Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Software
VRayforC4D – rychlý start (2)
31. března 2011, 00.00 | Po instalaci a prvním oťukání přijdou jistě otázky. Jak si nastavit scénu, jak připravit kameru, osvětlení, jak na slunce, fyzikální oblohu. Prostě otázky všedního dne. Dnešní seminář by měl na tyto a také další otázky dát stručnou odpověď.
Nejdříve základy
A začneme hned naostro, jakkoliv zatím jen na pomocné scéně. V jednoduché scéně o několika základních objektech si vytvoříme kameru a také systém fyzikální oblohy. Předvedeme si, jak se generuje systém fyzikální oblohy a jak můžeme tímto systémem manipulovat. Tedy ovládat nastavení severu, což je z pohledu nastavení scény opravdu zásadní.
Vytvoříme si opět i kameru a nastavíme si na ni vlastnost fyzikální kamery, abychom si ještě jednou zdokumentovali vliv jejího nastavení na finální obrázek.
Aktivujeme samozřejmě systém globální iluminace a můžeme si vše vyrenderovat.
VRay pro CINEMU 4D má několik specialit, o kterých je potřeba vědět. Představte si například materiál, který chcete mapovat pomocí tzv. zachovaných výběrů. V jednom případě bude materiál orientovaný například vodorovně, jednou svisle. Pokud k tomuto problému přistoupíme tak, jak jsme zvyklí ze CINEMY 4D, budeme jistě zklamáni. Výsledek nebude funkční. A to nikoliv proto, že by uvedenou problematiku neuměl VRay pro CINEMU 4D řešit, ale proto, že ji řeší jinak. V takovém případě musíme mít pro zachovaný výběr vytvořen nový, nezávislý materiál.
Konstrukce osvětlení interiéru
Vytvořil jsem si pro různé testování jednoduchou, víceméně reálnou scénu místnosti. Můžeme si ji postupně projít a podívat se, co vlastně musíme udělat, abychom si mohli takovou místnost vyrenderovat.
Jako první samozřejmě musíme konvertovat materiály v případě, že jsme si je vytvořili v CINEMĚ 4D.
Další úpravy jsou zásadní. CINEMA 4D přece jen i za pomoci Advanced Renderu pracuje odlišně, a to zejména na úrovni nastavení a konstrukce materiálů. Máme ve scéně GI portály? Musíme je smazat. Máme ve scéně světla v oknech, která nám pomáhají s osvětlením? I ta musíme převést a nastavit tak, aby fungovala jako GI portály při nastavení VRaye. Jinak sama tato světla mohou stínit průniku slunce a fyzikální oblohy okny. I to je nutné vědět a musíme tak upravit zmíněné objekty, nastavit jim vlastnost světla VRaye a tu upravit.
Budeme muset upravit materiály. Je zejména škoda, že textury načítané z knihovny CINEMY 4D nejsou korektně načteny při konverzi materiálů na materiály VRaye. Všechny tyto textury je třeba vždy upravit, respektive načíst znovu.
Podíváme se také na konstrukci materiálu, jakkoliv jen z principu. VRay nám totiž nabízí proti CINEMĚ 4D úplně jiný koncept materiálů. Jakkoliv tyto materiály mají vlastnost reflexe-odrazivosti, nabízejí namísto jednoho hned několik odlesků, a to způsobem, který je posunutý více k realitě. Odlesk tak není samotnou reflexí světla, ale i reálným odrazem, a v rámci jednoho, respektive mnoha kanálů můžeme přesně definovat odrazivost/odlesk povrchu.
Pokud budeme takové materiály definovat, je nutné si uvědomit, že fungují svým způsobem opačně, než jsme zvyklí. Pokud jsou posuvníky krytí zcela vlevo, kryje efekt plně, pokud vpravo, je zcela průhledný. Nejedná se tedy o nastavení krytí, ale nastavení průhlednosti. Definujeme také barvu průhlednosti, ostrost efektu (respektive jeho rozostření) a podobně.
Máme tedy vše nastavené - jak světla, tak materiály. Můžeme si pustit render. Otázka je, co všechno nastavit. I když použijeme pouze výchozí IR+LC metodu, můžeme upravovat mnoho dalšího. Nastavení vyhlazování, mapování barvy, lineární workflow a mnoho, mnoho dalšího. Ostatně, na videu je to patrné.
Poznámka:
Vlastně jsme se nezabývali nějakým speciálním nastavením, ale výsledky jsou již poměrně uspokojivé. To je jen dobře!
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024