Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Začínáme s Mac OS X aneb stručný průvodce pro začátečníky I.
18. června 2008, 00.00 | V poslední době se v mém okolí vyskytlo několik známých, kteří si pořídili poprvé v životě mac a ptali se na velmi základní věci.
Proto jsem se rozhodl napsat tento návod, který je orientován především na uživatele nových maců, zejména verzí "MacBook" a operačního
systému Leopard, tj. verze 10.5.
Microsoftí portál Live.com respektive služba Live Search patří mezi celosvětově třetí nejpopulárnější vyhledávače, před ní je pouze druhé Yahoo! a první Google. Součástí Live Search je mimo řady jiných služeb také mapový portál Live Search Maps, který opět konkuruje dalším obdobným mapovým službám s celosvětovým pokrytím Google Maps, Yahoo! Maps aj. Služby portálu Live Search Maps jsou v rámci technologie či spíše platformy Microsoft Earth (dostupné nově již ve verzi 6.x) relativně bohaté a mimo běžného vyhledávání cestovních tras, míst na mapě, prohlížení leteckých i satelitních snímků a dopravních informací v dané lokalitě nabízí také přímé propojení s novou verzí doplňku Virtual Earth 3D (betaverze 2.5), který je obdobou neméně známého 3D glóbu Google Earth.
K používání Virtual Earth a doplňku Virtual Earth 3D budete potřebovat Internet Explorer 5.5+ či Firefox 1.0+ pro Windows či Macintosh, prohlížeč Opera není podporám vůbec a Safari jen částečně. Virtual Earth 3D si musíte stáhnout samostatně a po jeho integraci do webového prohlížeče můžete službu používat současně s Virtual Earth. V mapových podkladech včetně leteckých snímků pak po zapnutí 3D módu uvidíte prostorové modely budov, větších stromů a dalších objektů, které jsou při přiblížení zobrazovány včetně textur. Plochu mapy si můžete libovolně naklopit a virtuálně cestovat mezi budovami po silnicích a cestách či „prolétávat“ nad nimi. Vykreslení 3D objektů na online stahované mapě chvíli trvá, svou roli hraje jednak rychlost internetového připojení a z malé části pak i grafický adaptér a procesor počítače.
Plánování cest v MapPoint Web Service
Napojení Virtual Earth na 2D vektorové mapy služby MapPoint Web Service (v základu neobsahuje letecké snímky ani žádné jiné fotografie) dává uživatelům možnost vyhledávat a plánovat cesty na úrovni silnic a jednotlivých adres v 67 zemích či regionech po celém světě, MapPoint Web Service SOAP API navíc podporuje i češtinu. S platformou MapPoint se mimochodem setkáváme už delší dobu například u produktů Microsoft AutoRoute či Microsoft Street & Trips.
Mapy a pokrytí glóbu
Satelitní mapy nemá smysl příliš komentovat, pochází ze stejných zdrojů jako mapy konkurenčních mapových systémů. Všechny letecké mapy území USA jsou u Virtual Earth samozřejmě v solidní fotorealistické kvalitě s poměrně slušným rozlišením, totéž se týká speciálních snímků z pohledu „ptačího oka“ používaných pro náhledy některých významnějších či nějakým způsobem zajímavých lokalit. U map Kanady je už kvalita vizuálně trochu slabší (stále se však vylepšuje) a většina ostatní mapy dalších států je pak pouze v nižším rozlišení. Proamerická orientace u platformy Virtual Earth a 3D modelů Virtual Earth 3D je poměrně logická, některé lokality jsou však pokryty 3D budovami i mimo území USA. A ještě perlička - White House ani další "politicko-strategické" objekty jako například Pentagon zatím nemají své 3D modely, důvodů může být hned několik a některé z nich si jistě domyslíte sami.
Prakticky každý měsíc zařazuje Microsoft do Virtual Earth a portálu Live Search Maps (jistě s nemalými náklady) obrovské množství datových podkladů – především fotografií, leteckých snímků a satelitních map. Například v průběhu dubna letošního roku se jednalo o cca 22 TB grafických dat pokrývajících území USA, kanady, Austrálie, Řecka a dalších světových lokací. Nové fotografie leteckých pohledů a 3D modely pro Virtual Earth 3D zahrnují mimo jiné i fotbalové mistrovství Evropy, konkrétně se jedná o 3D modely budov a detailní fotografie stadiónů v Rakousku a Švýcarsku. Dalších celkem 69,2 TB dat z května obsahuje opět fotografie a nové 3D modely budov v Denveru, Las Vegas (viz screenshot), Dallasu a v dalších městech USA. Předchozí updaty ani nemá smysl blíže popisovat, celkově se jedná o stovky terrabajtů datových podkladů.
Microsoft Virtual Earth 3D v2.5 - také Las Vegas má poměrně detailní pokrytí 3D modely budov a dokonce i palem
Microsoft Virtual Earth 3D v2.5 - v Evropě příliš lokací pokrytých 3D objekty nenajdeme, Wolverhampton ve Velké Británii je jednou z několika výjimek
Datové vrstvy Virtual Earth/Virtual Earth 3D a SDK
Microsoft zatím nemá tak dokonalou aplikaci jako je Google Earth a vyjma dopravních informací a „ptačího pohledu“ s příslušné pořízenými a upravenými fotografiemi nelze v mapách ani 3D glóbu Virtual Earth podle potřeby aktivovat jednotlivé datové či informační vrstvy. V používání datových vrstev by měl výrazně pomoci nový nástroj MapCruncher (zatím je k dispozici v betaverzi), s jehož pomocí můžete například importovat a skládat do vrstev mapové podklady.
Na druhou stranu Microsoft nabízí velmi zajímavé vývojářské nástroje a doplňky (včetně propracovaného API rozhraní), v pomocí kterých lze celou technologii mapových podkladů Virtual Earth i její volitelný doplněk Virtual Earth 3D využívat v rámci svých vlastních projektů a internetových aplikací. K dispozici jsou například různé varianty portálů využívající Virtual Earth v oblasti stavebnictví, realit, cestovních ruchu (zejména hotely apod.), v obchodní činnosti, u dopravních, geologických, geodetických a GPS systémů, to vše zpravidla s možností napojení na SQL databázi uživatelskými zdroji. Obchodní model Virtual Earth je vůbec dost zajímavý, bohužel je stejně jako všechny mapové podklady Virtual Earth prakticky výhradně proamericky orientovaný a několik „evropských“ výjimek není nijak zvlášť zajímavých.
Několik slov na závěr ...
Platforma Virtual Earth včetně doplňku Virtual Earth 3D si klade nemalé cíle, které se jí zatím daří splňovat jen částečně. V Evropě je oblíbenější Google Earth, který má díky rozsáhlejšímu pokrytí nejen amerických států větší možnosti vizualizace a nabízí také výrazně lepší datové vrstvy pro glóbus. Microsoft Virtual Earth a jeho doplněk Virtual Earth 3D si ale v poslední době také nevede vůbec špatně, a i když je pokrytí Evropy (natož pak většiny dalších kontinentů) 3D modely budov zatím dost špatné, stále se zlepšuje a do budoucna tak má Google Earth dost vážnou konkurenci.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024