Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Tutoriál pro Adobe Illustrator: Kovový číselník s kódem
5. dubna 2011, 00.00 | V tomto tutoriálu si celkem jednoduše vytvoříme kovový číselník s volitelným kódem, který určitě znáte např. z kufříků na dokumenty apod. Půjde víceméně pouze o práci s Cestářem a přechody, přesto může výsledek vypadat poměrně realisticky…
Pozn.: Tutoriál je psán pro Illustrator CS3, ale tvořit můžete takřka v jakékoliv verzi programu. Je určen převážně pro začínající uživatele, vyžaduje však alespoň základní znalosti aplikace. Doba trvání tvorby grafiky je asi 30–45 minut (podle zkušeností). Případně uvedené klávesové zkratky platí pro Mac OS X, uživatelé Windows si nahradí Cmnd za Ctrl a Opt za Alt. Všechny obrázky níže si můžete rozkliknout na větší náhled.
1) Založte nový dokument libovolné velikosti v režimu RGB, stiskem Cmnd+R si zobrazte pravítka, klikněte pravým tlačítkem kamkoliv do pravítka na okraji dokumentu a zvolte jako jednotky Obrazové body. Není to nutné, děláme to jen proto, abyste – pokud se chcete zuby-nehty držet mého postupu – dosáhli totožného výsledku.
2) Natáhněte obdélník 100 × 390 ob, černý tah 1 b a výplň gradientem podle obrázku. Poté zvolte Efekt > Stylizovat > Zaoblení rohů (15 ob) a následně Objekt > Rozdělit vzhled.
3) S naším označeným zaobleným obdélníkem zvolte z menu Objekt > Cesta > Odsazená cesta s hodnotou odsazení -6 ob. Odsazené cestě dejte žádný tah a čistě černou výplň.
4) Vytvořte obyčejný obdélník o rozměrech 78 × 15 ob a dejte mu přechod a umístění podle obrázku. Za držení Opt a Shift (Opt pro duplikaci, Shift pro zachování směru) zduplikujte tento obdélník dolů, pomocí paletky Zarovnání nebo zapnuých Automatických vodítek přiražte kopii na nulu k originálu, změňte výšku obdélníku na 5 ob a vyplňte ho přechodem podle druhého obrázku.
5) Udělejte další kopii o výšce 87 ob s přechodem podle obrázku.
6) Další obdélníček bude mít výšku 12 ob a přechod jako na screenshotu.
7) Pokračujeme ve stejném stylu podle obrázků…
8) Natáhněte úzký obdélníček o rozměru 3 × 368 ob a s výplní přechodem a umístěním opět podle obrázku.
9) Zduplikujte úzký pásek z předchozího kroku na pravou stranu a malinko mu změňte gradient.
10) Napište nějakou číslici (já zvolil font Bank Gothic medium, velikost 100 b. Výplň má barvu RGB = 77-77-77, tah 26-26-26 o síle 2 b. Zduplikujte si číslo někam bokem (budeme se k němu vracet) a stiskem Cmnd+Shift+O převeďte jednu z kopií na obrysy. Umístěte ji nad horní políčko číselníku a zkratkou Cmnd+Shift+G rozgrupněte. Že už rozkřivkované číslo není skupina poznáte na paletce Vzhled, kde musíte vidět označení Složená cesta.
11) Na paletce Vzhled vytvořte novou výplň POD tou původní. Tah dejte na žádný a výplň čistě bílou. S touto označenou výplní zvolte Efekt > Deformovat a transformovat > Transformovat. Výplň posuňte vodorovně o 2 ob a svisle o -2 ob. Na závěr přetáhněte číslici na paletku Grafický styl.
12) Vraťte se k nevykřivkované kopii naší číslice, dvakrát si ji rozkopírujte a kopie přepište jinými čísly. Teď už jen stačí vždy označit číslo a kliknout na paletce Grafický styl na ten náš vytvořený. Dokonce je díky tomuto používání grafického stylu úplně jedno, jaký bude mít číslo tah nebo výplň a nemusí být rozkřivkované. Schválně si to vyzkoušejte.
13) Označte všechna tři čísla plus ty úplně spodní dva zaoblené obdélníky a stiskem Cmnd+2 tyhle objekty zamkněte. Přepněte se do zobrazení Obrysy (Cmnd+Y), zapněte si Automatická vodítka a transformujte ty dva boční úzké obdélníčky na výšku tak, aby byly přesně stejně vysoké, jako všechny ty prostřední. Obrázky napoví…
14) Pomocí Cmnd+A označte vše (označí se samozřejmě vše kromě zamčených objektů), stiskněte Cmnd+C a vzápětí Cmnd+F, čímž se nám zkopírují všechny obdélníčky dopředu. Potom klikněte na Cestáři za držení Option na ikonku Přidat k oblasti tvaru.
15) Nechte tento nově vytvořený objekt označený a zvolte Efekt > Textura > Zrnění s nastavením podle obrázku. Potom změňte objektu režim prolnutí na Překrýt a snižte hodnotu krytí někam k dvaceti procentům.
16) Stiskem Cmnd+Opt+2 všechno odemkněte, označte celou grafiku, třeba čtyřikrát ji zkopírujte a přepište čísla na kopiích za nějaká jiná…
17) Natáhněte černý obdélník, nástrojem Mřížka naklikejte několik bodů a některým z nich přiřaďte světlejší odstín. Inspirovat se můžete třeba zase obrázkem…
18) Zasuňte pozadí dozadu a případně dolaďte celý výtvor. Já nakonec zvýšil hodnotu krytí té zrnité textury asi na 35 % a horní a spodní řadu číslic jsem zdeformoval ve vertikálním směru asi na 85 %.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024