Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Xanté Color Match - kalibrace tiskárny bez sondy v praxi
28. prosince 2005, 00.00 | Linearizace, kalibrace, generování profilů - to všechno jsou náročné úkony nutné k řízení výstupu z jakéhokoli tiskového zařízení. Co však dělat v případě, že nemáme k dispozici kolorimetrickou sondu ani potřebné znalosti? Nakolik v praxi funguje řešení založené na využití stolního skeneru?
Zmíněný software, bundlovaný s LED tiskárnami Xanté CL30HSE, je modifikací nástroje pro generování a úpravu barevných profilů Monaco Ezcolor. Tento produkt v současné době firma X-rite, která mezitím Monaco Software pohltila, ve své nabídce nahradila jinými, jednalo se ale vždy o nástroj spíše poloprofesionální. Jeho obrovskou výhodou je ale fakt, že ačkoliv samozřejmě podporuje několik typů kolorimetrických sond, je schopen za cenu určitých kvalitativních kompromisů fungovat i bez jejich použití a nahradit je běžným plochým scannerem. Právě po takovém produktu se bude ale pravděpodobně poohlížet pracovník propagace, který právě vysomroval na ekonomickém náměstkovi čtvrt milionu na novou tiskárnu, ale 3 000 Euro na sondu nedostane ani náhodou. Vzhledem k tomu, že novinka od Xanté - řada tiskáren Ilumina, není zatím u nás k dispozici, zařazujeme následující článek jako doplněk recenze typu CL30HSE z loňského 13. července.
Princip měření
Bude dobré připomenout, že se jedná o barevnou LED tiskárnu formátu A3++ s fyzickým rozlišením 1 200 x 1 200 bodů na palec, která je ve variantě HSE schopna potisknout materiál gramáže až 330 g/m2, a která je kromě běžného kancelářského nasazení určena také k produkci graficky náročnějších výstupů. Potenciální uživatel musí samozřejmě vzít na vědomí principiální omezení xerografického tisku - polotónů je dosahováno rastrováním podobně jako u ofsetu, ovšem na rozdíl od ofsetu nejsou barvy transparentní, ale tvoří kompaktní vrstvičku na povrchu papíru. Optické parametry papíru i jeho interakce s barvami má vliv na výslednou barevnost výtisku, a ta se dá ovlivňovat hlavně různými způsoby rastrování a adekvátní linearizací přenosu barev, aby byly možnosti tiskárny využity na 100%. Výstup laserové tiskárny nemůže konkurovat gamutu a kvalitě barevného podání inkoustového tisku, jeho silnými stránkami jsou ale naopak perfektně ostré kontury písma, rychlost a mnohem nižší náklady na jeden výtisk. Vzhledem k širšímu spektru potisknutelných materiálů je na místě také zvýšená snaha výrobce nabídnout uživateli prostředky dosažení optimálního podání barev i na materiálech značně odlišných od běžných kancelářských papírů.
Jedna z optimalizačních metod (teoreticky nejpřesnější) je vygenerování zvláštního profilu pro každé používané médium. Xanté není jediným výrobcem, který pro správu barev modifikoval produkt Monaco Ezcolor, dalším příkladem je např. Phasermatch společnosti Xerox. V případě Xanté zůstaly zachovány prakticky všechny funkce Ezcoloru, dá se tedy použít ke generování a úpravě profilů tiskárny i scannerů, případně s vhodnou sondou i monitorů. Postupuje se tak, že se na profilované tiskárně vytiskne měřící obrazec s cca 500 barevnými políčky, ten se následně naskenuje společně s dodaným měřícím terčem od Monaca. Jeho podoba se shoduje s terči IT8/7 Kodak, odpovídající data se ale nacházejí na webu X-rite a jsou ve formátu .mrf, který není kompatibilní s formátem .q60 Kodaku, proto se terče nadají používat se softwary jiných výrobců než Monaco. Cena podobného terče činí minimálně asi 3 000 Kč, což je při koupi tiskárny příjemný bonus. Skenuje se v rozlišení 200 dpi a výsledný bitmap musí projít několikastupňovou "vstupní kontrolou" vyhodnocujícího softwaru. Ten si hlídá hlavně obrysové značky obrazce, přibližnou rovnoběžnost předlohy se scannerem, také pokud se mu výsledek zdá např. příliš tmavý, vybízí k překontrolování skenovacího procesu. Je samozřejmé, že kvalita scanneru a adekvátnost jeho nastavení bude přímo úměrná výslednému profilu. Vygenerovaný profil je uložen k ostatním profilům a je k použití pro všechny aplikace, které ho použít umějí. Pro srovnání byly vytištěny notoricky známé testovací motivy s pomocí dvou metod správy barev, které ovladač Xanté nabízí - Xanté Color Matching, a Using ICC Profile, samozřejmě na stejné papíry.
Závěr
Rozdíly jsou poměrně markantní především při srovnání škál s barevnými přechody, které jsou s použitím vygenerovaného profilu plynulejší, u obrazových motivů se rovněž dá konstatovat, že se výtisky trochu více podobají správně zhotoveným výtiskům z inkoustovek, i když vzhledem k malému počtu posuzovaných vzorků se necítím oprávněn dělat nějaké kategorické závěry.
Jakkoli chytrý kalibrační software samozřejmě neudělá z laserovky nátiskové zařízení schopné konkurovat např. Epsonu 4000 s odpovídajícím RIPem. Dá se ale s určitostí tvrdit, že přidáním softwaru Color Match se firmě Xanté podařilo učinit tiskárnu CL 30HSE o něco atraktivnější pro ten segment zákazníků, pro který byla pravděpodobně určena.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024