Total Commander: souborový manager na publikačním pracovišti - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Total Commander: souborový manager na publikačním pracovišti

13. června 2005, 00.00 | Na první pohled nenápadný, ale přitom vysoce výkonný a užitečný: takto nějak se dá
označit oblíbený souborový manager Total Commander. V našem článku bychom se rádi
podívali na jeho vlastnosti z pohledu využití v prostředí publikačních pracovišť.

Souborový manager pro platformu Windows Total Commander (dříve Windows Commander) Christiana Ghislera je tak trochu klasikou žánru. Za léta své existence (použitelný je již od dob Windows 3.1) si získal značnou oblibu Jedná se o produkt natolik známý a běžný, že se možná budou čtenáři divit, proč se jím hodláme na stránkách Grafiky zabývat. Našim cílem ovšem nebude klasická recenze, ale spíše přiblížení těch známých i méně známých vlastností nejnovější verze daného produktu a jeho rozšíření, které přijdou vhod na pracovištích publikačního průmyslu.

Základní přiblížení

Začněme ale přece jen několika základními charakteristikami. Total Commander je sharewarovým (cena 34 USD, v tuzemsku 1 000 Kč bez DPH, zkušební verze je plně funkční i po vypršení testovací lhůty 30 dní, což značně přispělo k popularitě a rozšíření produktu) klonem legendárního souborového manageru Norton Commander. Uživatel v něm tedy ke správě souborů může použít jedno či více oken rozdělených typicky do dvou panelů, přičemž v každém se (závisle či nezávisle) objevuje struktura souborového sytému na lokálním počítači či síťových discích. K následné manipulaci se soubory pak lze používat klávesové zkratky (opět v duchu zmíněného Norton Commanderu), řádkové příkazy a také modernější postupy, tedy tažení myší či kontextové nabídky (mimochodem, produkt vyžaduje přidržet pravé tlačítko trochu déle než jsou uživatelé obvykle zvyklí).

tcm4f.gif

Total Commander v typické konfiguraci

Mimo běžné manipulace se soubory a adresáři nabízí Commander ve své základní výbavě řadu nadstandardních funkcí, týkajících se například komprimace dokumentů či síťového nasazení. Jeho nejsilnější vlastností je ovšem systém rozšiřujících modulů, kterých je dnes (komerčních a často i bezplatných) k dispozici celá řada - mimo jiné jsou takto pro produkt k dispozici lokalizace do mnoha jazyků, včetně češtiny. (Mimochodem, Commander nyní umí tyto pluginy instalovat oproti dřívějšku velmi snadno, v podstatě stačí v jeho prostředí otevřít příslušný instalační archiv.) Pojďme se nyní podívat, které z těchto modulů lze spolu se zabudovanými funkcemi produktu použít při správě či zpracování publikačních zdrojů.

Náhledy a miniatury

Již po řadu verzí nabízí Commander náhledy souborů nejrůznějších typů - obvykle přes klávesu F3 s použitím utility Lister. Zabudované možnosti dovolují výpis textový či hexadecimální, delší dobu i HTML stránek či RTF souborů Odpovídající pluginy pak lze použít pro dokumenty Microsoft Office, AutoCADu, databází a mnoha dalších programů. Z hlediska publikační praxe je pak zásadní možnost odpovídajícím způsobem využít programy IrfanView, XnView či Uniview k prohlížení počítačové grafiky v nejrůznějších formátech. Výhodnost použití toho či onoho produktu (přičemž i IrfanView a XnView vyžadují za komerční používání mírný poplatek) k danému účelu jsme podrobněji netestovali, spokojeni jsme každopádně velmi s IrfanView, který podporuje opravdu úctyhodnou škálu formátů (včetně například dokumentů Photoshopu). Nepostradatelná je pak i možnost prohlížení PDF a též postscriptových či EPS souborů pomocí Ghostscriptu (byť ne právě komfortně) s pomocí pluginu pdfview.

Poměrně novou vlastností je pak podpora miniatur, tedy malých náhledů obsahu souborů. Commander zde disponuje poměrně promyšleným mechanizmem, jehož zásadním kladem je využití modulů instalovaných pro náhledy ke generování miniatur. Uvedeným způsobem má tedy uživatel možnost vidět náhledy JPEG fotografií stejně dobře jako PDF dokumentů. Jako velmi užitečné se nám takto jeví nastavení Commanderu, kdy se v jednom panelu prochází stromová struktura disku a v druhém zobrazuje obsah aktuálního adresáře právě s miniaturami.

tcm1f.gif

Total Commander si umí poradit s různými grafickými formáty

Síťové nasazení

Commander dovoluje montovat síťové disky a provádět (je-li to ještě někde zapotřebí) přenosy přes paralelní port mezi počítači. Velmi silná je pak u něj podpora FTP přenosů, které jsou velmi užívanými jak v pre-pressu, tak webdesignu. Zabudovaná klientská aplikace zde mimo standardních funkcí pro vzdálený přístup nabízí například možnost FXP (server-server) přenosů, navazování padlých přenosů či odložení přenosů na později nebo download podle seznamu. Přenos přes zabezpečené FTP (SSH) poskytuje SFTP plugin.

Trochu jiný přístup k brouzdání Internetem než je obvyklé poskytují pluginy HTTP browser a HTTP SmartBrowser. V obou případech se jedná o prostředky, které dovolují přímo stahovat soubory linkované přes HTTP - jde tedy o zajímavý nástroj například při správě webových prezentací. Obdobně netradiční přístup k zavedenému prostředku poskytuje POP3/SMTP EmailPlugin, s jehož pomocí lze z prostředí Commanderu spravovat elektronickou poštu, uloženou na POP3 serveru. Přístup k webovým serverům přes protokol WebDAV dovoluje zajistit stejnojmenný plugin.

Mimochodem, všechny uvedené pluginy (a i některé další) se po své instalaci před uživatelem poněkud schovají. K jejich službám lze totiž přistupovat až poté, kdy uživatel v Commanderu přepne pohled panelu na Síťové okolí.

tcm2f.gif

Netradiční způsob brouzdání Webem

Zálohování a bezpečnost dat

Commander je silný již v základní podobě při práci s běžnými i méně běžnými komprimačními formáty (podporovány jsou například ZIP, ARJ, LZH či TAR), podporu dalších formátů přidávají opět příslušné pluginy - obsah komprimovaných archivů lze v Commanderu prohlížet či spravovat stejně jako normální soubory. Odpovídající pluginy dále dovolují stejným způsobem procházet třeba i obsah ISO souborů vytvářených vypalovacím softwarem či image floppy disků. Přímo z prostředí Commanderu si lze velmi komfortně vypalovat spravované soubory pomocí pluginu Complex CD/DVD burner. Pokud uživatel potřebuje své soubory zabezpečit opravdu robustním šifrovacím algoritmem, má k dispozici program Kryptel, jež je dobře integrován do prostředí Commanderu. Pro zálohování souborů je možno využít sadu utilit GRBackPro. Při procházení zálohami pak přijdou vhod funkce pro porovnání obsahu souborů: mimo zabudovaných lze využít i externí programy Compare It! či Examdiff. K dispozici jsou pak například i prostředky pro záchranu omylem smazaných dat (Back2Life) či správu některých digitálních fotoaparátů (CanonCam).

tcm3f.gif

Complex CD/DVD burner: vypalování z prostředí Total Commanderu

Závěrem

Total Commander je opravdovým všeumělem, který dokáže znovu a znovu překvapovat všestrannými funkcemi, z nichž mnohé jsou ukryty v programu samotném, další pak v rozšiřujících pluginech či programech, schopných nějak s Total Commanderem spolupracovat. Jak jsme se přitom pokusili naznačit, velmi užitečný dokáže být Total Commander i na publikačních pracovištích, přičemž náš výše uvedený výčet možností daného typu si rozhodně neklade nároky na úplnost. V samém závěru si tedy dovolíme ještě jednou zopakovat tvrzení, že i když Total Commander vypadá na první pohled značně nenápadně, je to velmi silný nástroj, který se rozhodně vyplatí využívat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: