Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Vše v jednom, když už notebook nestačí, či stanice překáží
18. března 2011, 00.00 | Skoro každý je někdy potkal a je jednoduše pravdou, že nejčastěji zástupce značky Apple. Počítače vše v jednom. Mají velké množství výhod, některé nevýhody, kombinují v jistém smyslu svět pracovních stanic a svět notebooků. Velmi často mohou být alternativou zasahující do obou těchto světů. Otázkou je, zda jsou vhodné i pro práci grafika. Otestovali jsme za vás jeden z nejsilnějších z platformy Windows, který je momentálně k dispozici: Lenovo IdeaCentre B510 s procesorem i5.
Počítač vše v jednom – all-in-one
Skoro všichni máme nějakého notebooka, netbooka, macbooka, prostě přenosný počítač. Znám to i ze své rodiny. Na dva lidi máme dva notebooky a jednu stanici, uvažuji o další a také o novém notebooku. Pokud se porozhlédnu po svých studentech, také většinou investují spíše do notebooku než do stanice s tím, že se musejí často stěhovat, a tak potřebují stroj, který je přenosný. V tom jistě mají pravdu. Na druhou stranu, potřebuje skutečně každý notebook (určený spíše pro práci kreativní než administrativní) přenášet na velké vzdálenosti mimo dům (manželka vůbec, já jednou týdně)? Není to spíše tak, že by stačil částečně mobilní počítač, který ale nabídne vyšší rozlišení, vyšší výkon, podstatně vyšší ergonomii práce, pohodlí?
Samozřejmě jak kdy, osobně bych ale asi volil all-in-one řešení, minimálně pro jeden z notebooků. Dnes mohu říci, že ze zkušenosti. Jakkoliv mají tato řešení své nevýhody, tak pro mne osobně výhody dalece převyšují.
Kam tyto počítače zařadit? Obecně jsou řazeny mezi desktopy, ale to není tak úplně korektní. Nejde ani tak o jejich obecné vizuální prvky. Jsou to opravdu stolní počítače, mají externí klávesnici, myš, monitor standardních rozměrů (v našem případě 23 palců), na druhou stranu často využívají mobilní technologie. Zejména hovoříme o grafických kartách, které jsou většinou určeny pro mobilní počítače.
Pokud bychom chtěli srovnat počítač all-in-one, už rovnou Lenovo IdeaCentre B510 s procesorem i5, s počítačem podobné cenové úrovně s klasickou skříní, můžeme říci následující:
Lenovo IdeaCentre B510 i5 procesor/stejně drahá imaginární stanice, plusy:
Lehce přenositelné v rámci domu
Podstatně nižší spotřeba
Vyšší pohodlí při přemisťování
Snazší úklid
Méně kabelů (jen jediný – zdrojový)
Bez nutnosti zakoupení různých periferií, vše dostaneme najednou, v to počítaje klávesnici, myš, případně wifi klienta (vestavěného), čtečky karet, reproduktory, kamerku a podobně
Různé efektní speciality, B510 má například osvětlení klávesnice z panelu počítače (perfektní)
Kde vede stanice?
Lze předpokládat výkonnější grafickou kartu (i kdyby byla postavena na stejném chipsetu)
Možnost zakoupení monitoru s kvalitnější technologií panelu
Dva výstupy grafické karty
Samozřejmě vyšší hardwarová flexibilita, ale to nemusí být tak úplně pravdou - o tom však později.
Lenovo IdeaCentre B510 má ale ještě jednoho ideologického vyzyvatele: notebook. I zde můžeme porovnávat, opět obecně
Plusy:
Ve většině případů větší plocha LCD panelu
Podstatně vyšší ergonomie
Většinou širší vybavení v oblasti USB slotů a podobně (na Macbooku mám například jen dva, na Asusu máme 3), B510 jich má 6
Nižší zátěž na životní prostředí - omlouvám se, ale částečně to sem také patří. Baterie obecně jsou docela slušnou zátěží a jejich absence je tak svým způsobem kladem.
Většinou nominálně o něco vyšší výkon pro vyšší možnosti chlazení než v případě notebooků.
Kde vedou notebooky:
Samozřejmě vyšší mobilita
Druhý výstup grafické karty
Je skladnější
A dělají se na něj brašny :-). Ale to je podle mého vše.
Lenovo IdeaCentre B510 s procesorem i5 – obecné specifikace (některé prvky si ještě rozebereme podrobněji)
Procesor: Intel Core i5 650 s frekvencí 3,2 GHz, 4 MB L3 Cache, dvě fyzická jádra, 4 vlákna výpočtu (HT), Intel Turbo Boost s frekvencí 3,46 GHz
Ram: 4 GB DDR3 1 333 MHz
Pevný disk: 1 000 GB, 7 200 ot. za minutu
Grafická karta: ATI Radeon HD5850, 1 024 MB (vlastní)
Displej: 23" LCD s nativním rozlišením Full HD (1 920 x 1 080)
Další vybavení:
DVD SuperMulti
Stereo reproduktory 2 x 3 W
Webová kamera s rozlišením 0,3 Mpx
Wifi 802.11b/g/n
BlueTooth
6x USB 2.0 (2x boční)
FireWire
Výstup sluchátka
Vstup mikrofon
Čtečka paměťových karet 5v1 (z boku)
Rozměry a fyzické parametry:
Rozměry: 526 x 407 x 111 mm
Hmotnost: 7,2 kg
Příslušenství: bezdrátová klávesnice + myš
Operační systém: Microsoft Windows 7 Home Premium 64bit
Cena: od 22.000 do 25.000 včetně DPH (podle Heureka.cz)
Tolik oficiální seznam. Člověk, který ale chce takové zařízení k práci, by se mohl ptát: Jaký LCD panel B510 používá? Jaká je vlastně případně grafická karta (jakkoliv to není až tak podstatné, podstatný je čipset) a podobně. Tyto informace Lenovo nabízí, ale trochu skrytě. Jakmile máte stroj v ruce, můžete si je vytáhnout ze systému podpory. Zde jsou tedy další informace, které byste možná mohli potřebovat.
LCD panel. Celý počítač je podle mého opravdu docela slušný a je radost na něm pracovat. Nakonec jsem jej na těch pár dní zapřáhl opravdu dost (i na render). Co je asi největší potenciální slabinou proti klasické stanici (protože notebooky jsou většinou osazené stejnou technologií), je technologie LCD panelu. IdeaCentre B510 používá panel TFT technologie Twisted nematic.
Jmenovitě je tím, na co koukáme, panel Samsung LTM230HT01, který vyrábí společnost Tree View Thai (pro Samsung). TN technologie je vlastně základním standardem LCD panelů, který není v dnešní době zcela na úrovni grafických potřeb, a potřebného spektra více než 16 milionu barev dosahuje technologií FRC. Panel to není špatný, na běžnou práci postačuje, ale pro skutečně 100% věrné zobrazení to samozřejmě není. V tomto případě velmi zamrzí absence výstupu na další monitor.
Základní parametry monitoru (dle webu výrobce)
Velikost aktivní plochy: 510 x 287 mm
Velikost bodu: 0,2655 x 0,2655
Počet barev: 16,7 milionu (Hi-FRC)
Rozlišení: 1 920 x 1 080
Svítivost (bílá): 300 cd/m2
Panel je spíše polomatný, což je podle mého názoru dobře.
Grafickou kartu má na svědomí společnost MSI a jmenovitě jde o kartu MSI@Mobility Radeon HD 5850@1G/A/3.0TA, což není špatná volba, a i v testu (Cinebench) si počítač vedl docela dobře. Opět jen postesknutí, že chybí výstup na externí monitor.
Klávesnice a myš jsou dílem společnosti Sunrex a nejsou špatné. Zejména klávesnice je velmi příjemná, klávesy jsou příjemné na dotek a mají sympatickou hloubku i odpor při stlačení. Aby byla klávesnice menší (je plně osazená), jsou navigační klávesy PageUp/Down/Home a End ne zcela standardně rozmístěny. Jsou umístěny vertikálně.
Myš je poměrně ergonomická, určená jak pro praváky, tak pro leváky. Obě zařízení jsou bezdrátová.
Ostatní části asi není potřeba z pohledu uživatele identifikovat, kamerka je od Chinony, DVD je Optiarc AD-7580S Slim Rambo, zdroj je od společnosti ACBEL (200 W), o zvuk se stará ozvučení od JBL a podobně...
Balení, koncepce, konstrukce
Lenovo IdeaCentre B510 sestává vlastně jen ze čtyř částí: samotného počítače, klávesnice, myši a jednoho napájecího kabelu. To vše je zabaleno ve vcelku kompaktní lepenkové černě potištěné krabici (655 x 245 x 561) se znázorněným počítačem s perfektně řešeným polstrováním. To je vyvedeno z pružného materiálu (recykláž PETF?) a funguje opravdu velmi dobře. Krabice klávesnice a dokumentace vhodně doplňuje výplň a pro běžnou manipulaci celý počítač velmi dobře chrání. Při instalaci je nutné nejdříve vyndat krabici s periferiemi a dokumentací a teprve následně paket s počítačem.
Tak, a je venku. LCD panel zabírá majoritní plochu, to je jasné. Spodní část čelní strany je ustoupená a doplněná po stranách reproduktory. Ty nejsou špatné (samozřejmě je toto tvrzení nutné brát relativně k jejich možnostem).
Čelní rámeček panelu je černý, spodní strana ocelově šedá s naznačeným broušením a rámečky reproduktorů jsou v „chromu“. Vše vypadá docela efektně, možná maličko kosmicky, ale efektně. Co je naprosto skvělé, je ovládání panelu LCD a zmíněné ustoupení spodní části. Není totiž bezúčelné.
Podíváme-li se na zadní stranu, zjistíme, že panel LCD převyšuje zadní stěnu o cca ¼ (je jakoby posunutý výš). Zadní část je vyvedená opět v šedé simulaci kovu a obsahuje jednu masivní žebrovanou nohu. Opět trochu sci-fi, ale pěkné. Vrchní rámeček chlazení má červený podklad, který potvrzuje jistou „klukovskou“ notu, kterou počítač má.
Napájení je do zadní stěny, při pohledu z čelní strany (jakoby skrz) na pravé straně těsně vedle nohy stojanu. Na druhé straně jsou 4 USB zdířky, zdířka SATA, jeden PS2
port a bluetooth.
Na pravé straně panelu (z boku, opět bráno z čelního pohledu) je zapínání a také DVD mechanika, na levé straně další dvě USB zdířky a vstup a výstup Audio. Konstruktéři mysleli na to, že by přípojky měly z boku být ve spíše matnější ploše, která je vizuálně více odolná proti poškrábání, a tak je tato část panelu hrubší.
Postavíme si tedy počítač na stůl. Díky své konstrukci není možné jej umístit vertikálně, to je dáno fixně spodním rámečkem. Jediné, co můžeme, je upravovat sklon panelu (dvě pozice, noha má aretaci). Může se to zdát svým způsobem málo, ale osobně mi více svislá poloha vyhovovala a vlastně přesně kopírovala pozici monitoru, který stál vedle. Tedy, v tomto smyslu bez problémů a spokojenost.
Ovládání, systémové nastavení, test
Nejdříve ovládání panelu i počítače. Ten se sice zapíná na pravé straně z boku, ale běžnou činnost již upravujeme ovládáním na panelu. Toto ovládání je pouze dotykové a poosvětlené diodami (diody se prosvětlí, jakmile na panel sáhneme). Upravit tak můžeme hlasitost a jas panelu. Jen jedno jediné tlačítko je plastické - to poslední v celé řadě, které vypíná zobrazení na panelu. Úplně první tlačítko je ale zajímavé. Aktivuje totiž diodové světlo umístěné pod panelem, které zlomy ve tvaru osvětluje spodní prostor, a případně, velmi jemně a příjemně, klávesnici. Osvětlení je opravdu perfektní a velmi zvyšuje ergonomii práce.
Počítač máme zapnutý. Jak jsme si již řekli, je vybavený 1TB diskem a ten je výrobcem rozdělen na dvě části - systémovou s prostorem 50 GB a zbytek. Uznávám, že 50 GB je poněkud poddimenzovaná velikost, pokud si například uvědomíme, že instalace CINEMY 4D (studia) má cca 3 GB a doprovodný materiál to může natáhnout klidně na 10. Systémový disk je lepší mít přece jen trochu větší i pro cachování a další operace. To si však samozřejmě můžeme poupravit.
Pojďme tedy na zásadní test. Pro ten jsem samozřejmě zvolil Cinebench postavený na CINEMĚ 4D R11,5, který podstatně lépe než starší verze využívá více procesorů. Navíc to je skutečně reálný test, protože CINEBENCH je jednoduše CINEMOU, a co se v něm děje, je jen a pouze výpočet reálných 3D scén.
Jak tedy dopadl? Při testu CPU byla výsledná hodnota 2,72, pro porovnání procesor i7 960 má výkon cca dvojnásobný (5,48), je tím mimo jiné velmi znát nárůst počtu vláken.
Grafická karta dopadla také poměrně dobře. Její skóre je 26,53 bodu, což opět není špatné. Neberte úplně dogmaticky výslednou tabulku, výše uvedené stroje jsou úplně jiné relace i vybavení.
Pro posouzení ještě přikládám svou pracovní stanici, která měla ve své době velmi výkonné jádro. Čas ale činí tato slova velmi relativními. Stanici mám osazenou entry kartou NVidia 450 GTS. Můžeme tedy komparovat.
Zhodnocení
Poslední testy jsou možná poněkud nepatřičné. Trochu srovnávají nesrovnatelné, a to nebyl účel. Musíme samozřejmě vždy porovnávat v daném segmentu trhu a technologiích.
Grafická karta a ani procesor si pak v tomto ohledu nevedou vůbec špatně. Jsou střední třídou, výkon není exkluzivní, ale pro naprostou většinu práce dostatečný a silnější než většina podobně drahých notebooků, které má případně IdeaCentre nahradit. Ani výkon procesoru není špatný, a tak jsem na tomto počítači nechal počítat pár scén, jež mi tím pádem ušetřily čas na stanici, kterou jsem zatěžoval další prací.
Osobně jsem k tomuto počítači získal velmi kladný vztah. Je velmi dobře naladěný, má opravdu perfektní ergonomii (klávesnice je velmi příjemná, myš je spíše průměrná, ale stále slušná), skvělé je podsvětlení a ovládání na panelu. Slušné je další vybavení USB, moc jsem ocenil wifi klienta, jelikož v domě používám právě wifi (daň za dvě podlaží). Mrzí mne absence výstupu na další monitor či projektor, protože tato absence mi částečně eliminuje možné užití tohoto počítače. Umím si totiž představit, že jej hodím do auta a vezmu s sebou na školení namísto notebooku. Podstatně lépe by se mi na něm pracovalo, větší monitor mi poskytne vyšší pohodlí a přehled, počítač je stále příjemně mobilní (vozem), ale chybí druhý výstup. To mne opravdu velmi mrzí. Nechci to znovu opakovat, ale podobné to je v případě nějaké preciznější grafické úpravy či práce, kdy potřebujeme věrnější zobrazení. Opět by to mohl vyřešit druhý monitor (podobně jako používám notebook), jenže nemůže.
Přesto asi opravdu časem koupím stroj podobný tomuto. Pokud se budu chtít podívat na nějaké video (nevlastním televizor), jednoduše jej přenesu a pustím si jej, kde chci. Pracovní výkon je dostatečný, nikoliv špičkový, ale jako podpůrný stroj, který vám umožní pokračovat v práci, když je stanice vytížená renderingem, je perfektní.
Možná namítnete – stanici si mohu v čase upravit. Skutečně? Ruku na srdce, doba, kdy si každých řekněme 6 měsíců něco změníme v počítači, je asi nenávratně pryč, a pokud vezmeme rychlost morálního zastarávání cca 3-4 roky, není podle mého co řešit. Mimo to i tento IdeaCentre B510 můžete částečně přestavět či doplnit. Lenovo poskytuje komplexní konstrukční manuál, a tak je počítač (samozřejmě ideálně odbornou rukou) přestavitelný podle vašich představ (například jej můžete osadit až 16 GB Ram). Je to tedy na vás či případně na prodejci, který vám počítač prodává. Dobré je, že úpravou a volbou korektních komponentů neztrácíte záruku od Lenova (telefonicky jsem se informoval).
Nějaký závěr? Z pohledu grafika-freelancera se nejedná o náhradu klasické stanice. I když stačí výkon procesoru, RAM (jakkoliv je 4 GB minimum, ale 64 systém toto omezení částečně eliminuje, a navíc lze paměť doplnit), tak grafické karty, chybí výstup na externí monitor. Samotný LCD panel je slušný, ale grafických potřeb ne zcela dosahuje.
Na druhou stranu, jako stroj, který vám umožní pracovat, když stanice počítá, až se z ní kouří, je IdeaCentre B510 perfektní - podstatně lepší než notebook. Vyšší ergonomie, vyšší rozlišení a rozměr panelu, slušné vybavení na případné periferie (tablet a spol.), a přitom můžeme počítač umístit vlastně kamkoliv, i díky wifi konektivitě, kterou je na statické stanici nutné řešit externím USB klientem nebo kartou.
Zatím to u mne osobně úplně nehoří, ale jestli se začne do IdeaCentre montovat nová generace i7 procesorů, asi jsem si vybral. Asi? Spíš určitě!
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024