Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Vextractor 3.10 - z bitmapy na vektory
28. března 2006, 00.00 | Programů na vektorizaci bitmapových předloh existuje poměrně dost. Vextractor patří svou nabídkou vektorizačních i editačních funkcí mezi kvalitnější vektor tracery a na jeho novou verzi se proto podíváme trochu podrobněji.
Vextractor společnosti VextraSoft je konvertor výkresů, ilustrací, schémat a jiných bitmapových předloh, které umí převádět do vektorové podoby a ukládat v různých vektorových grafických formátech. Program existuje pouze ve verzi pro Windows, podporovány jsou všechny Windows od Win 95 až po Windows 2003 Server. Mezi hlavní přednosti Vextractoru patří mimo poměrně kvalitních vektorizačních algoritmů také integrované image processingové a editační funkce pro úpravu vektorů přímo v prostředí programu. Cena programu 99 USD se příliš neliší od jeho největších konkurentů.
Po naskenování či importu grafického souboru do Vextractoru je zpravidla nutné bitmapu před finální vektorizací ještě trochu upravit. Zpravidla je nutná redukce barev, odfiltrování šumových částic (které je zbytečné konvertovat do vektorů) přes median filtr, izolace samostatných pixelů (u kterých platí totéž co u šumu) a případně i další image processingové operace. Výběrem vhodného typu vektorizačního algoritmu si ušetříte řadu starostí s finálním výstupem. Na výběr jsou čtyři druhy nastavení vektorizačních algoritmů - náčrtek/nákres, jednoduchá kresba, mapa a obrysové kresby. Některé typy grafických předloh se pochopitelně částečně prolínají, každopádně všechny druhy vektorizačních postupů si můžete ještě dodatečně upravit. Při prvních testech je téměř vždy nutné trochu experimentovat, není to ale zase tak složité.
Vextractor 3.10 - detekce okrajů a hran objektů funguje docela dobře a nabízí i různé možnosti nastavení úrovní
Vextractor umí samozřejmě rozpoznávat nejen čáry, ale také křivky, kružnice a různé jiné geometrické útvary. Aproximací obrysů objektů lze docílit vyhlazených vektorových křivek, k čemuž může výrazně pomoci některých z dostupných image processingových filtrů aplikovaných na grafickou předlohu před finální vektorizací. Mezi takové filtry patří detekce hran a okrajů objektů, který stejně jako filtr pro redukci barev má vlastní náhledový systém. Před vektorizací si můžete též nadefinovat referenční body, kterými můžete vyznačit například rohy různých objektů. Vygenerované vektory lze přímo v programu upravit. Editační funkce zahrnují mimo editace a mazání bodů křivek také kreslení několika geometrických objektů a rozdělování či spojování polygonů.
Hotovou vektorovou kresbu či výkres lze z Vextractoru uložit ve formátech DXF, DXB, WMF, EMF, ArcView shape (SHP), MapInfo, EPS, SVG nebo jako ascii textový formát obsahující příslušné souřadnice. Bitmapové soubory lze navíc zpracovat i hromadně, slouží k tomu jednoduché rozhraní (viz screenshot).
Vextractor může být šikovnou pomůckou při převodu bitmapových předloh do vektorové podoby. Vstupními grafickými formáty mohou být například formáty BMP, GIF, JPEG, PXC, PNG, ICO, PBM, PGM, PPM, TARGA nebo TIFF. Relativně široké a přitom přehledné možnosti nastavení vektorizačních algoritmů, vestavěné editační funkce a možnost bitmapový výkres před konverzí do vektorové podoby vhodně upravit, jsou důkazem kvalit programu stejně jako podporované exportní vektorové formáty. Konkurenční produkty pro vektorizaci bitmapových předloh většinou nabízí podobnou (nebo o něco nižší) cenu i podobné funkce. Jedná se například o RasterVect, Algolab Raster To Vector Toolkit, nebo o nový a do budoucna určitě nadějně vypadající MagicTracer. Ke všem těmto programů jsou k dispozici zkušební verze, což platí i o Vextractoru.
Vextractor 3.10 - volby vektorizace se mohou lišit podle typu konvertované předlohy
Vextractor 3.10 - informace o číselných souřadnicích vektorových obrysů ploch a objektů
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024