Zevrix Solutions: zajímavé pre-pressové nástroje "Mac only" - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Zevrix Solutions: zajímavé pre-pressové nástroje "Mac only"

Adobe InDesign sazba

15. srpna 2007, 00.00 | Výkonný preflight a výstup v Adobe InDesignu, optimalizace obrázků vložených do dokumentů InDesignu či Illustratoru a také kontrola bitmapových i vektorových obrázků použitých k libovolnému účelu. Takové jsou hlavní možnosti nástrojů společnosti Zevrix Solutions, fungujících výlučně na platformě Macintosh, které blíže představujeme v tomto článku.

Na platformě Mac OS X občas nalezneme poměrně unikátní nástroje zaměřené na oblast pre-pressu. Zajímavé prostředky, rozšiřující funkcionalitu Adobe InDesignu i dalších aplikací daného výrobce o možnosti kontroly zdrojů, hromadného výstupu a optimalizace obrázků linkovaných do dokumentů poskytuje nepříliš známá společnost Zevrix Solutions. V našem článku bychom její produkty rádi představili trochu blíže.

InPreflight

Vlajkovou lodí v nabídce daného výrobce je bezesporu produkt InPreflight (cena 69,95 USD). Jedná se o nástroj, který doplňuje InDesign (verze CS-CS3, Mac OS X 10.4.2 a vyšší) o možnosti preflightu, které jsou podstatně lepší nežli v případě zabudovaných nástrojů daného programu. InPreflight je přitom samostatnou aplikací, která ke svému chodu vyžaduje, aby byl InDesign na daném počítači instalován.

zevrix1f.jpg

Kontrola (ke které lze dokument odeslat pomocí odpovídajícího skriptu přímo z prostředí InDesignu) probíhá na bázi profilů. Zkontrolovat lze přitom linkované obrázky (platnost linku, umístění, jméno a velikost souboru, barvový mód, rozlišení, zmenšení/zvětšení, typ, vložená písma aj.), písma (typ, status, povolení vkládání v PDF) a barvy (prostor, model, hodnota aj., kontrolují se třeba i přímé barvy ve vložených EPS a AI souborech). Všechny tyto prvky jsou vypsány v hlavním okně produktu, kde je nejen indikován jejich status podle daného preflightového profilu, ale jsou zde rovněž zobrazeny jejich atributy, podle kterých lze výpis různorodě setřídit, možné je také otevření daného prvku (obrázku, písma) z prostředí InPreflight. Informace o výsledcích kontroly je možno pro pozdější použití uložit.

zevrix2f.jpg

InPreflight nabízí rovněž vlastní alternativu nástroje shromáždění k výstupu (Collect for Output). Ta kromě obvyklých funkcí (přibalení všech potřebných písem a obrázků apod.) nabízí třeba i možnost uložit vícero dokumentů do jediné složky: pokud tyto obsahují společné zdroje, může se tím výrazně ušetřit na objemu přenášených souborů. Odpovídající balíček je sestavován na úrovni Finderu a není problémem do něj přibalit další soubory či složky.

Celkově působí InPreflight velmi dobrým dojmem a v podstatě se ztotožňujeme s názory, které říkají, že takhle nějak by měl vypadat samotný interní preflightový nástroj InDesignu. Rádi bychom pak ještě podotkli, že hlavním konkurentem InPreflightu jsou bezesporu produkty společnosti Markzware, konkrétně FlightCheck Professional a Designer, které dovolují kontrolovat soubory InDesignu bez nutnosti mít instalován daný program, a dále FlightCheck Studio, který nabízí dynamický preflight určených charakteristik dokumentu například při každém jeho uložení či tisku v prostředí InDesignu. Daná řešení jsou ovšem výrazně dražší nežli InPreflight.

zevrix3f.jpg

Graphic Inspector

Preflightovým nástrojem je i Graphic Inspector (24,95 USD). V daném případě se jedná o zcela samostatně fungující aplikaci, určenou ke kontrole grafických souborů (jak bitmapových – JPEG, TIFF, PDF, PSD, DCS aj., tak vektorových – AI, EPS) přímo v prostředí operačního systému. Kontrola opět probíhá na základě uživatelských presetů. Týkat se může například typu souboru, barvového módu, vloženého ICC profilu, obsažených přímých barev, rozlišení, velikosti či použitých písem. Zkontrolovat je možno obsah určených složek (včetně podsložek), předat ke kontrole lze rovněž obsah některého z právě otevřených oken Finderu, samozřejmě je pak možné i přetažení souborů či složek do okna aplikace. Výsledek kontroly se vypisuje v seznamu, který dovoluje nejen snadno identifikovat a dále zpracovat problémové soubory, ale též zobrazit mnohé další informace o souborech, včetně náhledu a EXIF informací u digitálních fotografií. Informace o souborech je pak možno pro další zpracování uložit do textového souboru s oddělovači.

Poslání produktu je poměrně jasné: udělat pořádek v grafických souborech určených například k sazbě, pro webovou prezentaci, k tiskovému výstupu apod. Vytřídění problémových souborů, jež nesplňují určitá kritéria, je s pomocí Graphic Inspectora dosti snadné. Jiná věc je, že schopnostmi daný prostředek určitě nemůže konkurovat například takovému Markzware FlightChecku, na druhou stranu zde jde ovšem o řešení cenově mnohem přijatelnější.

zevrix6f.jpg

LinkOptimizer a ArtOptimizer

Poměrně originálním prostředkem z dílny Zevrix Solutions je LinkOptimizer (99,95 USD). Jedná se o utilitu InDesignu (CS-CS3), která redukuje objem obrázků vložených do dokumentu. Redukce je přitom dosaženo tím způsobem, že LinkOptimizer zajistí prostřednictvím Adobe Photoshopu (CS-CS3; daný program tedy musí být k dispozici) příslušnou změnu velikosti, nastavení rozlišení či ořez odpovídající podobě obrázku v dokumentu InDesignu. V rámci zpracování lze rovněž u obrázků konvertovat barvové prostory, aplikovat zaostřovací filtr nebo sloučit vrstvy.

Výhodnost daného nástroje je poměrně jasná: redukce datového objemu, která znamená nejen úsporu úložného prostoru, ale rovněž rychlejší výstup a snazší přenos, zálohování či archivaci daného dokumentu – pro více informací o benefitech nasazení LinkOptimizeru doporučujeme navštívit odpovídající informační stránku výrobce. Obdobným řešením určeným pro Illustrator je ArtOptimizer, výrobce pak nabízí cenově zvýhodněný bundle obou nástrojů.

zevrix5f.jpg

BatchOutput

Posláním nástroje BatchOutput (79,95 USD) je zajistit hromadný výstup dokumentů InDesignu (CS-CS3), a to jak tiskový, tak elektronický, do formátů PDF a PostScript. Veškeré nastavení výstupu se provádí v podstatě v jediném přehledném okně s několika záložkami. Výstup je možno realizovat buďto na základě přednastavení převzatých z InDesignu, nebo aktuálních nastavení každého zpracovávaného dokumentu. Vícestránkové dokumenty lze převést do PDF či PS souborů odpovídajících jednotlivým stránkám (pro archovou montáž apod.). K dispozici je systém dynamického pojmenování výstupních souborů na základě uživatelem určených proměnných (pořadové číslo, datum, čas, jméno souboru, číslo stránky aj.). K výstupu lze předat jen určené stránky. Dokumenty se převádějí na základě seznamu, do kterého je lze zařadit přetažením či vyhledáním přes standardní souborový dialog, možné je rovněž zařazení dokumentů aktuálně otevřených v InDesignu.

BatchOutput pomáhá jednoduše a elegantně řešit jeden z nejobvyklejších a přitom zřejmě nejméně kreativních úkonů spojených s počítačovou sazbou. Připomenout přitom musíme, že má konkurenci jak třeba ve výkonnějším řešení axaio Software MadeToPrint, tak i různých bezplatných skriptech určených pro InDesign.

zevrix4f.jpg

Závěrem

Na nástrojích Zevrix Solutions se nám líbilo jak zaměření a použitelnost se staršími verzemi produktů Adobe, tak i intuitivní rozhraní a svižný chod. Otázkou jsou jejich cenová nastavení, ta nicméně obvykle nejsou v porovnání s konkurencí (která byla v našem článku hojně zmíněna) rozhodně špatná. Finální odpověď ohledně užitečnosti daných produktů pro jeho workflow si musí dát každý uživatel sám, na stránkách výrobce jsou pro posouzení k dispozici odpovídající demoverze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: