Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Tutoriál: Síla a moc paletky Vzhled v Adobe Illustratoru
1. února 2011, 10.00 | Paleta Vzhled nabízí skutečně až netušené možnosti. S její pomocí lze vytvořit efektní grafický styl, ten uložit a poté už jen kdykoliv jediným kliknutím aplikovat na další objekty. Přidáváním dalších výplní či tahů objektu a aplikací transformací a efektů na ně můžete dosáhnout skutečně velmi zajímavých výsledků. Pojďme si jeden takový grafický styl vytvořit…
Pozn.: Tutoriál je psán pro Illustrator CS3, ale tvořit můžete takřka v jakékoliv verzi programu. Návod vyžaduje základní znalosti aplikace, doba trvání tvorby grafiky je asi 1‑2 hodiny (podle zkušeností). Uvedené klávesové zkratky platí pro Mac OS X, uživatelé Windows si nahradí Cmnd za Ctrl a Opt za Alt. Některé obrázky níže si můžete rozkliknout na větší náhled.
1) V novém dokumentu si natáhněte čtverec o rozměrech 2,5 x 2,5 cm a přiřaďte mu přechod podle obrázku:
2) Doporučuji vytáhnout si paletku Vzhled někam do plochy, abychom ji měli po ruce, protože v podstatě celý dnešní tutoriál bude probíhat pouze „na ní“. Označte si na této paletě stávající výplň a zduplikujte ji klepnutím na ikonku Duplikovat vybranou položku. Označte na paletě Vzhled tu spodní zduplikovanou výplň a zvolte Efekt > Převést na tvar > Zaoblený obdélník, poté jí dejte červenočerný kruhový gradient (hodnoty nastavení vidíte na obrázcích).
3) Výplň z předchozího bodu si opět zduplikujte a duplikátu přiřaďte přechod podobný tomu, jak vidíte na obrázku (různé odstíny červené a sem tam černá). Té samé výplni dejte ještě Efekt > Deformovat a transformovat > Transformace (hodnoty na obrázku).
Tip: Pro úpravu transformace (nebo jakýchkoliv jiných aplikovaných efektů) na zduplikované výplni poklepejte na název efektu na paletce Vzhled.
4) Zopakujte ten samý postup jako v předchozím bodu, jen otočte přechod (já ještě nahradil černé jezdce za tmavě červené) a zvětšení tentokrát dejte na 117 % v obou směrech.
5) Znovu zduplikujte výplň z předchozího kroku, dejte jí plnou barvu RGB = 76‑0‑0, poklepejte na Transformace a upravte hodnoty na 120 % v obou směrech.
6) Tu nejspodnější výplň opět zduplikujte, poklepejte na její efekt Zaoblený obdélník a změňte tvar na elipsu (rozměry na obrázku). Dále upravte položku Transformace s nastavením opět podle obrázku. A nakonec změňte barvu této výplně na přechod (viz obrázek) a jako režim krytí zvolte položku Násobit.
Pozn.: Režim krytí jsme změnili proto, abychom potom mohli celý objekt kdykoliv umístit na libovolně barevné pozadí. Režim Násobit totiž „ruší“ bílou barvu. Srovnejte na obrázku:
7) Položky na paletce Vzhled se dají kopírovat také klasickým „táhni a pusť“ (drag’n’drop). Hned si to můžete vyzkoušet. Stiskněte klávesu Option, „uchopte“ vrstvu s plnou barvou z bodu 5 a přetáhněte ji úplně dolů. U této výplně poklepejte na Transformace a svisle posuňte až „na doraz“. Chceme tímto krokem vytvořit zrcadlení celého objektu, ale vidíte, že ani maximální možný posun nám nestačí. Nevadí, na jednu položku se totiž dá aplikovat ten samý efekt několikrát. Zvolte tedy nyní z horního menu programu (!!!) Efekt > Deformovat a transformovat > Transformace. Illustrator vás upozorní, že chcete aplikovat nový efekt, a vy mu to potvrdíte. Svislý posun s hodnotou jako na obrázku už nám stačí k našemu záměru.
8) Této výplni s dvojitou transformací přiřaďte přechod dle obrázku, režim krytí změňte na Násobit a hodnotu krytí snižte na 20 %.
9) Tuhle položku z posledního kroku si znovu zduplikujte a posuňte ji na paletě zcela nahoru. Přetažením na ikonku koše na spodku paletky zcela odmažte druhou transformaci. Poklepejte na tu „zbývající“ a upravte hodnoty podle obrázku. Potom změňte barvu výplně na černobílý přechod podle obrázku, režim krytí Závoj, hodnota krytí 50 %.
10) Možná už to zní trapně, ale znovu si zduplikujte výplň z předchozího kroku :o) Přechod nechejte stejný, režim Závoj taky, ale snižte krytí na 15 %. Potom poklepejte na Transformace a změňte hodnoty tak, jak vidíte na obrázku…
11) Označte si úplně první výplň z bodu 1) tohoto tutoriálu. Zvolte Efekt > Stylizovat > Vnitřní záře a nastavte hodnoty opět podle screenshotu. Barvu záře změníte klepnutím do čtverečku vedle Režimu.
12) Se stále stejnou označenou výplní zvolte z plovoucí nabídky palety položku Přidat nový tah. Dejte mu tloušťku 0,5 b a světle červenou barvu.
13) Nad výplň s tahem z předchozího bodu si z plovoucí nabídky přidejte novou výplň. Jako první jí přiřaďte kruhový přechod z oranžové do černé a režim krytí změňte na Závoj. Nyní zvolte Efekt > Převést na tvar > Elipsa (hodnoty na obrázku). Další věcí bude Efekt > Deformovat a transformovat > Vypustit a nafouknout, hodnota -158 %. A nakonec dejte Efekt > Deformovat a transformovat > Transformace (hodnoty opět vidíte níže).
14) Zduplikujte výplň z předchozího kroku, všechno nechte stejné a změňte pouze polohu pomocí Transformace a přechod (vše vidíte na obrázku).
15) Jistě už jste principy fungování paletky Vzhled pochopili dostatečně, tak už toho necháme :o) Ale je vám jasné, že takhle by se dalo pokračovat dál a dál… stačí jen zapojit fantazii a experimentovat. Důležité je, že celá stávající grafika je pořád jenom jeden původní objekt (čtverec), což si můžete pohodlně zkontrolovat přes Zobrazení > Obrysy (Cmnd+Y).
16) Označte naši grafiku a přetáhněte ji na paletku Grafické styly. Odteď už stačí jen vytvořit libovolný objekt a jednou jedinkrát kliknout na náš styl. Dovedete si představit, jak nyní snadno vytvoříte třeba sadu butonků na web v jednom stylu?
Pozn.: Pokud chcete aplikovat styl na text, převeďte ho prvně na obrysy (Cmnd+Shift+O). I kdyby šlo třeba jen o jedno písmenko, stejně se vám vytvoří skupina, jak můžete vidět na paletce Vzhled. Tuhle skupinu je třeba nejdřív rozdělit (Cmnd+Shift+G) na sloučenou cestu a pak teprve aplikovat grafický styl.
Pokud byste chtěli použít styl na více než jeden objekt (třeba pro ukázku dva samostatné obdélníčky), musíte je nejprve oba (všechny) označit a pomocí Cmnd+8 z nich udělat sloučenou cestu.
Moji výslednou grafiku si můžete stáhnout (zde), podívat se na paletku Vzhled a případně srovnat se svým výsledkem, pokud se vám zdá, že jste někde udělali chybu…
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
10. prosince 2024