Uživatelský pohled: Z Linuxu na Mac OS X - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Uživatelský pohled: Z Linuxu na Mac OS X

20. ledna 2009, 00.00 | Po více než šesti letech s Linuxem na desktopu jsem si chtěl vyzkoušet něco jiného. Rozhodl
jsem se pro Macintosh. Tento článek je o začátcích používání tohoto stále populárnějšího
systému z pohledu vývojáře.

Pokud už jste někdy potřebovali nahradit Adobe Acrobat Reader něčím rychlejším, určitě Foxit Reader budete znát jako velmi rychle se načítající prohlížeč PDF dokumentů s řadou zajímavých doplňkových funkcí. Foxit Reader je hlavním softwarový produkt firmy Foxit Software, která prohlížeč nabízí ve variantách pro Windows, Linux a různá mobilní zařízení se Symbian UIQ, Windows Mobile a Embedded Linuxem. Díky své kompaktnosti a celkové nenáročnosti je Foxit Reader při spouštění (míněno ve Windows) velmi rychlý, dokonce několikrát rychlejší než Adobe Acrobat Reader při stejném množství nainstalovaných písem a bez žádné urychlovací berličky, která by program nebo některé jeho knihovny načítala již při startu Windows.

Pro Pack je momentálně nabízen na jeden rok zdarma formou bartru se službou TrialPay, ta je ovšem podmíněna nákupem jiné věci či služby.

S bezplatným Foxit Readerem 3.0 můžete PDF dokumenty prohlížet, tisknout, přidávat a upravovat bookmarky (pochopitelně pouze u nezabezpečených PDF souborů), vyplňovat a tisknout formuláře včetně importu a exportu jejich obsahu a prohlížet PDF dokumenty jako čistý text. Součástí instalace programu je také volitelný Foxit Toolbar a formou updatu i několik pluginů – například na podporu formátu JPEG2000, JavaScriptu či východoasijských jazyků.


Foxit Reader 3.0 - grafické prostředí programu a okno pro podrobná nastavení tisku PDF dokumentů


Foxit Reader 3.0 - zobrazení stromové struktury navigačních bookmarků s kapitolami a sekcemi prohlíženého dokumentu

Foxit Reader Pro Pack

Samotný Foxit Reader je zdarma včetně podpory webových prohlížečů, dokoupit si můžete komerční rozšíření Pro Pack s cenou 39 USD. V uvedené částce jsou obsaženy funkce „psacího stroje“ pro editaci textů, kreslení, částečnou editaci prohlížených PDF dokumentů či manipulaci s multimediálními soubory.

Foxit Reader Pro Pack má integrované slovníky pro kontrolu pravopisu, ovšem ne pro češtinu, možná vám ale bude stačit angličtina. Nejzajímavějšími funkcemi Pro Packu je ovšem velmi slušně navržené přidávání a zpětná editace komentářů (kompatibilních s běžnými komentáři v PDF souborech), dále manipulace s obrázky, přílohami obsaženými přímo v PDF souborech, práce s odkazy a konverze textů s jejich následným exportem. S pomocí rozšíření Pro Pack můžete přidávat komentáře na libovolné místo v PDF dokumentech, a to včetně zvýrazňování textů barvou, jejich podtržení či přeškrtnutí, nebo i náhradu textu. Do stránek můžete také kreslit jednoduchým grafickým nástrojem a přidávat různé geometrické objekty. Pro Pack umožňuje převést texty v PDF dokumentu na čistý text a zkopírovat ho do jiné aplikace.


Foxit Reader 3.0 - jednou z mnoha užitečných funkcí programu je vestavěný prohlížeč "čistého" textového obsahu dokumentů


Foxit Reader 3.0 - vlastnosti grafického kreslicího nástroje Tužka


Foxit Reader 3.0 - seznam dostupných nástrojů pro kreslicí funkce


Foxit Reader 3.0 - další nové či stávající nástroje pro úpravy PDF dokumentů

Ostatní placené doplňky

Dalším placeným doplňkem pro Foxit Reader z produkce Foxit Software mohou být například PDF Creator na konverzi dokumentů do formátu PDF, PDF Editor pro přímé úpravy PDF souborů a také Form Designer umožňující interaktivně pracovat s PDF formuláři se zaměřením na jejich tvorbu a design. Form Designer se prodává za 79 USD, funguje zatím pouze ve spolupráci se starší verzí Foxit Readeru 2.3 a umí editovat formulářové prvky, jako jsou různá tlačítka, checkboxy, textová pole apod. a také upravit všechny běžné vlastnosti jednotlivých PDF formulářů.

Čeština

Foxit Reader sám o sobě obsahuje několik desítek jazykových lokalizací včetně češtiny. Originální česká lokalizace je zjevně hrubě nedodělaná a pasuje odhadem na verzi 2.0, od verze 2.3 už je v menu a ovládacích prvcích dost položek nepřeložených. Výrazně kompletnější překlad si můžete stáhnout ze známého webu cestiny.idnes.cz. Tato neoficiální čeština bude fungovat i s verzí 3.0, všechna nová menu od v2.3 ale pochopitelně nejsou přeložena.

Mnohem důležitější bude ale určitě pro většinu z nás informace, že Foxit Reader 3.0 pro Windows přestal ve Windows Vista (s jinými Windows jsem prohlížeč zatím nezkoušel) umět česky psát a editovat komentář a v češtině nejsou editovat ani textové bloky, přičemž s komentáři v češtině neměla verze 2.3 žádný problém.




Foxit Reader 3.0 - jednou z nectností aktuální verze 3.x je nefunkční podpora češtiny v komentářích a textových blocích


Foxit Reader 3.0 - seznam defaultně nabízených ikonkových palet s jednotlivými pracovními nástroji


Foxit Reader 3.0 - výběr zobrazení pracovních a informačních nástrojů/palet

Novinky

Třetí stěžejní verze prohlížeče dále rozšiřuje funkce předchozí verze 2.3, která přinesla například komplexní podporu bookmarků, seskupená „záložková“ okna prohlížeče, prohlížení audio a video záznamů v PDF dokumentech, práci s textovými rámci, rychlou tvorbu komentářů, pravítka a vodicí linky a možnost prohlížení formulářových dat.

Zásadní a na první pohled skrytou novinkou verze 3.0 je podpora Foxit OnDemand Content Managementu, která umožňuje online s dílet a pracovat s dokumenty více uživatelům současně. Prohlížet můžete PDF dokumenty až do PDF V1.7, a to jak v samostatné aplikaci, tak v oknech MS Internet Exploreru a nově také Firefoxu 3.0.


Foxit Reader 3.0 - jednou z novinek třetí verze programu je zobrazování náhledů stránek s volitelnou velikostí a podpora vkládání příloh do PDF dokumentů

Některé nové či vylepšené funkce Foxit Readeru 3.0 pro Windows jsou svázány s jeho placeným rozšířením Pro Pack, řada z dále popsaných inovací je ale nějakou formu dostupná přímo ve freewarovém prohlížeči. Mezi hlavní a ihned viditelné změny patří jednak přepracované grafické rozhraní, které mimo ovládacích ikon a kontextových menu nově obsahuje vylepšený panel pro přílohy vkládané dovnitř samotných PDF souborů. S přílohami můžete libovolně manipulovat, otevírat je v externím programu, mazat či naopak přidávat k přílohám komentáře a také měnit jejich bezpečnostní nastavení. Multimediálními soubory lze navíc nejen přehrávat ve Foxit Readeru, ale také do PDF dokumentů přidávat nová videa či zvukové záznamy a opět nastavit jejich případné vlastnosti. Vlastností se rozumí především akce po kliknutí myší na daný multimediální obsah.


Foxit Reader 3.0 - vložené video s možností nastavení akce po kliknutí na video


Foxit Reader 3.0 - funkce pro vložení videa a multimediálních souborů do PDF dokumentu

Další užitečnou novinkou jsou náhledy stránek (s volitelnou velikostí) v panelu Pages určené především pro výběr stránek, což je v Adobe Acrobat Readeru známá věc. Novinkou je i panel Layers zobrazující případné vrstvy v PDF dokumentech, zatím ovšem ani Pro Pack nemá žádné pořádné nástroje pro jejich tvorbu či editaci. K nastavení měřicích jednotek přibyl dále systém automatické posuvu obsahu dokumentů přes střední tlačítko/kolečko myši, nový je i již výše zmíněná podpora Firefoxu prostřednictvím pluginu.

Ve Foxit Readeru 3.0 najdeme i celou řadu drobných vylepšení, které zpříjemňují práci i ovládání aplikace. Konkrétně se jedná například o inovovaný nástroj pro výběr textu, rozšířené možnosti tisku a ovládání prohlížeče prostřednictví klávesových zkratek, možnost centrování poznámek, novou organizaci nástrojových panelů a mimo jiné také o modul pro automatizovaný upgrade programu a jeho částí.


Foxit Reader 3.0 - inovovaný aktualizační modul

Závěr

Foxit Reader je sám o sobě vynikající a hodně užitečná aplikace, která dokáže (pro běžné účely prohlížení PDF dokumentů) nejen téměř kompletně nahradit Adobe Acrobat Reader, ale navíc ho dost převyšuje v různých bonusových funkcích. Trestuhodná je ovšem z našeho pohledu nefunkční podpora českých nabodeníček ve současné testované verzi 3.0 (build 1301), neboť v předchozích verzích 2.x čeština fungovala bez problémů. Snad tento problém autoři programu co nejdříve odstraní, v opačném případě totiž Foxit Reader ztrácí svůj půvab pro uživatele vyžadující přidávání komentářů či bloků textu v češtině.

Foxit Reader si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti Foxit Software.


Foxit Reader 3.0 - předvolby se základními nastaveními vlastností aplikace


Foxit Reader 3.0 - nastavení prohlížeče pro režim ve full screen módu


Foxit Reader 3.0 - praktický celoobrazovkový mód je rychle dostupný stejně jako ve webovém prohlížeči přes funkční klávesu F11

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: