou podporovány tzv. hotspoty ani žádné jiné interaktivní navigační funkce pro hotové panorama.



Zoner Panorama Maker - výběr a kontrola snímků pro panorama


Zoner Panorama Maker - nastavení parametrů objektivu fotoaparátu (ohnisková vzdálenost) pro účely spasování jednotlivých snímků


Zoner Panorama Maker - poskládané snímky


Zoner Panorama Maker - úprava nastavení překryvů jednotlivých snímků



Zoner Panorama Maker - manuální editace spojených/prolnutých snímků


Zoner Panorama Maker - finální ořez panoramatu


Zoner Panorama Maker - výběr formátu pro uložení hotové panoramatické fotky

Druhým levným program na úpravy digitálních fotografií je Zoner 3D Photo Maker. Jedná se o editor tzv. anaglyfů, což jsou prostorové obrázky (přesněji řečeno obrázky s pseudoprostorovou perspektivou) viditelné pomocí speciálních brýlí s jedním modrým a jedním červeným sklem či barevnou fólií. 3D Photo Maker opět stojí 299 Kč včetně DPH a je opět dostupný pouze pro Windows 98 a novější verze.

Zdrojovými snímky pro vytvoření anaglyfu jsou dvě fotografie totožné scenérie, objektu, postavy apod. pořízené ze dvou různých míst posunutých zhruba o vzdálenost lidských očí. Záběry krajin lze samozřejmě pořizovat i s většími odstupovými vzdálenostmi, dva zdrojové snímky stejné krajiny jsou ale nezbytnou podmínkou. 3D Photo Maker se pak sám postará o poskládání anaglyfu, jehož perspektivu můžete dále dodatečně ovlivnit. Už při skládání snímků do anaglyfu můžete nastavit styčné body zdrojových snímků, program si je ale v mnoha případech umí nalézt i sám.

Dodatečně lze manuálně zkorigovat vzájemný posun snímků i jejich natočení, k dispozici jsou i volby pro optimalizaci barev. Prohlížení tímto způsobem vytvořených pseudoperspektivních fotografií je možné s příslušnými brýlemi, které jsou součástí dodávky programu (koupit si můžete i kvalitnější plastové brýle, na prohlížení fotek ale stačí i ty běžné papírové). Existuje i několik jiných programů podobného druhu, 3D Photo Maker je však dostatečně automatizovaný a nabízí dobrý komfort práce.


Zoner 3D Photo Maker - výběr snímků pro 3D fotografii



Zoner 3D Photo Maker - definování styčných bodů používaných pro vytvoření anaglyfu


Zoner 3D Photo Maker - kontrola náhledu 3D fotky s možností dodatečného natočení pohledů a dalších voleb pro úpravy perspektivy


Zoner 3D Photo Maker - výsledné 3D snímky lze ukládat v různých grafických formátech

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: