Viewpoint Toolbar a Qurio: neotřelé služby pro online sdílení fotografií - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Viewpoint Toolbar a Qurio: neotřelé služby pro online sdílení fotografií

27. března 2006, 00.00 | V nepřeberné nabídce možností, jak se prostřednictvím Internetu podělit o digitální
fotografie, existují neotřelé služby, postavené na zajímavých technologiích. Dvě z nich
bychom rádi přiblížili v tomto článku.

S rostoucí dostupností vysokorychlostního Internetu přibývá služeb, které dovolí fotoamatérům, ale i ostříleným profesionálům nabídnou okolnímu světu digitální fotografie. K dispozici jsou zde různé bezplatné i komerční fotogalerie, prodejny stock snímků a leccos dalšího. Technické principy daných služeb jsou si obvykle velmi podobné a spočívají především v možnosti nahrát do online úložiště snímky a ty následně vystavit buďto zcela veřejně nebo zpřístupnit prostřednictvím hesla, vše se přitom děje přes webový prohlížeč.

Občas nicméně nalezneme i služby daného typu, které zavedený základní model trochu mění či doplňují. V našem dnešním článku bychom se rádi podívali na dvě takovéto služby.

Viewpoint Toolbar a My Fotomat

Zdarma dostupný nástroj Viewpoint Toolbar pochází z dílny společnosti Viewpoint, která poskytuje již po několik let obdobně pojmenovanou vizualizační technologii, určenou ke sdílení vysoce atraktivního interaktivního obsahu, který se na Internetu jen tak nevidí, a to při značné optimalizaci přenosových rychlostí (takže technologii lze nabídnout i na pomalých přenosových linkách). Příslušný vývojový nástroj Enliven daného výrobce zde dovoluje vytvářet obsah, který v sobě kombinuje 3D, Flah animace, QuickTime video, SVG grafiku i další formáty a nabízí i HyperView technologii, umožňující opustit okno dané prezentace (pěkná ukázka dovedností technologie je na stránkách výrobce). K prohlížení uvedeného typu obsahu je zapotřebí Viewpoint Media Player, fungující jako plugin internetového prohlížeče.

Již zmíněný Viewpoint Toolbar je pak drobnou ochutnávkou zmíněné technologie, určenou primárně k prohledávání obsahu na Internetu (mimo obvyklého zobrazení poskytuje i pruh s vyskakovacími náhledy nalezených stránek či obrázků, obdobný princip je použit v námi dále popisované službě), a v kombinaci se službou My Fotomat pak i k online hostingu fotografií. Po rychlé a nenáročné instalaci jsou všechny funkce daného prostředku přístupné přes Internet Explorer. Tímto způsobem se z Vievpoint Toolbaru (nebo případně jen odpovídajícího FotoManageru, kterého si lze stáhnout na stránkách Fotomatu) stává zajímavý prostředek použitelný kdekoli tam, kde nemáme k dispozici své obvyklé počítačové vybavení a potřebujeme fotografie rychle upravit a přenést na Internet. Nasnadě je takto třeba využití internetové kavárny na cestách apod.

Fotografie určené k online publikování či jinému zpracování se nahrávají v sérii jednoduchých kroků. Zde i při jiných úkonech je k dispozici odpovídající interaktivní průvodce, nebo lépe řečeno průvodkyně: mimo návodního textu lze totiž přehrát i krátkou videosekvenci, kde asistentka anglicky vysvětluje základní koncepci daného kroku. Jedná se zde spíše o zbytečnou nástavbu, ale způsob provedení je povedený.

viewpoint1f.jpg

Viewpoint Toolbar a My Fotomat: většinu informací podává skutečně živá průvodkyně

Samotný import je možno provést ze souborového systému, připojeného fotoaparátu či CD-ROM. Organizace snímků pak pracuje s pojmem roll, což je sekvence všech fotografií, které byly takto importovány (přirovnává se ke klasickému filmu, neboť se dále neupravuje, slouží pouze jako záloha) a dále alb, což je uživatelem stanovený výběr z daných snímků, určený k úpravám a online vystavení. Při zobrazování zaujme systém již zmíněných "vyskakovacích" náhledů, kdy jakoby vyjede zvětšené podoba náhledu snímku poté, co nad něj umístíme kurzor myši. S těmito náhledy pak uživatel může provádět různé manipulace na úrovni alba, například přetahování snímků mezi alby atp. Obdobně jako výše zmíněná prezentaci vše funguje velmi plynule a působí značně elegantním dojmem. Ale abychom jenom nechválili: produkt nepodporuje v pojmenování snímků některé české znaky, takže bez těchto je třeba se obejít.

viewpoint2f.jpg

Viewpoint Toolbar a My Fotomat: tvorba alba

Zvolené snímky lze podle potřeb upravit (manipulace opět probíhá nad náhledy, ale promítá se do původních snímků). Samozřejmě zde nelze čekat zázraky a dokonce ani výbavu chudších obrázkových prohlížečů či editorů. Na řešení, které celé funguje jako nástavba běžného internetového prohlížeče, je zde ovšem funkcí více než dost. Konkrétně lze tedy využít funkci Enhance (pro automatické opravy barvy a kontrastu ve snímku), redukci červených očí a vyladění jasu a kontrastu. Fotografii celou či její výřez lze doplnit o rámečky, patřící jednoznačně do kategorie "funny" nežli "art", k dispozici jsou i ořez na stanovenou velikost a také rotace. Funkce pro vložení textu troskotá na zmíněných problémech s češtinou. U všech editačních prvků jsme pak opět museli maximálně ocenit eleganci provedení a rychlost, s jakou pracovaly.

viewpoint3f.jpg

Viewpoint Toolbar a My Fotomat: editace snímku

Snímky si lze prohlížet s pomocí jednoduchého nástroje pro slideshow. Dále je možné odeslání e-mailem a to buďto na server Fotomat nebo s pomocí výchozího poštovního klienta kamkoli jinam, lze si také objednat profesionální zhotovení snímků. Odpovídající průvodce pak dovoluje vystavení alba na Webu (tedy serveru Fotomat), kdy je zapotřebí odpovídající registrace (kterou lze vyřídit při prvním nahrávání alba skutečně rychle). Pokud již dané album na serveru je, lze zajistit jeho update, tj. nahrávají se jen aktualizované snímky.

Jak je tedy vidět, Viewpoint Toolbar nenabízí zas až tak převratný způsob, jak snímky vystavit, to, co ovšem působí skvěle, je rozhraní celého produktu. Z toho důvodu doporučujeme danou technologii k vyzkoušení třeba i profesionálům z oblasti webdesignu, kteří hledají něco neotřelého pro své prezentace: Viewpoint Toolbar s podporou služby MyFotomat je zde zajímavou ukázkou elegance i technické nenáročnosti.

Qurio

Druhou (opět bezplatnou) službou, kterou bychom na tomto místě rádi představili, je Qurio (nebo jinak též Qurio Instant Photo Server). Zatímco její technické provedení poněkud pokulhává, je naopak technologie, o niž se opírá, v dané třídě služeb (tedy online sdílení snímků) poměrně unikátní. Jedná se totiž o prostředek, fungující na bázi peer-to-peer s určitými odlišnostmi od jiných nástrojů používající daný princip (např. Shutterfly, Picasa). Prakticky věc funguje tak, že si uživatel stáhne vybavení, na jehož základě může ze svého počítače udělat server, ke kterému pak jiní uživatelé přistupují z prostředí svého webového prohlížeče (a nikoli z obdobné speciální aplikace, jak tomu bývá u podobných technologií), přičemž k přístupu jsou vyzváni e-mailem. Snímky jsou vystaveny pod odkazem jméno_uživatele.quriophotos.com, k provozování je takto zapotřebí registrace.

qurio5f.jpg

Vystavení snímků přes Qurio

Hlavním benefitem služby je podle výrobce rychlost: namísto zdlouhavého zasílání e-mailem či uploadu na Web pouze uživatel shromáždí požadovanou kolekci snímků a dá o ní vědět příslušným osobám. Kromě domácího využití si lze takto představit i nasazení tam, kde se s daným typem obsahu pracuje profesionálně (stažení snímků na počítači, kde nemáme k dispozici obvyklé vybavení apod.), i když zde nehodláme možnosti daného prostředku nějak přeceňovat. Minimálně proto, že se i přes ujišťování výrobce o opaku poněkud obáváme bezpečnostních rizik.

qurio4f.jpg

Editace snímku v Qurio

Qurio se kromě samotného klienta pro sdílení chlubí i organizačními a editačními nástroji pro práci se snímky. Vše zde funguje hodně obdobně (takže podrobnější výklad zde považujeme za zbytečný) jako v případě výše zmíněné služby Viewpointu, tedy přes webový prohlížeč a právě ve srovnání s Viewpointem je třeba si všimnout, jak málo atraktivního rozhraní (včetně některých vyloženě ošklivých dialogů v Javě), tak i pomalosti produktu (zde je asi opět na vině Java, která zřejmě může i za to, že instalátor produktu má nezanedbatelných 43 MB). I přes uvedené výhrady stojí Qurio minimálně za vyzkoušení všem těm, kdo využijí jeho základní technologický princip.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: