Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
VRayforC4D – rychlý start (1)
24. března 2011, 00.00 | Březnová akce, ve které byl nabízen VRay pro CINEMU 4D v ceně více než zajímavé, mohla poměrně dost uživatelů přesvědčit, že by přece jen mohli k tomuto výjimečnému renderovacímu řešení přejít. Pokud ano, jistě nepohrdnou základním průzkumem bojem, tedy postupným seznámením se základními návyky a prvky tohoto renderovacího řešení.
VRay pro CINEMU 4D
Je to už drahně let, co jsme si mohli stěžovat, jak je CINEMA 4D opomíjená ze strany vývojářů externích renderovacích nástrojů. Situace se postupně dosti zlepšovala a dnes je pravdou, že je opravdu jedno, v jaké aplikaci zrovna modelujeme, když renderovat můžeme opravdu skoro ve všem. Vše vlastně začal finalRender, jakkoliv je dnes zapomínaný, za což si může Cebas svou politikou sám. Postupně přibyly různé unbias renderery, dnes renderery na grafické kartě (viz Octane, připravíme i Arion), a mezi tím VRay. Vyprošený, toužebně očekávaný...
On je svým způsobem VRay ikonou. Ne neprávem, v oblasti GI technologií je špičkou a díky slušné rychlosti je velmi oblíben. Výtečný net render (i samostatného obrázku, což je obrovská výhoda proti standardnímu Advanced Rendereru), proxy, SSS, fyzikální kamera, to vše zaplňuje mezery, které Advanced Render CINEMY 4D jednoduše má.
Nelze se tedy divit, že je pro právě zmíněné vlastnosti v podstatě ikonou architektonických vizualizací.
Integrace VRay pro CINEMU 4D
VRay pro CINEMU 4D je ve stávající podobě ve verzi 1,5, chystá se také samozřejmě verze 2 včetně VRayRT technologie, ale to je prozatím hudba budoucnosti. Přemostění a integraci do CINEMY 4D má na svědomí tým okolo Rakušana Stefana Lauba a Itala Renata Terrabely. Více informací o jejich produktu můžete nalézt na jejich serveru www.vrayforc4d.com.
Je v něčem toto řešení výjimečné, zejména pokud se podíváme na další podobné systémy?
Především v jeho integraci. Je totiž opravdu velmi dobře provedená, jste stále uvnitř CINEMY 4D a všechny technologie, které jsou ve verzi VRay 1,5 k dispozici, vám jsou po ruce právě tak nativně jako standardní „cinemácké“ nástroje.
Dnešní videa
První krok je asi nejdůležitější, protože je klíčový pro další studium a případné využití nástroje. Aby byl schůdný, máme pro vás následující dvě videa.
Tato videa nejsou kdovíjak sofistikovaná, podstatné je na nich obecné představení VRaye pro CINEMU 4D, způsob instalace (který je, pravda, na podobné řešení trochu spartánský). Vše musíme umístit na správné místo, musíme také dostat a správně umístit licenční klíč (softwarový, samozřejmě), a také případně vědět, kde najdeme nějaká data ke zkoumání. Počínaje manuálem (wiki, tedy internetovým), přes ukázkové scény, archiv materiálů a podobně. Tím je dán obsah prvního videa.
Druhé video je již z oblasti reálného života. Je podstatné vědět, kde se nacházejí jednotlivé součásti implementovaného VRaye a jakým způsobem je můžeme do scény vkládat. To si ostatně také předvedeme na jednoduché scéně androidí hlavy ležící na podložce.
A jaké že to jsou základní prvky? VRay je rozdělen do následujících základních kamenů. Primární je samozřejmě aktivace samotného renderovacího řešení v nastavení renderingu a úprava globálních parametrů. Dalším úhlavním kamenem jsou materiály, které je nutné konstruovat nezávisle na CINEMĚ 4D, tedy samostatně... Dalším prvkem je skupina několika drobných pluginů, mezi jinými i konverteru materiálů CINEMY 4D do materiálů VRay. Přesto že konverter pracuje poměrně sofistikovaně, je konstrukce materiálů VRay natolik odlišná, že je většinou nutné konvertované povrchy ještě poměrně široce upravit. Posledním základním kamenem systému jsou tzv. tagy – neboli vlastnosti. Ty totiž transferují data CINEMY 4D a jejích objektů do dat VRaye. Již v tomto videu si tedy vyzkoušíme dvě velmi podstatné vlastnosti. První z nich si nastavíme na kameře, druhou na objektu podlahy. Ta první definuje fyzikální kameru, další z perfektních rysů VRaye, druhá vlastnost kompozici na podlaze, která vlastně jen scénu vizuálně uzavírá a nyní u tohoto objektu nepožadujeme, aby se nám zobrazil v odrazech na povrchu samotného tématického obrázku.
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024