Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
UpShot 1.1, rychlé úpravy fotografií
12. září 2006, 00.00 | UpShot je poměrně neznámý editor pro rychlé barvové a efektové úpravy digitálních fotografií, který nabízí velmi zajímavě vyřešené ovládání a řadu solidních funkcí pro rychlé zpracování jednotlivých snímků. Program si teď představíme trochu podrobněji.
Autorem Java aplikace UpShot je společnost Bellamax, která ho nabízí za vcelku sympatickou cenu 30 USD. To, že je program napsaný v Javě, se projevuje pouze hlavně importu obrázků či fotografií do prostředí editoru, jinak je vše dostatečně rychlé. Grafické rozhraní aplikace je uživatelsky přívětivé a nelze mu vytknout téměř nic. Základem UpShot je vestavěný prohlížeč fotografií s měnitelnou velikostí náhledů, pomocí kterého pak "přidáváte" jednotlivé soubory do editoru. Současná verze UpShot je určena pro Windows 2000/XP, není ovšem vyloučeno, že některé z dalších verzí programu budou později k dispozici i pro jiné platformy a operační systémy.
Prohlížení klasických i RAW snímků (podporovány jsou RAW formáty digitálních fotoaparátů Canon, Fujifilm, Kodak, Konica-Minolta, Nikon, Olympus, Sigma, Sony a další) funguje celkem rychle, při dekódování RAW dat pro editor si ale už trochu počkáte. Editační operace nabízí jednak poloautomatické a jednak manuální pracovní mód, ve kterém lze používat i masky vytvořené klasickým maskovacím štětcem. Ve všech editačních módech máte k dispozici lupu a střídavé zobrazení originálu a upraveného snímku, další možností je pak nechat si zobrazit obě podoby fotografie vedle sebe.
Součástí prohlížeče i editoru je jednoduché slideshow, tiskové funkce a konverze RAW fotografií do formátů JPEG nebo TIFF. Mezi základní funkce programu dále patří odesílání fotografií e-mailem, a to včetně voleb pro případné zmenšení rozlišení/velikosti snímků. Samozřejmostí je též podpora několika fotosběren a služeb pro sdílení snímků na internetu. Zatímco žádnou z nabízených fotosběren v České republice nelze reálně využít, služby pro sdílení souborů na internetu se občas mohou hodit.
Rychlé úpravy fotografií má na starost adekvátní funkce Fast Fix. S pomocí Fast Fix lze nechat automaticky upravit barvy, tónování fotografií, pleťové odstíny obličejových partií apod. UpShot si sám analyzuje plochu snímku a navrhne patřičné úpravy. Doladit pak můžete ještě korekci efektu červených očí a vše aplikovat na jeden nebo libovolný jiný počet snímků. Součástí rychlých úprav jsou i funkce pro ostření, bohužel bez dodatečných možností kontroly nad ostřením.
Další základní editační funkcí je sekce Crop & Straighten pro ořez a natočení snímku či snímků. Ořezové funkce jsou interaktivní a pochopitelně nabízí jen pevně daný poměr stran, ale také nadefinování vlastních rozměrů pro ořez. Další samozřejmostí je zrcadlení a rotace fotografií. K úpravám jasu a kontrastu slouží další sekce Brightness & Contrast, která obsahuje i volby pro výběr tónového rozsahu snímku, ve kterém budou korekce prováděny. Histogram při úpravách barev, jasu a kontrastu je pouze orientační a autoři programu by na něm ještě určitě měli pořádně zapracovat. Na podobném principu fungují "vizuální" úpravy a kalibrace barev, u kterých můžete stejně jako v několik a jiných editačních sekcích používat štětce pro maskování. Maskovací štětce slouží i pro různé úpravy a vyhlazování vrásek, lokální kolorizaci obličejových partií apod.
UpShot nabízí mimo jiné i selektivní barvové korekce z nabraných vzorků barev, u kterých můžete opět ovlivnit jejich tónový rozsah. Retušovací funkce zastupuje klonování objektů, univerzální funkce pro vyhlazování různých prasklin, pigmentových a jiných kosmetických vad obličejových partií, objektů na pozadí aj. Speciální funkcí editoru je pak je bělení zubů, které šikovně využívá stávající nadefinované maskovací štětce a změnu jasu a saturace dané barvy. UpShot umí fotografie navíc ještě převést i do odstínů šedi nebo pastelových barev včetně oblíbených sépiových efektů.
UpShot je vcelku přínosným obohacením stávajících editorů a grafických programů pro úpravy digitálních fotografií. Řada editačních funkcí je v UpShotu originálně navržena a záleží jen na vás, zda vám bude princip práce i retuší vyhovovat. Zkušební verze programu funguje obvyklých 30 dní, pak je zapotřebí UpShot zaregistrovat.
UpShot 1.1 - konverze do odstínů šedi, sépiový fotografický a efekt a kolorizace fotografií jsou v programu velmi snadnou záležitostí
UpShot 1.1 - preference programu
UpShot 1.1 - volby pro konverze a odesílání fotografií e-mailem
UpShot 1.1 - zobrazované informace o snímku jsou poměrně strohé
UpShot 1.1 - při odesílání fotek e-mailem si můžete nechat snímek přepočítat do menší velikosti
UpShot 1.1 - z celé řady nabízených fotosběren bohužel není přímo v České republice dostupná žádná, některé z nich však můžete využít pro sdílení fotografií na internetu
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024