Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Vizuální vyhledávání jsou budoucností práce s obrazem
Trendy DF
23. ledna 2002, 00.00 | Základním problémem informační exploze není nedostatek informací – spíš způsob, jak se propracovat k těm podstatným. Jaká může být budoucnost správy, archivace a vyhledávání grafických motivů, obrázků a fotografií?
Základním problémem u vizuálního vyhledávání a třídění je nijak překvapující skutečnost, že člověk funguje přece jen jinak, než počítač. Do značné míry lze simulovat způsob, jakým sbírá oko informace – ale podstatně hůř se simuluje způsob, jakým mozek se získanými informacemi nakládá. Proto – pokud jde o vizuální informace – zůstalo dlouho u indexace obrázků a vyhledávání pomocí metaznaků.
Tento způsob vyhledávání má však četná úskalí. Předně – obrázek či jiný vizuální objekt je třeba „správně“ popsat – to znamená jednoznačně, srozumitelně a výstižně. Hledající se zase musí „správně“ ptát – tedy tak, aby odpovědí na jeho dotaz byla charakteristika obrázku (což nemusí být takový problém) a zároveň aby otázka eliminovala množství nevyhovujícího materiálu (a to už problém být může, někdy značný). A samostatný problém je už to, aby si porozuměli „popisovatel“ a „tazatel“ – potenciálních třecích ploch je celá řada. Kupříkladu příliš vysoká odborná úroveň popisu může vyhovovat odborníkovi na danou oblast – ale zcela odřízne uživatele, kterému není odborná terminologie zrovna vlastní; má sice představu, jak „to něco“ vypadá, ale to mu při zadávání vyhledávacích kritérií nebude nic platné. Nemluvě o tom, že zhusta je uživatel nucen vyhledávat a zadávat kritéria v jazyce, který nejenže není jeho mateřštinou (to by se ještě dalo snést) – ale je rád, že si vůbec na zhruba odpovídající výraz vzpomene.
Je tedy více než logické, že se začaly objevovat pokusy, jak umožnit vyhledávačům pracovat s obrázky jako s přímou vizuální informací. Výhody, které jsou na dosah, nejsou rozhodně zanedbatelné.
Srovnání výsledků dvou metod vizuálního vyhledávání na serveru www.evisionglobal.com
K čemu to všechno?
Výhoda vizuálního vyhledávání je především v tom, že přístup k vizuálnímu obsahu je výrazně jednodušší, nejde „oklikou“ přes popis. Kupříkladu – pro ilustraci nutně potřebujete obrázek islandského koníka. Vaše představa je naprosto konkrétní – měl by to být detail hlavy, na pozadí nejlépe zelená louka a zatažená obloha. Je skvělé, že máte přístup k bohatému archivu – a máte možná i mlhavé tušení, že podobný obrázek jste tam před časem zahlédli. Vizuální vyhledávání můžete ušetřit oceán času – namísto probírání jednotlivých obrázků provede srovnání vyhledávač za vás. Vy si jen najdete co nejpodobnější obrázek (případně uploadujete svůj vlastní, máte-li ho k dispozici) a označíte, které věci by se měly shodovat co nejvíce. A pak už jen čekáte na obrázky, které vašemu přání odpovídají.
Vizuální informace nejsou jen statické obrázky, ale kupříkladu také video. V tomto případě může vyhledávač ušetřit času opravdu hodně – není nutné si ukázky přehrávat, není nutné šílet ve střižně při hledání konkrétního záběru. Ostatně kdoví, jestli by se Hledání ztraceného času Karla Čáslavského nejmenovalo jinak, kdyby měly archivy ČT vizuální vyhledávač… :-). Vizuální vyhledávání může také pracovat se zvukovými soubory – samozřejmě, že za předpokladu jejich převedení do grafické podoby.
V reálném a praktickém světě se může síla vizuálních vyhledávacích technologií projevit na mnohých překvapivých místech, která byla dosud jen obtížně ovlivnitelná. Kupříkladu takové zneužívání ochranných známek, značek a log, které dělá nejedné firmě těžkou hlavu – když už se o něm dozví, bývá pozdě. Nyní se objevuje možnost zadat jako vzor vlastní logo – a pak už jen zůstat v úžasu, na jakých neuvěřitelných místech se vyskytuje…
Kromě log a značek můžete zkontrolovat leccos dalšího – třeba takovou maličkost, jestli se náhodou někdo nechlubí vaší fotkou / grafikou / kresbou, kterou si stáhnul z vašeho webu.
Vizuální vyhledávání zřejmě také umožní mnohem důkladnější kontrolu obsahu stránek, což potěší zejména mravokárce a hlídací psy čehokoliv. O tom, co by „zakázané“ mělo či nemělo být, je věcí názoru (a snad i diskuse); technologie každopádně pokročila natolik, že vám umožní nadefinovat si, co považujete za „podezřelé“ a pak už se jen nechat upozorňovat vyhledávačem, když na něco „podezřelého“ narazí.
Výsledek vyhledávání podobného obrázku - za oblasti očekávané shody byl označen objekt (slunce) a barevné ladění
Ale nejde jen o kontrolu a hájení osobních či firemních hodnot… Velké možnosti má vizuální srovnávání a vyhledávání ve vědě; zejména v těch oblastech, kde je nezbytné porovnávat velké množství „standartizovaných“ vizuálních informací.
Zakopanou zlatou hřivnou může být vyhledávání „očima“ pro obchod. Dosud se zákazník rozhodoval především na základě více či méně podrobných informací, v nejlepším případě si mohl prohlédnout malý, spíše informativní obrázek. Možná se blíží časy, kdy se virtuální obchodní domy naplní virtuálními zákazníky, kteří budou bloumat mezi virtuálními policemi, vybírat si, jestli se jim víc líbí tohle nebo spíš tamto… a utěšeně zabíjet čas utrácením peněz.
Pokud vás zajímá, do jaké míry je technologie vizuálního vyhledávání jen hudbou budoucnosti a do jaké začíná naopak měnit internetovou realitu - podívejte se na weby eVision (www.evisionglobal.com), LTU (www.ltutech.com) a Pixlogic. (pixlogic.com). V příštím článku se dočtete, kudy se vývoj vizuálních vyhledávačů ubírá a zda se už jejich nástup v internetovém světě projevil.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024