Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Zoner Media Explorer 6 - stručný pohled na novinky
zme6
26. září 2003, 00.00 | Na Invexu představí Zoner novou verzi svého Zoner Media Exploreru 6. V článku vám přinášíme naše první postřehy z novinek, které šestá verze programu přináší.
Jak jsme psali na Grafice přibližně před týdnem, představí společnost Zoner na veletrhu Invex šestou verzi svého programu Media Explorer určeného pro komplexní práci s digitálními fotografiemi a obrázky vůbec. Minulý týden uvolnil Zoner novinářům betaverzi nového programu, se kterou jsme se tak měli možnost blíže seznámit. A protože na Invexu bude jistě program v centru pozornosti, rozhodli jsme se tímto článkem podrobněji popsat ty nejzásadnější novinky, které program přináší. Na komplexní hodnocení programu si však budeme muset počkat až do ostré verze Media Exploreru - přeci jen se nesluší hodnotit betaverzi, u které není navíc kompletně připravená dokumentace a je tak možné, že některým funkcím nemusíme při zběžném zkoumání úplně přijít na kloub.
Pro čtenáře, kteří ZME neznají dodejme, že Media Explorer je český produkt, na který se hodí patrně nejlépe nálepka "prohlížeč a katalogizátor" digitálních fotografií. Ve své šesté verzi je však program výrazně komplexnější a mj. poskytuje také poměrně silné nástroje pro základní úpravy bitmapových obrázků. Podrobnou recenzi páté verze programu naleznete na Grafice v článku Zoner Media Explorer 5.0 Professional lepší než ACDSee?.
Nyní již k novinkám šesté verze
Mezi základní novinky při běžné práci s prohlíženými snímky patří např. možnost nechat si zobrazit malý histogram již v rychlém náhledovém okně.
Archiv médií
Jednou ze zásadních funkcí ZME6 je tzv. archiv médií - program umožňuje pracovat i s daty uloženými na externích médiích. ZME6 funguje tak, že při zvolení volby Přidat médium si nejprve celé médium projde a podle zvolených kritérií načte do své databáze informace o uložených souborech. Současně podle volby uživatele vytvoří k těmto souborům náhledy (klasické malé, nebo i velké - vše lze nastavit). V omezené míře tak lze s obrázky pracovat i v případě, že CD není aktuálně vloženo v počítači - uživatel vidí náhledy snímků (pokud si je nechal vygenerovat) a samozřejmě může svůj globální archiv složený jak z interních, tak externích médií prohledávat všemi dostupnými kritérii.
Při indexaci externího média lze zvolit kvalitu vytvářených náhledů
Co se různých popisků a filtrování týče, tak ZME6 zachovává pochopitelně možnosti dostupné v páté verzi, navíc umožňuje mj. import a export popisků, vkládání popisků do EXIF dat aj.
Vypalování obrázků na CD
Jistě velmi zajímavá funkce pro řadu běžných uživatelů je možnost vypálit fotografie na CD a to včetně prohlížeče obrázků nebo ve formátu VideoCD. S rozvojem digitální fotografie se stále častěji fotografie prezentují i v digitální podobě na obrazovce a kdo neobchází známé a příbuzné s notebookem jistě narazil na problém, že né každý domácí počítač je vybaven nějakým prohlížečem obrázků. Popisovaný způsob distribuce je tak velmi příjemným pomocníkem - pro prohlížení není třeba instalovat žádný software - stačí vložit CD do počítače či DVD mechaniky.
Příprava v ZME6 probíhá tak, že se fotografie přetáhnou do příslušné složky nazvané CD kompilace. Zde jsou k dispozici informace o zaplnění média a tlačítko Vypálit pro vytvoření prezentačního disku s příslušnými volbami.
Dialog pro vytváření CD s obrázky
Dialog pro vytváření VideoCD
Správa barev
ZME6 obsahuje nově v konfiguracích záložku pro základní práci s ICC profily. Program obsahuje řadu běžných barevných prostorů v základní nabídce, nahrávat lze i vlastní profily (např. fotoaparátu či fotolabu - má-li jej uživatel k dispozici). Konkrétním možnostem a nastavením správy barev v ZME se budeme na Grafice věnovat v některém budoucím samostatném článku, i když z principu funguje nastavení podobně jako například v Photoshopu.
Vylepšený editor
Tam kde se pracuje s obrázky, mají uživatelé rádi alespoň základní nástroje pro jejich úpravu. Již ZME5 jich měl poměrně dostatek, nyní se však možnosti programu posunuly ještě o krok dále. Minimálně již tím, že je k dispozici nástroj razítko pro základní retuše. Nástroj pracuje podobně, jako ve vyspělých grafických editorech - se stisknutým CTRL se definuje zdrojová oblast a podle nastavených parametrů (poloměr, krytí, hustota a rozmazání) se přenášejí pixely do cílové oblasti.
Vylepšení jsou znát také v dialogu pro ořez a změnu velikosti obrázku. Přibyly nové algoritmy (např. Mitchell, Lanzcos, Hermite), se kterými lze experimentovat např. při zvětšování obrázků (zajímavý je v tomto ohledu např. zmiňovaný Lanzcos). Při změně velikosti je možné aplikovat i doostření.
Cit výrobce pro problémy "normálních" uživatelů je vidět v dialogu pro změnu velikosti obrázku, který mj. nabízí část nazvanou "Tiskové rozlišení" - v té se zadají rozměry tištěného obrázku v daných jednotkách při zvoleném rozlišení. Jde jistě o detail, ale pokud byste neustále dostávali do e-mailu dotazy týkající se této problematiky, tak dokážete stejně jako já, jistě podobné drobnosti ocenit.
Praktická je i možnost uložit si nastavení všech dialogových oken editoru pro možné opětovné budoucí načtení.
Budeme-li procházet editor ZME6, tak na drobná vylepšení narazíme víceméně u každé funkce. U nastavování teploty barev lze např. zvolit neutrální šedou kapátkem přímo v obrazu, k dispozici je řada nových efektových filtrů. A to jsme se ještě nedostali ani k nové skupině filtrů pro vylepšování obrazu - např. potlačení šumu, odstranění chromatické vady, soudkovitosti a dalších. Zcela nové je v programu také okno Úrovně, Maskování neostrosti, pokročilý převod na odstíny šedi, dialogové okno pro vytváření měkkých stínů a průhledných okrajů.
Poměrně silnou stránkou programu je také tiskový a HTML výstup programu. Tiskový výstup je podobný jako v ZME5, jen přibylo více tiskových šablon (výrobce udává 250) - z programu tak lze vytvářet nejen nejrůznější indexy a fotografie poskládané na stránku, ale také graficky předpřipravené tisky k různým společenským událostem atd. Při generování HTML galerií lze - stejně jako u jiných dialogových oken - ukládat všechna nastavení a použít je v budoucnosti opakovaně.
Závěr
ZME poskytuje uživatelům při práci s digitálními soubory bohaté možnosti - a to jak při úpravách jednotlivých souborů, tak zejména při hromadných operacích. Pro ty jsou v programu k dispozici víceméně všechny popisované funkce.
Na nové verzi ZME6 je znát, že se Zoner snaží pilovat drobnosti, které třeba nemusí být na první pohled tak zásadní, ale při běžné práci potěší (např. ukládání nastavení, různá kapátka atd.). ZME6 udělal rozhodně od své poslední verze výrazný krok kupředu - výrazné jsou vylepšení zejména v oblasti katalogu médií, správy barev, novinky v podobě kapátka a palety úrovní. Co se ceny programu týče, tak ta zůstává na stejné úrovni, jako ZME5 - koncová cena varianty HOME je stanovena na 999 Kč a PROFESSIONAL na 1 699 Kč vč. DPH.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024