XSLmaker: publikujte XML na Webu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

XSLmaker: publikujte XML na Webu

xml

29. srpna 2005, 00.00 | Nástroj společnosti Promind Systems dovoluje snadno a rychle vytvořit webovou prezentaci
postavenou na XML datech a XSL transformacích. Jak tento zajímavý prostředek, který je pro
nekomerční využití zdarma, funguje? A kdo vše jej může využívat? To se dovíte v našem
přiblížení.

Jazyk XML se stále výrazněji prosazuje i v oblasti webového publikování, i když narazit na Webu přímo na stránky psané v tomto jazyce není příliš obvyklé. Zobrazení XML kódu pomocí jazyka transformací XSL(T) je nicméně podporováno v prakticky každém moderním webovém prohlížeči, o různých procesorech nemluvě, a tudíž teoreticky nic nebrání tomu, aby se XML obsah na Webu publikoval buďto přímo nebo po provedení odpovídajícího převodu do HTML. Na uvedeném principu je postaveno i řešení XSLmaker společnosti Promind Systrems, které se snaží spojit intuitivnost s podporou řady webových publikačních technologií. Na zajímavosti uvedenému produktu pak přidává i skutečnost, že je k nekomerčnímu použití poskytován zcela zdarma

Základní přiblížení

XSLmaker je řešením fungující na platformě Windows. S jeho pomocí lze vytvářet webové aplikace, sestávající z jedné či více webových stránek generovaných z XML dat a odpovídající XSL transformačních souborů. Produkt funguje jako WYSIWYG nástroj, s jehož pomocí se určí XML zdrojová data a způsob jejich stylizace pomocí XSL a dalších prostředků, odpovídající engine pak generuje příslušný XSL kód. Hotový projekt je pak možno začlenit do stávajících prezentací nebo lze z něj vytvářet prezentace nové.

xslmak0f.jpg

Schéma naznačující způsob využití XSLmakeru

Více než pro běžný webdesign se XSLmaker hodí k publikování XML obsahu vytvářeného dynamicky: klasickým příkladem zde mohou být data přebírána z databází, RSS či blog feeds a další. XML zdrojů lze přitom v rámci jednoho projektu, resp. jednotlivých stránek, použít libovolné množství, a to umístěných a formovaných různorodým způsobem. Zobrazovací engine XSLmakeru využívá Internet Explorer a dovoluje tak vytvářet stránky, které jsou bezproblémově kompatibilní jak s většinou současných webových prohlížečů, tak i s různými dalšími XSL formátovači. Vzhledem k tomu, že XSLmaker vytváří unifikovaný XSL kód, lze práci na projektu rozdělit mezi více osob využívající produktu bez většího nebezpečí inkonzistencí.

Tolik základní přiblížení. Podívejme se nyní na nejzajímavější vlastnosti řešení trochu blíže.

K vlastnostem produktu

Jak již bylo řečeno, XSLmaker je WYSIWYG řešení. Návrh vizuální podoby prezentace zde přitom probíhá na pracovní ploše, tzv. canvasu, kde lze k umisťování dat a jejich stylizaci využít odpovídajících příkazů a nástrojů. XML elementy, přebírané z různých zdrojů (viz. dále), jsou umísťovány do tabulek. Pro jejich formátování lze použít standardní prostředky typu přidávání/odstraňování, spojování/rozdělování, přemisťování či rámování jednotlivých buněk, dále se nabízí nástroje pro formátování obsahu buněk a také vkládání různých statických elementů, tj. například HTML textu či grafiky apod. Součástí stránky může být i další stránka (obvykle pro navigační prvky) a dále například externí HTML soubor (třeba pro vkládání inzerce). Stylizace elementů funguje na bázi CSS, přičemž možné je formátování na úrovni tabulek, polí či stránek. Vizuálními prvky vkládanými do stránek jsou text, grafika, odkazy a prvky HTML formulářů.

xslmak1f.jpg

Prostředí XSLmakeru

Pro práci s XML se nabízí zejména tzv. XML tree - tento prostředek zobrazuje stromovou strukturu všech XML zdrojů přiřazených stránce. Uživatel odsud může tažením umisťovat elementy do layoutu. Mapovat lze jak lokální XM dokumenty, tak dokumenty externí, produkt navíc disponuje vlastním XML editorem pro tvorbu odpovídající struktury a rovněž tvorbu HTML prvků - vše opět ve vizuálním prostředí.

Mimo výše popsaných nástrojů pro vizuální design na intuitivní bázi (i když samotné pochopení základního principu produktu, postaveného na oddělení popisu struktury pomocí XML a stylizace pomocí XSL, zas až tak snadné není) jsou zde k dispozici pokročilé prvky pro vývojáře webových aplikací. Ty jsou založeny především na možnosti využívání XSL proměnných a XPath výrazů, přes které lze do stránek vkládat JavaScripty, provádět výpočty, selektovat data či je vizuálně zvýrazňovat na základě jejich hodnoty (například rozdílné obarvení řádů tabulky, zvýraznění hodnot nad či pod určitou hodnotu aj.) atp.

xslmak2f.jpg

XML data mohou být různého typu

Určité finále při práci v XSLmakeru je umístění generovaných stránek na Web. Zde poslouží především příslušná funkce produktu, jež dovolí nahrát obsah projektu na zadaný FTP server. Produkt dále podporuje skupinovou spolupráci, když dovoluje daný projekt přenést v podobě proprietárního binárního formátu jiným uživatelům. Export do daného formátu je vhodný i pro účely zálohování a archivace. Pro lepší orientaci v projektu (zejména při skupinové spolupráci nebo využití po delší pauze) lze využít příkaz pro generování podrobného reportu, informujícího o struktuře daného projektu.

xslmak3f.jpg

Přímo z prostředí XSLmakeru lze data přenést do webové prezentace

Závěrem

XSLmaker je silný prostředkem pro publikování XML dat na Webu. Profesionálové jej přitom využijí stejně dobře jako laičtí uživatelé, i když se nám zdá, že přes všechny proklamace výrobce se i při návrhu jednodušších projektů neobejde uživatel bez podrobnější znalosti použitých technologií (XML, XSL, CSS, HTML aj.). Začátečníkům by každopádně měly usnadnit zvládnutí řešení jak mnohé příklady a výuková videa na serveru výrobce, tak i kontextová nápověda, která v každém místě produktu zobrazuje příslušné informace.

Primárně je XSLmaker míněn coby prostředek pro webdesignery. Najdou se nicméně i jeho aplikace na jiných publikačních pracovištích, pre-press z toho nevyjímaje. Zajímavé možnosti se zde jeví zejména v oblasti cross-media publishingu, kdy se pro XML data, použitá či přímo vytvořená v rámci sazby tištěné podoby publikace (například odpovídající funkce Adobe InDesignu), vytvoří odpovídající XSL transformace pro zobrazení na Webu. Řešení přitom funguje, jak již bylo řečeno, dynamicky, takže poté co jsou vytvořeny odpovídající formátovací charakteristiky, lze v budoucnu tvář prezentace měnit jednoduše změnou XML zdrojů. Takovouto schopnost je možno dobře využít například při publikování ceníků, katalogů, seznamů a dalších podobných publikací, přičemž automaticky lze s daty spojit interaktivní prvky, možnost filtrování dat a další (viz. dále). Jinou otázkou nicméně je, zda se k danému účelu lépe nehodí Adobe GoLive, pokud tímto produktem ovšem daný provoz ještě nedisponuje, stojí XSLmaker rozhodně za úvahu.

To, co pak XSLmaker činí hodně zajímavým, je cena: oproti dřívějšku totiž výrobce zvolil značně agresivní cenový model, když k nekomerčnímu použití nabízí svůj produkt zcela zdarma a i cena 99 USD za komerční použití nepředstavuje právě závratnou investici. Posoudit, zda je XSLmaker pro něj to pravé, nicméně uživatel, podle nás, dokáže až po dlouhodobějším testování daného řešení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: