YouTube a Vimeo experimentují s HTML5 videem: co to může předznamenávat? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

YouTube a Vimeo experimentují s HTML5 videem: co to může předznamenávat?

27. ledna 2010, 00.00 | Dvě zásadní internetové služby pro online video, YouTube a Vimeo, začaly prakticky současně nabízet v experimentální verzi podporu pro publikování videa na bázi nastupujícího standardu HTML5. Jak daná podpora v současnosti vypadá? A má se Adobe Flash Video proč obávat o svou budoucnost?

Dvě zásadní internetové služby pro online video, YouTube a Vimeo, začaly prakticky současně nabízet v experimentální verzi podporu pro publikování videa na bázi nastupujícího standardu HTML5. Jak daná podpora v současnosti vypadá? A má se Adobe Flash Video či Microsoft Silverlight proč obávat o svou budoucnost?

HTML5 a tag video

HTML5, tedy předpokládaný nástupce stávajících nejrozšířenějších standardů pro webové publikování HTML 4.01 a XHTML 1.0, je publikační technologií, o které se v poslední době hovoří stále častěji. I když dosud není specifikace daného standardu zdaleka hotova, jsou mnohé jeho vlastnosti (a dále též nastupujícího jazyka kaskádových stylů CSS3) již reálně podporovány na různých platformách, a tudíž používány v reálném nasazení. Zmínit lze takto především řešení opírající se o WebKit, open source browserový renderovací engine – mimo Apple Safari (desktopová i mobilní, iPhone verze) a dalších browserů na platformě Mac OS X je na WebKitu postaven třeba i Google Chrome nebo webOS mobilních telefonů Palm Pre, dále je WebKit podporován třeba i v rámci Adobe AIR a technologie uživatelských panelů Creative Suite 4. Podpora HTML5 se dále významně implementuje i v rámci Mozilla řešení (Firefox, Thunderbird aj.) a prohlížeče Opera, a možná se ji dočkáme i v Microsoft Internet Exploreru (9?).

html5video-1f.jpg

Jednou z oblastí, ve které HTML5 slibuje skutečně zásadní změny ve způsobu, jakým se dnes na Webu publikuje obsah, je online video. V podstatě jediný nový tag <video> zde dovoluje velmi snadno do webových stránek vložit odkaz na soubor videa, který je pak v browseru podporujícím danou možnost přímo stažen a přehrán bez nutnosti mít instalován jakýkoli plugin. (Obdobně je k dispozici i tag <audio> pro zvuk.) Tato možnost tedy kontrastuje se stávajícími způsoby vystavování videa, které se bez pluginových (resp. runtime) technologií – konkrétně zejména Adobe Flash, Apple QuickTime či Microsoft Silverlight – neobejdou.

Použití daného tagu slibuje výhody na straně uživatelů i tvůrců a vývojářů webového obsahu. Uživatelé by takto především měli při přehrávání daného typu videa zaznamenat více či méně významně menší zátěž nežli u pluginových technologií, a budou mít o důvod méně, proč příslušné runtime pluginy instalovat. Pro vývojáře a poskytovatele obsahu by pak začlenění videa daným způsobem mělo být výrazně snazší nežli při použití jiných technologií, k samotnému videu takto mohou na bázi trojice HTML/CSS/JavaScript vystavět odpovídající přehrávací rozhraní, další kontrolní či interaktivní prvky aj. Nabízí se pak i mnohé zajímavé nové možnosti ve spojení s jinými technologiemi pro webovou grafiku, jako jsou SVG či prvek canvas opět podporovaný v rámci HTML5.

html5video-2f.jpg

Zavedení HTML5 videa ovšem není bez problémů. Především je takto třeba poukázat na zatím nedokončenou podobu standardu. Od toho se pak odvíjí existence podpory pouze u „progresivních“ prohlížečů. Samostatnou kapitolu tradičně představuje nejrozšířenější browser dneška Internet Explorer, u kterého lze alespoň zčásti situaci vyřešit použitím Google Chrome Frame (zatím nehotové řešení), na nativní podporu si zde uživatelé určitě ještě počkají.

Konečně se pak v současnosti jako nejpalčivější problém jeví volba kodeku pro takto publikované video (resp. příslušná podpora na bázi nativního přehrávače videa v daném browseru). Odpovídající implementace projektu Mozilla (Firefox od verze 3.5, Thunderbird od verze 3 aj.) a Opery myslí na open source Ogg Theora, řešení Apple a Google ovšem podporují kodek H.264, který je zatížen licenčními požadavky, a tudíž na něm tvůrci důsledně open source řešení odmítají stavět – oprávněně připomínají dřívější komplikace s formátem GIF. Je tedy velkou otázkou, jak nakonec daná schizofrenie dopadne, zvlášť s ohledem na dosud nejasný postoj Microsoftu a fakt, že Google vlastní společnost On2 Technologies, jejíž VP3 kodek se stal základem pro Ogg Theora. Podrobnou analýzu současného stavu lze najít například zde.

HTML5 video na YouTube a Vimeo

Bez ohledu na to, jak daná situace dopadne, potěší zpráva, že dvě z největších služeb pro poskytování online videa, YouTube (vlastněný dnes Googlem) a Vimeo, nedávno nabídly svým uživatelům experimentální podporu HTML5 videa. V obou případech je k dispozici pouze video v kodeku H.264, takže kompatibilními přehrávači jsou Chrome, Safari a Internet Explorer s ChromeFrame, nikoli Firefox (viz debata výše).

K vyzkoušení HTML5 módu na YouTube je zapotřebí zapnout odpovídající volbu prostřednictvím této či této stránky. Tento způsob zobrazování videa lze dále spojit se zapnutím experimentální podoby technologie Feather watch pro zobrazování s co nejmenší latencí.

html5video-3f.jpg

HTML5 video se v současnosti na YouTube (ani Vimeo) nezobrazuje v celoobrazovkovém módu kvůli absenci odpovídající podpory v příslušných prohlížečích (mimochodem, Firefox 3.6 celoobrazovkový mód pro HTML5 nabízí), což možná leckterého uživatele od jeho zkoušení odradí, je ale možné, že se již brzy situace změní k lepšímu. Dále se u daného typu videa v současnosti nezobrazuje reklama a ani popisky či anotace. U nekompatibilního prohlížeče se automaticky použije odpovídající Flash řešení.

Vimeo nabízí HTML5 video s podobnými omezeními jako YouTube (viz výše). Pro přehrání v HTML5 přehrávači stačí kliknout na link „Switch to HTML5 player“ pod libovolným videem v prostředí služby. Daným způsobem by mělo jít přehrát 90 % videa nahraného do prostředí služby v minulém roce, 35 % z celkového počtu videí stále funguje pouze pod Flash Playerem. Nadále jen na bázi Flashe lze vkládat odkazy na video do vlastních stránek.

html5video-4f.jpg

Závěr

Aktivity YouTube a Vimea jsou významným vykročením na cestu, jež by mohla vést k masívní podpoře tagu video na Internetu. Zcela jistě se přitom naskýtá otázka, jaký vliv má případný nástup dané technologie na nejzavedenější Adobe Flash Video a vedle toho i Microsoft Silverlight, jenž se svou reputaci snaží budovat mimo jiné na bohaté podpoře daného typu obsahu. Domníváme se, že na nějaké jednoznačné odpovědi je opravdu velmi brzy. Ovšem na příkladech YouTube a Vimeo si lze povšimnout, že koexistence nativního a pluginového řešení je v daném případě dobře řešitelná, což by mohlo vést k tvorbě takových způsobů vystavení videa, které budou schopny pokrýt nejširší spektrum prohlížečů a platforem. A lze také předpokládat, že zejména proklamované nižší nároky HTML5 videa na systémové zdroje povedou k další optimalizaci kódu zmíněných pluginových technologií v duchu toho, co Adobe slibuje ve svém Flash Playeru 10.1, což by samozřejmě bylo ku prospěchu věci.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: