Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
VueScan 9: univerzální skenování s podporou OCR a konverzí RAW snímků
12. ledna 2011, 10.00 | VueScan je alternativní aplikace pro skenování obrázků, dokumentů, filmových materiálů a libovolných jiných grafických, filmových či textových předloh, která je k dispozici pro Windows, Mac OS X a Linux. Aktuální devátá stěžejní verze programu existuje ve 32 bitové i 64 bitové verzi, nabízí českou lokalizaci, české OCR, podporu 1 500 skenerů včetně jejich kalibrace a mimo jiné i možnost importu a konverze RAW fotografií.
VueScan je univerzální program pro skenování mnoha typů předloh, kterým můžete nahradit originální aplikace dodávané k plochým či různým speciálním skenerům. VueScan umí skenovat dokumenty, fotografie, filmové materiály (včetně negativů) a jiné typy grafických předloh, které lze jednotlivě či hromadně skenovat a ukládat do souborů, nebo je odesílat na tiskárnu – v tom případě funguje VueScan jako kopírka.
VueScan je samostatná aplikace dostupná ve 32 bitové i 64 bitové verzi pro Windows, Mac OS X a Linux. Pro Windows jsem program zkoušel i s dodávaným pluginem pro Adobe Photoshop (instaluje se automaticky), prostřednictvím kterého lze VueScan používat jako skenovací doplněk pro Photoshop, totéž platí pro další TWAIN kompatibilní aplikace.
Méně funkcí nebo vyšší cena?
Dvě edice VueScanu 9 mají obdobné funkce jako předchozí verze programu. Varianta Standard se prodává za 40 USD a od rozšířené edice Professional za 80 USD neumí vytvářet RAW soubory skenovaných dokumentů, nepodporuje ICC profily a další barvové prostory ani IT8 kalibraci skenovacích a tiskových zařízení.
Podporované skenery
VueScan 9 podporuje něco přes 1 500 modelů skenerů pro Windows, cca 1 100 skenerů pod Mac OS X a zhruba 700 skenerů pro Linux, což z programu dělá nejuniverzálnější skenovací aplikaci na trhu. Ovládání skenerů je možné přes WIA ovladač ve Windows či Image Capture drivery v Mac OS X, Linuxovou verzi VueScanu jsem netestoval.
Image processing a export
Výstup z VueScanu 9 je konfigurovatelný. Nastavit si můžete export naskenovaného dokumentu do formátu JPEG a TIFF (včetně vícestránkových TIFFů), další volbou pak může být PDF dokument nebo textový soubor.
Každý skenovaný či importovaný dokument můžete nechat ve VueScanu automaticky oříznout, nebo si předlohu oříznete manuálně. Nastavit lze i dávkové skenování a automatizované funkce pro vylepšení skenů, mezi které patří oprava vybledlých barev, vyvážení úrovní (oprava barev), redukci zrnitosti a doostření předlohy.
VueScan 9.0.12 - podrobná nastavení vlastností programu a jeho funkcí
VueScan 9.0.12 - předvolby pro výstup a ukládání skenovaných dokumentů
VueScan 9.0.12 - součástí programu je i přizpůsobení barev skenované předlohy a RAW snímků
VueScan 9.0.12 - image processingové filtry umí obnovit a oživit barvy, zredukovat šum a zaostřit skenovanou předlohu
Novinky
Hlavními novinkami deváté stěžejní verze VueScanu je již zmíněná 64 bitová verze programu, rychlejší odezvy celé aplikace včetně rychlejšího spuštění z pevného disku nebo alternativně i z USB flash disku a také zjednodušené prostředí s vestavěným průvodcem skenování. S 64 bitovou edicí VueScanu přímo souvisí i rozšířená podpora skenovacích zařízení a jejich různých specializovaných doplňků – nově jsou například podporovány skenery Canon a jejich adaptéry pro skenování filmů pod 64 bitovými Windows.
Nastavit si nově můžete velikost písma pro celé uživatelské rozhraní VueScanu a jeho preferencí, které jsou poměrně rozsáhlé a umožňují do detailů nastavit si vlastnosti jednotlivých funkcí programu.
VueScan 9.0.12 - volba typu předlohy a kvality výstupu
VueScan 9.0.12 - VueScan můžete vyvolat i z Adobe Photoshopu
Rozpoznávání textů
Doplňkovou funkcí programu je podpora OCR neboli rozpoznávání textů v bitmapových předlohách s možností zkopírovat text přes schránku do libovolné aplikace.
OCR proces ve VueScanu funguje automaticky při volbě média Text, která převádí skenovanou předlohu do černobílého obrazu a z něj pak extrahuje texty na dané stránce. Standardně umí VueScan 9 rozpoznat angličtinu, další jazyky si můžete stáhnout ve formě modulů a zkopírovat je do aplikací určeného adresáře (liší se podle verze VueScanu pro jednotlivé operační systémy). K dispozici jsou momentálně moduly pro dalších 32 jazyků včetně češtiny a slovenštiny – jazyky se nastavují v předvolbách pro výstup, vybrat lze vždy jen jeden jazyk.
Rozpoznávání znaků ve skenovaných či nafocených předlohách ani zdaleka nedosahuje kvalit specializovaných OCR aplikací typy FineReader, OmniPage či Readiris a nenabízí učení znaků pro atypické fonty ani žádné jiné nastavovací prvky ovlivňující OCR proces. OCR ve VueScanu bych tedy označil spíš jako řešení z nouze – pro angličtinu i češtinu funguje rozpoznávání znaků celkem dobře a i když není k dispozici žádné učení, jsou výsledky v řadě případů použitelné.
Konverze digitálních fotografií
VueScan můžete používat i jako konvertor digitálních fotografií ve formátu RAW. Vstupním zařízením bude v tomto případě namísto skeneru klasický soubor, zbývající funkce jsou pak shodné jako u skenování grafických předloh. Digitální fotoaparát si můžete u VueScan Professional navíc zkalibrovat s IT8 kalibrací a vytvořit si ICC profil. Importovat a konvertovat do formátů JPEG a TIFF lze několik desítek RAW formátů digitálních fotoaparátů většiny známých značek a také DNG soubory.
VueScan 9.0.12 - nastavení ořezových funkcí a natáčení předloh
VueScan 9.0.12 - skeny lze ukládat do souborů nebo pořizovat jejich kopie na tiskárně
Závěr
VueScan je ve své deváté stěžejní verzi kvalitní aplikace pro skenování dokumentů, mezi jejíž přednosti patří rozsáhlá podpora skenerů prakticky všech existujících výrobců a dostupnost aktuální verze VueScanu i pro Linux. Rozpoznávání textů je zatím v začátcích reálné funkčnosti, používat se však dá celkem dobře stejně jako konverze RAW snímků. Užitečná může být IT8/ICC kalibrace tiskových zařízení, skenerů a digitálních fotoaparátů, která je ovšem dostupná pouze v dražší verzi VueScan Professional.
Zkušební verzi VueScan 9 si můžete stáhnout zdarma z webových stránek produktu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024