Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Xtivity a MotionArtist: Flash prezentace snadno a rychle
webdesign
22. července 2005, 00.00 | V těchto dnech se objevily hned dva produkty, slibující vytvářet prezentace ve formátu
SWF intuitivněji, nežli je tomu v aplikaci Flash. A nejen to, výrobci těchto řešení se snaží
zaujmout i škálou funkcí a příznivou cenou. Více už v našem přiblížení.
Produkt Macromedia Flash a s ním související formát pro elektronické prezentace SWF je fenoménem, který definuje svého typu zcela svébytný a v současnosti nesmírně populární způsob publikování. Reklamní sdělení, výukové či propagační materiály a dokonce i celé webové prezentace řešené s pomocí uvedené platformy nacházíme na Internetu velmi často. (Někdy bohužel i tam, kde by méně bylo více, což opět nepřímo dosvědčuje oblíbenost dané technologie.)
Poptávka znamená jednak značný komerční úspěch Flashe, a dále pokusy konkurence přinést řešení, dovolující rovněž vytvářet obsah ve formátu, pro který má dnes prakticky každý uživatel Internetu nahrán odpovídající přehrávač. Toto snažení se zatím vyznačovalo spíše snahou zapojit pomocí exportní funkce daný produkt do publikačního workflow postaveného na SWF (viz například export z Adobe Illustratoru či dokonce OpenOffice). V těchto dnech nicméně přicházejí na trh hned dvě řešení, které se snaží být více či méně přímou alternativou Flashe a to zejména při vyšší uživatelské přívětivosti a nepopiratelně nižší ceně. Hovoříme zde o produktech Xtivity a MotionArtist, které bychom rádi blíže představili v tomto článku.
Xtivity
Produkt Xtivity společnosti Tivity Software je evidentně značně ambiciózním projektem, který se snaží nabídnout skutečně všestrannou škálu funkcí pro tvorbu Flash prezentací, jež si s hlavní konkurenční aplikací v mnohém rozhodně nezadají. Produkt je v současnosti k dispozici pouze pro platformu Windows (podoba pro Macintosh se chystá), instalační soubor má úctyhodných 75 MB (instalace zabere 200 MB) a rovněž požadavek na 512 MB RAM pro bezproblémový chod není zrovna malý.
Hlavní konkurenční výhodu oproti Flashi vidí výrobce v tom, že Xtivity dovoluje vytvářet prezentace výlučně vizuálním způsobem, bez nutnosti zohledňovat technické detaily návrhu. Design místo kódování je přitom sloganem, který může oslovit skutečně mnoho návrhářů.
Prostředí Xtivity
Sestavení prezentace resp. projektu takto funguje způsobem obdobným sestavování dokumentu v ilustrační či sázecí aplikaci: uživatel umístí tažením do layoutu boxy, které naplní obsahem, boxům pak přiřadí akce a určí, jakým způsobem (události neboli triggers) se tyto akce mají spouštět. Návrh uvedeným způsobem usnadňuje začátečníkům propracovaný systém nápovědy, který obsahuje názorné příklady a video tutoriály, pochválit je třeba rovněž odpovídající informační materiály na serveru výrobce. Součástí dodávky produktu je dále knihovna předdefinovaných grafických prvků, jako jsou obrázky, masky či přechody.
Na produktu zaujme způsob, jakým podporuje soubory Adobe Photoshopu: při importu je zachováno nastavení vrstev a průhlednosti původního dokumentu, takže pak jen stačí nastavit interaktivitu. Velmi pěkně lze díky tomu oddělit fázi návrhu motivu prezentace od samotného popisu interakce.
Časování akcí nefunguje na bázi časové osy, ale stanovení počátečního času a doby trvání akce: to by mělo šetřit čas a úsilí zejména v případě, že je v rámci prezentace potřeba provádět změny. Obdobně dynamicky pak funguje i přiřazení obsahu jednotlivým boxům. Produkt si dokáže poradit s audiem i videem, uloženým ve formátech MP3, WAV, MOV a AVI: převod do prezentace slibuje optimalizaci objemu souborů, po převodu je možno využít funkcí, jako jsou kontrola hlasitosti, fade-out, synchronizace zvuku a videa a mnoho dalšího. Produkt rovněž disponuje plnohodnotným textovým editorem, dovolujícím načítat text z různých zdrojů, nastavovat formátování, kontrolovat pravopis pomocí spell-checkeru aj.
Pro ukládání projektů používá Xtivity vlastní interní formát. Zásadní je nicméně schopnost provést export a rovněž import SWF dokumentů. Xtivity rovněž dokáže v rámci projektů kontrolovat na vzdálených serverech chování SWF souborů (nahrání, počáteční rámec, hlasitost aj.).
Kontrola vrstev v Xtivity
Při zběžném testování se nám Xtivity jevil jako produkt, který v mnohém opravdu odpovídá tvrzení výrobce o snadnosti a intuitivnosti, s jakou lze v tomto řešení vytvářet i značně komplexní SWF prezentace. Hodně konkurenceschopná je pak v daném kontextu cena: ta sice činí 399 USD, při srovnání s Flashem je ale značně výhodná. Navíc se pak domníváme, že Xtivity je možno považovat za vítaný doplněk i na těch pracovištích, která Flashem disponují, ale občas by třeba potřebovala návrh designu SWF prezentace svěřit designérovi, který není příliš technicky zdatný: zde má nasazení Xtivity (se zmíněnou vazbou na Photoshop) určitě své oprávnění.
MotionArtist
Druhý nový produkt, Motion Artist 2.0 (původně šlo o produkt určený pro japonský trh, kde slavil podle tvrzení výrobce značný úspěch, toto je první anglická verze) společnosti e frontier America, není rozhodně tak komplexním řešením jako Xtivity. Nabízené funkce jsou nicméně určitě zajímavé a cena 49,99 USD představuje jen zlomek toho, co dnes výrobci požadují za Flash či Xtivity.
MotionArtist
Základním posláním produktu je opět dovolit tvorbu Flash prezentací na intuitivní bázi. Tvorba animací je takto založena na interaktivních postupech (point-and-click, drag-and-drop), k dispozici je řada přednastavených animačních efektů. Produkt dále poskytuje šablony a průvodce, což i totálnímu laikovi dovolí během krátké chvilky vytvořit "dostatečně dobrou" prezentaci. Uvedenému záměru pak napomáhá rovněž knihovna více jak osmi set připravených prvků designu, jako jsou tlačítka, animace, písma, pozadí, rámečky či speciální efekty. Odpovídající nástroje dovolují vytvářet formátovaný text a vektorovou grafiku, intuitivně řešená časová osa umožňuje zobrazit a editovat charakteristiky typu času, délky animace, ztišování/zesilování zvuku aj. Do prezentací lze dále začlenit zvukové soubory ve formátech MP3 a WAV.
Závěrem
Oba přiblížené produkty představují zajímavou konkurenci či možná ještě lépe doplněk Flashe. Otázkou nicméně je, jak se bude vývoj na poli řešení daného typu vyvíjet, neboť SWF začíná mít významnou konkurenci ve formátu SVG. Zatím jsou ale Flash prezentace nejúspěšnějším animovaným obsahem na Internetu a tudíž je zde řada uživatelů, kteří existenci produktů jako jsou Xtivity a MotionArtist rozhodně přivítají.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024