Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Tutoriál pro Adobe Illustrator: deformace obálkou
8. března 2011, 00.00 | Dnešní tutoriál ani tak nebude návodem k tvorbě konkrétní grafiky (i když to vlastně trochu taky), ale hlavně se mrkneme na jednu možná méně využívanou funkci programu – deformaci obálkou.
Pozn.: Tutoriál je psán pro Illustrator CS3, ale tvořit můžete takřka v jakékoliv verzi programu. Je určen převážně začínajícím, ale přece jen vyžaduje alespoň základní znalosti aplikace.
Jak praví nápověda programu, obálky jsou objekty, které deformují nebo mění tvar vybraných objektů. Laicky řečeno, strčíte něco do obálky a obálku zmačkáte. Stejně tak se samozřejmě zmačká i to něco uvnitř. Výhodou illustrátorské obálky je, že ji i objekt (objekty) uvnitř můžete kdykoliv v budoucnu zmačkat jakkoliv jinak nebo dokonce vrátit i do původního "nazmačkaného" stavu.
Objekty můžete deformovat buď s pokřivením, mřížkou nebo horním objektem. My si dnes na konkrétním příkladu ukážeme pokřivení s mřížkou.
1) Vytvořte si imaginární filmový pás. Postup tady snad ani popisovat nemusím… prostě jeden dlouhý černý obdélník, na něm pár větších bílých s mírně zaoblenými rohy a dva řádky menších (vyseknutých do černého Cestářem) coby perforace filmu. Do políček filmu umístěte libovolné objekty. Já našel ve svém archivu nějaká zvířátka, ale moc se s tím nezdržujte – pro ukázku funkce to není zcela podstatné. Jedno políčko ale vyplňte nějakým přechodem a jedno libovolným vzorkem.
2) Komplet všechny objekty seskupte do skupiny (Cmnd+G, na PC Ctrl+G) a zvolte Objekt > Deformace obálkou > Vytvořit s mřížkou (1 řádek, 3 sloupce). Samozřejmě čím více řádků a sloupců si navolíte, tím více budete moci následně objekt upravovat. Ale upřímně – tím větší v tom taky budete mít za chvíli zmatek. Takže je dobré se malinko zamyslet a spíš to nepřehánět…
3) A jdeme si hrát :o) Jednotlivými kotevními body mřížky můžete hýbat buď nástrojem Mřížka (U) nebo nástrojem Přímý výběr (A) – je to úplně jedno. Můžete pracovat s jedním nebo více body zároveň, můžete upravovat také táhla jednotlivých kotevních bodů, můžete přidržet Shift pro tažení bodů "v rovině" – prostě pracujte s obálkou jako s jakoukoliv jinou cestou v Illustratoru. Pro naši ukázku jsem řádně zatáhl vždy dva body nad sebou na střídačku jednou dolů a jednou nahoru (viz obrázek).
4) Asi už jste pochopili, jak krásně můžete takto tvarovat různé objekty a skupiny objektů. Ale co kdybyste se v této chvíli rozmysleli, že tomu ptákovi modré oči nesedí, a že by vypadal mnohem šíleněji s rudými kukadly…? Žádný problém. Označte grafiku (obálku) a podívejte se doprava na horní lištu programu. Uvidíte tam dvě ikonky – Upravit obálku a Upravit obsah. Klikněte na Upravit obsah a rázem jste jakoby uvnitř obálky a můžete editovat její obsah. Pokud je tento obsah složitější a obsahuje mnoho objektů, vřele doporučuji vybírat potřebné objekty k editaci v režimu Obrysy. Nemusím snad ani podotýkat, že pokud budete chtít naopak editovat obálku, tak kliknete na horní liště zase na ikonu Upravit obálku :o)
TIP: Rychleji než ježděním s kurzorem do rohu k ikonce se na úpravu obsahu obálky dostanete prostým dvojklikem kamkoliv na grafiku. Vyzkoušejte…
5) Pokud si vše rozmyslíte, můžete celou dosavadní akci "zrušit" volbou nabídky Objekt > Deformace obálkou > Uvolnit. Vzniknou vám dva objekty. Jeden ukazuje tvar obálky, ve které jste měli objekt "zmačkaný" a ten můžete klidně smazat. Zůstane vám tak původní, deformacemi zcela nedotčený objekt, se kterým můžete začít "od nuly" dělat co libo.
6) Pokud jste naopak s výsledkem stoprocentně spokojeni, můžete zvolit Objekt > Deformace obálkou > Rozdělit a definitivně dát objektům v obálce kýžený tvar a rozdělit je.
7) A na závěr se v krátkosti podíváme na některé volby obálky (Objekt > Deformace obálkou > Volby obálky). Jelikož jsme si vyplnili na začátku jedno políčko našeho kinofilmu přechodem a jedno vzorkem, zaměříme se právě na tyto položky voleb. Jejich zapnutím nebo vypnutím samozřejmě ovlivníte chování patřičných objektů. Můžete si to krásně vyzkoušet se zapnutým náhledem…
V drtivé většině případů asi bude lepší mít tyto volby zapnuté. Deformovat vzhled pak logicky určuje, zda se budou s objektem deformovat i případné atributy vzhledu (efekt, grafický styl). A s hodnotou Věrnost to moc nepřehánějte, zvláště pokud deformujete skutečně složité objekty a máte pomalejší počítač ;o)
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě