Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Toon Boom Animate 7.6 & Animate PRO: 2D animační profík
19. května 2009, 00.00 | Náročným či profesionálním animátorům je určen animační editor Animate eventuálně jeho rozšířená verze Animate PRO, která má poměrně rozsáhlé spektrum kreslicích, retušovacích a především kompozičních funkcí včetně práce v 3D prostředí. Animate je defacto zdokonalená verze populárního Toon Boom Studia a protože nabízí podobný způsob práce, může s editorem pracovat v podstatě každý uživatel Toon Boom Studia. Souhrnné představení schopností Animate i jeho verze Animate PRO vám nyní přinášíme.
O animačních produktech společnosti Toon Boom software jsme díky jejich kvalitám psali už mnohokrát. Vektorové animace mají velkou budoucnost, a to zejména u spolupráce s vhodnými renderovacími efekty a styly pro různé typy komiksů či navození dojmu ručně malovaných kreseb. Toon Boom Animate obsahuje komplexní spektrum nástrojů pro kreslení, kompozice a export 2D animací v různém rozlišení vhodném například i pro HD produkci. Toon Boom Animate přitom stojí někde na pomezí studiové animační tvorby a profesionálních animátorů, kterým přináší rozsáhlejší možnosti tvorby kreslených 2D animací a simulaci 3D prostoru realizovaných především pohyby reálné kamery v prostoru kolem objektů.
Cena Toon Boom Animate je 1 000 USD ve verzi pro Windows nebo Mac OS X, to ale není ještě všechno, neboť Animate má ještě rozšířenou verzi Animate PRO s cenou 1 900 USD. Upgrade z Toon Boom Studia na Animate je nabízen za 600 USD, což je vzhledem k řadě podobných funkcí obou animačních editorů poměrně dost, ceny upgradu na verzi Animate PRO zatím nebyly zveřejněny.
Schopnosti a parametry editoru
Kompoziční engine Toon Boom Animate je schopen pracovat s 16 bitovými barvami kanály, což může být velmi důležité hlavně při používání bitmapových grafických objektů s detailními barvovými přechody ve vyšším rozlišení (například pro HD produkci či filmová rozlišení).
Při používání Toon Boom Animate byste se neměli setkat s žádným závažnými omezeními ohledně typů importních a exportních formátů souborů – podporováno je QuickTime (MOV) a FLV video, Flash (SWF) animace, PDF dokumenty a samozřejmě také PSD a AI soubory Adobe Photoshopu a Adobe Illustratoru.
Toon Boom Animate 7.6 - výběr a nastavení rozlišení animačního projektu
Tradiční kresba je u editoru Toon Boom Animate nahrazena částečně konfigurovatelnými digitálními štětci, kreslicí či retušovací schopnosti Corel Painteru či TVP Animation ale ani omylem nečekejte. Pracovat pochopitelně můžete i s klasickou ručně kreslenou naskenovanou předlohou a bitmapovými objekty, které lze začlenit do vektorových kompozic. Stejně jako v Adobe Illustratoru nabízí Toon Boom Animate podporu grafických/kreslicích symbolů a pegů, funkce pro deformaci objektů, jejich morfing a stejně jako u žádného profesionálního animačního produktu nechybí ani velmi důležitá podpora inverzní kinematiky a synchronizace pohybů rtů postav se zvukovou stopou (na češtinu předem zapomeňte).
Velmi jednoduchá a praktická je v Toon Boom Animate práce s vyplňováním objektů barvovými přechody či texturami, které mohou být opět jak vektorové, tak i bitmapové. Všechny grafické prvky lze řadit do knihovny objektů, na podobné bázi funguje manipulace se zvukovými záznamy, efekty a jinými animačními segmenty.
Kreslicí, animační i náhledový engine jsou akcelerovány pomocí OpenGL, pro rychlejší práci slouží i kontextové menu (které například první Toon Boom Studio původně vůbec nemělo). Šikovná je spolupráce všech hlavních oken editoru (i jeho náhledových systémů), která lze nechat zobrazit i samostatně přes celou obrazovku – konkrétně se to týká například editoru objektů, jejich perspektivy apod., ve kterých jsou zpravidla k dispozici i jiné doplňkové funkce ovlivňující celou kompozici.
Výstup ve zvoleném formátu může být v Animate PRO renderován na síťový disk, přičemž ve verzi PRO lze renderovat i více výstupních formátů současně.
Toon Boom Animate 7.6 - jiná varianta volitelného prostředí editoru se zobrazeným kompozičním pohledem Xsheet
Toon Boom Animate 7.6 - export animace ve formátu Flash
Kreslení a efekty
Každá animační scéna v editoru může být rozvrstvena na několik částí s pozadím, popředím a objekty na scéně, která je v podstatě klasická prostorová, neboť program umožňuje libovolně manipulovat s kamerou namířenou na zvolené objekty.
Výrazně dražší verze Animate PRO umožňuje kreslit ve čtyřech kompozičních vrstvách – Overlay, Line, Colour a Underlay, efektové filtry bohužel svou vlastní vrstvu nemají. Vrstvy pro podkres a překryv scény jsou neocenitelnou pomůckou pro profesionální práci, je však trochu s podivem, že podobné a přitom relativně snadno programátorsky realizovatelné funkce jsou součástí pouze finančně náročných animačních editorů – komerce je zde opravdu hodně vidět.
Animate PRO dále umí používat jiné texturizační štětce na tvorbu efektových stylů včetně vodovek, simulace různých druhů papíru apod., také guma je v Animate PRO dokonalejší a umí mazat bitmapové i vektorové objekty. Ve verzi PRO lze navíc používat externí palety barev, takže není například problém, aby grafik či designér navrhl přesně danou paletou barev pro konkrétní scénu či projekt.
Efektů si v Toon Boom Animate moc neužijeme, nicméně zklamáni příliš nehrozí. Tradiční techniky rozostření v různých směrech a efekt záření doplňují několik praktických efektů s barvami včetně nastavení jasu a kontrastu, tónování a průhlednosti. Animate PRO je na tom ještě mnohem lépe, zde najdeme ještě různé efekty prolnutí (Add, Sub, Multiply, Divide, Overlay, Lighten, Hardlight a Softlight), nové efekty rozostření včetně typů Matte Blur a Focus, speciální obrazové efekty Anti Flicker, Dither a Gradient a také skupinu doplňkových deformačních a image processingových efektů Glue, Refract, Pixelate, Grain, Scale, Line Art, Colour Art a Matte Resize.
Toon Boom Animate 7.6 - Toolbar Manager pro pracovní mód Drawing View
Toon Boom Animate 7.6 - volba velikosti kreslicího štětce pro pero
Toon Boom Animate 7.6 - práce s paletou barev a jejich tónováním
Klíčování animací a kompoziční mód Xsheet
Klíčování animací probíhá přímo v časové ose, ve které se mohou automaticky dopočítat jednotlivá animační políčka mezi klíčovými snímky. Starý známý Xsheet pro manipulaci s animačními políčky je integrován přímo do jednoho z volitelných oken editoru, jejichž rozvržení lze měnit. Animate PRO pak nabízí funkce pro správu struktury scény v tzv. Element Manageru, bez kterého se prakticky nelze obejít u rozsáhlejších animačních projektů.
Značný rozdíl je u Animate PRO ve srovnání s Animate právě u kompozičních funkcí. Animate PRO totiž nabízí spolupráci s externími programy (například pro specializované efekty) a má podporu síťových funkcí a tzv. Network modulů, jejich prostřednictvím může na animačním projektu spolupracovat více uživatelů.
Kompozice v editoru Xsheet lze kontrolovat a tisknout v papírové podobě, trochu podivné je ale překreslování některých animačních políček (což ale zřejmě přímo souvisí s grafickou kartou, program jsem zkouše jen s obyčejnou integrovanou grafikou Intel X3100). Xsheet u verze Animate PRO podporuje práci s matematickými výrazy a operátory, ve verzi PRO lze i kreslit přímo do jednotlivých políček animace a přidávat k políčkům poznámky s běžným kreslicím perem.
Toon Boom Animate 7.6 - do třetice ještě jednou animační projekt s trochu odlišným rozvržením pracovních oken a oknem Xsheet
Toon Boom Animate 7.6 - detail editoru perspektivy
Závěr
Není vůbec pochyb o tom, že Toon Boom Animate má svým uživatelům a profesionálním animátorům co nabídnout, o čemž svědčí nejen propracované editační a animační funkce, ale také celkové možnosti programu pro oblast kreslení a zpracování animací včetně jejich simulovaného 3D prostředí. Naopak kritiku si myslím zaslouží (pro mne zcela nepochopitelné) zařazení podpory skenování a se skenerem souvisejících retušovacích operací pouze do verze Animate PRO, a to včetně možnosti „čištění“ naskenovaných předloh. Ještě o třídu výš než Animate/Animate PRO pak stojí studiový animační systém Toon Boom Harmony, jehož demoverze není standardně nabízena a ceny dosahují mnoha tisíc USD.
Zkušební verze Toon Boom Animate (nikoliv Animate PRO) je k dispozici v rámci tzv. edice Personal Learning, která nesmí být v rámci licence používána ke komerčním účelům, vkládá do snímků vodoznaky a má navíc ještě omezené maximální rozlišení výsledných animací na 540 x 540 bodů.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024