Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Typefi AutoFit: dynamický layout v Adobe InDesignu snadno, rychle a zdarma
Adobe InDesign sazba
15. září 2009, 00.00 | Sázíte v InDesignu složitěji členěné layouty s řadou navzájem se ovlivňujících rámečků? Pak určitě nepřehlédněte plugin Typefi AutoFit, dostupný zcela zdarma, který vám dovolí zpracování daného typu layoutů významně automatizovat. Podrobnosti přinášíme v této recenzi.
Počítačová sazba obnáší i v případě Adobe InDesignu řešení často velmi komplexních úkonů, z nichž mnohé je vhodné automatizovat: zvýší se takto produktivita práce a zamezí se chybným úkonům. Nástrojem automatizace jsou takto zejména skripty a mimo nich i některé pluginy. Z nich k zřejmě nejzajímavějším patří AutoFit společnosti Typefi Systems, který dovoluje nastavit v rámci layoutu publikace různé vazby, na jejichž základě se pak automaticky upravuje layout podle aktuálního obsahu tak, aby vyhovoval uživatelským kritériím. Tento bezesporu silný prostředek přitom Typefi poskytuje zcela zdarma – daným způsobem se snaží propagovat kvality své publikační platformy Typefi Publish (dříve Typefi Publishing System) pro automatizovanou sazbu (využívá například vydavatelství Lonely Planet), ve které AutoFit představuje jednu ze zásadních komponent.
AutoFit je k dispozici již po několik let. Teprve nedávno se ovšem dočkal podpory pro InDesign CS4 (takže je nyní k dispozici pro InDesign CS-CS4 na platformách Mac i Windows – viz stránky pro download). Při této příležitosti jsme se daný produkt a jeho možnosti rozhodli představit čtenářům Grafiky trochu blíže.
Základní přiblížení
Hlavním posláním AutoFit je nastavit a využít relace, tedy dynamické interakce mezi textovými a obrázkovými rámečky v layoutu InDesignu. Poté, co jsou tyto vztahy definovány, mění se po úpravě velikosti či pozice jednoho objektu automaticky odpovídajícím způsobem i velikosti či pozice objektů, které jsou s nim spojeny relací. Mimo využití těchto relací dovoluje AutoFit i automaticky přizpůsobit rámeček textu (včetně vyvážení vícesloupcového textu) a kontrolovat, aby šířka či výška určitého rámečku nepřekročily zadané limitní hodnoty.
K definování a odstraňování relací slouží v AutoFit odpovídající nástroj umístěný po instalaci daného pluginu do palety Nástroje/Tools. Další funkce pluginu jsou pak k dispozici prostřednictvím odpovídající palety (viz Okna/Window-Typefi).
Relace
Relaci definuje uživatel tak, že nejprve aktivuje AutoFit nástroj. Poté s jeho pomocí určí tzv. rodičovský a poté tzv. následnický objekt – změna velikosti rodičovského objektu má pak odpovídající vliv na velikost či pozici objektu následnického. Relace lze přitom definovat podle jednotlivých okrajů a dále též středu objektu, přičemž uživatel nejprve klikne na požadovaný okraj či střed objektu rodičovského a poté na příslušný okraj či střed objektu následnického. Takto definované relace jsou v prostředí InDesignu vyznačeny s pomocí ukazatelů – ukazatel s výplní zde indikuje rodičovský objekt, ukazatel bez výplně pak objekt následnický.
Naznačeným způsobem lze vytvořit libovolný počet relací mezi objekty. Možné je překlopení relace klepnutím AutoFit nástrojem nejprve na odpovídající ukazatel následnického objektu a pak na ukazatel objektu rodičovského. Zrušit relaci lze zopakováním postupu definice.
Poté, co jsou relace definovány, zajišťuje AutoFit na jejich základě automaticky změnu layoutu poté, co dojde ke změně některého z objektu relace. Konkrétně to například znamená, že se s posunutím spodního okraje rámečku směrem dolů adekvátně dolů posune i horní okraj pod ním umístěného rámečku (spodní rámeček se „smrští“), obdobně se může spolu se změnou rozměru rámečku ve vertikálním směru měnit velikost rámečku sousedícího (rámečky se společně „natáhnou“) aj.
Maximální a minimální rozměry
Natahování či smršťování rámečků nebývá obvykle nad či pod určité hodnoty žádoucí. Z toho důvodů dovoluje AutoFit nastavit příslušné limity výšky či šířky zvolených rámečků. Nastavení je přitom možné jak manuálně, zadáním odpovídajících hodnot na paletě, tak automatickým přebráním hodnot aktuálního výběru (hodnota se přebere klepnutím na ikonku před příslušným políčkem v paletě AutoFit).
Automatické přizpůsobení textu
Mnoho uživatelů také jistě ocení to, že AutoFit dovoluje pro textové rámečky nastavit a poté po vložení textu aplikovat automatické přizpůsobení rozměru rámečku – tímto způsobem je tedy zabráněno přetečení textu či jen částečně naplněným rámečkům. V případě, že jsou daná AutoFit nastavení aplikována na vícesloupcový text, zajistí navíc AutoFit po změně obsahu vyvážení sloupců. Automatické přizpůsobení textu se může provést různým směrem – od středu, vrchu či spodu rámečku. Pro estetičtější výsledky lze určit vzdálenost od účaří posledního řádku textu ke spodnímu okraji rámečku (Baseline Gap).
Závěrem
AutoFit je poměrně všestranným pomocníkem a ocení jej zejména ti, kdo sází komplikovanější layouty (časopisy, katalogy, odborné publikace apod.) či též třeba výstupy z databází. Užitečné zde bude především kombinování automatického přizpůsobení textových rámečků s relacemi mezi rámečky, které lze využít pro v podstatě kompletní nastavení layoutu stránky s případnými drobnými úpravami. Dynamicky je takto možno řešit třeba i nadpisy ve vícesloupcovém layoutu jdoucí přes více sloupců či též popisky obrázkových rámečků. Dále lze AutoFit využít k tvorbě různých speciálních efektů v layoutu (např. textový rámeček s postranní čarou či jiným bočním zvýrazněním nastaveným dynamicky podle délky textu). K pochopení specifické koncepce AutoFit prostřednictvím názorných příkladů budou takto užitečné videa a tutoriály na stránkách produktu a dále též odpovídající články Cari Jansen a Jaroslava Macháčka.
Vzhledem k nulové ceně nebrání nic v tom AutoFit alespoň vyzkoušet. Ti, kdo by pak s koncepcí tohoto produktu nebyli z jakýchkoli důvodů spokojeni, mohou zkusit sáhnout pro pluginu In-Tools AutoFlow Pro (99 USD), na který bychom se rádi podívali blíže v některé z příštích recenzí, automatizaci sazby na bázi konceptu článků, zužitkovatelnou zejména v případě sazby periodik, umožňuje i výkonný, ale právě laciný Smart Layout (499 USD) společnosti WoodWing, dynamickou manipulaci se sadou rámečků dovolují i Rorohiko Magneto Guides (59 USD).
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě