Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Vektorová tuba na krém v Adobe Illustratoru
30. března 2011, 00.00 | Jak už samotný titulek naznačuje, tento tutoriál pro Adobe Illustrator budeme věnovat kreslení tuby, ať už na krém či na zubní pastu nebo na jinou kosmetickou potřebu. Vytvořená tuba se může hodit do nějakého katalogu, prospektu, popř. i jako ikonka symbolizující krémy.
Založíme nové kreslicí plátno v režimu CMYK, velikost např. A4 (výslednou velikost můžeme vždy upravit pomocí nástroje Kreslicí plátno Shift+O dle potřeby). Nástrojem Zaoblený obdélník jednou klikneme na plátno a do nabídky zadáme hodnoty: šířka 30 mm, výška 78 mm, poloměr rohů 0,5 mm, vše potvrdíme OK. Nástrojem Libovolná transformace (E) upravíme – zúžíme spodní část obdélníku (při úpravě držíme současně klávesy Ctrl+Alt+Shift) tak, jak je vidět na názorném obrázku.
Nyní se pustíme do úpravy samotného tvaru, aby odpovídal skutečné tubě. Ta bude spočívat především ve využití nástroje Pero (P) a úpravě kotevních bodů. Místo dlouhosáhlého vyprávění více napoví následující názorné obrázky (pro názornost je obrys tuby naznačen purpurovou barvou a označené body a úpravy barvou azurovou). Začneme horní částí...
...posléze přejdeme na spodní část.
V tuto chvíli by tvar tuby měl mít tuto podobu.
Nyní obrys (Tah) tuby nastavíme na „0“, tedy žádný obrys a zvolíme výplň. Musíme se rozhodnout pro určitou barevnost, v našem případě jsou použity „Pleťové tóny“, které otevřeme z Knihovny vzorníku. Jako základní barvu výplně zvolíme: C=0, M=29, Y=46, K=20. Celkovou výplň budeme upravovat přes nástroj Mřížka (U).
Na názorném obrázku jsou jasně vidět hlavní místa a naznačené použité barvy. Při úpravě jednotlivých míst používáme již zmíněný nástroj Mřížka (U), kde upravujeme a vybíráme jednotlivé body v mřížce. Při tvorbě se nemusíte striktně držet daných bodů a můžete experimentovat...
Výsledný obrázek by měl vypadat přibližně takto...
Dále se pustíme do uzávěru na naší tubě. Opět využijeme nástroj Zaoblený obdélník s hodnotami 19 x 13 a s poloměrem rohů 0,5 mm. Následně upravíme kotevní body, aby se výsledek přibližoval co nejvíce opravdovému uzávěru.
Objekt zduplikujeme, Tah nastavíme na „žádný“ a do výplně zvolíme libovolnou barvu. Nástrojem Segment čáry vytvoříme vodorovnou čáru s tahem 0,25 pt (musí přesahovat okraje uzávěru), upravíme kotevní body tak, aby linka odpovídala zaoblení podle spodní hrany uzávěru (viz názorný obrázek).
Linku nyní převedeme na objekt a to v nabídce Objekt/Rozdělit... . Přesuneme ji asi na střed uzávěru, označíme oba objekty a v paletě Cestář dáme „Rozdělit“. Skupinu rozgrupujeme (Ctrl+Shift+G) a vymažeme přebytečné objekty, takže nám zůstane pouze jednoduchá zaoblená linka zarovnaná s okraji pomyslného uzávěru. Vše je názorně vidět na následujících obrázcích. A k čemu je tato linka? Ti co tuší, že to bude předěl pro otevírání, tuší správně...
Dále se pustíme do obarvování uzávěru. Vezmeme si prvně vytvořený objekt, opět Tah nastavíme na „žádný“ a vyplníme základní barvou, tedy: C=0, M=50, Y=75, K=60. K vybarvování a stínování využijeme nám již dobře známý nástroj Mřížka (U). Na názorných obrázcích je vidět rozložení mřížky a jednotlivých bodů a samozřejmě jsou zde naznačeny barvy. Opět se nemusíte striktně držet tohoto tutoriálu a můžete jít vlastní cestou...
Pro výraznější a celkově lepší dojem můžeme uzávěru trochu přidat na intenzitě barev. V paletě Vrstvy zduplikujeme uzávěr, dále na paletce Průhlednost zduplikovanému uzávěru nastavíme „Násobit“. Posléze přidáme vytvořenou linku z předcházejících kroků, která značí rozdělení uzávěru a otevírání spodní části. Výsledek by měl vypadat tak, jak je znázorněno níže.
Pomalu se blížíme ke konci, na uzávěru už nám chybí detaily jako úchyt pro otevření a jemné „promáčknutí“. Z kružnice vytvoříme půlkruh, přidáme Lineární přechod (hodnoty a nastavení jsou zřejmé z obrázku) a umístíme na střed uzávěru. Ovšem ve vrstvách pod rozdělovací linku uzávěru!
Dále si vytvoříme druhé podobné jemné promáčknutí, přesně naproti prvnímu. Přes nástroj Zaoblený obdélník vytvoříme daný objekt a upravíme na požadovaný tvar. Názorný postup je zřejmý z obrázků.
Vytvořený objekt umístíme na uzávěr, ale opět pod „dělící“ linku (ve Vrstvách). Takto by měl vypadat výsledek.
Také přidáme drobné vylepšení pro věrohodnější vzhled. Vytvoříme Zaoblený obdélník stejné šířky jako v předchozím bodě, ale bez Tahu. Přidáme lineární přechod a v paletce Průhlednosti nastavíme „Zesvětlit“ a Krytí na 85%. Objekt umístíme dle obrázku...
Nyní už chybí jen datum spotřeby a název krému. Vytvoříme si jednu linku s tahem 0,25 pt, tu několikrát zduplikujeme (využijeme Ctrl+D), seskupíme (Ctrl+G), v paletce Průhlednost nastavíme krytí na 60 %, vybereme volbu „Překrýt“ a v Efektech zvolíme Pokřivit/Oblouk, zvolíme jen lehké, tedy hodnota na -2. Přemístíme na správné místo, napíšeme datum spotřeby.
Přidáme název krému (značka, složení atd.)... a zde můžeme vidět kompletní výsledek vektorové kresby.
Věřím, že i dnešní tutoriál byl pro vás přínosný a praktický, popř. inspirativní pro další praxi v kreslení či vytváření nových vektorových kreseb.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024